Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Známý padělatel Mickey unikne policejní vazbě a výkonu trestu, hledat se jej vydává inspektor Triquet. Dorazí do nevelkého městečka Barges, jehož obyvatelé se chovají přinejmenším zvláštně. Triquet zahajuje mírně chaotické vyšetřování, v jehož průběhu začnou záhadně umírat místní lidé. K inspektorovi se donesou legendární historky o divoké šelmě, která žije v okolí, záhada nabývá na realitě, když je neznámá příšera zahlédnuta v lese. Není to však jediné tajemství, které město chová...
Poté, co režisér Jean-Pierre Mocky navázal úspěšnou spolupráci se slavným komikem Bourvilem, přizval jej znovu ke spolupráci na tomto filmu; scénář – jako u většiny svých filmů – napsal Mocky sám, přičemž vycházel z románové předlohy belgického spisovatele Jeana Raye. Mocky se po celá šedesátá léta držel tvůrčí koncepce satirických a provokujících komedií, v tomto případě navíc hojně okořeněných černým humorem. Film LA GRANDE FROUSSE navíc v mnohém připomíná typově podobné filmy z Británie v padesátých letech. Film ve vedlejších dějových rovinách s posměchem ukazuje především zvláštnosti provinčního stylu života na malém městě, nicméně kritika režisérovi vyčetla až příliš ostré satirické tóny a málo skutečného humoru. Film navíc utrpěl pozdějšími zásahy producenta, protože pro redistribuci o několik let později byly některé scény vystříhány. Filmový štáb natáčel v několika historických lokalitách v jižní Francii; do kin byl film nasazen 28. října 1964, v dobové konkurenci i u nás dodnes slavných filmů však neměl mnoho šancí se prosadit, a to i přes účast herců jako byl Bourvil. (argenson)

(více)

Recenze (15)

Dale 

všechny recenze uživatele

Veľmi čudná vec odohrávajúca sa v mestečku plnom cvokov. Len škoda, že sú to, až na malé výnimky, nezaujímaví cvoci a príbeh je taký nemastný-neslaný, ani krimi, ani komédia, zaspával som pri tom nudou. Dosť za to môže Bourvil, ktorý akoby bol na sedatívach, aj čo sa týka hereckého prejavu, aj reči, je taký prispatý, na čo u neho nie som zvyknutý. Až som mal dojem, že by to bolo zábavnejšie, keby do tohto mestečka miesto neho zavítal jeho kolega detektív, ten pôsobil srandovnejšie. Slabota, nezaujalo ma to. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Přijde mi velká škoda, že je to natočené tímto kramářským stylem á la Růžový panter. Být to naopak natočené vážně jako podobné absurdní britské filmy nebo i některé francouzské (Studený bufet, Zazie v metru), lépe vynikne - podle mne - celková komičnost a absurdita celého příběhu, který se mi nakonec velmi líbil. Mohla to být skvělá parodie na wallaceovky. :-) A Bourvil naštěstí hraje hodně uměřeně, takže nemám problém mu jeho postavu věřit. Navíc je tu skvělá kamera a lokace, městečko vypadá dostatečně mysteriozně, ačkoliv se s atmosférou ještě trochu víc pracovat dalo, a cesta za cikány má rovněž hodně do sebe. Jinak nevím, jak komu, ale mně se nejvíce líbila postava doktora. :-) Který jediný v Triquetovi viděl hodného chlápka, který má soucit dokonce i s největšími zločinci. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

„Sundej si čepici, nebo budeš plešatej." Mix žánrů v černobílém kabátě s komikem Bourvilem v čele. Společenská satira mi připomněla ledacos - na jedné straně německé wallaceovky, na druhé filmy jako je Bílá paní. A Bourvil chvílemi nemá daleko k inspektorovi Clouseauovi. Možná bych uvítal, kdyby byl příběh o něco strašidelnější, což se v podivném městečku plném dlouhých stínů, šmírujících obyvatel a strachu z bestie přímo nabízelo. Ale hned na začátku, když sjede sekyra gilotiny, je jasné, že nepůjde jen o legraci. Ovšem ten četník s našpulenou pusou mě dostával chvílemi do kolen... Za titulky a tip děkuji Willymu Kufaltovi. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Co jsem to vlastně viděl? Naladit se na vlnu tohoto francouzského svérázu národního lovu dá skutečně zabrat, ale světe div se, jeden z mála filmů, kde se mi vyplatilo překonat svůj počáteční odpor a já zjistil, že se královsky bavím. Přijal jsem fakt, že se nedívám na konvenční film a užil si tak přehlídku roztodivných a skvěle napsaných postav a postaviček v absurdním příběhu o hledání zmrzlého opilce, který nesnáší přívarek. Kdyby měl někdy David Lynch smysl pro humor, mohl by se v La Grande Frousse bez uzardění inspirovat. Filmový cirkus s originálním programem, kde mě bavila každá z těch pitoreskních atrakcí, které mi Jean-Pierre Mocky přivedl do manéže, navíc vždy pečlivě naaranžované, tu déšť, tu mlha, tu skládka střešních tašek, tam lucerna, tady stíny.. Od postavy samotného Bourvila, který jako správný cirkusový šašek vstupoval téměř do všech jednotlivých partů až po příšeru jako vypadlou z filmů Eda Wooda. Ale takový komentář nebyl mým záměrem...přirozeně. Pět srdečních selhání za sebou vlivem abnormální absorpce elektrického proudu, jasná přirozená smrt. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Velké zděšení (aneb Město nevýslovného strachu, jak zní alternativní název) je pro mě jedinečným spojením mysteriózního a hororového tajemna spolu s absurdním a černým humorem. Jednou roztomile decentním, jindy za pomocí pana režiséra spouštějícím až nestoudně kruté vtípky, jako třeba hned v úvodu pod gilotinou... zkrátka jeden z originálních, nápaditě vymazlených a zároveň groteskně ujetých výtvorů mistra francouzského nezávislého filmu Jeana-Pierra Mockyho. Prostě, jak by řekl pan doktor, jedna přirozená smrt. Ovšem se silně nepřirozenou emocí... V atmosféře nočního města plného strachu z oživlé bájné příšery, valícího se dýmu, mlhy, deště, meluzíny, podivných stínů a temných zákoutí číhá na návštěvníka tolik svérázných postaviček a zároveň nevídaných událostí, které spustí svým příchodem roztodivný inspektor Bourvil během svého honu... žeby na sluky? :o) Úžasné postavy a herci, stylová kamera a hudba, nezapoměnutelné postavy a dialogy. „Doufám, že se zase znovu setkáme i s mým přítelem, opilým zmrzlivcem.... tedy zmrzlým opilcem.“ Starosta, který zaměstnává skupinku němých a nehybných sluhů, mě baví stejně jako opilý lékář, co považuje každou smrt za přirozenou (přirozeně!). Nebo lékárník s upřeně ledovým pohledem, na kterého neradno mluvit, když prožívá těžký den! Radost mi zpětně přínesl i hromadný stylový šedesátkový „comeback“ tří nestorů staré filmové Francie (Barrault, Francen a Rouleau), ačkoliv nejvíc jsem si tu stejně zamiloval Jeana Poireta v karikatuře mladého policisty. „Pan doktor jezdí nakrivo, zůstává tedy na vás, abyste chodil rovně.“ Kultovní záležitost! [100%] ()

Galerie (12)

Zajímavosti (5)

  • Jde o velmi oblíbený film renomovaného francouzského novináře Jeana-Daniela Beauvalleta, který si podle hlavní postavy policejního inspektora dokonce zvolil jeden ze svých dřívějších pseudonymů – Simon Triquet. (Willy Kufalt)
  • Režisérský sestřih z roku 2013 se jmenuje La Cité de l’indicible peur podle námětu, románu belgického spisovatele Jeana Raye. (Cascabel)
  • Podivné filmové městečko Barges je ve skutečnosti francouzská obec Salers (department Cantal) s unikátní historickou architekturou, postavená v 15. století. (Willy Kufalt)

Reklama

Reklama