Chvění

Tremors

Chvenie

Komedie / Sci-Fi / Horor

USA, 1990, 96 min

Pravdepodobne najlepšie skĺbenie hororu a komédie, aké som mal možnosť doteraz vidieť. Takmer dokonalá zábava pred rokmi i dnes, zároveň všetko natočené na úrovni a so skvelými hercami. Dvojica sympatických loserov v mini-meste zistí, že pod zemou sa ukrýva niečo záhadné, čo si robí zálusk na všetkých okolo. Po tom, ako sa im to (podivných veľkých červov) nedarí zničiť, rozhodnú sa aj so zvyšným obyvateľstvom aspoň utiecť. Počas celej stopáže filmík ponúka zásobu napínavých a vtipných scén, nenudiaci dej a skvelé nápady. Určite odporúčam všetkým, ktorých tento béčkový klenot zatiaľ obchádzal.(9.2.2011)

Film, který Vám nedá spát!!! No, dobrá jen mě.. To si tahle jednou jdete lehnout dříve, protože jste unavaná a chcete spát a dovolíte vaší druhé polovičce, ať si klidně pustí film. A on si pustí toto? Takže jedním očkem pokukujete po mladičkém Kevinovi a druhým čekáte, co že to tam žere lidi (ovečky si mohli odpustit, fňuk). No, takže se Vám rázem přestene chtít spát a když se na scéně objeví to obří mostrum připomínající *pro někoho možná spoiler* červa s jazyky zase připomínající hady, tak do rána už neusnete! A druhý den druhý díl.. Můj chlap mě fakt miluje.. Za trest mu pustím opravdivý horor s duchy, vnitřnostmi apod. a pak se bude schovávat pod mou peřinu! Ha! Každpodáně přijemný nehoror s hnusnou příšerou a krásným mladým Kevinem. Ale už nikdy víc! :o)(11.4.2018)

Námět sice tvůrci vystřihli ze šablonek s kódovým označením „B“, ale po slepení dostali chytrý scénář, který odsýpá hlavně díky stylovému flákačskému jižanskému humoru. Sebejistá režie pak přesně dávkuje jak vtip, tak akci, kde se ke slovu dostává výtečná práce trikařů/animátorů, takže výsledek je dokonalou porcí zábavy s přidanou hodnotou scének, které divák za šumivé rozhodně neoznačí. Ideální oddych, prověřený časem.(5.9.2007)

Malé městečko uprostřed Nevadské pouště prožívá den, jako každý jiný. Ale nikdo z jeho obyvatel, a dokonce ani Val (Kevin Bacon) a Earl (Fred Ward), místní hoši pro všechno, netuší, že dnešní den - pokud jej přežijí - změní jejich životy navždy. V okolí městečka je nalezeno několik spoluobčanů v různém stádiu roztrhání něčím hodně velkým, a brzy se Val a Earl setkávají s původcem všeho zla - několika obřími písečnými červy, kteří považují zástupce lidské rasy jako chutnou jednohubku... Chvění jde přesně opačným stylem než spousta jiných filmů. Už od počátku se tváří jako parádní béčko, a postupem filmu slovo "parádní" převyšuje to "béčko". Sice film nenabízí nic moc originálního (kolik amerických městeček už bylo sežráno různými tvory živočišné říše přerostlými do mamutích rozměrů), ale Chvění to podává tak nějak jinak. Celý film skvěle odsejpá - hlavní zásluhu na tom mají samozřejmě Kevin Bacon i Fred Ward, ale i ostatní obyvatelé městečka (hlavně militantní Michael Gross) nejsou vůbec marní. A chválím také zajímavé ukončení života finální bestie, taktéž neoriginální, ale v daný okamžik to náramně sedlo...(20.10.2010)

Na to, že jde jen o béčko, je tenhle film slušně řemeslně i herecky zvládnutý. Po trikové stránce je třeba uznat, že (vzhledem k předpokládanému nízkému rozpočtu) je taky velice dobrá. Příběh je sice poněkud jednodušší a je z něj cítit inspirace filmem Duna (tam jsou taky podzemní červi), ale jinak lze konstatovat, že se jedná o poměrně milé překvapení.(22.5.2003)

• - Scénárista dostal nápad na námět v době, kdy sloužil u námořnictva v kalifornské poušti. Když seděl na skále představoval si, jaké by to bylo, kdyby na něj z písku něco útočilo. (Holina)

• - Původně měl film rating R, nikoliv však kvůli násilným scénám, ale kvůli jazyku. Všechna sprostá slova byla nakonec vystřižena až na závěrečné Baconovo "Fuck you". (Holina)

• - Puška na slony, ktorou Burt (Michael Gross) zabije jedného z červov, je osmiranná brokovnica belgickej výroby William Moore & Co. (Raccoon.city)