Budovatelské nadšení neminulo ani slovenskou kinematografii. V roce 1950 vznikl hymnus na poctivou práci i pozitivní změny v myšlení lidí. Protože stavba důležité přehrady, která dosud zaostalého kraje přinese pochodeň pokroku, mění nejen své stavitele, ale i rolníky v blízké vesnici, kteří se zbaví ničemného kulaka, jenž je dosud vykořisťoval. Priehrada doslova v každém okamžiku reaguje na dobová hesla - příběh se třeba otevírá příchodem tří úředníků, kteří v rámci přiblížení pracujícímu lidu přicházejí na stavbu nabídnout sílu svých rukou. Režisér Palo Bielik vytvořil vzorovou agitku, hájící nutnost třídní bdělosti i zásadové nesmlouvavosti při prosazování nových pořádků, neboť zákeřný nepřítel může číhat kdekoli. (oficiální text distributora)

tron

2O rokov pred Dickeyho románom Vyslobodenie (a 22 pred jeho filmovým spracovaním) prišli s nápadom s priehradou odvážni Slováci. Nepoňali ho však ako drsný survival hixploitation s homosexuálnym znásilnením, ale ako roztopašnú komédiu s jemným presahom vyplývajúcim z kladenia otázok. Je lepšie starať sa o vlastnú pôdu, hoc len malé políčko kdesi za domom, alebo sa na to vybodnúť a odísť budovať obrovský architektonický prvok, ktorý nezvratne ovplyvní nielen život v krajine, ale i ráz samotnej krajiny a časom i životy obyvateľov? Jeden by dnes, v r. 2023, povedal, že samozrejme je lepšie obrábať si svoje políčko. Zachovať kolorit krásnej slovenskej prírody. Lež na začiatku 5O. rokov 2O. storočia bola situácia a nálada v spoločnosti iná. Kým len tvorcovia kladú otázku, či je múdre všetko nové (resp. technologické pokroky) vopred odsúdiť a nedať im šancu, je to OK. Oni ale samozrejme zašli oveľa ďalej. Takže tí, ktorí chcú naďalej pracovať na svojich pozemkoch, sú líčení temer až negatívne. Naopak, robotníci, inžinieri a architekti predstavujú hlas rozumu. Tvorcovia to väčšinou ako-tak uhrali, takže nová generácie netvrdí ani tak to, že pracovať netreba. Skôr naopak. Ale pracovať treba „rozumne“ a „výkonne“. Pre blaho spoločnosti ako celku. Asi by sme o scenári mohli vravieť ako o ideologickom resp. budovateľskom, ale mne to v r. 2023 nevadilo resp. občas som krútil hlavou, ale rozhodol som sa Priehradu vnímať ako príbeh doby, poplatný roku svojho vzniku. Takže vodca sedliakov nie je poctivý muž, ale zákerná sviňa mysliaca na seba a stavitelia priehrady sú všetko usmievaví, večne optimisticky naladení a dobroprajní muži. Tí chodia po krajine a verbujú do svojich radov pracovitých, ale azda až „hlúpych“ sedliakov, ktorí sú „hlúpi“ najmä z dôvodu, že drú na svojich VLASTNÝCH pozemkoch, pričom na priehrade by mali oveľa viac peňazí. Čiže peniaze sú stavané do popredia. Druhou stranou mince bolo, že mnohí na svojich pozemkoch skutočne tvrdo a poctivo dreli a napriek tomu nejeden raz dopestovali len toľko, aby mali z huby do úst. Asi sa zhodneme na tom, že chudoba nie je dobrá, čím nechcem povedať, že bohatý človek je dobrý a chudobný zlý (veľakrát je to presne naopak, ale rozumieme si). Snímku natočil monumentálny Paľo Bielik, len 4 roky predtým spolurežírujúci (a samozrejme hrajúci hlavnú rolu) klasiku Varúj...! Kým vtedy si za predobraz vzal knihu Ivana Stodolu, tentokrát siahol po Dominikovi Tatarkovi. Šokovala ma finálna “nehoda“ (pôsobí drasticky ešte i dnes) a naturalistické zmlátenie ženy. Za vyložený mínus by som označil množstvo nudných pasáží (chytanie rýb, „lanovka“, stalkerská sekretárka) a nesympatické postavy (kladné i záporné, česť výnimkám). Za vyložené plus krásnu prírodu (ktorej je však pomerne málo, keďže podstatná časť deja sa odohráva v kanceláriách, domoch a krčmách). ()

Radko

Budovateľská agitka 50. rokov. Stavba megapriehrady je presvetlená ľudovými tancami krojovaných robotníkov, spevmi a figliarstvami troch brigádnikov, ktorí opustili byrokratickú nudu kancelárie, aby vyzdraveli na čerstvom vzduchu pri kopaní hliny a širokými úsmevmi kolektívneho kladného hrdinu. Budovateľskú radosť mu kalia len dedinskí sedliaci, zblbnutí alkoholom a vodcom kulakov, ktorí sa nechcú vzdať pozemkov a hospodárstiev v prospech priehrady, čo im všetko zatopí a v prospech kvitnúcich a prosperujúcich roľníckych družstiev, kde každému patrí všetko a odmenený je každý len podľa toho, koľko vykoná. Schematické a jednorozmerné charaktery, kolektívny hrdina je nielen ten dobrý, ale aj zlý - sú ním všetci tí, čo sa nezapájajú do budovania a nesúhlasia s priehradou. Nakoľko schematizmus rokov 50. bol miestami trošinku narúšaný, film bol nakrútený s humorom a odznela tu moja obľúbená pesnička "Horehron, Horehron ja som Horehronka, poďte chlapci do nás budem Vám frajerka!" zvyšujem subjektívne hodnotenie smerom nahor. ()

troufalka

Uf!! No nic, jdeme na to - i agitka může mít příběh a být něčím zajímavá. U Frony to byla postava hlavní hrdinky a přes veškerou okatou propadanu šlo o slušně zpracované drama. Anděl (ať už na dovolené nebo na horách) si všechny získal díky hereckému obsazení i humorně naděnému příběhu, byť agitoval hodně okatě, je v oblibě dodnes. U Priehrady vidím nesourodé obrazy propojené hudbou, která na mě působí spíš rušivě. Soudruzi jsou náležitě uvědomělí, úkol veliký, příběh bohužel nezábavný. Je mi to líto, ale tohle si Paľo Bielik neuhlídal. ()

Wacoslav1

Film který dá každému to co chce. Já chtěl správnou budovatelskou agitku a dostal jsem výbornou komedii. Zlý vykořisťovatelský kulak dostal co zasluhoval a Oravský kraj dostal velkolepou přehradu. A můj zvrácený vkus si přišel na své. Vážně to brát nelze, ale koho to sere. Já mám pro podobný úlety slabost.80% ()

gogo76

"Bujna nie je potkan, Bujna je gazda....!" Na prvých filmoch Paľa Bielika propagandu necítiť, ale tu rok výroby 1950 napovedá, že by to tak mohlo byť. Realita však bola ešte horšia ako očakávania. Ten film je komunistickou propagandou a heslami nabitý tak, až sa po každej robotnícky ladenej hláške musíte pousmiať. Celé to podanie a postavenie postáv do pozície hlúpy a arogantný gazda verzus usmievavý a pracovitý robotník, vyvoláva iba úsmev. Občas sa objaví úsmev úprimný a nefalšovaný ako napr. pri scéne prenocovania v prepravných vozňoch, ale najviac film drží pohromade vďaka postave gazdu Bujny a jeho syna, ktorého hrá mladý Gustáv Valach. Taký F. Dibarbora sa po prevrate iste musel pri tých komunistických pesničkách červenať až do odtieňa sovietskej vlajky. 60%. ()

Anderton

Snáď aj veľký Palo Bielik musel pociťovať pri pozeraní svojho prospoločenského "megadiela" zvláštny pocit v žalúdku a zalieval ho studený pot. Tešil som sa aspoň na veľké celky pri budovaní priehrady, lenže k tomu došlo až na konci filmu, dovtedy nás režisér unavuje statkami a zmätkami medzi niekoľkými dedinskými psychopatmi. A to je oveľa horšie, ako ideová zvrátenosť, na ktorú som bol prichystaný. Naivitu nemá zmysel kritizovať, pretože sa dá na nej celkom fajn zabaviť. Ale tiež iba obmedzene. Najvtipnejším momentom filmu je jeden sedlák, ktorý nemôže robiť manuálnu prácu, pretože poláme všetky náradia. Ukáže to aj v praxi a bola to jediná scéna, pri ktorej som sa usmial. Nakoniec som mal zmätok aj v tých všetkých postavách, takže ani po vzťahovej stránke nie je film dobre napísaný. A to všetko myslím odhliadnuc od ideoógie Priehrady. ()

Flego

Budovateľský pátos príznačný pre danú dobu neobišiel ani film, práve naopak. V tomto prípade sa v duchu lepších zajtrajškov stavala priehrada, všetci budovatelia sú vykreslení ako pracovití ochotníci s humorom a kulaci ako cynické karikatúry. Po filmovej stránky je snímok dobre natočený, ale inak je to boľševický "kolektívny" blábol. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Nakrúcanie snímky prebiehalo na Oravskej priehrade a trvalo od 13.8.1949 do 14.7.1950. (dyfur) ()

Martin741

Dalsi z budovatelskych filmov, akych sa po 25. 2. 1948 tocilo hodne. Filmu chyba dejova linia, scenar sa toci len okolo stavby priehrady /Oravskej/. Kopa nudnych budovatelskych kecov, jednorozmerne postavy, schematizmus konca 40. a zaciatku 50. rokov vladne na kazdom kroku, herecke vykony takmer ziadne. To su najdolezitejsie minusy filmu, plusom je snad len rezia talentovaneho Bielika. 30 % ()

majo25

Keď si odmyslíte politickú a budovateľskú agitku tých rokov, naivitu práce i niektorých hereckých výstupov, dostanete celkom pútuvú tragikomédiu aj o ľudských vztahoch či problémoch a radostiach. Samozrejme, uspievané a utancované pasáže a pátos budovania trochu znižujú dielo, ale ono je vskutku kvalitne natočené. Záplava vtedy mladých a začínajúcich hviezd určite poteší i pobaví. Za zmienku stojí výkon Gustáva Valacha v roli kulakovho syna, menšiu rolu paholka si zahral aj Martin Ťapák, budúci skvelý režisér. Hodnotenie: 60% ()

ghatos

Snesitelná agitačka o vzpurných/zlých slovenských gazdech, budování socialismu, ale i lásce. Klasické krmivo své doby. Mezi "cool" svazáky nemohl chybět i ten vrcholně trapný herec, co byl marný i v Andělovi na horách. 39%. ()

Autogram

Tento film rozpráva o pravdivom príbehu zo Slovenska, kde si pracujúci ľud po oslobodení Československej republiky sovietskou armádou buduje za bratskej pomoci českej robotníckej triedy socialistickou industrializáciou svoj lepší život. –––– Tento slovenský veľkofilm som si nemohol nechať ujsť a dostal som o niečo menej, ako som čakal, preto len dve hviezdy. Budovateľskú atmosféru som čakal, aj dostal. Ale čakal som aj zrozumiteľný príbeh zúčastnených ľudí, ale to som nedostal. Len niekoľko (veľa) figúrok podľa šablóny, ktoré sa správali nereálne, až hlúpo, a to bolo dosť ťažké stráviť. Naviac sa osobné príbehy nijako neuzavrú a film skončí liatím betónu za spevu budovateľskej piesne. Film je tak asi len odrazovým mostíkom pre hercov najstaršej slovenskej generácie, z ktorých už nikto nie je medzi nami a Mária Kráľovičová odišla len teraz ako posledná. –––– Koľko dám práce, toľko dostanem pláce. Každému podľa jeho zásluh! ()

klúčik

Tento film nám pripomína budovanie priehrady na Váhu. Je to taká budovateľská komédia. Pamätám sa na jedného valibuka, ktorý ohýbal železo rukami. Prehliadka veľkej hereckej generácie , ktorí sú tu tak mladý....55%. ()

arcticsky

Hned jsem věděl, že to bude sranda. A byla...Mužně heroický výkon Júlia Pántika na traktoru, pozoruhodné taneční vystoupení Františka Rebarbory v kraťasech atd. V technicky zručně natočeném filmu se to nereálnými postavami jen hemží - v čele se sedlákem Bujnou a jeho synem. Prostě docela uhozená budovatelská agitka, jak tomu rok vzniku napovídá. ()

Biopler

Budovateľský film ako remeň z hľadiska veľdiela priehrady. Čo už monumentálnejšie si súdruhovia mohli zvoliť? Film drží pokope len linka s rebelom gazdom Bujnom, ktorého veľmi fajn stvárnil Kautnik. Naopak, na nervy mi liezla linka s troma dobrodruhmi, ktorí ohľadom práce hádzali úsmevy ako topmodelky, hlavne Dibarbora. Jeho usmievavý ksicht všade kde sa zjavil bol až odpudzujúci. ()

0L0V0

Takýto námet by nikdy nevznikol keby nebolo takéhoto obdobia. Slovenský režiséri museli to mať 50tých rokoch dosť ťažké. Budovateľské schematické filmy niesli v sebe zvláštnu poetiku. Boli to optimistické filmy, kde stále sa viedol boj medzi dobrom a zlom. Tu sú dobré stroje a nová technológia v tých rokoch. Bielik dostal na stôl hotový námet, ako práca šľachtí. Kvalitne natočené na tú dobu s geniálnymi hercami tej doby.Odmysliac čo všetko sa tam deje a uvedomiť si v akých časoch vznikal tento film, musím tomu dať 4°. ()

GIK

Umírněné budovatelské drama. V označení ale chybí komedie. O dobrou náladu se starají Dibarbora se svými dvěma kumpány a sympaťák Pántik. Dramatické momenty mají na svědomí místní sedláci, kteří odmítají s úsměvem na rtech vypochodovat za svých chalup do moderních bytovek. Překvapivě pěkná hudba Holoubka včetně závěrečné melodické písně, ovšem s velice provokativním textem: „šťastný je ten, kdo pracuje, s námi buduje; a ti kdo jsou ještě leniví…“ Jako kdyby se do té doby lidi jen váleli na štrozoku. Divím se, že dělníci a rolníci nevyhnali soudruhy už v roce 1950. Drsná nehoda koňského povozu ke konci. „Ráno nastoupíte?“ „A prečo ráno? Idem hned!“ / „My jsme na dovolenke a tak jsme prišli stavjat priehradu.“ Cihlová zeď v úvodních titulcích. 70 % ()

yntelygent

Brutalna agitacna snimka,ale....palo Bielik sa zrejme musel sklonit pred bolsevikom,ked chcel natacat dalej a koniec koncov aj dnes produkcne spolocnosti (hlavne v USA,ale aj inde)nutia rezisera natocit hocico,pokial chce aby mohol natocit to co chce on a aby na to ziskal peniaze...jediny rozdiel je ,ze dnes vacsinou nevyzaduju politicke pozadie...herecky dobre obsadene a doba v ktorej to natocili vela moznosti nedavala...bud film do kina , alebo do trezoru... ()

javlapippi

"Je najvyšší čas, aby táto zradná rieka bola sputnaná priehradou!" Tri administratívnym zamestnaním zmäkčilé živly na čele s Dibarborom prichádzajú počas dovolenky okúsiť poctivú chlapskú  robotu a prispieť svojou troškou k pokroku a industrializácii vlasti. Situácia na stavbe ale nie je ružová, okrem nedostatku pracovných síl sú tu problémy s lokálnymi roľníkmi na čele s kulakom a jeho synom (vynikajúci Kautnik a ešte lepší Valach), ktorým nechce ísť pod fúzy, že priehrada má vyrásť na ich generáciami zveľaďovaných pozemkoch a príbytkoch. Uvedomelejší gazdovia s úsmevom na perách opúšťajú s najnutnejším majetkom na voze rodnú dedovizeň, odchádzajú pracovať do JRD vo vedľajšej dedine a poslední v socializmus neveriaci Tomášovia sú presvedčení exkurziou do Dolného Kubína, kde včera znamená zajtra, prípadne sedemstokorunovou penziou. K zbrataniu roľníctva, robotníctva a inteligencie dochádza za spevu a tanca. Podlému kulakovi nevyjdú plány a rezignovane sleduje svetlú budúcnosť v podobe nákladiakov plných spievajúcich zväzákov. Všetko a všetci sú šablónovito čiernobieli, ako to v správnom budovateľskom epose má byť, bodrý pracant Pántik, obetavý inžinier Huba, spiatočníckej rodine vzdorujúca deva Kráľovičová, dokonca aj farár Záborský je pokrokársky socialista. V rámci doby a žánru veľmi podarené dielo, nechýba humor, napätie, romantika, agitácia a plno ešte mladých hereckých legiend. "Je to síce proti predpisom, ale chuť do roboty treba podporovať!" ()