Pérák a SS

The Chimney Sweep

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný

Československo, 1946, 13 min

Jan Rychlík

Staré a kvalitné. Náš domáci predchodca pavúčieho muža, lenže so strunami na nohách a jednou dierou pre oči na maske. Dobrá hudba, skvelá symetria, krásne zosmiešnenie paranoje, škoda len, že to neurobili aj smerom k vtedajšiemu Sovietskemu zväzu. Na záver hrdina z ľudu sa vracia späť k svojej práci, ktorú má rád a nežiada pocty a nechce byť odhalený, veľmi pekná vlastenecká rozprávka. Nacisti ako homosexuáli, či skrytí aj za obrazom, či v peci, no to bolo kvalitné zosmiešnenie zla. Na zapískanie sa zjavia, akoby skvelé priblíženie reality. Je to krátke, je to hravé a svoj účel to splnilo, škoda, že som o tom doteraz nevedel.(1.12.2012)

Opravdu jak tu říkají moji kolegové. Ono tak ani nejde o tu animaci Jiřího Trnky, ale především o ty nápady a o to, jak bezeslov vyjádří všechno co chce! Kdo pozorně sledoval, mohl si všimnout, že u fontány se dotknul i tehdy celkem ožehavého tématu - homosexuality. Těžko říci, jestli to byl záměr ...(8.10.2009)

Stejně jako mají Češi svého geniálního vynálezce, skladatele a vůbec prostě génia - Járu Cimrmana, mají také svého akčního hrdinu - Péráka. Já o něm jen slýchával, o tomto filmu jsem vůbec neměl ponětí. Trnka a Brdečka ve většině záběrů využili skutečné fotografie reálného světa do kterého zasadili gestapáky, jejich oběti a kominíka - Péráka. Za Protentokrátu se o něm daly jen potajmu dělat vtipy, v roce 1946 už šla natočit tahle animovaná laskonka... Gestapo tu je za hňupy, opak však byl smutnou pravdou... A na závěr kontrolní otázka.. kolik esesmanů se vejde do kanalizační šachty ?:-) * * * *(20.2.2015)

Pérák je úžasná válečná legenda a dokonale se hodí do českého prostředí, kde by podobný, v podstatě komiksový superhrdina docela chybí. V animaci Jiřího Trnky, který tentokrát spojil i skutečné fotografie s kresbou, pak krátký příběh vyznívá úžasně, a to i díky schopnosti budovat atmosféru díky hudbě a různým drobným detailům - např. Hitler na stěně. Atmosféra je chvílemi skutečně tíživá, ale podařilo se ji odlehčit zesměšňujícími scénami a karikaturou, která se projevuje i v kresbě samotné. A jak už to tak u Péráka bývá, zas tak moc si ho neužijeme, protože víc jak polovinu stopáže tam vlastně vůbec není.(19.12.2013)

Nechci být cynik, chápu, že po válce lidi potřebovali nějakou vzpruhu a možná, že je i snímek rozesmál, ale mě jaksi moc ne. Mám rád krátký animovaný filmečky, ale tenhle byl dělaný asi na zakázku pro širokou veřejnost. Ať se na mně nikdo nezlobí, ale tahle satira byla tak pro tu paní, co povídala. Vzhledem ke stáří a době, nepůjdu pod průměr(7.10.2012)