Muž, který prochází zdí

• angličtina

Mr. Peek-a-Boo

Komedie

Francie / Itálie, 1951, 90 min

Samozrejme, že som túto celkom podarenú komédiu kedysi dávno videl. Samozrejme, že v súčasnosti už nemám šancu ju vidieť ešte raz.Takže v dobe, keď každý kecá o uhlíkovej stope, nie je veľkým prehreškom spomenúť film iba podľa pamäťovej stopy.(31.12.2019)

Sebavedomie zakríknutého úradníčka Léona, ktorý žije v byte so svojou sestrou a jej cholerickým manželom, začne stúpať, ak sa jednej noci pod vplyvom alkoholu dostane domov cez stenu. Svoju schopnosť začne využívať a tým vznikajú rôzne humorné situácie. Film niekedy skĺzava do grotesky, inokedy sa drží pri zemi, rozhodne pôsobí sviežo a je zábavný. Bourvil mal síce za sebou už niekoľko filmov, jeho kariéra sa však až počiatkom 50-tych rokov začala dostávať do hviezdnych výšin.(27.10.2011)

Ajéjé! Téměř další důkaz, jak je někdy místo komediálních klasik zábavné sledovat vývoj tohoto veselého žánru skrze různé raritky a polozapomenuté filmy. Prej muž, který prochází zdí... Vcelku naivní nadpozemská zápletka nevybočující ze soudobé žánrové tvorby, s odstupem času směšně zastaralé triky, občas v rámci žánru nezbytné romantizování a potenciál jisté satiry v rámci tématu nepříliš využit. Ale nudit jsem se nestihl, sledovalo se to příjemně, mělo to spád a skončilo to včas. Paradoxně ve chvílích, kdy se film ze začátku stává v delších scénách pouhou konverzačkou o všem možném a zápletka se plně ještě nerozvinula, se z toho stává hodně solidní záležitost. Bourvil je radost i v mladším vydání a tady se na place navíc setkává se svým budoucím filmovým rejžou Gérardem Ourym (ještě coby hercem). Německá verze Ladislao Vajdy s Heinzem Rühmannem není pro našince (zatím) dostupná v patřičné verzi, leč bylo by zajímavé sledovat další žánrově odlišnou spolupráci i těchto pánů po jedné skvělé kriminálce z roku 1958! Takže zůstaneme na další filmový výlet přeci jenom ve Francii a zítra se povinně podíváme na Aprílový žert. A možná přijde i Funés... ,,Musíme podporovat umělce. Slyšel jsem Marshallův plán, ale to nestačí!" 65% (# Challenge Tour – 52 roků filmu za 52 týdnů)(26.8.2019)

Dnes jsem tuhle klasiku z Francie zhlédla po strašně dlouhé době a musím říct, že na mě zapůsobila stejně jako v dětství. Svou nenadálou schopnost dokáže Léon plně využít ve svůj prospěch a vymýšlí všelijaké taškařice, které vzbuzují úsměv. Je pravda, že jsem se nechechtala tak jako malá holka, nicméně stálo za to připomenout si děj a podívat se na oblíbeného Bourvila.(7.3.2015)

Mladý Bourvil tentokrát úplně nehraje prosťáčka s dobrým srdcem, ale spíše pěkné kvítko, které vyvadí samé vylomeniny a neštítí se ničeho, potože má dar chodit zdmi (který není za celou dobu vysvětlen, ale to ponechme stranou.) Je to celkem roztomilá naivní zápletka s pěknými zastarlalými triky (kam se hrabe Marvel, přátelé.) Má nejspíš takový typický nádech tehdejších francouzských komedií, které tento snímek hezky prezentuje a je moc fajn, že je pro našince konečně dostupný s českými titulky. Humor zestárl, ale to je samozřejně a je vlastně zajímavé porovnávat ho s dnešním, který mnohdy má i nižší úroveň. Objevovat tyhlety filmy je alespoň sranda a zábava, navíc když v nich najdete slova jako Superman.(:D) Nejhorší je že Bourvil tady není zdaleka tak milý jako jinde a vlastně mi místy lezl na nervy. Krást fakt nemusel, chlapec. I když jeho smích obdivuju.(26.8.2019)

Výborná komedie z mého mládí, kterou bych rád viděl znovu.(1.1.2012)

U nas suverenne najznamejsi film Jean Boyera s Bourvilom /Les Grandes Queles, Velky Flam/. No ale reziser vystaval film na zaklade toho, ze Bourvil dokaze prechadzat cez steny. Potom ale zacne napravat krivdy. Bourvil sa v 30. rokoch pohyboval po kabaretoch a kaviarnach, este v 40. rokoch si nebol isty, ze ho kabarety, kaviarne uzivia, privyrabal si ako instalater. Roku 1946 natocil fenomenalny film Pas si bete , a tento film le Passe Murraille 1951 znamenal dalsi zlom v Bourvilovej kariere. Ja si ho uz asi navzdy budem pamatat ako vidieckeho dobraka s nevyhnutnou davkou sedliackeho rozumu : 85 %(29.8.2019)

• Courtemanche

Bourvil malinko to tady už přehání, ale jinak dá se to zvládnout. 2/5(26.11.2013)

Tak na tenhle film si matně vzpomínám z dětství a vím, že nás tehdy hodně bavil. Rád bych ho viděl ještě někdy, ale není po něm ani vidu ani slechu a to ani zde ne.(19.5.2010)

Je to stará francouzská klasika s velmi dobrým Bourvilem .(23.8.2014)