Pérák a SS

• angličtina Springman and the SS (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný
Československo, 1946, 13 min

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

Karlos80

První čechoslovácký superhrdina a superman ať už živý nebo fiktivní. Legenda zvaná "Perák" (později známá komiksová figura) jak se zdá nikdy nezevšední a nezestárne. Skvělé! A kdyby to pan Trnka natočil ještě za okupace, to by byla teprve síla a jiné kafe! Film sklízí, i přes svůj historický kontext, neustálou oblibu u všech generací. Krom Trnky se na režii a scénáři podílel i Jiří Brdečka. ()

Gilmour93

Na co laboratoř Starkova otce, speciální séra a vita paprsky, když stačí dvě péra z gauče.. Hravá kombinace černobílé animace a fotografie, ve které se naše městská legenda vypořádává s okupanty i udavači se speciálními účetními deníky. V duchu krátkých animovaných filmů spojenecké propaganda production a se spoustou originálně pojatých scén. Za všechny odvážná vsuvka s dvěma homosexuálními esesáky u stříkající fontány či dilema před rozbitím Adolfovy busty skrývající rádio.. ()

NinadeL

Z doby, kdy byl Trnka ještě u Bratří v triku, mám nejraději právě Péráka a SS, neb je to ryze aktuální a vysloveně žádoucí záležitost. Zatímco hraný film se s Protektorátem vyrovnával například pomocí komedie Nikdo nic neví, animovaný přispěchal s krásnou historkou o extrémně agilním kolaborantovi, že jednoduše bylo nutné, aby se malý český kominík stal hrdinou v masce a všechny ty nekalosti vycházející z nepoctivosti po zásluze potrestal. Po roce 1945 se ale bohužel stopa po maskovaném hrdinovi vytrácí a národ znovu trpí... ()

D.Moore

Stane Lee, přiznej se - Kde jsi vzal inspiraci pro Spidermana? No? Že ty jsi viděl našeho senzačního Péráka! (Ale vážně, podívejte se na něho, má chvílemi naprosto stejné pohyby, o pózách, které zaujímá mezi skoky, ani nemluvě) ()

Arbiter

[Fest Anča 2018] Superhrdina. Z lidu. Nebojí se. Nějak se s tím kolaborantstvím bylo třeba vyrovnat. Z cyklu Propaganda: 100 rokov ČSR. ()

cheyene

Wenn wir fahren gegen Engeland! Tato melodie, jež provází velkou část snímku, mi ještě hodně dlouho po skončení zněla v uších! :) Povedená satira, dobře jsem se u ní bavil. ()

Big Bear

Stejně jako mají Češi svého geniálního vynálezce, skladatele a vůbec prostě génia - Járu Cimrmana, mají také svého akčního hrdinu - Péráka. Já o něm jen slýchával, o tomto filmu jsem vůbec neměl ponětí. Trnka a Brdečka ve většině záběrů využili skutečné fotografie reálného světa do kterého zasadili gestapáky, jejich oběti a kominíka - Péráka. Za Protentokrátu se o něm daly jen potajmu dělat vtipy, v roce 1946 už šla natočit tahle animovaná laskonka... Gestapo tu je za hňupy, opak však byl smutnou pravdou... A na závěr kontrolní otázka.. kolik esesmanů se vejde do kanalizační šachty ?:-) * * * * ()

Stegr

80% - Tak i Praha měla svého superhrdinu, vedoucího dvojí život a bojujícího se zlem? Zajímavé! Pérák a SS je rozhodně vtipná satira... :) ()

Anderton

Jediným negatívom tohoto vtipného vysporiadania sa s niečím, čo bolo ťažko nazývať ešte vôbec nejakou minulosťou, skôr čerstvou hlbokou ranou tesne po poranení, je trochu zmätočný dej. Niekedy je menej viac a to aj prekvapivo v niečom tak umelecky slobodnom, ako animovaný film. ()

Fingon

70% Pérákovo řádění skvělé, dojem mi ale dost kazilo natahované a v důsledku vlastně nijaké "potrestání" kolaboranta. ()

Marthos

Legenda o legendě aneb kterak svatý Václav skoncoval s nacismem. Bezesporu jedno z nejslavnějších děl Jiřího Trnky. ()

rikitiki

Škoda, že do českého filmu nejde tolik peněz, aby se z tohohle námětu dal natočit celovečerní hraný film. Pérák je pro mě bezesporu nejlepší a snad i jediný (skoro) komiksový dospělý hrdina z českého prostředí ( s omluvou Jessii). ()