Oloturé

• Nigérie Òlòturé
Krimi / Drama
Nigérie, 2019, 106 min

Nigerijská novinářka se přestrojí za lehkou děvu, aby odhalila síť obchodníků s lidmi, a dostane se do polosvěta, kde ženy znají jenom ponižování a příkoří. (Netflix)

Morholt

Upřímně řečeno jsem šel do filmu spíš ze zvědavosti, protože s nigerijskou tvorbou jsem se ještě nikdy nepotkal. A první kontakt moc nedopadl. Jedná se vlastně o takové obyčejné šlapkovské drama se všemi vzorci, které známe z podobně laděných záležitostí našeho z kulturního okruhu. Nepůsobilo to na mě nijak intenzivně, postavy jsem si nedokázal nějak oblíbit i díky tomu, že se mi všechny pletly a co se záporáků týče, tak ti mi občas připadali spíš jako karikatury. Za pozornost tak stojí jen šamanský rituál, jímž musí prostitutky projít a celkem nepředvídatelný konec. Ale jinak nic moc. 30% ()

Marze

Tezke nigerijske drama, mezinarodni pribeh s africkou prichuti o mlade novinarce.Rucni kamera se trese, emocne se priblizuje k oblicejum. Herecky dobre vystihly zmatek a emoce, ale nektere vykony se mi zdaly prkenne. Zeny jsou stredem celeho filmu. Film ukazuje system z nehoz neni uniku a nema predvidatelne stastny konec. Neni zde duraz na zapletku. Spis jde o pokud vylicit temnou stranku prace sexualni pracovnice (znasilneni, biti,unosy...). Mnoho scen je tak skutecnych, ze to pusobi jako dokument. Pobavil me dotaz prostitutky, kolik stoji cesta do Evropy. "1200 dolaru" . Posteskne si, ze na to nema, coz nechapu proc ji to nemecka kanclerka "mom" Merkel nezaplati. ()

Malarkey

Mám pocit, že tohle je první nigérijskej film, se kterým jsem se setkal a musím říct, že technicky mě mile překvapil. Ta novinářka sice byla blbá jak pondělí, co taky čekala, že se bude dít, když se infiltruje do nekompromisního gangu. Každopádně z těch černejch jsem měl totální respekt. Zajímalo by mě jak dělali casting na ty gangstery. Takový držky bych potkat fakt nechtěl... ()

Aljak

Parádny námet, a dá sa povedať, že viacmenej zaujímavé spracovanie. Od Nigérie som určite nečakal takú kvalitu. Celé to pôsobilo viacmenej autenticky a vierohodne, takže za to určite palec hore. Aj keď miestami trochu pokrivkávala logika (resp. naivita dievčat bola až príliš neuveriteľná), ale čo už, to nevadí. Štýl podania príbehu, v podstate bez servítky, to napokon dosť vynahradilo. Dievčence snívajúce o Európe však mali poriadne naivné predstavy o tom, že v Európe na ne čaká lepší život... (to by bolo určite zaujímavé, keby film pokračoval aj v tejto dejovej rovine "po prepašovaní" do Európy) ()

verbal

Reálná Wakanda! Společenství altruistických astrofyziků, humanistických kardiochirurgů, filantropických filosofů, nesobeckých nukleárních vědkyň, světospásných molekulárních mikrobioložek a dalších renesančních vzdělanců na nebývalém stupni civilizačního vývoje, kteří netouží po ničem jiném, než jet do Evropy a zdarma nám předat všechnu tu neskonalou moudrost, k dokonalosti vyspělou kulturní úroveň, mírumilovnou religiozitu, laskavý naturel, perfektní hygienické návyky, špičkové technologie, lásku k bližnímu a další převratné výdobytky v potu tváře po staletí budovaného, lidstvu prospěšného pokroku. A já radostně volám „Ámen, svatý Soroši, přesně tohle diverzitní osvícení tak strašně potřebujeme!!!“ a žehnám Netflusu, že v tomto strašlivě xenofobním světě neváhá otrávit zkurvené bílé rasisty kusem poctivé nigerijské filmařiny! Jen je trochu škoda, že do africké scenáristiky ještě nedorazila kauzální logika a behaviorální vzorce všech těch až komicky přehrávajících Australopitéků jsou přinejmenším pičózní, přičemž ochotnický spolek Beringei Beringei ty primáty tenkrát před Sygurny dával miliónkrát přesvědčivěji. A k tomu všetkému je to tak brutálne a krvavé, že si budete želať, aby ste boli z Óloturéj za dvadsať minút v Trnave. ()