Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1943 a Léon Duchemin (Bourvil) vede pokojný život v Normandii. Jeho restaurant nejčastěji navštěvují němečtí oficíři, ale také partička místních velkohubých odbojářů, kterým je Leonovo zdánlivé poklonkování Němcům trnem v oku. Ve skutečnosti ovšem Leon žádný kolaborant není, nacista Friedrich se nepřátelí s ním ale s flaškou té nejlepší Benediktínky, a Leon se jako poctivý restauratér o politiku prakticky nezajímá. Pokud mu ovšem do postele jeho dcery Juliette nespadne z nebe anglický výsadkář. Od toho dne je všechno naruby. (dopitak)

(více)

Recenze (22)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Jedno je zcela jasné. Němci a Angličaní musí být ve francouzské válečné komedii filmu opět za idoity. Jinak je podobných válečných komedíí ze země galského kohouta tuny ale tato je své zmatenosti pravděpodobně teprve unikátní. Hlavní postava je občas kolaborant, občas odbojář, občas ve Francii, občas v Anglii, mísí se to zde všelijakými figurkami v uniformě, z nichž občas je obtížné poznat, kdo je na které straně a dějovými zvraty, kdy je obtížně poznat, o co jde. Jedná se o poměrně vyčerpávající veselohru z války, která se u mě ale pohybovala asi tak ve čtyřech fázích. Zpočátku jsem myslel, že půjde o nevybočující francouzskou komediální válečnou záležitost s prostou zápletkou o schovánání britského letce před němci. Pak se to začalo všelijak stupňovat a já si říkal, že půjde zřejmě o dost neuspořádanou záležitost, ale strávitelnou. A při docela velkém počtu postav, dialogů a motivů jsem se nedokázal výrazně nudit a poměrně se zaujetím film sledoval. Pak Bourvil shodou okolností odjel do té Anglie a jeho trampoty ve Velké Británii v čele se speciálním výcvikem mě konečně pobavily a dal se na nich postavit prakticky celý film. Pak přišel návrat do Francie a to teprve nastal bordel. Bourvia postava už nebyla nejenom chvíli odbojář, chvíli kolaborant ale chvíli roztomilý dobrák, pak hrubián. Ale vlastně už je o tom zbytečné psát, protože při tom závěrečném sledu honiček, otoček v chování apod. jsem se solidně ztratil, přestalo mě to nadobro bavit a už jsem spíše čekal na konec. A to radši ani nepřemýšlím nad tím kolik zápletek v první polovině se rázem tak nějak zametlo pod koberec. Závěrečná půlhodina dost špatná a film je celkově spíše fraška, kde tolik nezaujme ani Bourvil. Ale prvních 60 minut jsem se celkem dobře bavil a dokázal občas se snímkem najet i na stejnou notu. Asi v náladě na bláznivý komediální kousek, kterého se mi vlastně svým způsobem i dostalo. Jen ale silně průměrného, ke kterému se už opakovaně rozhodně vracet nebudu. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Druhá světová je pro francouze oblíbený námět ke skvělým komediím, ale bohužel jako v tomto případě i ke komediím průměrným. Zde se ujelo už ve stopáži, naprosto zbytečně natahované a v mnoha scénách film nemá divákovi co předat, Největší zábava je v pasáži, kdy se Bourvil ocitá v Anglii, zejména výcvik je zábavnej "má mise je tak tajná, že sám nevím co vlastně dělám" . ()

Reklama

ORIN 

všechny recenze uživatele

Se strukturou filmu blíže neseznámený divák vychází před projekcí z několika předpokladů - válečná komedie (navíc z období, kdy tyto filmy byly pro francouzskou produkci tak typické a hlavně komerčně úspěšné), samotný příběh či herecké obsazení v čele s Bourvilem. Divák tedy počítá s jistou zárukou zábavy. Co ale dostane? Trochu křečovité, někdy zbytečně roztahané a nudné vyprávění s jen málo zapamatovatelnými momenty. Zejména mi není jasná prostřední "britská" část, která zabírá přibližně dvacet minut, ale pojímá období dlouhé jeden rok, což ale divák těžko postřehne a tuto skutečnost se dozví pouze z několika dialogů. Že trvá Bourvilova britská anabáze celý jeden rok oproti zbytku příběhu, který zabírá daleko kratší období, by až tolik nevadilo (je to ale přinejmenším podivné, tady scénář příliš nechápu). Jde v prvé řadě o komedii, která má přitáhnout diváky do kin a ne o nějaký formální experiment - proč ale vyprávění opouští na poměrně dlouhou dobu (20 minut z celého filmu) vcelku důležité postavy, během této části nejsou přitom ani zmíněny jejich osudy či něco podobného, což by v divákovi alespoň zachovalo dojem kontinuity a pocit napojení na hlavní příběhovou linii. Druhý Velký flám prostě natočit nejde. Navíc se mi zase potvrdilo, že válečnou komedii jeden herec-hvězda stěží utáhne sám. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Bourvil, Terry-Thomas a sestřelení britští letci? To už tu přece jenou bylo. Tentokrát ovšem ne v tak precizní formě. Po celkém úsměvném anglickém úvodu se seznamujeme s Bourvilem, majitelem hospůdky v okupované francouzské vesničce, který je nucen okolnostmi kličkovat mezi odbojařením a spoluprací s Němci. Jak už to v daném žánru chodí, dochází ke spoustě náhod, které mají vést ke komickým situacím. Jenže v Atlantském valu byly některé vedlejší motivy a postavy úplně zbytečné a já se začal v těch náhodách a posléze v celém ději ztrácet. Což o to, pár vtipných míst se tu najde, ale nejsou tak dokonale zakomponovány do děje jako např. v Sedmé rotě, do bláznivosti Haló, haló má film taky daleko. Mě nejvíce bavily dialogy v částech filmu odehrávajících se v Anglii, několik perliček se mezi nimi našlo. Obdiv si zaslouží také tehdy už těžce nemocný představitel hlavní role, který musel podstoupit natáčení několika fyzicky náročnějších scén. Tvůrci se evidentně chtěli přiblížit k vrcholové metě Velkého flámu (scénář mimochodem napsal jeho spoluautor), zůstali od ní však ještě daleko. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Film Atlantský val je ztřeštěnější komedií, ohlížející se s rozvernějším nadhledem na trudné časy nacistické rozpínavosti. Marcel Camus vede humor řízně, odhodlaně, a karikuje, rozdává rány a jízlivosti, nikoho příliš nešetří, nezbedně poskakuje kolem mely toho všeho lidského běsnění. Přesto v celé záplavě francouzských válečných komedií nepatří k těm nejcharismatičtějším a nezapomenutelným. Hvězdou zábavy je Léon Duchemin (velmi příjemný Bourvil), normanský restauratér. Touží pouze po poklidném životě, ale jeho smolně šťastný strážný anděl ho vysílá v dobrodružství, svobodné vůli navzdory. Druhým hrdinou, zlehčující válečnou zběsilost, je poručík Jeff (příjemný Peter McEnery), britský letec, vášnivý ragbista, sebevědomý milovník. Armádní povinnost se plní s nasazením, stejně tak i nalezení osobního štěstí. Hlavní ženskou postavou je Juliette Duchemin (příjemná Sara Franchetti), Léonova dcerka, romantické vzplanutí a nedočkavé mládí, půvabné, energické a bezprostřední. K výraznějším postavám skotačení patří také Léonova sestra Maria (příjemná Sophie Desmarets), ve zdánlivé kolaboraci nápaditě pracující vůdčí odbojář Armand (dobrý Jean Poiret), a bodrý násoska a Rommelův osobní řidič, poručík Friedrich (příjemný Pino Caruso). Z dalších rolí: nešťastník s dosti častými úrazy hlavy, poručík Heinrich Jakobus Steinbichler (Reinhard Kolldehoff), zásadně nedůvěřivý britský major Perry (Terry-Thomas), německý plukovník Muller s osudovou ztrátou tajných dokumentů (Jean-Pierre Zola), Léonův londýnský anděl Sybil (Annabel Leventon), Jeffův otec a anglikánský biskup (William Mervyn), vůdce odbojářů Hippolyte (Georges Staquet), párek četníků - odbojářů (Jacques Balutin a Roger Mailles), či cíl akce polní maršál Erwin Rommel (Johannes Eppler). Film Atlantský val je bláznivou komedií, zlehčující trudnou okupační minulost. Má pobavit, což se také neurvalým způsobem podaří. ale mezi úchvatnější zážitky se stejně nezařadí.. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (2)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v Londýne a v Saint-Vaast-la-Hougue a Barfleur vo Francúzskej Normandii. (dyfur)
  • Johannes Eppler (1914–1999), představitel polního maršála Erwina Rommela ve filmu, byl během druhé světové války špiónem Abwehru a za bojů v severní Africe pracoval přímo pro Rommela. (tomtomtoma)

Reklama

Reklama