Africká apokalypsa

(festivalový název)
  • Velká Británie African Apocalypse (více)
Velká Británie, 2020, 88 min

Ačkoli je legendární kniha Josepha Conrada „Srdce temnoty“ přiznanou fikcí, skutečnost ji v mnoha směrech vyrovnává, nebo dokonce překonává. Po stopách vražedného tažení jednotky kapitána Vouleta v oblasti dnešního Nigeru se vydává britský vysokoškolský student s nigerijskými kořeny. V době, kdy poprvé vycházely na pokračování ponuré spisovatelovy literární vize o bílém muži podléhajícím v africké odlehlosti megalomanskému amoku, rozpoutal kvůli koloniálním ambicím své země francouzský důstojník v centru černého kontinentu smrtící běsnění, s jehož následky se tamní obyvatelé vyrovnávají dodnes. (MFDF Ji.hlava)

Marze

Dokument o vraždění evropských mocností v počátcích kolonizace Afriky a o francouzském kapitánovi Vouletovi milujícímu násilí, jehož by dnes možná diagnostikovali jako hraniční porucha osobnosti a jenž bych v průběhu své mise sesazen z funkce. Angličané a Francouzi občas pobili deset tisíc domorodců a jako ze stand upu působila hláška, že v Namibii je německý program vyhlazení Hererů, že by die gas kammer? O Vouletově expedici píše Wikipedie  https://en.wikipedia.org/wiki/Voulet%E2%80%93Chanoine_Mission . Britský student má mile bezemoční obličej jak zvíře. Z dokumentu se mi z vyprahlé krajiny prášilo až skoro do pokoje. Je s podivem, jak se v této pouštní krajině mohou místní geometricky množit jako kobylky. Afričné si stěžují na kolonialismus, ale potom co evropské mocnosti , které jim drancovaly nerostné suroviny a nutili je platit vysoké úroky za dluhy odešly, všichni se z těchto kmenových společenství hrnou k nám do Evropy. Pohledem na jejich suchou krajinu je jasné, že se změnou klimatu budou chodit do demograficky vymírající západní Evropy ještě ve větším množství a odtud k nám. Dokument na Dafilms.cz ()

rivah

Filmař prochází krajinou, vesnicemi a sbírá vzpomínky na vraždění, ukáže se pár fotek z minulosti.(50%) ()