Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Komik Bourvil tentokrát v roli mechanika Jules Auguste Duroca, který za všechny své peníze postaví speciální bicykl pro švagra, který se má zúčastnit závodu. Nečekaně se však objeví exekutor a chce mu kolo zabavit, proto Duroc neváhá, sedne na velociped a jede na start. Tam je omylem považován za závodníka a tím vlastně přinucen účastnit se závodu dlouhého několik stovek kilometrů. Exekutor ho ovšem celý závod pronásleduje, a Duroc se tak v nadlidském výkonu a také díky povedené konstrukci kola řítí hrdina v čele pelotonu do cíle. (MVanis)

(více)

Recenze (17)

classic 

všechny recenze uživatele

Mohol by to byť obľúbený film profesionálnych cyklistov, ako je náš Sagan, alebo neprofesionálnych, ako som ja, či trebárs, ako veľmi dobrý nápad, pokladám ten, keď legendárny francúzsky komik Bourvil fackuje exekútora, takýmto bičom treba ísť po všetkých, týchto unikátnych darmožráčov, ktorí sa rozšírili, ako čierna smrť v polovici 14. storočia ! Viac sa mi páčilo, keď si doberal darmožráča, ako samotné preteky z Paríža do San Rema, ale ten takmer záverečný zjazd z kopca, nemal absolútne žiadnu chybu, celé je to fakt, ako pre cvokov ! Film sa nestane mojim obľúbeným, lebo je v toľkých veciach, až takmer neznesiteľný, že nebyť Bourvila, tak to dopadne ešte horšie ! ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jsem svěží jako okurka a šlapu ani nevím jak." Tak této motivační řeči naprosto rozumím, protože jsem třikrát v prosinci kontumačně vyhrál Tour de France a jednou závod tříkolek kolem kašny. Ovšem v závodu Paříž - San Remo bych neměl nejmenší šanci proti nedobrovolnému cyklistovi Durocovi, jehož útěky, vynálezy a čůrání dle harmonogramu ho činily neporazitelným. Překvapením pro mne však bylo, že trouba Bourvil v roli sportovce nebyl tou nejzábavnější figurou v pelotonu. Exekutor Mulot byl totiž bezkonkurenční, když neztrácel glanc při šílené ekvilibristice ve vozíku, při hraní na klarinet ani při stylové roznožce na jedoucím vlaku. Prostě ten, kdo má rád sportovní taškařice, rozhodně nemůže být touto kravinou zklamán. ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

No... tak jo. Nakonec jsem se v jistých momentech nedovedl přestát smát. Ale běda, jestli se mi bude zdát o zběsilých jízdách na kole napříč všemi typy zemského povrchu nebo o čuněti, které bude na mne ve vlaku vypouštět komiksové bubliny s hláškami o závodech. To ať si pak pan Bourvil moji čtvrtou hvězdičku nepřeje!! :-D ... Mimochodem tipuju, že při natáčení onoho krásného černobílého úvodu v podobě krátkých němých grotesek se tvůrci inspirovali československým filmem Dědeček automobil, který kdysi ve Francii měl velký úspěch. Výpravu ve výhradně exteriérním prostředí to mělo opravdu pěknou, nic než obrovskou smršť zábavy a akce asi od toho nakonec ani nešlo očekávat. Jak praví klasici, sranda musí být! :-) 70% (52 let filmu za 52 týdnů) ()

ORIN 

všechny recenze uživatele

O pionýrech různých (sportovních) odvětví bylo natočeno vícero filmů, tento subžánr komediální (závodní) road movie zažil rozmach především v druhé polovině 60. let. O prudkém rozvoji letectví to byli Báječní muži na létajících strojích, o automobilismu Velké závody či Na řvoucích strojích do Monte Carla. Všechny tři zmíněné filmy měli podobný koncept - průběžné sledování vesměs humornou formou různých skupinek lidí-soutěžících, kteří si během závodu dělají naschvály. Závod vyústí vždy v grandiózní finále bez konkrétního vítěze (buď "nevyhrál nikdo nebo všichni"). V 70. a 80. letech v tomto nastaveném trendu pokračovaly filmy jako Tajný závod, Velký závod a Velký závod II či jeden z nejnovějších Milionový závod, na poli reality show to pak je především veleúspěšný The Amazing Race. [==] Cvokové si s rozvojem cyklistiky pohrávají po svém. Nesledují skupinky závodníků, ale výhradně jednoho, který se na start dostane vlastně omylem. Kolem něho se pak shromažďují další, se samotným závodem nesouvisející karikaturní postavičky (absurdně vážný exekutor, vyšinutá manželka) a vzájemné konfrontace pak generují další a další dílčí zápletky. Takže samotný závod je spíše až na druhé koleji. A to bohužel film kvalitativně trochu sráží, navíc jediná hlavní postava (ač ji hraje Bourvil) film neutáhne. Absence více výrazných postav, které by vytvářely zajímavé situace, tak snižuje moje výsledné hodnocení. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Bourvilův primitivní humor pro mne nikdy nebyl zrovna velkým lákadlem, ale musím konstatovat, že zde mi ani příliš nevadil. Hirschův exekutor byl báječná svině svinutá. A jeho výkon rozhodně bez potíží překonal standard kdovíproč hvězdného Bourvila (pro mě byl snesitelný pouze jako slizký Thenardier v Bídnících). Joffé si s filmem vyhrál, za zmínku stojí začátek ve stylu němého filmu. Do křečovitosti upadl několikrát opakovaný vtip se závodníkem spícím ve vodním toku. Prvních deset záběrů bylo celkem vtipných, dalších padesát se dalo snést, jubilejní stovka mne začala nudit, a když se spící závodník objevil zhruba po tisící, začal mne štvát. ()

Galerie (22)

Reklama

Reklama