Kasař (E13) (epizoda)

Krimi / Drama / Thriller

Československo, 1986, 59 min

Trinásta epizóda z československého televízneho detektívneho seriálu "Malý pitaval z veľkého mesta" má názov "Kasař". Líči príbeh nepodarenej nočnej lúpeže v potravinách. Dopustil sa jej starý kriminálnik Josef Kořán. Je zaistený políciou, ale za žiadnu cenu nechce prezradiť svojho komplica. Inšpektor Libor Krejcárek sa pokusí objasniť tento prípad a vypátrať Kořánovho spolupáchateľa. Postavu recidivistu Kořána stvárnil charizmatický Rudolf Hrušinský. ***(13.11.2016)

Ve 13.díle, podobně jako v prvním, hýří Libor Krejcárek (Jiří Krampol) nápady. Tentokrát jak dopadnout spolupachatele loupeže v samoobsluze. Několika násobný recidivista Kořán, (jako vždy vynikající Rudolf Hrušínský) nechce prozradit identitu svého parťáka a lže jak když tiskne. Z toho, že byl zatčen si nic nedělá a svými kasařskými historkami baví zaměstnance nemocnice a policisty. Když je ale vyhnán z domu své družky (Věra Galatíková) situace se mění...Dobrá oddechovka z roku 1986. A zase ty reálie... Staré telefonní budky, vyblitě zelené telefony, budova Centrotexu na Pražského povstání, poprvé se objevuje Škoda 120 jako policejní vůz VB. Na ulicích jezdí opět samé embéčka, škodovky a východní značky. Většinou červené barvy. V celém díle uvidíte pouze jedno západní auto a sice starý Renault 16, který se objeví v díle dvakrát.(5.7.2019)

V této epizodě se v roli starého kasaře Kořána představuje Rudolf Hrušínký, který svým hereckým projevem hodně připomíná náturu pana Prepsla ze snímků 'Pozor, vizita!' ktomu doplňujícím až Švejkovským humorem. Je to vlastně příběh o jednom tragickém skonu velmi známého zlodějíčka v souvislosti s hlavní dějovou linkou, kde poručík Krejcárek horlivě pátrá po jeho neznámém a trochu záhadném společníkovi. Příběh napsán a natočen velice vkusně.(6.11.2016)

(3x) ...aneb o člověku, který byl 23x trestanej, ale svou milovanou osobu nezradil ani jednou. Citový příběh ze života jedné vypočítavé vdovy a jednoho starého kasaře, ve kterém exceluje Rudolf Hrušínský v titulní roli plné proměn od nebezpečného zločince, přes vtipného staříka, gentlemana hájící čest milované ženy až po zklamaného sebevraha, který si možná tak krutý konec ani nezasloužil. V hlavní ženské roli neméně skvělá Věra Galatíková. Jeden z nejlepších dílů série Malého pitavala. // PS: Tenhle díl patří zejména panu Hrušínskému, který stvárnil hlavní (též titulní) roli kasaře Kořána a snad jenom tahle databáze si může dovoliti v her.obsazení uvést nejdřív všechny Krampoly, Freje a Zedníčky :o))(25.2.2017)

Tenhle díl dýchá téměř noblesní atmosférou První republiky a Rudolf Hrušínský v roli nespočetněkrát trestaného zloděje Kořána působí jako kasař z tehdejší galerky. Díky němu je tenhle díl okořeněn nonšalantním humorem, zároveň je však i dílem nejsmutnějším. Pamatuji si, že když jsem ho kdysi viděl poprvé a nevěděl jsem, že je ze série Pitavala, tak jsem po něm pátral hodně hodně dlouho. Až po repríze celé série jsem na něho tenkrát narazil a rád si ho pustím jen tak. Krásná práce i scénáristy Jaroslava Dietla, který čerpal z pravdivého námětu o lupiči, kterým byl tento díl inspirován.(13.8.2019)

• - Při dialogu Libora Krejcárka (Jiří Krampol) s Rudlou Pekařem (Vlastimil Hašek) o kasaři Kořánovi si Libor čte ve stejném vydání Mladé fronty jako v epizodě Majitel autoservisu (1986) Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) při identifikaci dle fotek vedoucích autodílen. (offlineman)

• - Skutočný príbeh o legendárnom vlamačovi menom Josef Koudela, ktorému sa hovorilo Nezmar. Práve z neho vychádzal Rudolf Hrušínský, keď v seriáli hral vlamača Jozefa Korána. Priznal sa k stovke lúpeží, odsedel si dve tretiny života a potom zo dňa na deň zmizol. Naposledy ho odsúdili, pretože priateľka naňho prezradila, že má pištoľ. Dostal trest smrti, ale mal obrovské šťastie, že to bolo v marci 1945. Už ho nestačili vykonať. Nikto ani nevie, koľkých rokov sa dožil a kde zomrel. (Raccoon.city)

• - Při propuštění z vazby uvádí kasař Kořán datum narození 17. 10. 1920, což je přesné datum narození jeho představitele Rudolfa Hrušínského. (rakovnik)