Špatně namalovaná slepice

Československo, 1963, 13 min

Jiří Brdečka

Jiří Brdečka

Ivan Masník

Brdečkovo nejznámější animované dílo, oceněné Velkou cenou ba prestižním festivalu v Annecy, vzniklo podle námětu Miloše Macourka. V jednoduchém ironickém příběhu o školní hodině výtvarné výchovy, při níž dojde ke střetu mezi fantazií tvořivého kluka a požadovaným "realismem" sucharské učitelky, se autoři jednoznačně staví na stranu svobodné imanigace proti konzervativnímu diktátu.(11.6.2017)

-4* ve své době to bylo vychvalované dílko, které názorně předvádí kontrast mezi tvořivostí a prachsprostým opisováním. Nápad je dobrý a za to si 4 hvězdy zaslouží, i když mi tam vadila přímočarost a doslovnost, ale pro děti to jinak nejde. Zkuste třeba tady [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](16.3.2016)

"Koko fuj!" Jiří Brdečka se zde vymanil ze stínu dodnes známějšího kolegy, Jiřího Trnky, aby dokázal, že je sám schopen stvořit důstojný animovaný film, jenž kvality neztrácí ani po padesáti letech. Postavy zde sice promlouvají prapodivnou kombinací češtiny, ruštiny a svahilštiny, jíž nikdo nemá šanci porozumět, dialogy v tomto díle ovšem nejsou podstatné. Důležitá je chvála svobody, kreativity, kubismu a především bezbřehé fantazie, jež dává vzniknout skvostnému umění, které se dočká uznání až po počátečním vlažně kritickém přijetí. Kvalita Vaší kresby může být objevena až časem.(16.1.2016)

Nie je to žiaden scenáristický zázrak, ale stále ste zvedaví, ako to bude pokračovať. Možno budete chcieť aj rozoznať mumlanie vtipných postáv, to sa vám ale nepodarí. A možno si pri titulkoch všimnete: Slepici špatne namaloval: Zdenek Seydl. Slepice je namaľovaná ale pekne kubisticky, aj mne by sa na jej mieste chcelo ožiť. Možno je to celé alegóriou na tvorivú slobodu v rámci animovanej tvorby, respektíve niekto chcel niekoho vtipne skritizovať, to ale vie len sám autor.(11.11.2015)

Třída maluje, vlastně skoro obkresluje obrázek slepice, když jeden z žáků projeví trochu fantazie a slepici vyvede rozhodně jinak, než si to představovala úzkoprsá slepice(teda - učitelka). Tato špatně namalovaná slepice (dílo Zdenka Seydla, který se i v titulcích přiznává, že špatně namaloval slepici) si nenechá líbit své zmačkání a umístění do koše, probere se, otřepe a odletí pryč ze třídy. To, že všem ornitologům připraví těžkou hlavu, je pak nasnadě... Film obdržel v roce 1964 na festivalu v San Sebastiánu Golden Seashell za nejlepší krátký film.(7.2.2005)