Reklama

Reklama

Původní dokumentární cyklus v produkci ČT, zabývající se architekturou českých měst, pod taktovkou scénáristy a režiséra Radovana Lipuse a především pak nesmrtelného architekta-sklepáka Davida Vávry. Právě rukopis Vávrova způsobu moderování z jinak zdánlivě chladného a nezáživného tématu činní zajímavou a v kontextu běžné dokumentární tvorby netradiční podívanou. Součástí projektu Šumných měst je i stejnojmenná nezisková organizace snažící se mapovat ohrožené památky. Cyklus je velmi ceněn mezi odborníky i širokou veřejností. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (136)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Velice poučný a zábavný seriál. Konvenuje mi hlavně prvorepubliková architektura (především funkcionalismus) a kvituji s povděkem, že mu tvůrci věnují tolik pozornosti. Také oceňuji postoj k socialistickému realismu, který si svoje místo v české architektuře bezesporu zaslouží, ať už bude hodnotící znaménko jakékoli. Výborným nápadem jsou i vávrovsky rozpustilé mezihry, které nikdy neopouštějí meze dobrého vkusu a příjemně ředí příval informací trochou kabaretu. Pokud by se dramaturgie veřejnoprávní televize ubírala tímto populárně-naučným směrem, byl bych jen a jen rád. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

O architektuře nemáte ani páru a řekli byste, že vás ani trošku nezajímá? Tak vás šumný David Vávrů svou šumně poetickou mluvou vyvede z omylu. Vezme vás sebou na poučnou, chytrou a především zábavnou cestu po městech našich tuzemských lesů, luk i hájů. A to i pokud jste naprosté architektonické bé-hovado. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

ŠUMNÁ jsou jedním z nejzdařilejších televizních děl z pomezí publicistiky a popularizačního žánru. Zvolená forma, zpravidla invenčně obměňovaná, rozvíjí pionýrsky-průkopnicky ten prvek kulturního dědictví, který byl dotud známý jen jako výčtový termín - genius loci. Historie našich měst ani zdaleka není pražskou nebo brněnskou nebo ... v tom výčtu velkých a větších českých měst by se jistě dalo pokračovat. Zjistit, že schopní lidé žili v minulosti v řadě míst, že jejich krása se zdaleka neomezuje pouze na středověkou historii, ale přes novověk sahá mnohdy až do nedávné současnosti, není nikdy od věci. Skutečnost, že v pozadí se skrývá sklepácká poetika, pohybující se na hranici truchlosměšného a tragikomického, je v tomto šťastném případě dalším povzbuzením nejen pro Sklep, ale i pro střední a mladší generaci. Pořad tohoto rozsahu a dosahu nemá v půlstoleté televizní historii obdobu právě tak jako v českém dokumentárním filmu. Aniž bych chtěl nesebekricky nadsazovat, hledal bych pro jeho výrazovou původnost srovnatelný kontext v polohraných dokumentech BBC (srovnatelný proto, že v konkrétném uchopení jsou oba pořady nebo typy pořadů naprosto nesrovnatelné; mj. i tím je dána míra jejich výrazové původnosti). Lze si přát jedno: využít relativního mládí protagonistů jádra jeho tvůrců a mapu českých měst a dalších historických sídel, která byla tak nadějně započata, postupně, krok za krokem, dokončit. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Od dávno zapomenuté marginální repliky z filmu Anděl na horách ,,Ta vyhlídka je ale šumná" se tvůrci tohoto šumného dokumentárního cyklu odrazili k nadčasové ukázce mistrovského propojení geniálně stylizačně usazeného Davida Vávry coby žasnoucího architekta s neoddiskutovatelně zábavnou formou všech podávaných informací, které sami o sobě jsou zábavné asi jako normalizační Televizní noviny. David Vávra spolu s Radovanem Lipusem z nich ale udělali tak lehko vstřebatelnou taškařici, že si mnohdy ani neuvědomíte, jak ,,náročný" naučný pořad sledujete. Tak by měl ale fungovat každý televizní i filmový dokument. Známe to z dokumentů BBC, Šumná města jsou však (alespoň pro mě) ještě lepší... ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Příjemný dokument o několika městech a jejich architektuře, jejichž krása dnešní generaci uniká. Někomu nebude sedět styl Davida Vávry, který občas své hraní před kamerou trochu přežene, ale přesto je to zajímavý průvodce s příjemným hlasem. Mimo to tam byly i (mé) Pardubice a to ve velmi povedeném díle. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (3)

  • Cyklus Šumná města se natáčel 13 let. (M.B)
  • Seriál České televize Šumná města získal hlavní cenu třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči. (Stocki)
  • Po smrti šumného číšníka Františka Šece připadala v úvahu alternativa, kde by se šumnou číšnicí stala herečka Zora Rozsypalová. Novým šumným číšníkem se ale stal Jiří Krupica. (Stocki)

Reklama

Reklama