American Experience

• USA The American Experience
USA, 1987, 379x60 min

David Ogden Stiers, Carl Lumbly, Morgan Freeman, Amy Madigan, Frances Sternhagen, J.D. Cannon, Lois Smith, Donal McCann, Zoë Wanamaker, Rosalyn Coleman (více)

Jak už název napovídá - v překladu Americké zkušenosti - jedná se o sérii dokumentů, ve kterých slavné i méně známé osobnosti ukazují dějiny USA až po současnost. Ukazují pokroky, ale také nezdary. (Severka.A)

Slasher

Tento "nekonečný" cyklus PBS je (spolu s veledílem Kena Burnse) hotovou pokladnicí, co se týče dějin USA. Některé z dílů tu v databázi mají svůj profil zvlášť a je v tom celkem binec, nicméně průběžně si sem sumíruji vše, co jsem doposud viděl. Spousta se nedá sehnat, něco vynechám a postupně si zobu to, co mě nejvíc zajímá. Podrobný seznam epizod je na Wiki#15 The World That Moses Built: Legendární newyorský stavitel (a ničitel) Robert Moses, jeho cesta od hrdiny Jones Beach až po všemocnou a kontroverzní postavu. Úplně tu chybí zmínka kultovního boje o Greenwich Village a nezrasený Manhattan, o tom ale titul Citizen Jane. Více také v níže zmíněné sérii NY. #33 Nixon: Výtečný bio - od dříče bez privilegií a tvrdého hráče, přes vysoký profil při honu na komunisty a geniální "Checkers speech", roli víceprezidenta a slavnou TV debatu s Kennedym, až po veliký návrat na výsluní v pozici šampiona "tiché většiny", vítěznou kampaň s "law & order", fail sjednotit znesvářený národ a další eskalaci konfliktu ve Vietnamu, odposlechy a (zde téměř celá třetí hodina) osudový Watergate. Velmi zajímavá rozporuplná osobnost, která tragicky doplatila na zášť, nedůvěru a neupřímnost - jak zazní v průběhu, možná zároveň i ty klíčové vlastnosti, co ho celou dobu poháněly kupředu... #44-5 LBJ: Jak si chudák texaský mistr politikaření, zákulisních dealů a kompromisů vysnil "Great Society" (konat dobro) a místo toho tvrdě narazil na zhoubnou past ve Vietnamu. Přesto slušný zápis do historie s rozšířením práv menšin a koncem segregace. Dobrý profil, který vyloženě podtrhává zoufalství v závěru. "Think of how far we might have reached if things had gone differently." (…) #70 Eisenhower: Velký pětihvězdičkový generál později "prezidentem proti své vůli" (a řekl bych jedním z méně výrazných), první část se soustředí především na dráhu ve válce, druhá pak na patálie se sověty a trapas s U-2 špionáží. A jak hezky rezonuje jeho slavné varování před military-industrial complex mašinerií... #76-7 FDR: To vůbec nejdelší a možná i nej transformativní prezidentství v amerických dějinách - pozoruhodný Franklin Delano Roosevelt. Privilegovaný mamánek ve stínu svého příbuzného Theodora, bojovník s obrnou, šampion obyčejného lidu, až konečně zachránce ze zoufalství hospodářské krize, válečný leader a sjednotitel. Nechybí komentáře k "New Deal" politice, snaze posílit sociální stát a zvětšit vládní sektor na úkor big byznysu (x), hacknout systém brzd a protiváh, dojde také na vtípky, zálety a důležitou roli první dámy Eleanor. Rozsah čtyř hodin nestačí, navážu teď brzy se sérií Ken Burns: The Roosevelts. #93-4 Teddy Roosevelt: TR byl skvělá osobnost - prezident a kovboj, voják, dobrodruh, vzdělanec, přírodovědec, spisovatel, akcechtivý zásadový borec a "militant preacher" v jednom. Téměř čtyřhodinový dvojdíl hezky knižně provází jeho osudem přes legendární pochlapení se, etapu s rough riders (x), úsilí o antitrusty, posílení federální moci na úkor titánů Wall St (tzv. poslední opravdový republikán), pro-imperialistický zásahy, Panamský kanál, dodnes mega záslužný boj za ochranu přírody, až pak hořký odchod z úřadu, "Bull Moose Party" a ztracený boj 1912, šílený trip do Amazonie, hecování pro vstup do Velké války... Zkrátka jedinečný prezident a moc parádní profil včetně neduhů a strastí, doplněný o spoustu karikatur a komentáře význačných historiků, potomků. Zároveň super okénko do Spojených Států na přelomu staletí, v náběhu na pozici odizolované imperiální jedničky. #173-74 Jimmy Carter: Jeden z nejméně výrazných prezidentů 20. století, což je logický, po všem vzruchu kolem Vietnamu a skandálu Watergate si část amíků vyloženě přála nijak vzrušivou, hlavně kladnou a morálně čistou osobnost (heslo "slušnost & poctivost"). Ucelený profil Cartera přijde vhod, právě proto, že se o něm obecně až tolik neví a neprobírá. Prostý, pobožný a pracovitý vzorňáček z Georgie, co se ocitl v nelehké pozici outsidera v DC, ještě navíc ve srabu s poválečnou ekonomikou a se všemi dobrými úmysly (přes úspěchy v zahraniční politice - viz. Camp David dohody) moc daleko nedošel... Bod hledání se, rekordně nízký index popularity, rukojmí na ambasádě v Iránu a výhra Reagana - nijak slavný závěr. #227 New Orleans: Nejde o chronologický dějepis města, nýbrž několik epizod z jeho historie a úvahy nad duší "kulturní kolébky" USA, identitou zdejších obyvatel. Doporučuji zkombit s Always for Pleasure, vydatná je knížka "Empire of Sin". #233 Alexander Hamilton: Není divu, že se právě Hamilton nedávno stal velkou Broadway senzací (x), jako znevýhodněný imigrant z Karibiku; ilegitimní sirotek, super snaživý, soutěživý a ctí posedlý outsider, ztělesnění American dream příležitosti pro všechny a bez výjimky. Ale je to jeho role v partě otců zakladatelů a pozdější dráze ministra financí – vizionář, federalista & sjednotitel pro upevnění centrální vlády skrze splácení dluhu (versus jeffersonovský rurální, "republikánský" ideál) – co ho činí nesmrtelným. A navíc je tu hezky vidět, jak tahle post-revoluční éra nebyla žádný idylický poklid, nýbrž vyhrocený čas plný nejistoty kam se dále ubrat, urážek a soupeření. #244 Walt Whitman: Velký básník a jeho životní příběh - nepoddajná výstřední postavička, vnímavý novinář a milovník pouliční rozmanitosti New Yorku v době před rozmachem v globální metropoli (smrad prasat a koňského hnoje), návštěvník New Orleans zhrozený trhem s otroky v protikladu se svobodou jako základním příslibem americké ústavy a demokracie, Stébla trávy první až sedmá edice (přání sjednocení a sounáležitosti, přesahový pocit z bytí, nesmrtelnost v prostoru a čase, mapa národní tragédie), amorální bohémský underground až Whitman jako válečný reportér, o raněné a umírající pečující "Santa Claus", vysláblý stařík na sklonku života. Moc pěkný díl i díky recitacím vybraných pasáží, přidávám na seznam četby do budoucna. #246-47 George H.W. Bush: Životopis Bushe staršího, který zpětně (jako 41. prezident) není až tak často středem pozornosti. Neprůbojný "gentle & kind" styl v politice, historická role v rozpadu SSSR a mezinárodní politice, zásek s "no new taxes", nenaplňující závěr řešení kuvajtské krize, obecná neschopnost prodat svůj úspěch a vize, slabý výkon v kampani ’92. Je zde popsán původ (starý WASP establishment) i velký význam rodiny, mezi komentátory manželka Barbara a celá řada insiderů. #280-81 Clinton: Bill mi vždy přišel jako nejméně poutavý moderní americký prezident, zároveň tak trochu bezpáteřní nesympaťák, což jsem si tu právě potvrdil. Tím nechci říct, že se jedná o slabý portrét, naopak, standardně dobrá AE kvalita. Clinton mi utkví především jako rozený politik a mistr comebacků, hříšník záletník a svým způsobem sám sobě největší nepřítel. A samozřejmě power dvojka spolu s Hillary. #291-92 JFK: Důkladný prezidentský profil přijde vhod i vzhledem k tomu, že většina titulů o Kennedym se věnuje čistě atentátu. Šarmantní, sebevědomý, soutěživý a vychovaný v bavlnce, také ale značně zdravotně indisponovaný; jeho bio má v sobě zhruba stejně tragédie, jako úspěchů a záře. Nabitý dvojdíl vrcholí kubánskou raketovou krizí, signály budoucí patálie ve Vietnamu a pozitivní vizí míru ve světě. A stejně jak máme podnětný konspirační teorie jak to bylo s vraždou, tak je tu i navěky zajímavý otazník ohledně alternativní historie kdyby býval absolvoval ještě další funkční období... #294 1964: Události v roce po atentátu na Kennedyho; nová pravice a Berry Goldwater, Johnsonova utopická vize, boj na poli občanských práv, tragická studentská kampaň v Mississippi a další – díl připomínající dekádové série od CNN (x) či 1969. #299 Cold War Roadshow: Kratší a humornější díl, rok 1959 a velká televizní událost - návštěva Chruščova a jeho cesta po USA, trošku předčasně prohlášená za "začátek konce studené války". Přes pár zádrhelů (zákaz Disneylandu, nevraživost boháčů kapitalistů, sestřelené špionážní letadlo půl roku později) se komunistický předseda ukázal spíše jako srdečný a veselý chlapík, než nějaký velký prevít. Možná i tady ten výlet má svůj podíl, že se podařilo vyhnout nukleární katastrofě... Devizou je komentář jeho syna (později sem emigroval) a krátce i vnučky Eisenhowera. #302 Edison: Hlubší pohled na legendárního vynálezce v době velkých objevů; nejen jeho triumfální fonograf, zdokonalenou žárovku a kinematograf, ale i umění to vše prodat, temnější povahové rysy, posedlost prací a extrémní soutěživost. Edison dožil jako značka a celebrita, symbol amerického ducha podnikavosti. Trošku mě mrzela nezmínka o World's Columbian Expo, ale to se dá poslechnout jinde. #313 Murder of a President: Nešťastný osud 20. prezidenta Jamese Garfielda, který měl potenciál zapsat se jako jeden z nejlepších (pevný zastánce fér příležitosti a proti "machine politics"), ale bohužel ho potkal duševně chorý atentátník a poté fail jednoho zmýleného doktora. Tento díl sestává i z hraných pasáží, což umocňuje dojem z tragédie. #327 Into the Amazon: Dobrodružná expedice Teddy Roosevelta do hlubin mýty opředené amazonské džungle a plavba po tajemné řece do neznáma. No jen si to představte - slušná survival troufalost na stará kolena a poté, co dobyl dvě prezidentská období. Fajn napínavý díl. #329 The Gilded Age: Příběh slavné přeměny Ameriky během posledních cca 30 let konce 19. století; příběh kapitalismu, boje dělnické třídy, změny povahy hospodářství z farmaření v industriální velmoc ve věku oceli, soustředění obřích bohatství do rukou hrstky. Přes (co by se dalo nazvat) počátky socialistický Ameriky, zároveň finančnických/ korporátních sračiček a nejasné úlohy vlády v tom všem. Díl prochází nástup nové newyorské smetánky, kansaskou "People’s party", nepokoje Homestead, krizi v devadesátém třetím, Coxeyho pochod na Washington, až klání Bryan x McKinley, spolu s profily osobností Carnegie, A. Vanderbilt, Henry George, J.P. Morgan a M.E. Lease. Takže poutavý, obsáhlý a velmi dobře složený, jen jsem doufal ve větší fokus na legendární okázalý přepych této éry. “Gilded is not golden. Gilded has the sense of a patina covering something else. It’s the shiny exterior and the rot underneath.” #335 The Eugenics Crusade: Kterak se rozšířila svým způsobem lákavá a smysluplná, zároveň ale pomýlená, lidsky zvrácená, vysoce nebezpečná a zneužitelná idea eugeniky - kontroly nad kvalitou lidské reprodukce, brát jen ty lepší geny, "slabší kusy" předejít či sterilizovat, tj. obraz a la "Brave New World" :) Odkaz Darwina a Mendela, pseudo-věda, sbírání dat a skóre inteligence, cereální magnát Kellogg a jeho "race betterment" výstava, protestantský ideál upravit si společnost k obrazu svému, vliv na omezení imigrace o 97% (!), pár medializovaných kauz odstranění vejcovodů, inspirace pro nácky a podíl na Holocaustu. #336 The Swamp: Everglades jsem sice navštívil a projel, netušil jsem ale až tak zajímavý background (zde 1. polovina 20. století). Tento díl prezentuje cenný rozmanitý subtropický ekosystém, jeho kouzlo a hlubší význam VERSUS snahy o vysušení močálů, obhospodaření nehostinné krajiny, "Florida dream" a pohádkový realiťácký profit. "Swamp boomers", stavba kanálů a zajištění jezera Okeechobee, turistická atrakce z místních indiánských lovců sběračů, hurikány, FDR a boj za národní park, štítek "river of grass" od Marjory S. Douglas. Paráda. #343 McCarthy: Jak se vychcaný a mediálně vděčný demagog svezl na vlně anti-komunismu, tak dlouho krmil atmosféru strachu a podezření, až se konečně odkryl jako šarlatán, upadl v zatraceného opilce a dodnes slouží jako jako odstrašující případ honu na čarodějnice. Stále stejně aktuální je zodpovědnost médií a otázka, zda reportovat vše bez ohledu na lži a ubohý chování, poněvadž to zvýší čtenost a počty zobrazení... (x"Those of us who shout the loudest about Americanism (...) ignore some of the basic principles of Americanism." #354 American Oz: Další díl, který jsem nečekal tak zajímavý, ale byl - Frank Baum a jeho "nejikoničtější americká pohádka". Životní příběh plný podnikatelských failů a nepřízní osudu, o vůli se konečně prosadit a zaopatřit svoji rodinu, spjatý s řadou velkých změn země a ve společnosti na přelomu staletí. Inspirace z projektu budování městečka v prérijní divočině, boje za ženská práva, hnutí Teosofie, mojí oblíbené chicagské světové výstavy 1893 (x)... A jak se to vše promítá do Čaroděje ze země Oz, jeho odkaz, řada dalších verzí a interpretací; slavné zfilmování MGM ’39, harlemský ’78 The Wiz či broadwayský hit Wicked. Úspěšný vizionáře a strůjce nesmrtelné značky, v mnohém se mi zde vybavil Disney. #355 Billy Graham: Velká výprava "prodejce-kazatele" a all-american celebrity až do vysoké politiky a bahna Watergate + zásluze na vzestupu hnutí křesťanské pravice. Dobrý portrét, tj. včetně kritiky a smutných míst v životopise. Odtud račte k Righteous Gemstones :) #361 Flood in the Desert: Kratší (bohužel) díl na téma Mulholland, ojeb obyvatel Owens Valley a tragédie přehrady St. Francis. Jižní Kalifornie a její věčný problém s vodou; počátky. Pro zájemce doporučím přečíst si "The Mirage Factory" (G. Krist). // další komentáře: #02 Radio Bikini, #43 Coney Island, #90 Citizen Kane, #113-14 Truman#123 Superbomb, #129-30 MacArthur, #132-36 #159-60 #186 New York, #162-63 Woodrow Wilson, #171-72 Ulysses S. Grant, #175-77 Chicago: City of the Century, #208-09 Las Vegas, #248 Oppenheimer#307-08 Walt Disney#317 Tesla, #324-26 The Great War, #346-47 George W., #357-58 Citizen Hearst () (méně) (více)

Houdini

Oscar (1989) 1 nominace: Krátký dokument ("A Family Gathering") + Oscar (1995) 1 nominace: Dokument ("D-Day Remembered") + Oscar (1996) 2 nominace: Dokument ("Troublesome Creek: A Midwestern"), Dokument ("The Battle Over Citizen Kane") ()

Real Tom Hardy

Spolu s Frontline sa jedná o najkomplexnejší a najkompletnejší doku seriál mapujúcu históriu USA a ich kultúru. Zatiaľ 32 rokov, 32 sérií a vyše 340 epizód, ktorých kvalita nekolíše a ani sa vekom nezhoršuje. Drží si svoj vysoký štandard už od začiatku a celé tri dekády, čo je pozoruhodné. Odporúčam či už celok, alebo si prezrieť zoznam epizód a vybrať si to, čo ťa zaujme. ------- S01E15 – The World That Moses Built: Až po chvíľke sledovania mi vlastne došlo, že aha! O tomto vlastne bol Motherless Brooklyn a keďže som ho videl pár dní pred týmto, padlo v skutku vhod. Odporúčam každému, koho zaujíma či už architektúra, New York alebo vyššie uvedený film. ------- S02E06 – Mr. Sears' Catalogue: Alebo ako sa retail z veľkých miest a nekonečné možnosti nakupovania jednoduchým spôsobom dostali aj do tých najzapadlejších kútov Ameriky k tým najzahrabanejším farmárom a sedlákom. ------- S02E13 – Forbidden City, USA: Veľmi zaujímavý diel o amerikanizácii čínskej kultúry v 30. rokoch v San Franciscu. ------- S04E09 – The Quiz Show Scandal: Výborný diel na tému kvíz škandálov z 50. rokov, z ktorých vychádza ešte lepší film Roberta Redforda Quiz Show. ------- S08E07 – The Battle Over Citizen Kane: Absolútna povinnosť pre milovníkov diskutabilne najlepšieho filmu všetkých čias, zázraku filmových dejín, opusu menom Občan Kane. Diel mapuje život Orsona Wellesa, pôsobenie v RKO, vznik ikony, čo bolo po ňom, ale najmä a primárne vzťah snímku k mediálnemu mogulovi Hearstovi a následný 'aftermath' po jeho vydaní. Dokumentov o filme samotnom existuje mnoho, o tomto pochybujem, že ešte nejaký. ------- Spíšem si tu videné ep. a aj tie, ktoré chcem ešte vidieť, nech mám prehľad. ------- Videné epizódy: Radio Bikini, Do You Mean There Are Still Real Cowboys?, The World That Moses Built, Forbidden City, USA, Mr. Sears' Catalogue, The Quiz Show Scandal, The Battle Over Citizen Kane, Troublesome Creek: A Midwestern, Hoover Dam, Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple, Blackout, Ruby RidgeLas Vegas: An Unconventional History. ------- Epizódy, ku ktorým som sa ešte nedostal, ale eventuálne sa dostanem: Demon Rum, The Satellite Sky, Barnum's Big Top, The Donner Party, Telegrams from the Dead, Spy in the Sky, Mr. Miami Beach, Surviving the Dust Bowl, Streamliners: America's Lost Trains, Mary Pickford, The Lobotomist, War of the Worlds, The Trials of J. Robert Oppenheimer ------- Zoznam epizód ------- Salut Slasher --- (1.1.2023) New York: A Documentary Film / (2.1.2023) Chicago: City of the Century / (31.3.2024) Midnight Rumble ()