Dobrodruzi z velkoměsta

• slovenský

Dobrodruhovia z veľkomesta

Dobrodružný / Komedie / Western

USA, 1991, 112 min

Po letech těžké vystřízlivění. Pamatoval jsem si nejvíce jeden vtípek a ten je dokonce až z dvojky. Rodinný film je to výborný, ale jako komedie? Nedá se u ničeho pořádně zasmát, až se mi zastesklo po současných "komediích", které jsou jako filmy příšerné, ale aspoň jednou člověka pořádně rozesmějí.(12.9.2010)

Řek bych, že jde dneska už o klasiku mezi dobrodružnejma komediema a televizní evergreen. Billy Crystal opět hraje postavu, která nechodí pro sarkasmus daleko a je nutno říct, že mu tyhle role jdou prostě nejlíp. Ostatní herci ale taky potěšili. Příběh slušnej, některý gagy se fakt povedly na jedničku. Lehce dramatická dějová linka týkající se krize stedního věku, kterou prožívali hlavní hrdinové, taky nakonec zafungovala. Za mě jednoznačně spokojenost, čtyři silnější hvězdy.(16.4.2012)

Príjemný filmík o kríze stredného veku, ktorý možno spätne viac docením, keď bude tento problém pre mňa aktuálny. Spočiatku na mňa jeho humor vôbec nezaberal, keď sa ale dej prehupol do divočiny, tak som sa začal solídne baviť. Neboli tu síce žiadne scény, pri ktorých by som sa smial nahlas, ale ľahký úsmev ma sprevádzal až do konca. 6-/10 PS: Oskar Jackovi Palancovi išiel podľa mňa očividne za zásluhy, lebo hoci bola jeho postava zaujímavá, Oskarová určite nebola.(30.6.2010)

Zcela klasické schéma komedií, kdy je někdo zvyklý na něco vržen někam jinam, kde je všechno úplně odlišné. Bylo to tu již mockrát a ještě mockrát bude. Jsou dva druhy, buď je necivilizovaný křovák hozen přímo do centra nějakého velkoměsta, nebo naopak nějaký kravaťák doprostřed divočiny. Teď už záleží jenom na scénáristovi, jak se s tím námětem popere a jakou vymyslí zápletku, proč je ten daný hrdina vržen právě na to dané místo a jaké vtipné situace z toho vytěží. Zda se uchýlí k nechutné trapnosti jako je Borat seroucí uprostřed ulice plné lidí, nebo jestli na nás vytasí skvělé jemné vtípky jako „Tomu říkáš nůž? …Tohle je nůž!“ Dobrodruzi z velkoměsta měli štěstí. Jsou plní lehkých vtípků, svižné akce, krásné hudby a především skvělých typů herců, kteří z jejich postav dělají živé bytosti, i když trošku nemehloidní! Několik scén je geniálních – debata o baseballu, souboj určení správné chuťě zmrzliny po daném jídle a naprostá většina je úsměvná. Díky slušnému úspěchu u diváků jsme se dočkali i druhého dílu, sice pod taktovkou jiného režiséra, ale se stejným hereckým týmem a srovnatelnou zábavou.(15.1.2008)

70%. Aj pri tejto prijemnej komedii som sa rozhodoval medzi tromi alebo styrmi hviezdickami, avsak zrejme si budem musiet niekedy dat repete, aby som sa vedel rozhodnut, preto som zatial pri troch. Billy Crystal je ako v kazdej komedii super a priznam sa, ze som jeho filmoveho 10 rocneho syna Dannyho v podani Jakea Gyllenhaala ani nespoznal. Daniela Sterna som si zapamätal hlavne vdaka komedii SAM DOMA (1990) a nezabudnutelny pad zehlicky na tvar a preto bolo pre mna zaujimave ho vidiet v ulohe obycajneho smrtelnika :-) Dej filmu vobec nie je podstatny, pretoze v tomto filme ide hlavne o dobrodruzstva troch hrdinov a ich komicke dialogy - hadky v manzelstve, nevera, nespokojnost so zivotom a podobne, ale pobavila ma aj laska Billyho Crystala k teliatku, ktore osobne priviedol na svet :-) Stary skuseny kovboj Jack Palance dostal Oscara za najlepsiu vedlajsiu ulohu ani nie preto, ze by ju zahral nejako dokonale, ako skor preto, ze to bola jeho tretia nominacia za jeho zivot a v prvych dvoch ho soska minula, takze predpokladam, ze aj preto sa akademia rozhodla udelit mu Oscara zaroven aj ako za celozivotne dielo... 30.07.2010 _______ Billy Crystal - (Mitch Robbins) +++ Daniel Stern - (Phil Berquist) +++ Bruno Kirby - (Ed Furillo) +++ Helen Slater - (Bonnie Rayburn) +++ Patricia Wettig - (Barbara Robbins) +++ Jack Palance - (Curly Washburn) +++ Jake Gyllenhaal - (Danny Robbins) +++ Produkcia: Billy Crystal +++ Hudba: Marc Shaiman, Thomas Richard Sharp +++(30.7.2010)

• - Jake Gyllenhaal v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)