Podezřelá

• Jižní Korea Heeojil gyeolsim (více)

Detektiv Hae-joon je povolán k případu úmrtí muže, který se zabil za nejasných okolností při pádu ze skály. Stín podezření ihned padá na čerstvou vdovu, krásnou Seo-rae, která touto skutečností nevypadá vůbec rozhozená. Zdá se však, že chladná byla pouze ke svému manželovi, mezi ní a vyšetřovatelem totiž začíná vznikat nečekané citové pouto. Není však láska pouhou zástěrkou, jak uniknout zraku policie? Park Chan-wook, autor legendárního Oldboye a Komorné, se vrací s mysteriózní detektivní romancí, která vám zamotá hlavu a rozbuší srdce. Pověst dalšího korejského fenoménu po Parazitovi a Hře na oliheň film upevnil ziskem Ceny za nejlepší režii na filmovém festivalu v Cannes. (Aerofilms)

vyfuk

Ztřeštěná věc, co je jako vážná, zároveň je to tak trochu prdel. Trochu je to jak nějaká melodramatická beletrie, ale film, který je svým přístupem a stylem natočení nějak strašně zajímavý a hlavně originální. Taky strašný chaos, kdy se něco děje, pak se to přehoupne do něčeho jiného a odezní to až po nějaké době. No chaos na plátně jako olej. V něčem zase poetické, hezké, ale chaos. Hlavně to. ()

blackJag

Nečekaně standardní. Pěkně natočené, bez debaty, přesto neschopné překročit stín předchozí Parkovy práce, což taky mohl být problém - nenaplněné očekávání. Pořád jsem čekal nějakou kulišárnu, v motivech, něco v pozadí, ale nic. Osobně mi nesedlo ani ústřední herecké duo. 60% ()

jefff

Podezřelá je filmem, který umí překvapit, pobavit i napnout. Ale občas je hodně chaotický - záměrně i nezáměrně. Líbilo se mi propojení romantické a krimi linky, které prostě funguje a je osvědčeným receptem. Mysteriózní koření tomu navíc dodalo pikantní příchuť. ()

venca163

Další naprostá klasika festivalu kterou miluju: dlouhý překombinovaný asijský krimi v městkym divadle. Člověk střídavě zvedá hlavu nad a pod to zábradlí, aby viděl na titulky a protože je to japonsky (nebo co) a nerozumíš ničemu, každý klimbnutí tě může stát důležitý vodítko, nebo celou pointu. Přesto to dokázalo být zábavný tak dvě třetiny stopáže a i když to neni zrovna nejvíc zapamatováníhodnej film Čchan-uk Paka (co třeba taková Komorná?), tak to na ty 4 za mě ještě těsně je. #kviff56 (70%) ()

blackkocour

nebudu podezřelej, a radši si od korejských filmů dám menší klid. Pětkové komentáře snídali až moc otrubových cereálií, že jsem nepobíral, oč se tu za kokota děje. ()

Vajonek

Asijskou tvorbu zatím nemám moc nasledovanou, asi bych se na ni ale měla více zaměřit. Minimálně Podezřelá mě tedy k tomu docela inspiruje. Je to film, kde se mísí spousta žánrů, sama jsem čekala podle popisku (a neznalá režisérovy další tvorby) prostě krimi s nějakou romantickou zápletkou, pak jsem byla překvapená, kolik dalšího se do toho dokázalo vlézt (prvky komedie, thrilleru, psychologického dramatu...). Celé je to až neuvěřitelně technicky vychytané (různé přibližování, oddalování kamery, míchání perspektiv, časových rovin, hra se světlem atd.), což způsobuje, že divák musí být stále ve střehu, aby mu něco neuniklo, aby vše dobře pochopil, ničím si nemůže být v žádný moment jistý. To může být trochu nevýhoda, pokud se ale na tenhle film půjdete podívat odpočatí a ne si odpočinout a budete se pak řádně soustředit, odmění vás to, ty vychytávky si povětšinou užijete. A nejen je, protože tenhle film není jen pečlivě "řemeslně" zpracovaný, chytrý, promyšlený, ale dokáže (právě s pomocí různých, místy velmi originálních, překvapivých "filmových" postupů) vzbudit i spoustu emocí, "očarovat vás" jako očarovala milá paní vdova pana do té doby uměřeného detektiva (který se např. na začátku diví, že si jeho žena na den přesně pamatuje, jak dlouho jsou spolu, aby byl o něco později schopen ze sebe na den přesně vysypat, jak dlouho se neviděl s milovanou, ne již tedy svou, ženou - tenhle a jiné podobné chytré momenty, které na malém prostoru dokážou říci mnohé, mě na tom filmu mimo jiné úplně dostaly). Možná by filmu prospělo, kdyby skončil už poté, co detektiv odhalil, jak to s tím pádem ze skály bylo a co proběhl jeho delší hovor (či spíše "otevřená zpověď) v bytě Seo-rae. V této fázi se dalo klidně skončit a možná by pak to kouzlo filmu bylo ještě větší. Ač ta první půlka/dvě třetiny byly přece jen zajímavější a dále mě to bavilo trochu méně, nepovažuji zbytek filmu ale ani za nějakou zbytečně nastavovanou "kaši", která by to celé "zabila" a nebrání mi to tak zůstat na pěti hvězdičkách. Všem doporučuju nenechat si tenhle film, který se vymyká většině všeho ostatního, co běžně člověk vídá, uniknout, věřím, že nebudete litovat! 85 %. ()

Devadesát Dva

Chan-wook Park si u mě drží pozici nejlepšího jihokorejského režiséra už řadu let, ačkoliv nemůžu tvrdit, že znám mnoho dalších. Nicméně, jeho filmy jsou vždy zvláštně podmanivé, vrstvením a prohlubováním dané zápletky. Poslední roky se jeho tvorbě už sice nedaří dosáhnout výšin Old Boye, nicméně jde pořád o vypulírované a poutavé záležitosti (Komorná), které si rád pustím a skrze ně připomenu jeho autorské unikum. Po cca půl dekádě se tak Park vrací s příběhem o detektivovi a vdově, uprostřed vyšetřování vraždy se hlavní hrdina ocitne v milostném vzplanutí s hlavní podezřelou... jak je zvykem, jihokorejský žánrový blend vás nenechá sedět a nudit se a tak se noříte do vyšetřování, stejně jako do vzájemné posedlosti. Moc celovečerních snímků už si poslední dobou nepouštím a tak už to obvykle nechávám jen na jisté karty, TV přebírá štafetu, jak prorokoval Cronenberg, myslím, delší investice do postav, která je dost obtížná u filmů s maximálně třetinovým rozpětím. Filmy začínají být víc na efekt, ploché, jednovrstvé... i přesto se pořád nacházejí filmaři hodní investice. 'Decision To Leave' je vizuálně, jak jinak, ladné, scény tak nějak jedou jedna za druhou, ale nedočkáte se něčeho, co by nějak extrémně utkvělo v paměti (tady právě možná ona stopáž, kdyby tohle bylo možno roztáhnout a hlouběji poznat postavy, ale právě zde Park kouzlí se svými detaily, které skoro vybízejí k opakovaným projekcím). I přesto, motivace ženy, která spáchá vraždy neideálních partnerů. jen proto, aby si ji ten "ideální vůbec všiml", je romantický motiv, spadající, a jako vystřižený, zpět skoro až jak z Parkovy klasické vengeance trilogie (2002-2005), stejně jako to drásající rozhodnutí mezi morálkou (vyšetřování) a láskou (vztah s hlavní podezřelou), které se mísí do jeho klasicky emocionálně rozštěpeného závěru, který vás nechává tápat, na rozcestí, ale ne mezi volbou, nebo tím, jak příběh končí, protože to je vždy dáno, ale spíš, mezi realitou toho, co se stane po posledním záběru (skoro jako převrácená parafráze na "a žili šťastně až do smrti"). Užití Mahlerovy páté symfonie, i mé oblíbené skladby, je pak cherry on top. ()

borec999

Vizuál,kamera, jej prechody,strih- všetko je natočené kvalitne a vidno, že režisér má talent. Dejovo ma však Podozrivá absolútne nechytila. Je pravda, že film kombinuje podobne ako Parazit v sebe viacero žánrov od vzťahovej drámy cez krimi, komédiu,romantiku až po mysteriózny triler. No na rozdiel od oscarového prekvapenia tu proste tieto časté zmeny žánrov nefungujú a vo finále to bol pre mňa jeden veľký mišmaš, ktorému som len sťažka vedel po celý čas venovať plnú pozornosť. Forma zvíťazila nad obsahom... 40% ()

SpaceOdyseus

Jak je u Parka zvykem, dostali jsme vizualne vtahujici a podmanivou, netradicni romantikou svihlou zanrovku. Moc me bavila neokoukana struktura vypraveni a tomu podrizeny strih, Parkovi rezijni hratky a i ustredni herecka dvojka byla presna. Proste se mi zas Park trefil do vkusu. ()

Renfield

Nespavost dokáže své... A co teprve setkání s někým, kdo tento problém dokáže vyřešit, navíc má i jiná pozitiva, minimálně zdánlivá. Pocit, že právě ona je tou pravou, potom může přijít velmi rychle, jenže... Chan-wook Park rozehrává příběh, jehož středem je detektiv a jeho Femme fatale. Příběh, v němž se prolíná thriller s "romantikou", aby byl nejednou trefně odlehčen povedeným vtipem. Což sice není u Parka nic nového, ale v tomto příběhu humor překvapí. Díky prolínání žánrů a opravdu nelehkému pochopení postav (to v tom nejlepším smyslu slova), má film příjemně tajemnou atmosféru. K ní samozřejmě řekne své i opět výborná kamera, i když se oproti minulým filmům může zdát nenápadná (na čemž má zřejmě podíl nový kameraman), například v interiérech si opět bere hlavní slovo. Ale nejen v nich, výborné je i pronásledování na střechách, výstup na skálu, nebo závěr, který tak jak je je velmi fajn. Přesto měl přijít dřív, protože to co je po odhalení, je už jen takový bonus, který příběhu příliš nepřidá, spíš mu dalším zamotáním děje ubere na zajímavosti. 75% ()

matmanX

Podezřelá je jako korejský thriller podle nákupního seznamu. Na papíře je tady všechno, co by divák mohl chtít. Noirová tabu romance, policajti jedoucí podle vlastních pravidel, záhadný případ s neobvykle mnoha otazníky, neustálé zvraty vršené se závratným tempem, melodramatické obětování a samozřejmě nádherná forma, z níž zde vynikají hlavně perfekcionistické přechody scén. Technicky je tu všechno, co by měl takový film mít, ale co je to platné, když jednotlivé aspekty nedokážou vystoupit z žánrových konvencí a spojit se do smysluplného celku? S tím má film problém od samotného začátku, kdy vrší scény s různými postavami jak na běžícím páse a nenechá diváka zorientovat se ani v jejich jménech a funkcích, natož pak v charakterizaci. Chaotické vyprávění bohužel nekončí expozicí a v průběhu celého filmu se objevují základní vyprávěcí kiksy. Postavy mizí a objevují se bez vysvětlení, lokace a doba se mění bez jakéhokoliv zobrazení plynutí času. Chvílemi jsem si říkal, jestli jde o záměrné zmatení, jenže celý zbytek filmu se tváří jako variace na klasický Hitchcockovský thriller. A co hůř, podobné vyprávěcí přehmaty jsou jediným důvodem k nejistotě, protože kriminální zápletka je tak předvídatelná, že trochu pozorný divák odhalí většinu zvratů s půlhodinovým náskokem. Nevím jak může být detektivka chaotická a prvoplánová zároveň, ale Podezřelé se to povedlo. I přes všechny ty přešlapy bych to Parkovi prominul, pokud by mi dal pořádně podivné a zvrhlé postavy, jak to obvykle umí. Jenže romance Hae-joona a Seo-rae je vykastrovaná a suchá jak sádrokarton. Sexuální napětí prakticky neexistuje a platonické spojení zůstává na úrovni plochých slaďáků od Rosamundy Pilcherové. Spíš než abych věřil vztahu hlavních postav jsem s každou scénou více pochyboval o inteligenci našeho protagonisty. V korejské produkci jsem zvyklý na přiblblé policajty, ale demence a neschopnost místních detektivů mě nepřestávala udivovat a postupně se stala mým hlavním zdrojem pobavení. Hravá forma a dobří herci aspoň trochu zachraňují výsledný dojem, ale nefuknční scénář spravit nedokážou. Pokud chtěl Park Chan-wook natočit parodii korejského neo noiru se všemi jeho nejhoršími vlastnostmi a klišé, tak smekám před skrytou subverzí, ale podle obecných reakcí a úmorné stopáže (klidně by se dalo vyhodit 45min) jsem to asi měl brát vážně. Inu, "další korejský fenomén" se tady opravdu nekoná. ()

Oralfabet

Nepřekvapivě prezicně natočený, místy lehce dezorientující neo-noir s tragickou romancí v centru příběhu. Plusové body za nápadité a vkusné využití moderních technologií - mobily, notebooky, appky a internetové prohlížeče mohou často zkazit atmosféru intenzivního detektivního příběhu, tady se tomu Park zručně vyhnul. 7/10 ()

Flopik

Na tento film som sa tešil a nakoniec teda sklamanie. Najhoršia je tá dĺžka, kde potom v druhej polke je to už skutočne zdĺhavé a ja som sa nemohol dočkať konca. Príbeh originálny, ale treba dávať veľmi veľký pozor je dosť náročný a rozprávanie takisto nie je pre diváka najpríjemnejšie. Oceňujem komediálnu stránku, občas som sa aj zasmial. Ako thriller nulové, skôr romantická krimi dráma, ktorá ale teda mňa osobne veľmi nechytila. Herecky nemám čo vytknúť. U mňa za 2*. ()

Muel

| MUBI | Podivnosť s mixnutými žánrami, ale absolútne fantasticky zrežírovaná. Problémy tu mám, nedržalo to pozornosť na maximum po celú dobu, zároveň ale som sa od toho nevedel odtrhnúť. Príbehovo to totiž furt prekvapuje a ja som za takéto postupy rád, pretože nikdy som nevedel, čo sa stane o 5 minút. Kebyže sa to dramaturgicky vyváži a scenár trocha viac okreše do dokonalosti, bol by tu potenciál na film roku. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Klajnik

Čchan-uk Pak je velmi schopný a vizuálně nápaditý režisér, ale tohle je v rámci jeho portfolia poměrně slabý kousek. V jiné jeho filmech na mě fungovaly po stránce vyprávění. Zápletkou Podezřelé však je, že umře muž-horolezec a detektiv řeší, jestli jde o nehodu, sebevraždu nebo vraždu. Podezření padne na jeho manželku, do které se detektiv zakouká, později zamiluje a ač se zprvu ukáže, že je nevinná, tak později (v půlce filmu) musí vyjít najevo, že právě ona za tím stojí. Následuje patetický projev detektiva, který je rozerván city. Ve druhé půlce se pak rozvíjí další vražda a opět se ukázuje, že za tím stojí tatáž žena, která se opět stává podezřelou. Pokud divák nepropadne té romanci ústřední dvojice, tak ho film bude nejspíš ztrácet a nudit. Bohužel právě chemie mezi dvojicí moc nestrhává a detektiv-protagonista se furt tváří hrozně ublíženě. To je problém, protože právě na tom ten film stojí. Linka vyšetřování mě taky nijak zvlášť nebavila, protože mi bylo úplně fuk kdo zabil horolezce, k němuž jsem neměl žádný divácký vztah a jestli typka je vražedkyně, jsem nutně taky neviděl jako problém. Linky vyšetřování se mi také zdály trochu matoucí, protože mi Asiati připadají navzájem podobní, stejně jako mi podobně zní korejská jména. Naštěstí jsem si to mohlo přetáčet zpět, takže jsem se udržel, ale nešlo to zrovna hladce. Já osobně jsem se do filmu dost nutil, protože chci nakoukat režisérova klíčová díla a zajímal mě i jeho dosud nejnovější. ()

Lucretius

Styl vyprávění Heeojil gyeolsim je neuvěřitelně dravý a zábavný. Vyžaduje ovšem zančnou koncentraci a jde až na hranu schopnosti zpracovávat informace. Napojení se na jeho tempo pak padá i na drobnostech, pár chyb v titulcích a film se rozuteče. Neustálým těkáním připomíná online prostředí, přeskakovaní z informace na informaci a zpět je povědomě známé. Líbí se mi Parkova odvaha jít do tohoto konceptu naplno. * Permanentní nedostatek klíčových informací (a taky znalost režisérova jména) vzbuzuje při většině vyprávěčských skoků očekávání, že jdou minulosti. Divák tím ale jen ztratí část cené pozornosti na snahu zorientovat se v čase. Asi bych si film užil víc vědět, že je v podstatě lineání a do minulosti se vrací buď jen lokálně v prolínání scén, a nebo na to hned upozorní. * Na Tang Weiin výkon a její Seo-rae nezapomenu asi nikdy, uhranutý jsem byl úplně stejně jako detektiv Hae-joon. Ona ten snímek paralelně s příběhem táhne, protože se o ni divák od určitého momentu chce dozvědět více z podobných důvodů jako Hae-joon. Z Evropy možná není vidět kulturní rovina hlavní ženské postavy, není číňankou jen na papíře, ale vychází určitého kouzla specifického pro čínské ženy. ()

phamphi

Nový film od režiséra Komorné, Old Boye a Stokera a údajně jeden z nej filmů roku 2022. Park-Chan-Wok se prý vrátil do formy jako wannabe Hitchcock splétající filmový labyrint s dlouhými chodbami a prudkými odbočkami, zajímavým twistem a odkazem na film Vertigo. Temný detektiv mučený minulými případy se zamiluje do podezřelé. A platí to i naopak? Zajímavý vizuál, výjimeční herci a chemie mezi nimi. Ovšem také zbytečně dlouhé a úmorné. A k rozhodnutí Podezřelé v srdcervoucím finále bych spolu s Colinem Firthem z Víly z Inisherinu (2022) poznamenal: "Why? You have plenty of other options..". ()

bararich8

Korejská pomalu vyprávěná vychuťovka, na kterou musíte mít chuť a jak jsem rád, že jsem ji zrovna měl. Přece jen je to na korejské poměry bez akce a spíše plné melanchoie a romance. Moc hezky odvyprávěno a jelikož je spousta věcí nevyřčeno a film moc nevede za ruku, je to všechno na divákovi, čili věřím, že si v tom člověk najde to své. Ve výsledku je to hodně smutné, ale skvěle zahrané a zpracované. A ano, určitě to mohlo být kratší, 4* ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

20.12.2022

Streamovací platformu KVIFF.TV nemohli fanoušci filmu v uplynulém roce přehlédnout. Jako jediná přinesla do České republiky poslední počin režisérské legendy Larse von Triera – třetí sérii Království… (více)

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

28.05.2022

75. ročník prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému konci a dnes večer proběhl zakončovací ceremoniál celé letošní filmové akce, kde byli mimo jiné oznámeni vítězové… (více)