Dobrodruzi z velkoměsta

• slovenský

Dobrodruhovia z veľkomesta

Dobrodružný / Komedie / Western

USA, 1991, 112 min

Zcela klasické schéma komedií, kdy je někdo zvyklý na něco vržen někam jinam, kde je všechno úplně odlišné. Bylo to tu již mockrát a ještě mockrát bude. Jsou dva druhy, buď je necivilizovaný křovák hozen přímo do centra nějakého velkoměsta, nebo naopak nějaký kravaťák doprostřed divočiny. Teď už záleží jenom na scénáristovi, jak se s tím námětem popere a jakou vymyslí zápletku, proč je ten daný hrdina vržen právě na to dané místo a jaké vtipné situace z toho vytěží. Zda se uchýlí k nechutné trapnosti jako je Borat seroucí uprostřed ulice plné lidí, nebo jestli na nás vytasí skvělé jemné vtípky jako „Tomu říkáš nůž? …Tohle je nůž!“ Dobrodruzi z velkoměsta měli štěstí. Jsou plní lehkých vtípků, svižné akce, krásné hudby a především skvělých typů herců, kteří z jejich postav dělají živé bytosti, i když trošku nemehloidní! Několik scén je geniálních – debata o baseballu, souboj určení správné chuťě zmrzliny po daném jídle a naprostá většina je úsměvná. Díky slušnému úspěchu u diváků jsme se dočkali i druhého dílu, sice pod taktovkou jiného režiséra, ale se stejným hereckým týmem a srovnatelnou zábavou.(15.1.2008)

Nakonec musím dát plnej počet, protože tuhle komedii prostě miluju. Krize středního věku je téma, které skýtá nepřeberné množství možností jak pojmout celý film. V Dobrodruzích z velkoměsta je příběh narozdíl třeba od Americké krásy hodně vtipný, optimistický a navíc výborně navozjící pěknou westernovou atmosféru. "Poslyšte. Curly, už jste dneska někoho zabil?" "Den ještě nezkončil.." :)(15.6.2008)

Nielen pre chlapov v kríze. Tento film je aj pre (skutočných aj falošných) machrov, "kaubojov" a pre milovníkov drsnej americkej prírody. City Slickers naozaj pobaví a má v sebe aj trošičku napätia a akejsi melodrámy. Len ma mrzí, že skvelý Jack Palance umrel hneď v prvej tretine filmu. "Viděli jste jeho oči? Říkám vám, je to zabiják... Eh... Stojí za mnou, že? Ou, bože..." :-)(2.2.2009)

Těžce pohodová jízda ve stylu "S tebou mě baví svět", neboť i zde sledujeme partu kamarádů středního věku, kteří neprožívají zrovna idylické partnerské vztahy, a tak si chtějí spravit náladu pořádným výletem či dobrodružstvím. Jedna hláška za druhou, např. Mitch na největšího drsňáka: "Hej Curly, už jsi dneska někoho zabil? "Ne, ale den ještě neskončil..." Potěší i účast Marva ze Sám doma, který zde tolik nekoulí očima, ale já se směju, jen když se na něj podívám...Film přináší i dost mouder o životě, ale nejlepší je stejně neustálé špičkování mezi kamarády, to nemá chybu. Tenhle typ humoru já prostě můžu.(14.2.2014)

No ja som už ďalej ako po štyridsiatke, aj keď manželka mi hovorí, že sa niekedy správam ako pätnásťročný, tak pre mňa pätnásťročného pädesiatnika je to veľmi pekný pohodovo-diazepamový filmíček a odpoveď na otázku kolegyne kleopatry, "... v životě je nejduležitější jen jedná věc. Ale která?" Priniesť domov v zrelom veku malé teliatko:)(17.11.2009)

• - Jake Gyllenhaal v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)