Memento mori

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2020, 27 min

Rok 2020 sa už navždy zapíše do ľudskej histórie ako rok, v ktorom moderný svet bojoval s pandémiou. Mŕtvych sú státisíce, hospodárske škody miliardové. V dejinách ľudstva to však nie je prvýkrát, čo ničivá nákaza zredukovala ľudskú populáciu. V minulosti vytrápili ľudstvo mor, cholera, španielska chrípka, škvrnitý týfus, či ebola. V ťažkých časoch sa ľudstvo vždy utiekalo k Bohu. Roky bez povšimnutia obchádzame morové stĺpy v centrách miest, či sochy Immaculát na námestiach, ktoré sú umeleckým výkrikom vtedajších umelcov. Poďakovaním Bohu za odvrátenie epidémií v skúšaných dobách a mementom minulosti pre budúce generácie. V roku, v ktorom svet zmeravel od strachu z pandémie nového nepoznaného vírusu, vám prinášame dokumentárny pohľad na sakrálne pamiatky našich miest a ich históriu vzniku. Dokument Memento mori - pozoruhodné morové stĺpy, kaplnky či iné drobné sakrálne stavby východného Slovenska, chce ukázať, ako sa v minulosti prostredníctvom umenia a s vierou vyrovnávali ľudia s tragédiami, ktoré nezasiahli len jednotlivca, rodinu, či dedinu, ale celé mestá, krajiny, či svet. (RTVS)

Hedka

Krásny a veľmi aktuálny dokument. Som na vás hrdá, východniarii, že ste spracovali túto tému a dali nám podnet na zamyslenie práve v čase pandémie. Áno, musíme priznať, že nemáme všetko vo vlastných rukách.... ()

Arsenal83

Pekné zhrnutie, ako to bolo so skutočnými pandémiami, hlavne teda nám dokument predstavuje morové stĺpy najmä na východnom Slovensku, o tom ako vznikli, kto ich dal vyhotoviť a celkovo, kedy nás morové epidémie zasiahli. Dokument je orientovaný nábožensky a duchovne, ale to nie je na škodu, napokon v minulosti iné prostriedky na odvrátenie choroby až tak nemali. Aj tu sa môže človek poučiť, niektorí nájsť nejaký druh sily, a možno sa je načim zamyslieť, že v minulosti pri smrtnosti 25-33% ľudia nerobili vo svojom živote taký bordel, ako dnes pri smrtnosti nejakého vírusu 0,23% ()

Una111

"Musíme přiznat, že nemáme všechno ve vlastních rukách... Bože, Ty jsi vždycky stál při těch, kteří Tě v utrpení a beznaději prosili o pomoc. Nevím, jestli až skončí tato nelehká doba, budeme tak vnímaví a kreativní jako lidé předchozích staletí. Nevím, jestli dokážeme tu bolest, ale hlavně strach, který prožíváme, přetavit do umění. Nevím, co dáme tomuto zlomenému světu. Vím ale, co můžeme dát Tobě: Větší bázeň před věcmi, které nás přesahují." - - - Krásný dokument! A pro mne obzvlášť dojemný, protože mne znovu zavedl na všechna ta drahá místa, která teď nemohu navštívit a obejmout své drahé, kteří tam žijí! Košice, Prešov, Medzev, Spiš...Velký dík paní režisérce Košťové! - - - Film je možné vidět v archivu slov. televize: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/16494#1479 ()