Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televizní zpracování tříaktové satirické morality, v níž nechtěné dítě způsobí rozvrat v rodině úctyhodné vdovy. Drama F. X. Šaldy Dítě vzniklo roku 1923. V roce 1973 byla natočena adaptace v Československé televizi... Helena Kostarovičová (J. Adamová), vdova po továrníkovi a tvrdá matka má dva syny. Staršího sebevědomého Ríšu (R. Jelínek), který žije jako playboy, preferuje a mladšího Aleše (V. Preiss) shazuje, snižuje jeho sebevědomí, vysmívá se mu. Aleš má spřízněnou duši ve strýčkovi (F. Horák). A často se uchyluje do kuchyně k mladé služce Františce (M. Vančurová), kterou miluje. Jenže naivní dívka se zamilovala do jeho bratra a dokonce s ním čeká dítě. To její kamarádka Anča (R. Merunková) je protřelá a jinak se vyzná ve světě, sama nedávno prodělala potrat. Ke stejnému činu Fanynku navádí Ríša i jeho matka. Jenom Aleš ji chce i v této situaci podporovat… (Česká televize)

(více)

Recenze (8)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv jsem si tuhle televizní adaptaci divadelní hry F. X. Šaldy pustil primárně kvůli tomu, že v ní hraje má oblíbenkyně  Martička Vančurová, nakonec jsem byl doslova stržen herectvím Jaroslavy Adamové v roli sebestředné, manipulativní a cynické matky dvou synů. Ta její bezcitnost ve vztahu ke svému druhému synovi (Viktor Preiss) byla tak odpudivá, že mě z toho až doslova mrazilo po zádech. Mladičká Marta Vančurová byla určitě i zde líbezná. Romantický idealismus v očích Viktora Preiisse též neměl chybu. Vypíchnout musím i zajímavě moderní doprovodnou (zejména houslovou) hudbu Otmara Máchy. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

"Mám pohřbít nenarozené, nebo ho nechat žít?" "Ty huso pitomá, tak chcípneš hlady i s tím parchantem..." Nenápadná inscenace, jež nabízí několik pohledů na život. Skvěle nasnímaná a zrežírovaná...lehce teatrální, nicméně plná skvělých dialogů, které stojí za slyšení...další skvělý kousek od režisérky Anny Procházkové. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Šaldova divadelní hra, ostře se vymezující proti pokryteckému měšťáctví, dává nahlédnout do zhýralého prostředí vyšších společenských kruhů, které autor prostřednictvím nenarozeného dítěte, předem odsouzeného k potupné smrti, obviňuje z úpadku morálky a cti. V televizní adaptaci, která byla inscenována pravděpodobně k padesátiletému jubileu vzniku Šaldovy hry, doslova exceluje Jaroslava Adamová v roli snobské a sebestředné osnovatelky lidských životů, jíž nakonec potrestá její vlastní milovaný syn. Závěrečná scéna patří bez přehánění k vrcholům moderního českého herectví. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Polozapomenutý klenot velmi dobré režisérky Anny Procházkové. Vynikající herectví Adamové, Preisse i Vančurové! Nadčasové dílo o opravdové lásce má co říci hodně i dnes... ()

Bart 

všechny recenze uživatele

Divadelní hra F. X. Šaldy z roku 1923 ve svém televizním zpracování velmi připomíná film Morálka paní Dulské (1958) polské autorky Gabriely Zapolské z roku 1906. Nicméně zatímco Zdeňka Baldová v roli paní Dulské částečně působila komicky vzhledem ke svému komickému naturelu, Jaroslava Adamová v inscenaci Dítě byla prototypem bohaté a bezcitné maloměšťačky. Marta Vančurová byla skvělá, nicméně to nebylo žádné překvapení. Herečka ne vlastní vinou bohužel nevybředla z rolí křehkých, citlivých a vnitřně trpících žen, které vytváří vinou režisérů až do současnosti. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama