Utržený ze řetězu

Utrhnutý z reťaze

Odtrhnutý z reťaze

Thriller / Akční / Krimi / Drama

Francie / USA / Velká Británie, 2005, 99 min

Kupodivu velice slušné psychologické drama :)(15.7.2008)

Louis Leterrier se mezi prvnim a druhym Kuryrem rozhodnul natocit neco jineho, aby se o nem nedalo rict, ze umi tocit jen akcni filmy s hloupouckym dejem. A povedlo se. Tenhle film ma rozhodne dost originalni zapletku, ktera se ale postupne premeni do pribehu o cloveku, keryho dostihla jeho minulost a to uz tu parkrat bylo. Nicmene 90 % filmu je skvela podivana. Hlavni problem je, ze mezi brutalni akci na zacatku a vyrizovanim uctu na konci je okolo 40 minut polidstovani Dannyho. Diky nim se nejedna o ciste akcni film a stava se tak trochu dramatem, ale zaroven po tom neuveritelnym pocatecnim nakladu pusobi trosku moc pomalym tempem, ale neni to nic, co by se nedalo prezit. Jet Li chtel predvest sve herecke umeni, coz se mu do jiste miry povedlo, i kdyz vetsinou se jen ublizene kouka. Jenze jakmile se zacne rvat, kazdej zapomene jak hraje a vychutnava si naprosto dokonaly bojovy sceny, ktery nejsou nijak ucesany a tudiz pusobi pekelne drsne. Taky se mi libila hudba k bitkam, byla taky spravne drsna. Morgan Freeman tu moc prostoru nedostava a ani to nevadi, protoze tu je Bob Hoskins, kterej je tak strasne krutej, ze bych si ho dokazal predstavit jako nejakyho mafianskyho bosse. Tak trochu jinej a dost dobrej akcni film.(24.9.2006)

Jet Li jede a Besson se vrací do dob své největší slávy. Akce je utržená z řetězu, ale najde se tu i prostor pro výborné budování vztahů, hledání lidskosti a zvýraznění hodnot přátelství a rodiny. V tom je tento film ještě o to více cennější a citlivější a proto (a postavu Freemana) musím dát plný počet. Tak obyčejný, přitom tak velký film(16.9.2011)

Na tenhle film jsem kývla, jen abych nazarmoutila mládě, které mi ho vnutilo, protože Jet Li a vůbec tahle parta, nic proti, ale fakt mě to moc neoslovuje. O to větší bylo moje překvapení, že je to téměř pohádkový film. Rozhodně ve smyslu vymezení dobra a zla v přesných konturách: Hoskins - zlý "chovatel"- násilí na jedné straně, Freeman - hodný slepý ladič - hudba na straně druhé. Uprostřed toho všeho "pes" Danny, který se musí rozhodnout. I když se racionálno ve mně vzpírá myšlence, že si otrhance z ulice někdo lážo plážo vezme domů, smutné psí oči Jeta Li by udělaly lidumila i ze slepého :-)).(1.9.2005)

Mix akce a emocí, který je velmi dobře vyvážený a fakt mě překvapilo, že scény bez akce mě vůbec nenudili.(18.7.2006)

• Jet Li

• - Besson napsal scénář exkluzivně pro asijskou hvězdu Jeta Liho a zopakovali si tak spolupráci z roku 2000, kdy spolu natočili Polibek draka. (imro)

• - Tento „akčňák“ stál 4 mil. dolarů a za první tři dny (13. – 15. 5. 2005) promítání si v severoamerických kinech vybojoval 10,9 milionu. Celkový výdělek byl 24,5 mil. dolarů. (imro)

• - Sam (Morgan Freeman) nebyl původně slepý, ale herec přišel s tímto nápadem, neboť takto je pro jeho postavu lehčí vnímat v Dannym (Jet Li) dítě, než brutálního zabijáka. (imro)