Pérák a SS

• angličtina Springman and the SS (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný
Československo, 1946, 13 min

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

Rattlehead

Ta část o udávání je bohužel dost pravdivá. V roce 1944 si K.H.Frank stěžoval Adolfu Hitlerovi, že na Gestapo chodí desítky tisíc udání od Čechů. Gestapo bylo těmito udáními zaplaveno a Frank vyhlásil, že na půl roku přestává Gestapo udání přijímat. Musela to být strašná doba, o to více mě překvapuje, že pouhý rok po válce si tvůrci dokázali z tohoto období dělat legraci. Nutno říci, že snímeček je to velmi povedený. ()

Gilmour93

Na co laboratoř Starkova otce, speciální séra a vita paprsky, když stačí dvě péra z gauče.. Hravá kombinace černobílé animace a fotografie, ve které se naše městská legenda vypořádává s okupanty i udavači se speciálními účetními deníky. V duchu krátkých animovaných filmů spojenecké propaganda production a se spoustou originálně pojatých scén. Za všechny odvážná vsuvka s dvěma homosexuálními esesáky u stříkající fontány či dilema před rozbitím Adolfovy busty skrývající rádio.. ()

Tiiso

Pérák a SS nabídl originální animaci, která se skládá z fotomontáží reálných fotek, doplněné kreslenými postavičkami. Nenávidění okupanti ve snímku dostávají co proto a to je hlavní motiv příběhu. Děj nám představí hrdinu (superhero), klasického kolaboranta a řady esesmanů vykonávající svou diktátorskou povinnost. Vše je umícháno v dobře stravitelný animovaný pokrm. Ve všem je velká nadsázka a humor. A ve všem je cítit profesionální ruka Brdečky a Trnky. ()

Madax

Tento kratičký, starý, animovaný snímek hravě strčí do kapsy drtivou většinu zápaďáckých snímků o maskovaných hrdinech. Hrdina s ponožkou přes tvář, skákající na pérech a statečně bojující proti německým agresorům si zaslouží divákovy sympatie podstatně více než celá banda X-menů. (Fanouškům X-menů se tímto omlouvám.) ()

gjjm

Možná je to mírně zastaralé technicky, ale především je to nesmírně nápaditá a hodně vtipná animace o tom, jak nenápadný pražský kominík pozoruhodným způsobem trestá udavače a okupující esesáky. Plno vynikajících momentů, prolínání fotografie s kreslenou animací. Film kromě úžasné satiry o paranoidním udavači obsahuje i brilantní parodie na první filmy o superhrdinech. Spolu s dalšími Trnkovými a později Švankmajerovými (který má docela podobnou fantasii i smysl pro humor) díly je to jeden z několika málo českých animovaných filmů, které opravdu stojí za to vidět - zvlášť, když je to na Youtube a má to jen pár minut: http://www.youtube.com/watch?v=aX5RuYVQxho ()

• První literární zpracování této legendy vyšlo v roce 1948 v Haló novinách v komiksu „Pérákovy další osudy“. Druhá polovina komiksu se však již nese v propagandistickém duchu. Reportážní povídku o Pérákovi s názvem „Pérový muž“ vydal Jan Weiss roku 1961 v knize „Bianka Braselli, dáma se dvěma hlavami“. V roce 1968 v čísle časopisu Mladý svět, vydaném po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vyšel čtyřokénkový strip s názvem „Pérák a SSSR“. (sator)