Neznámý

Ústřední postavou příběhu, který je zasazen do prostředí současného rumunského maloměsta, je čtyřicetiletý policejní inspektor Florian Ispare (Bogdan Farcas). Vášnivý vztah k mladé atraktivní učitelce Stele ho stáhne do víru dluhů a bezvýchodnosti, vedoucích k jeho neodvratnému pádu na lidské dno. (CinemArt)

Enšpígl

Velmi kvalitně vystavěná zápeltka. Občas jsem na počínání hlavního hrdiny jen nechápavě koukal, ale na konci to všechno nádherně sedlo. Výborný herectví páně Bogdan Farcase. Rumunsko je u mě součásná evropská jednička bez debat, tak jako mělo dekádu Polsko, pak Maďarsko, tak teď je to Rumunsko. ()

JitkaCardova

Film, který chce být chytřejší než divák, ale zase tak geniální není, takže výsledkem je nesympatické sebeopájivé dílo, z kterého čiší trochu psychopatická potřeba mít navrch která se z obsahu filmu prolíná i do formy a nerovného vztahu s divákem, který si musí pasivně počkat, až si film usmyslí dát mu víc informací. Nepříjemné ale je, že stejně jako osud snoubenky Stely je v rukou průměrně kalkulujícího, chyby dělajícího magora, ohýbajícího realitu i policejní aparát podle své potřeby pomsty a touhy ovládat a nenechat se ovládat, i osud diváka je v rukou režiséra, který není tak zdatný, jak by se asi rád viděl. A tak je film sestavený z osvědčených klišovitých ingrediencí žánru - hlavní postava posedlého detektiva musí být frenetická, vyhublá, s pichlavýma očima, pálit jednu od druhé, nezvládat výbuchy vzteku, každého mít machisticky na háku a s nikým nekomunikovat, a navíc je ušitý horkou jehlou a plný povrchních ingrediencí (proč ty pravidelné přelety dronem nad městem a krajinou, které nenesou žádnou informaci, proč vůbec vážná hudba a ty tuctovité přehrávky klasiky, které ve filmu pořád zní? Ano, ano, Stela hraje na klavír, no a? proč to musíme pořád poslouchat?) a chyb: je např. trochu trapné, když se ve filmu tohohle žánru nevyřeší, a hlavně nakonec vůbec neřeší, že ty hotely musel někdo zapálit - že nějaký reálný viník existuje, a možná bude zapalovat dál, z příběhu jaksi vypadlo. A pak se taky dost rozpadá, o čem chce film ve finále být. O psychopatovi, který se inspiruje fotkami zuhelnatělých obětí požárů, aby se pomstil ženě, kterou si neudržel, protože (evidentně) není schopen lásky? A který využije rasistických předsudků policejních kolegů (a asi i svých?), aby nastražil celkem průhlednou a pohromadě mizerně držící past na podezřelého cikána? O šovinismu? O zmanipulovatelnosti policie? Film nejde nijak do hloubky, a smysl sdělení mi uniká. Není jasné, proč Florianovi vůbec pomáhá "kamarád" z banky, ke kterému se Florian taky chová jako vzteklé a vyděračské prase, není jasné, proč mu nakonec pomáhá šéf oddělení, není jasné, proč ho tolerují kolegové, kterým dluží prachy, chová se arogantně a nic jim nesděluje, není jasné, proč je Stela, koncertní klavírní umělkyně, vystižena jen skrze velice povrchní hotelovou aférku s ženatým mužem - pakliže s Florianem není proto, že je to evidentní psychopat, neschopný empatie, navázání citové vazby, pak se nám tu dost kříží, do čeho to chce film přesně tepat a co si chce vzít za téma, když Stelu hodí do postele nějakému ženáči... Další nedotažený motiv jsou chapadla banky - nedá se přistoupit na to, že Florian se dostal do dluhů kvůli Stele, spíš proto ,že je arogantní, prudký, že má sám potřebu dokazovat penězi, že mu na někom záleží, protože mu chybí schopnost navázat citový vztah - kvůli čemuž Stela taky odchází, a jeho dostihují dluhy, které zase arogantně neřeší včas, a tak se vzteká o to víc... Ale dost možná to mělo být o tom, že chudák chlap má dluhy kvůli ženské, a tak se jí pomstí - až na to, že pak by musel být psychopat i režisér, pokud by tohle byla jeho představa milujícího muže, kolegy, kamaráda... Takže kolem a kolem tu ve finále máme film plný nejasných motivací, potřeby ovládat diváka stejně (a stejně mizerně), jako Florian ovládá lidi kolem sebe,  film ušitý horkou jehlou z audiovizuálních a dalších žánrových klišé, který nenabízí jasné rozuzlení, katarzi, a po kterém zůstává jen bordel. Všechen další smysl a hodnoty by si divák do filmu musel dosadit sám od sebe, aby ho mohl hodnotit kladněji.  (Febiofest, Slovanský dům). *~ () (méně) (více)

Marze

Slabe ale pomerne ucinne. Kombinace adrenalinu, silenstvi a zoufalosti. Vyborne zahrana temna charakterova studie nesympatickeho hypermaskulinniho policisty jako potret propasti, ktera hrozi mnoha lidem. Chvilemi nuda, protoze schazi napeti podezirani. V zaveru dojde ke zvratu. ()

Othello

Variace na film noir v módu Rumunské nové vlny, takže je to neskutečně pomalé (nikoli ale melancholické), vizuálně ošklivé a až do svého finále nenaplňující, přičemž se to ale stále snaží uchovávat i parafrázovat žánrová pravidla. Problém může být pro leckoho ten, že až do konce filmu vlastně neznáme účel jakékoli ze scén, přičemž ty si ani nelze užít jednotlivě, protože jsou velmi procedurální a nehezky natočené, takže se jim ani nedá vizuálně poddat. Když to na konci secvakne, každá scéna najednou dostane smysl a prostě o tom baví přemýšlet a uvědomovat si role jednotlivých situací v příběhu (hra na klavír, benzinka), nicméně není třeba ten scénář zase kdovíjak oslavovat, protože on není kdovíjak chytrý, jenom je napsaný reverzně. Ale pro trpělivý klid lesních samot je to vlastně docela sympatické ozvláštnění krimi žánru, které mě nějakou záhadou bavilo sledovat. ()

JASON_X

Po mém nedávném diváckém potěšení při 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile, jsem potěšeně sáhl po dalším rumunském filmu. Ale dostal jsem jen pozérskou hříčku o jednom schizoidním a asociálním psychopatovi, který je shodou okolností (tedy vlastně díky scénáristovi) zároveň i policajtem. A abyste se dozvěděli, o co vlastně ve filmu doopravdy go, musíte čekat přes sto dlouhých minut, než vás konečně vezmou tvůrci na milost. Ale namísto aspoň jakés takés divácké katarze se u mne dostavil spíš jen takový nepříjemný pocit, že dvě hodiny mého života jsou definitivně v hajzlu a tenhle film za to fakt vůbec nestál. Dám nakonec druhou, protože objektivně se mu jistá interessantnost a místy i existenciální naléhavost upřít nedá, ale subjektivně to byla nudná onanistická ptákovina a po jednom použití letí okamžitě do koše. ()

angel74

Ani by mi nevadilo, že snímek Neznámý má pomalejší tempo, kdyby hlavní postava příběhu nepůsobila tak strašně nesympaticky, ať už svým chováním, zvyky nebo vzhledem. Alespoň tedy, že zápletka je dobrá a docela zajímavě vystavěná. Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že film klouže jen po povrchu. Co třeba ta počáteční dějová linka o požárech dvou hotelů, která vyšuměla absolutně do ztracena? A také některá další nadhozená témata zůstala nedořešená či byla vyloženě pouze naznačená. (55%) ()

Tosi

Plusem první poloviny filmu byla jen krásná lokalita malého rumunského městečka, protože jinak mně nesedla ani doprovodná hudba od Šopéna, ani pomalé tempo. Pak tu máme posedlého policajta, kterej si s nějakým spravedlivým vyšetřovacím procesem hlavu neláme a divák přemýšlí, co má vlastně za lubem. Palec nahoru za svižný scénář ve druhé polovině,  ale když vám hlavní postava není sympatická, těžko se k filmu hledá cesta. Mám ale ty kluky opálený rumunský rád, takže odřený, nadhodnocený čtyři pecky. ()

vyfuk

[FEBIOFEST] Zase dlouze, zase ale zajímavě. Rumuni trochu mají určité škatulky i skrze Judeho, ale zde máme trochu jiný případ. Je to rozehraná symfonie policisty, který má geniální plán. Ale na co vlastně? Na pomstu. Oukej. Film hodně dlouho vede směrem, u kterého si nejsme jisti, o co jde. To je právě dost zmatené, jelikož přehlídneme důležitosti na začátku, které jsme měli za nedůležité. O to více jsme ovšem překvapeni, že tu byl celou dobu nějaký plán na pozadí. Za mě dílo, které posouvá žánr někam dál, až na to, že občas máme dlouhé záběry ažaž, zbytečné scény nikam neposouvající děj (celá anabáze s autem) a divné mini blbosti, kdy chlápek je ochoten zapálit svět kvůli přítelkyni a zastavuje kvůli kočičce. Obecně je film hodně zajímavý tou pointou a vyprávění. I když nás hodně vede zbytečně na zcestí a obsahuje divné pasáže. Hlavně je tak komplexní, že pochopit ho na první dobrou a spojit si vše je skoro nemyslitelné. Tam tvůrci si mohli dát asi, co chtějí, jen aby to vypadalo cool a i tak nedávalo smysl. Nicméně stále je zde ten celek. Na závěr Febiofestu hustá tečka. ()

Skeksis

Neurotický, pomstychtivý, osobnú hygienu zanedbávajúci policajt. A nervózny skoro ako ja. Evidentne neznášajúci cigánov a neveru. Vlieklo sa to ako sopeľ z nosa, a zábery z výšky z drona by som už zakázala. Boli otravné ako ranný budík. Vidieť ich v každom filme a seriáli. Odkedy vynašli dron a nemusia na takéto zábery používať helikoptéru, tak sú ako dementi. Celkom by som sa pobavila, keby sa ten dron strepal aj s kamerou za desaťtisíc eur. No ale film bol celkom fajn, aj keď som pri ňom asi dvakrát zaspala. Pekne sa vyvŕbil dej, a vyšlo najavo, prečo bol ten magor vkuse naštvaný a vyzeral ako časovaná bomba. ()

kolemjdouc

Takm tohle byla fakt paráda.Vymakaný děj.Není to o tom ,že bych něčemu nebo někomu fandila.Ale na tohle nemají ani moji oblíbení seveřani.A druhé řadě obrázky z dnešního Rumunska.Co se změnilo?A vtip na konci .Že podle identiki(y?)tu zatkli jeptišku,ministra financí a Eifelovu věž......A Cikáni fakt existují.... ()

bohemia_regent

Další výborný rumunský film. Je obdivuhodné, jak vysokou úroveň si zdejší kinematografie udržuje už čtvrt století. Kriminální zápletka založená na zdánlivě dokonalém plánu, který se zbortí nepředvídaným zásahem náhody, má ještě pointu č. 2 - smutnou, ale asi realističtější. ()

Rockerman

Svérázný detektiv, jakých jsme už několik viděli. Tentokrát je z Rumunska. Má neortodoxní metody v pátrání po nevysvětlených požárech dvou hotelů. Jeho počínání jsem dlouhou dobu nechápal, až přišla poslední, překvapivá vysvětlující část. Škoda té vaty v první půli. Záběry na Bukurešť z letadla či dronu můžou být hezké, ale když už je to po několikáté, ztrácí to na zajímavosti. ()

SAINTS

Neznámy sa nesie v štýle klasických francúzskych krimi trilerov zo 70.rokov. Hlavná postava, nesympatický policajt Florian je rasista aj mizogýn. Neznámy je ďalší film z rumunskej vlny, kde sa rieši aj rasizmus a xenofóbne postoje voči Rómom. Rómsky ochrankár Banela sa stane obetným baránkom Florian má okrem prípadu aj problémy s autom, ktoré mu chcú zobrať, lebo  ho nespláca a jeho manželka Stela ho podvádza so ženatým mužom. Tak vymysli plán ako sa jej zbaviť a  Banela sa má stať obetným baránkom, však rómov v Rumunsku polícia nemá v láske. Záberov z drona bolo naozaj príliš veľa a boli otravne, presne ako píše Skeksis. Najlepšie recenzie: vyfuk, skeksis,j itkacardova. ()

Mamlas

Chlapík realizuje chytrý plán, kterak se... Je škoda, že v tom hrál hlavní roli takový snopel a celý ten film byla taková laciná rumunská šlichta. V rukou někoho schopného a s castingem nad úrovní odpadu to mohlo být dobré. (22%) ()

DonBraso

Nebudu lhát, že jakmile byly závěrečný titulky, hned jsem přeskočil na začátek abych to nějak rozlousknul, ale na nic velkého jsem vlastně nepřišel. To je možná zároveň to dobré i špatné. Celou dobu sledujete počínaní detektiva Floriana. Už tohle je možná mnoho, protože stopáž je až moc velkorysá a příběh je místy prostě nudný. To, že Florian je takový exot má sice punc zajímavosti, ale zbytečně napíná trenky, až si člověk jakože má ty trenky posrat ,ale nějaký šok to fakt není. Když si přečtete obsah, tak až teprve z něho pochopíte pointu, která přímo řekne vše.,Jen  samotný film Vás nechá řešit nějaký dluhy a vrácení auta ,který Florian musí  vrátit., protože mu to řekl ručitel. Je to jen vata, která bohužel nikam nevede. Rozprava s cikánem je zase jiná káva a v tomhle film exceluje. To jak dopadne konec je až takový bizár, který Rumunsko do řad policejního řádu už má definitivní, takže asi tak. Film končí sice neotřele, ale na mě trochu utahaný střed kromě rozprav s cikánem nic extra nenabídl. ()