Pérák a SS

The Chimney Sweep

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný

Československo, 1946, 13 min

Jan Rychlík

Po vizuální stránce nic převratného nečekejte, i když pár animátorských nápadů potěší. Příběh je ale naprostá bomba, během těch několika málo minut jsem se několikrát od srdce zasmál (a to obvykle nemám ve zvyku ani u nejstřelenějších komedií). Je krásné vidět, že válka humor nezabila a Chaplin nebyl v té době jediný, kdo si z Hitlera dokázal udělat legraci. Trnka ho vykresluje jako paranoidního slídila, který vidí ve všem nepřítele. Proti němu stojí ale „superhrdina“ Pérák, strašný sympaťák, i když jeho kostým vypadá jako latexová souprava ze sado-maso salónu. Myslím, že hollywoodští scénáristé by takový skvělý námět dokázali přetavit v kasovní trhák. Jsem rád, že se to dozajista nestane, ale zároveň mě mrzí, že povědomí o tom, že máme vlastního komiksového hrdinu, tady moc není.(16.5.2012)

Názorná ukázka toho, jak lze do 13 minut animovaného filmu napěchovat velkou spoustu symboliky, která je přímo spojená s národní hrdostí a odbojem proti totalitnímu režimu, jemuž musela Praha a v podstatě celá zem čelit při Protektorátu Čech a Moravy. Využití formy animovaného filmu vyšlo Brdečkovi a Trnkovi brilantně. Pérák všechny zaskočil svou duchapřítomností a hrdinstvím, a proto pro mě představuje někdejšího animovaného superhrdinu. Bez skrupulí má tento film nezastupitelné místo v historii české kinematografie.(15.3.2014)

Českej animák o jedinym českym superhrdinovi natočenej v těsně poválečný době, kdy ještě i Superman (1938) nebo Batman (1939) byli mladý a kdy X-Meni nebo Spider-Man ještě vůbec neexistovali. Už jenom ty jména Trnka a Brdečka slibujou, že to bude mít úroveň - a taky že jo, je to sranda a je tam spousta zajímavejch nápadů: esesáci v pokoji poschovávaný za obrazem, v kamnech apod. (skoro na způsob o dvacet let staršího Pythonovskýho hledání zdrhajícího Briana), Svatej Václav na koni nakopávající kolaboranta, zamilovaný esesáci na lavičce v parku, rádio v Hitlerově bustě, ptáček v želízkách a zatýkání hrnce a dalších podezřelejech podvratnejch elementů jako dědu uklouznuvšího na slupce od banánu, hvězdičky na tapetách u vlastnce vs. hákenkrojcíčky u kolabornata, nahánění esesáků SS vlajkou jako při býčích zápasech, a naposled a hlavně - Hitler je vůl. Škoda, že se Pérákův odkaz dneska nedojí víc (až na světlý výjimky v podobě amatérskejch filmů, Rozhlasovýho seriálu nebo už dávno rozebraný Stančíkovy knížky), protože potenciál to má podle mě obrovskej.(27.7.2016)

Stejně jako mají Češi svého geniálního vynálezce, skladatele a vůbec prostě génia - Járu Cimrmana, mají také svého akčního hrdinu - Péráka. Já o něm jen slýchával, o tomto filmu jsem vůbec neměl ponětí. Trnka a Brdečka ve většině záběrů využili skutečné fotografie reálného světa do kterého zasadili gestapáky, jejich oběti a kominíka - Péráka. Za Protentokrátu se o něm daly jen potajmu dělat vtipy, v roce 1946 už šla natočit tahle animovaná laskonka... Gestapo tu je za hňupy, opak však byl smutnou pravdou... A na závěr kontrolní otázka.. kolik esesmanů se vejde do kanalizační šachty ?:-) * * * *(20.2.2015)

Staré a kvalitné. Náš domáci predchodca pavúčieho muža, lenže so strunami na nohách a jednou dierou pre oči na maske. Dobrá hudba, skvelá symetria, krásne zosmiešnenie paranoje, škoda len, že to neurobili aj smerom k vtedajšiemu Sovietskemu zväzu. Na záver hrdina z ľudu sa vracia späť k svojej práci, ktorú má rád a nežiada pocty a nechce byť odhalený, veľmi pekná vlastenecká rozprávka. Nacisti ako homosexuáli, či skrytí aj za obrazom, či v peci, no to bolo kvalitné zosmiešnenie zla. Na zapískanie sa zjavia, akoby skvelé priblíženie reality. Je to krátke, je to hravé a svoj účel to splnilo, škoda, že som o tom doteraz nevedel.(1.12.2012)