poster

Šumná města (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1995, 66x23 min

Režie:

Radovan Lipus

Kamera:

Ivo Popek
(další profese)
 • gjjm
  ****

  Poněkud ujetá stylizace docela náročného architektonického dokumentu se mi líbí, úžas architekta na pouti po českých a moravských městech neméně, šílené básničky nijak zvlášť, sklepácký humor ale jen velmi, velmi částečně. Viděl jsem pár dílů (Liberec, Zlín, Jihlava, Plzeň, Náchod, Třebová a ještě cosi, co si nepamatuju). Dokument je to zajímavý a vtipný (což je celkem výjimka), občas sice trochu přestylizovaný a neobratný (nejen co se týče básniček, ale i co se týče humoru, třeba kavárenské vsuvky bývají většinou nepovedené), ale celkově velmi dobrý.(24.6.2009)

 • Radek99
  *****

  Od dávno zapomenuté marginální repliky z filmu Anděl na horách ,,Ta vyhlídka je ale šumná" se tvůrci tohoto šumného dokumentárního cyklu odrazili k nadčasové ukázce mistrovského propojení geniálně stylizačně usazeného Davida Vávry coby žasnoucího architekta s neoddiskutovatelně zábavnou formou všech podávaných informací, které sami o sobě jsou zábavné asi jako normalizační Televizní noviny. David Vávra spolu s Radovanem Lipusem z nich ale udělali tak lehko vstřebatelnou taškařici, že si mnohdy ani neuvědomíte, jak ,,náročný" naučný pořad sledujete. Tak by měl ale fungovat každý televizní i filmový dokument. Známe to z dokumentů BBC, Šumná města jsou však (alespoň pro mě) ještě lepší...(28.5.2007)

 • corax8
  *****

  Bez patosu, věcně a hlavně odborně podána zpráva o architektuře začátku mimulého století. Díky tomuto cyklu jsme se začal dívat na architekturu jinak. Strhli mne a já teď chdím po městech a vidim hnus a úpoznávám drahokami. Jediné co by se dalo vytknout je délke, ta by hohla být delší. Na druhou stranu musím ocenit originálnost každého dílu (vozíka, převleky).(12.2.2009)

 • ludva10
  ****

  Na tento seriál se vždy rád podívám. Mám rád dokumenty, kde se něco nového dozvím a toto je zrovna jeden z nich. Ve většině dílů mě přinesl o městech takové informace, které jsem vůbec nevěděl. A to dokonce i v díle o Domažlicích ( díl se točil z balónu ), ve kterých bydlím. Navíc seriálu strašně dodává na hodnotě inteligentní humor Davida Vávry.(25.2.2015)

 • Djkoma
  ****

  Příjemný dokument o několika městech a jejich architektuře, jejichž krása dnešní generaci uniká. Někomu nebude sedět styl Davida Vávry, který občas své hraní před kamerou trochu přežene, ale přesto je to zajímavý průvodce s příjemným hlasem. Mimo to tam byly i (mé) Pardubice a to ve velmi povedeném díle.(20.10.2008)

 • - Po smrti šumného číšníka Františka Šece připadala v úvahu alternativa, kde by se šumnou číšnicí stala herečka Zora Rozsypalová. Novým šumným číšníkem se ale stal Jiří Krupica. (Stocki)

 • - Seriál České televize Šumná města získal hlavní cenu třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči. (Stocki)

 • - Cyklus Šumná města se natáčel 13 let. (M.B)