Cvokové

The Hotshots

Komedie / Sportovní

Francie / Itálie, 1968, 108 min

• classic

Mohol by to byť obľúbený film profesionálnych cyklistov, ako je náš Sagan, alebo neprofesionálnych, ako som ja, či trebárs, ako veľmi dobrý nápad, pokladám ten, keď legendárny francúzsky komik Bourvil fackuje exekútora, takýmto bičom treba ísť po všetkých, týchto unikátnych darmožráčov, ktorí sa rozšírili, ako čierna smrť v polovici 14. storočia ! Viac sa mi páčilo, keď si doberal darmožráča, ako samotné preteky z Paríža do San Rema, ale ten takmer záverečný zjazd z kopca, nemal absolútne žiadnu chybu, celé je to fakt, ako pre cvokov ! Film sa nestane mojim obľúbeným, lebo je v toľkých veciach, až takmer neznesiteľný, že nebyť Bourvila, tak to dopadne ešte horšie !(26.12.2016)

Jeden nápad se závodem na dobrou komedii opravdu nestačí. Stejně jako nestačí, obsadit si slavného komika do hlavní role a jinak film zaplnit karikaturními hloupými postavičkami v podaní mě většinou úplně neznámých herců. Táhne se to děsně, ale tvůrci občas předvedou zajímavý svérázný humor a kdyby se ho drželi mohl bych být spokojený. Začátek ve stylu němého filmu je dost fajn a mluvící uplakané prase jen tak jinde neuvidíte. A sehnatelnému filmu s Bourvilem s několika hodnotícími není třeba dávat špatné hodnocení. Tak teda tři, no. Ale ty odřený uši úplně bolí.(30.7.2019)

No... tak jo. Nakonec jsem se v jistých momentech nedovedl přestát smát. Ale běda, jestli se mi bude zdát o zběsilých jízdách na kole napříč všemi typy zemského povrchu nebo o čuněti, které bude na mne ve vlaku vypouštět komiksové bubliny s hláškami o závodech. To ať si pak pan Bourvil moji čtvrtou hvězdičku nepřeje!! :-D ... Mimochodem tipuju, že při natáčení onoho krásného černobílého úvodu v podobě krátkých němých grotesek se tvůrci inspirovali československým filmem Dědeček automobil, který kdysi ve Francii měl velký úspěch. Výpravu ve výhradně exteriérním prostředí to mělo opravdu pěknou, nic než obrovskou smršť zábavy a akce asi od toho nakonec ani nešlo očekávat. Jak praví klasici, sranda musí být! :-) 70% (52 let filmu za 52 týdnů)(21.5.2019)

O pionýrech různých (sportovních) odvětví bylo natočeno vícero filmů, tento subžánr komediální (závodní) road movie zažil rozmach především v druhé polovině 60. let. O prudkém rozvoji letectví to byli Báječní muži na létajících strojích, o automobilismu Velké závody či Na řvoucích strojích do Monte Carla. Všechny tři zmíněné filmy měli podobný koncept - průběžné sledování vesměs humornou formou různých skupinek lidí-soutěžících, kteří si během závodu dělají naschvály. Závod vyústí vždy v grandiózní finále bez konkrétního vítěze (buď "nevyhrál nikdo nebo všichni"). V 70. a 80. letech v tomto nastaveném trendu pokračovaly filmy jako Tajný závod, Velký závod a Velký závod II či jeden z nejnovějších Milionový závod, na poli reality show to pak je především veleúspěšný The Amazing Race. [==] Cvokové si s rozvojem cyklistiky pohrávají po svém. Nesledují skupinky závodníků, ale výhradně jednoho, který se na start dostane vlastně omylem. Kolem něho se pak shromažďují další, se samotným závodem nesouvisející karikaturní postavičky (absurdně vážný exekutor, vyšinutá manželka) a vzájemné konfrontace pak generují další a další dílčí zápletky. Takže samotný závod je spíše až na druhé koleji. A to bohužel film kvalitativně trochu sráží, navíc jediná hlavní postava (ač ji hraje Bourvil) film neutáhne. Absence více výrazných postav, které by vytvářely zajímavé situace, tak snižuje moje výsledné hodnocení.(12.12.2014)

Bourvilův primitivní humor pro mne nikdy nebyl zrovna velkým lákadlem, ale musím konstatovat, že zde mi ani příliš nevadil. Hirschův exekutor byl báječná svině svinutá. A jeho výkon rozhodně bez potíží překonal standard kdovíproč hvězdného Bourvila (pro mě byl snesitelný pouze jako slizký Thenardier v Bídnících). Joffé si s filmem vyhrál, za zmínku stojí začátek ve stylu němého filmu. Do křečovitosti upadl několikrát opakovaný vtip se závodníkem spícím ve vodním toku. Prvních deset záběrů bylo celkem vtipných, dalších padesát se dalo snést, jubilejní stovka mne začala nudit, a když se spící závodník objevil zhruba po tisící, začal mne štvát.(26.7.2012)