poster

Pérák a SS

 • anglický

  Springman & the SS

 • anglický

  The Chimney Sweep

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný

Československo, 1946, 13 min

Hudba:

Jan Rychlík
 • Karlos80
  *****

  První čechoslovácký superhrdina a superman ať už živý nebo fiktivní. Legenda zvaná "Perák" (později známá komiksová figura) jak se zdá nikdy nezevšední a nezestárne. Skvělé! A kdyby to pan Trnka natočil ještě za okupace, to by byla teprve síla a jiné kafe! Film sklízí, i přes svůj historický kontext, neustálou oblibu u všech generací. Krom Trnky se na režii a scénáři podílel i Jiří Brdečka.(27.11.2013)

 • NinadeL
  ****

  Z doby, kdy byl Trnka ještě u Bratří v triku, mám nejraději právě Péráka a SS, neb je to ryze aktuální a vysloveně žádoucí záležitost. Zatímco hraný film se s Protektorátem vyrovnával například pomocí komedie Nikdo nic neví, animovaný přispěchal s krásnou historkou o extrémně agilním kolaborantovi, že jednoduše bylo nutné, aby se malý český kominík stal hrdinou v masce a všechny ty nekalosti vycházející z nepoctivosti po zásluze potrestal. Po roce 1945 se ale bohužel stopa po maskovaném hrdinovi vytrácí a národ znovu trpí...(10.8.2015)

 • duddek
  **

  Tak Péráka (wiki) jsem objevil až díky Trnkovi. Je dobře, že jsme měli někoho takového. Co ale ti zamilovaní esesáci? Nerad bych v tom nacházel výklad, že ke "špatným lidem" patří i "špatná orientace"... nebo se tu snad Trnka/Brdečka homosexuálům nevysmívá? (Píseň Lili Marleen zachycena jen osm let poté, co k ní Norbert Schultze složil hudbu.)(6.10.2009)

 • MJMilan
  *****

  Opravdu jak tu říkají moji kolegové. Ono tak ani nejde o tu animaci Jiřího Trnky, ale především o ty nápady a o to, jak bezeslov vyjádří všechno co chce! Kdo pozorně sledoval, mohl si všimnout, že u fontány se dotknul i tehdy celkem ožehavého tématu - homosexuality. Těžko říci, jestli to byl záměr ...(8.10.2009)

 • Raphaell
  *****

  Po vizuální stránce nic převratného nečekejte, i když pár animátorských nápadů potěší. Příběh je ale naprostá bomba, během těch několika málo minut jsem se několikrát od srdce zasmál (a to obvykle nemám ve zvyku ani u nejstřelenějších komedií). Je krásné vidět, že válka humor nezabila a Chaplin nebyl v té době jediný, kdo si z Hitlera dokázal udělat legraci. Trnka ho vykresluje jako paranoidního slídila, který vidí ve všem nepřítele. Proti němu stojí ale „superhrdina“ Pérák, strašný sympaťák, i když jeho kostým vypadá jako latexová souprava ze sado-maso salónu. Myslím, že hollywoodští scénáristé by takový skvělý námět dokázali přetavit v kasovní trhák. Jsem rád, že se to dozajista nestane, ale zároveň mě mrzí, že povědomí o tom, že máme vlastního komiksového hrdinu, tady moc není.(16.5.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace