Šumná města (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1995, 66x23 min

Radovan Lipus
  • ryccoly

To jako fakt? Myslela jsem, že blbě vidím. 84%? V žádném případě nemám nic proti vzdělávání. Naopak. A líbí se mi nápad, přiblížit divákům naše česká města. Lidem se zjevně líbí herecké vyjadřování pana Vávry, ale mně rozhodně ne. Musela jsem přetrpět dva díly tohoto pořadu a přeju si, aby se to už neopakovalo.(24.2.2017)

Tak bravo a potlesk. Pánům Vávrovi a Lipusovi se povedlo něco nádherného. David nás provedl řadou našich měst, pro někoho rodných a udělal to způsobem, který je velice silný a zanechává intenzivní dojem. Dojem sounáležitosti s tím v čem žijeme. Dozvěděli jsme se ohromné množství informací o místech, kde žijeme, či žili naši předkové. Já osobně jsem poprvé ochutnal Davidův kumšt v Pražské pětce, poté v Kopytu....No a pak jsem ho poznal i osobně. Ale nazpět k seriálu. Mimo sebe zaměstnal tu a tam i rodinu a opět velmi inteligentním a nevtíravým způsobem. Mimo jiné jsem viděl také Davidovo dílo o rodišti arch.Plečnika. Také krása. A to jak Plečnikova, tak Davidova. David údajně cosi chystá i v zahraničí. Inu dejme se překvapit. Bravo Davide! Bravo pane Lipus! Jen tak dál! Jen tak dál!(20.4.2014)

Bez patosu, věcně a hlavně odborně podána zpráva o architektuře začátku mimulého století. Díky tomuto cyklu jsme se začal dívat na architekturu jinak. Strhli mne a já teď chdím po městech a vidim hnus a úpoznávám drahokami. Jediné co by se dalo vytknout je délke, ta by hohla být delší. Na druhou stranu musím ocenit originálnost každého dílu (vozíka, převleky).(12.2.2009)

roztomilé osvěžení dokumentární tvorby o české architektuře, D. Vávru to očividně baví dělat, hraje si se slovy i s celkovou formou jednotlivých dílů (včera -20/10/2008 - jsem viděla díl o Chrudimi, kterou divákou prováděl s vlastní loutkou - mini Vávrou, dokonce v navlas stejném oblečení:)) Šumná (tedy krásná) nejsou jen česká města, ale i tento dokument, proto plný počet...(21.10.2008)

Skvělá exkurze po českým městech a jejich architektonických skvostech. Tomuto oboru nerozumím, ale vlivem seriálu se dívám na domy "zasvěceněji". Najednou i v předtím hnusném baráku vidím náznaky konstrukčních fines. Vávra musí mít velmi zajímavý život, když tomu ke všemu ještě rozumí. Jedna hvězdička (spíš půl hvězdy) dolů za přílišnou poetičnost. To rýmování je prostě přehnané.(1.8.2009)

• - Po smrti šumného číšníka Františka Šece připadala v úvahu alternativa, kde by se šumnou číšnicí stala herečka Zora Rozsypalová. Novým šumným číšníkem se ale stal Jiří Krupica. (Stocki)

• - Cyklus Šumná města se natáčel 13 let. (M.B)

• - Seriál České televize Šumná města získal hlavní cenu třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči. (Stocki)