poster

Vzducholoď a láska

 • anglický

  Love and the Zeppelin

  (festivalový název)

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1948, 9 min

Režie:

Jiří Brdečka

Scénář:

Jiří Brdečka

Hudba:

Jan Rychlík
 • Adam Bernau
  ****

  Na Brdečkových filmech z 40. let lze nejsnáze určit dobu vzniku. Všechno to působí tak agitačně, propagandisticky. To není Brdečkova chyba, takto působí snad úpně všehno z té doby (nemám samozřejmě na mysli jen dobu od r. 1948, ale i před ním). Možná to takové ani není, možná mi jen tento prvek neodlučitelně srostl s tehdejší veřejně výtvarnou estetikou. Je to estetika alegorických vozů. Nicméně Vzducholoď a láska je přesto skvělý akční film, oslavující dobu zcela jinou.(15.10.2015)

 • Slarque
  ****

  Vtipná romantická komedie z období konce 19. století je natočena v duchu klasické animované grotesky. Obrázky Kamila Lhotáka se k tématu báječně hodí, radost pohledět.(6.7.2017)

 • Pohrobek
  *****

  Žánrový příběh z Paříže přelomu století, rozvoje průmyslu, futurismu, techniky a vůbec obecného optimismu, který je nakreslen klasickou, pečlivou, propracovanou formou, avšak nenechme se mýlit, příjemně sentimentální ohlédnutí není jediným a možná ani ne tím hlavním účelem tohoto krátkého němého animovaného filmu. Nejzajímavější, nejživější a nejpřekvapivější jsou mnohé humorné odbočky příběhu, které jako by vůbec nezapadaly mezi obrázky, avšak jsou nesmírně působivé a co je hlavní, i dost vtipné. Samotný příběh je dost jednoduchý - mládá, krásná, nevinná Pařížanka se má státi ženou nablýskaného kance (díky vskutku ďábelským knírům to platí doslova), ale chytrý, mladý vynálezce zkonstruuje vzducholoď, aby svoji milou unesl třeba i od oltáře.(2.1.2005)

 • Radko
  ****

  Vynález vzducholode môže pomôcť mladému mužovi prekaziť svadbu vyvolenej jeho srdiečka s agresívnym machistickým tupcom. Jednoduchučký dej získal pridanú hodnotu výtvarnou stránkou a vydareným humorom. Vyjadrenie sa rozpohybovanými obrázkami nepotrebovalo v tomto prípade pomocné barličky hovoreného slova.(17.1.2005)

 • roswelll
  *****

  Vše podstatné je řečeno v názvu animovaného filmu. Nešťastná slečna si má vzít někoho, koho vůbec nemiluje ale násilím jejích rodičů je do svazku manželského nahnána. Naštěstí její milovaný je vynálezce, tak vzniká první vzducholoď, která nevěstu unáší ze svatebního průvodu a přes obětavou snahu jejího zhrzeného "manžela" uniká za svým pravým štěstím.(11.6.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace