Šumná města (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1995, 66x23 min

Radovan Lipus

Ivo Popek

Obligátní série, v níž se 1) kloubí výborná dramaturgická koncepce, 2) dokonalá znalost architektury a 3) nesporný komediální, epický i odborný talent Davida Vávry, který tu s jemnou ironií, tu oprávněným uznámím komentuje urbanitu jednotlivých měst. Jde určitě o jeden z nejoriginálnějších cyklů České televize, který perfektně kloubí humor, jímž se baví "normální i intoši" se zábavně edukativní formou. Zamyšlení nad tím, co nás vlastně všechny obklopuje a příliš nad tím nepřemýšlíme, pojmenování prostoru a architektury jako hry, jako umění... PS: Za Šumný Zlín obvzláště děkuji!(18.9.2006)

Šumná města 1 Konečně! Po jedenácti letech od svého vzniku se tolik populární cyklus České televize dostává konečně na DVD. Ne však chronologicky, jak bychom asi logicky čekali, ale rozdělený podle regionů. Nápad zmapovat pozapomenuté architektonické památky přelomu 19. a 20. století i současnosti vyšel z hlavy ostravského divadelního režiséra Radovana Lipuse, který se domluvil se skutečným vystudovaným architektem, nyní hercem, Davidem Vávrou, který celým cyklem Šumných měst neopakovatelným způsobem provází. Každý díl trvá kolem dvaceti minut a je podbarven nějakou známou písničkou populární kapely či zpěváka regionu, která pak zní jako leitmotiv. Navíc David Vávra pojal výklad jednotlivých budov a jejich historie nikoliv suše, ale s nadhledem, často jako by i pohádkově (když každý den vychází od svých dětí vstříc novým zážitkům, aby je pak večer dětem vyprávěl), dokonce se objevují i určité nadpřirozené motivy (třeba když Davidu Vávrovi narostou křídla a on se jako motýl vznáší nad nějakou architektonicky zajímavou třídou či ulicí). Na první části Šumných měst najdeme dva regiony – oblast Severní Moravy a Slezska (Ostrava, Opava, Krnov, Nový Jičín, Těšín, Karvinsko, Frýdek-Místek) a Střední Moravy (Olomouc, Prostějov, Radhošť, Hranice, Šumperk a Kroměříž). Za dva měsíce se můžeme těšit na další dvoudisk, na němž budou Východní Čechy a Vysočina (Náchod, Hradec Králové, Divoká Orlice, Pardubice, Špindlerův Mlýn, Český ráj, Jiráskův kraj, Litomyšl, Třebové, Trutnov, Pelhřimov a Humpolec, Jihlava). Dále pak má vyjít třetí díl s oblastmi Severní, Jižní a Západní Čechy, a na čtvrtém jednodiskovém vydání již jen Střední Čechy a Jižní Morava. První díl Šumných měst tedy přichází na dvou naplněných DVD, takže není divu, když tu nenajdeme žádné bonusy. Obraz je jako v televizi, tedy 1,33:1 (4:3), zvuk byl rozmixován do Dolby Digital 5.1. A kdybyste šumnými městy chtěli udělat radost i v zahraničí, jsou zde vedle českých i anglické titulky.(19.8.2015)

Je málo věcí, jež se dají doopravdy označit jako "krásné"... Tahle série je jednou z nich. Úžasně citlivé vedení Radovana Lipuse a jako vánek lehké průvodcovství Davida Vávry je geniální a krásná kombinace, kterou nemá žádný jiný pořad, co jsem kdy viděl. Pokud někdo dokáže přivézt k architektuře běžný lid, tak to jsou právě tito dva pánové. Strhující mikropříběhy, ale i takřka renesanční nálada každého dílu je to, co na tomhle pořadu opravdu miluji...(24.1.2007)

Krásný dokument o krásných barácích (vesměs vilách prvorepublikových keťasů) se zasvěceným komentářem Davida Vávry, doprovázenými jeho neuvěřitelnými kreacemi a - světe div se - i poezií. Pro mě je to důkaz, že i v Čechách se dá šikovně a s minimálním rozpočtem udělat vynikající dokument. Taky je to důkaz, že Vávra je šílenec a patří do blázince.(9.9.2011)

Žijeme rychle, neradi se ohlížíme zpátky, a když tak jen za tím, co je vidět. Vávra se ohlédl za nás za tím, co už málem vidět není. Celý život všichni chodíme svými městy, aniž bychom věděli kolem čeho, znali pozadí, kontexty. Vietnamci dnes provozují tržnice v domech, které nikdo nechce, a které se dnes lidem ani nelíbí. Jen za cenu jejich projektů by se dnes zrealizovaly celé domy, přesto to nikoho nezajímá. Zachraňuje se sakrální architektura, zámky, ale městská a industriální architektura konce 19. a poloviny 20. století zůstává ve většině zapomenuta. Vávra za nás prošlapává cestičky jednotlivými městy svým osobitým přístupem, komikou, kterou ne každý skousne. Vzniká tak ale v Čechách jediný celistvý filmový dokument, nadčasový a tím také nesmírně cenný. Jsem hrdý na to, že jsem Čech a po shlédnutí Šumných měst o to víc. Vávra je borec!(24.2.2011)

• - Seriál České televize Šumná města získal hlavní cenu třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči. (Stocki)

• - Po smrti šumného číšníka Františka Šece připadala v úvahu alternativa, kde by se šumnou číšnicí stala herečka Zora Rozsypalová. Novým šumným číšníkem se ale stal Jiří Krupica. (Stocki)

• - Cyklus Šumná města se natáčel 13 let. (M.B)