poster

Šumná města (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1995, 66x23 min

Režie:

Radovan Lipus
(další profese)
 • ryccoly
  odpad!

  To jako fakt? Myslela jsem, že blbě vidím. 84%? V žádném případě nemám nic proti vzdělávání. Naopak. A líbí se mi nápad, přiblížit divákům naše česká města. Lidem se zjevně líbí herecké vyjadřování pana Vávry, ale mně rozhodně ne. Musela jsem přetrpět dva díly tohoto pořadu a přeju si, aby se to už neopakovalo.(24.2.2017)

 • Kaferano
  *****

  Obdivuji osobnosti, které umí laikům přiblížit něco ze své profese nenuceným a hravým způsobem. David Vávra je jednou z těchto osobností, která umí vzbudit zájem o věc a zároveň navodí nový způsob vidění a hodnocení. Po tomto seriálu jsem se pustila do doplnění mezer v oblasti architektury a je to jedna z mých diletantských zálib:-) Škoda, že nedošlo na Prahu, mělo se začít Prahou 4 a Braníkem, kde zrovna bydlím, stejně jako David Vávra.(20.10.2012)

 • dr.fish
  *****

  Žijeme rychle, neradi se ohlížíme zpátky, a když tak jen za tím, co je vidět. Vávra se ohlédl za nás za tím, co už málem vidět není. Celý život všichni chodíme svými městy, aniž bychom věděli kolem čeho, znali pozadí, kontexty. Vietnamci dnes provozují tržnice v domech, které nikdo nechce, a které se dnes lidem ani nelíbí. Jen za cenu jejich projektů by se dnes zrealizovaly celé domy, přesto to nikoho nezajímá. Zachraňuje se sakrální architektura, zámky, ale městská a industriální architektura konce 19. a poloviny 20. století zůstává ve většině zapomenuta. Vávra za nás prošlapává cestičky jednotlivými městy svým osobitým přístupem, komikou, kterou ne každý skousne. Vzniká tak ale v Čechách jediný celistvý filmový dokument, nadčasový a tím také nesmírně cenný. Jsem hrdý na to, že jsem Čech a po shlédnutí Šumných měst o to víc. Vávra je borec!(24.2.2011)

 • corax8
  *****

  Bez patosu, věcně a hlavně odborně podána zpráva o architektuře začátku mimulého století. Díky tomuto cyklu jsme se začal dívat na architekturu jinak. Strhli mne a já teď chdím po městech a vidim hnus a úpoznávám drahokami. Jediné co by se dalo vytknout je délke, ta by hohla být delší. Na druhou stranu musím ocenit originálnost každého dílu (vozíka, převleky).(12.2.2009)

 • Balet
  *****

  Je málo věcí, jež se dají doopravdy označit jako "krásné"... Tahle série je jednou z nich. Úžasně citlivé vedení Radovana Lipuse a jako vánek lehké průvodcovství Davida Vávry je geniální a krásná kombinace, kterou nemá žádný jiný pořad, co jsem kdy viděl. Pokud někdo dokáže přivézt k architektuře běžný lid, tak to jsou právě tito dva pánové. Strhující mikropříběhy, ale i takřka renesanční nálada každého dílu je to, co na tomhle pořadu opravdu miluji...(24.1.2007)

 • - Seriál České televize Šumná města získal hlavní cenu třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči. (Stocki)

 • - Po smrti šumného číšníka Františka Šece připadala v úvahu alternativa, kde by se šumnou číšnicí stala herečka Zora Rozsypalová. Novým šumným číšníkem se ale stal Jiří Krupica. (Stocki)

 • - Cyklus Šumná města se natáčel 13 let. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace