poster

Pérák a SS

 • anglický

  Springman and the SS

 • anglický

  The Springer and SS-Men

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Pérák a SS

  (festivalový název)
 • USA

  The Chimney Sweep

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný

Československo, 1946, 13 min

Hudba:

Jan Rychlík
 • Willy Kufalt
  ****

  Myšlenka vyjádřování odporu k nacismu a vyrovnávání se s teprve nedávno zaniklým Protektorátem prostřednictvím animovaného filmu - fascinující. Oceňuju, ale současně přiznávám, že na vžití se do plochých kreslených postaviček jsem generačně vzdálený na míle a nakonec i těch 13 minut bylo ke konci na mne jaksi moc.(5.2.2018)

 • duddek
  **

  Tak Péráka (wiki) jsem objevil až díky Trnkovi. Je dobře, že jsme měli někoho takového. Co ale ti zamilovaní esesáci? Nerad bych v tom nacházel výklad, že ke "špatným lidem" patří i "špatná orientace"... nebo se tu snad Trnka/Brdečka homosexuálům nevysmívá? (Píseň Lili Marleen zachycena jen osm let poté, co k ní Norbert Schultze složil hudbu.)(6.10.2009)

 • Tiiso
  ****

  Pérák a SS nabídl originální animaci, která se skládá z fotomontáží reálných fotek, doplněné kreslenými postavičkami. Nenávidění okupanti ve snímku dostávají co proto a to je hlavní motiv příběhu. Děj nám představí hrdinu (superhero), klasického kolaboranta a řady esesmanů vykonávající svou diktátorskou povinnost. Vše je umícháno v dobře stravitelný animovaný pokrm. Ve všem je velká nadsázka a humor. A ve všem je cítit profesionální ruka Brdečky a Trnky.(19.2.2011)

 • Madax
  *****

  Tento kratičký, starý, animovaný snímek hravě strčí do kapsy drtivou většinu zápaďáckých snímků o maskovaných hrdinech. Hrdina s ponožkou přes tvář, skákající na pérech a statečně bojující proti německým agresorům si zaslouží divákovy sympatie podstatně více než celá banda X-menů. (Fanouškům X-menů se tímto omlouvám.)(26.4.2006)

 • NinadeL
  ****

  Z doby, kdy byl Trnka ještě u Bratří v triku, mám nejraději právě Péráka a SS, neb je to ryze aktuální a vysloveně žádoucí záležitost. Zatímco hraný film se s Protektorátem vyrovnával například pomocí komedie Nikdo nic neví, animovaný přispěchal s krásnou historkou o extrémně agilním kolaborantovi, že jednoduše bylo nutné, aby se malý český kominík stal hrdinou v masce a všechny ty nekalosti vycházející z nepoctivosti po zásluze potrestal. Po roce 1945 se ale bohužel stopa po maskovaném hrdinovi vytrácí a národ znovu trpí...(10.8.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace