Solange: Teror v dívčí škole

• Itálie Cosa avete fatto a Solange? (více)

Tajemný vrah v dlouhém černém hábitu má na svědomí už několik mladých studentek katolické školy. Jediný, kdo tuší jaké má maniak pohnutky, je učitel Enrico (Fabio Testi), který se však se svými teoriemi nemůže svěřit policii. Prozradil by tak svůj románek s jednou ze studentek a ohrozil tak nejen svou, ale i dívčinu budoucnost. Sám se tak paradoxně stává hlavním podezřelým v příběhu, který je plný perverzních vražd a odhalených dívčích těl. (Řitka video)

Karlos80

K tomuto filmu člověk musí přistupovat trošku jinak než jen k obyčejné detektivce (eurokrimošce). Tak především je to jeden z předních giallo filmů, který vyšel i u nás (spol. Řitka). Pokud člověk bude mít něco v tomto žánru už nakoukané, automaticky pozná, že toto je jedno z těch lepších a nadprůměrných giallo. Film má tu tendenci a naplno ji zde využívá, dokáže diváka upoutat, dokonale překvapit a okouzlit vaší mysl. Příběh obsahuje většinu klasických propriet žánru, je založen na originálním příběhu Edgara Wallaceho, celý příběh se odehrává v chladném Londýně na internátní škole pro mladistvé dívky, je parádně vymyšlený a napsaný. Je tu množství zajímavých zvratů a falešných stop, film je, jak už bylo napsáno, velmi pomalý, ale to by vůbec nevadilo, gradace čas od času přichází, hlavně s příchodem vražd, skvěle vypointované je finále na způsob Lucia Fulciho a do slova a do písmene je pak po všech těch doposud precizních vyšetřováních a důkazech onou pomyslnou třešničkou na dortu. Perverzní, co se týče vražd, decentní, co se týče nahoty a sexu. Film, který se obejde skoro bez krve (všechny vraždy až na jednu, jsou provedeny v náznaku), ale už jen ten náznak oněch originálních a velmi nevšedních vražd ve vás, především pak v ženách, vzbudí nevýslovnou hrůzu a děs. Když k tomu připočtu nenapodobitelnou atmosféru 70. let, kameru, částečně i hudbu (která mě ale od maestra Morirconeho tentokrát moc nevzala), krásné smyslné herečky (za pozornost stojí především mladičká a křehká Španělka Cristina Galbó, která byla vážně k nakousnutí) a parádní příběh, který nemá téměř nedostatků, máte před sebou skutečně film, který zaujme a ve svém žánru jde o vysoký nadprůměr nikoliv však o mistrovské dílo! Překvapila mě i psychicky labilní, pihovatá, ale hlavně tajemná Solange (Camile Keaton), později hlavní představitelka v klasickém "rape and revenge" exploitation "I Spit on Your Grave". Dallamano byl skutečně velmi nadějný režisér, sbíral nějaké ty zkušenosti u samotného Leona, kde pracoval jako kameraman a kdy s ním dělal dva jeho první spaghetti westerny.. Doporučuji pak ještě režisérův druhý žánrový zásek, efektní, krvavější a podle mne i vizuálně poutavější "What Have They Done to Your Daughters"? Jinak doporučuji podobně zaměřený, ale o 3 roky mladší španělský super kousek "Residencia, La", opět s Cristinou Galbó. ()

POMO

Dosť pomalý a nezáživný giallo thriller o vraždách dievčat v katolíckej škole. Nebyť „delikátneho“ spôsobu ako sú vraždené, vyznel by ako tuctová televízna detektívka. Ani len širokoúhla kamera neponúka žiadne chuťovky, všetko je tu fádne a nezaujímavé. ()

J*A*S*M

Velmi kvalitní, velmi pomalé a nepříliš hororové giallo. Solange využívá snad všechny znaky giallo filmů, dost málo pozornosti se ale věnuje samotným vraždám, které jsou sice ... ehm ... velmi netradičně spáchány, ale je jich málo a zabírají všeho všudy asi tři minuty celého filmu. Celá zbylá stopáž je zaplněna vyšetřováním, takže hororová složka tentokrát ustoupila velice razantně do pozadí, ale díky dobrému scénáři a hercům (na italské poměry extra dobré) mi to nevadilo. A hudba od mistra je samozřejmě také vynikající. Horror movie of the year ()

obitus

Neuveritelne pomale giallo, jehoz tempo se drobne zrychluje pouze v okamziku vrazd, ktere jsou skvele natocene a zpusob jejich provedeni je opravdu nevsedni. Pribeh obsahuje vetsinu klasickych propriet zanru, snad jen detektiv dostava az nezvykle velky prostor. Kazdopadne podivana je to magicka, tak dokonale filmy umelo natocit jen par vyvolenych. ()

Bloody13

Hodně roztahané giallo, u kterého se naštěstí nuda nedostává i přesto, že detektivní pátrání po vrahovi mladých dívek zabírá většinu stominutové stopáže. Za to vražd je málo, z toho téměř nic neukážou, ale to bude hlavně tím, jakým stylem jsou provedeny, nekoukáme na snuff porno, že? A samozřejmě okouzlující hudba, která dodává snímku patřičnou "lehce perverzní atmosféru". Škoda, že film má k hororu docela daleko, ale tak to mají ostatně i jiná gialla. ()

choze

Na dívčí škole řádí vrah, který si odkládá sečné zbraně do intimních partií místních studentek, což - kromě toho, že to dotyčné už nerozchodí - má svůj symbolický význam, objasněný v závěru. Giallo, které kašle na mazání se s vizuálem či vraždami (v tomhle směru si vystačí jen s vražedným nástrojem trčícím ze zmíněných míst) a radši tlačí na příběh a erotiku, jelikož ve filmu z dívčí školy pochopitelně nemohou chybět záběry ze sprch. Dnešního diváka tak nešokuje ani tak způsob vražd jako pohled nato, jak byla sedmdesátá léta odpudivě chlupatá. Jako bonus Camille Keaton z I SPIT ON YOUR GRAVE. ()

Rogue

Massimo Dallamano, aneb Leoneho kameraman podruhé ve žlutých vodách. Splňuje pravidla žánru, předkládá několik skvělých vražd provedených velmi svérázným způsobem, buduje atmosféru a povyšuje pomalost vyprávění na klad. Poněkud nevšední zacházení s hlavní postavou potěší. ()

Faustka

Další ze skvělých italských giallo s dokonale uhrančivou hudbou Ennia Morriconeho. Záhadných vražd studentek jedné církevní školy přibývá a kromě policie,začíná po vrahovi pátrat i učitel Enrico,který je jedním z podezřelých. Je vrahem on, nebo tajemný kněz v pozadí? ()

petero

Odporúčania hodné giallo odohrávajúce sa na dievčenskej internátnej škole v Anglicku, plné záberov na nahé telá v sprchách. Sledovať rozuzlievajúci sa dej je zaujímavé hlavne vďaka vynikajúco zavádzajúcim záberom na podozrivých a scenár by som hodnotil ako veľmi vydarený (vzhľadom na to ako ma v poslednom čase nemilo prekvapujú staré horory spokojne si lebediace v červenom napriek tomu, že ich dej je úplne bezvýznamný). ()

darkrobyk

Naprosto skvělé giallo a řekl bych, že nejlepší z tematiky - vraždy v dívčí škole. Po letech jsem si téměř nepamatoval, nyní zvedám původní hodnocení o hvězdu. Hned úvodní hudba nenechá na pochybách, kdo je autorem. Pochválit musím skvělou kameru, která zprostředkuje tu poetický záběr na loďce u vody, tam noční scenérii s domem, kde svítí jediné oranžové okno, a nakonec brutálně zabitou dívku, kdy divák vidí vše. Skvělá výstavba příběhu, pomalé dávkování a marné hledání vraha dívek z internátní školy. Nechybí sprchy, šmírák, zpověď v kostele a tajemství spojující zavražděné. Fabio Testi má tak trochu kukuč Conneryho a chová se jako chameleon. První vypuštěná lež mu ale řádně zavaří a dožene ho dřív, než tomu bývá normálně. U dívek není vůbec jisté, zda je vrah dostane, či ne, což stupňuje napětí. Ač nůž je prodlouženým penisem muže, zde je jeho význam ještě trochu jiný. Na střeva ven sice nedojde, ale na srp v břiše ano. Výborné. ()

JohnnyD

Strašne priemerné giallo, ktoré disponuje veľkým potenciálom v podobe záverečnej pointy a titulnej Solange s neprítomným výrazom v tvári (nehovoriac o krutých vraždách), no je úplne pochovaný hrozným storytellingom okolo detektívov a (s výnimkou pár sekúnd v pivnici) nulovou atmosférou. Takto by to vyzeralo, ak by niekto bez talentu točil Residenciu. 5/10 ()

Mi Nü-Chai

Nenapadlo by mě, že giallo může být i relativně slušná, jen mírně brutální detektivka obsazená herci, kteří sice občas působí trochu divně či rozpačitě, ale veskrze hrát docela umí. Důvod vraha ke kuchání obětí je sice klišovitý až běda a poměrně snadno a brzy odhadnutelný, nicméně to není zase takový prohřešek, víc mi vadilo příliš pomalé tempo. Ne že bych usínala, ale být Solange trochu svižnější, je to jen ku prospěchu věci. ()

2-Xtreme

Nikdy som nebol na staré talianske zombie horory a ani giallu som nedávam pozornosť. Jasné niečo som videl aj ja, ale stále ma to neoslovilo a zostal som pri slasheroch, exploitationoch a iných gore hororoch. Po zhliadnutí tohto filmu so skvelým prekladom Solange: Teror v dívčí škole, som svoje doterajšie presvedčovanie sa prehodnotil a otváram dvere pre ďalší hororový subžáner. Toto giallo je proste dokonalé. Má skvelý príbeh, rozuzlenie nevieme až do poslednej chvíle, jednotlivé vraždy sú efektné a keďže ide o dievčenskú katolícku školu, nechýba plno odhalených ženských tiel. Možno by som vytkol v polovičke akési spomalenie filmu, ale prvá polovica je dokonalá, druhá slabšia(ale stále nadpriemerná). Celkovo som rád, že som to videl a teším sa na ďalšie gillá ()

pornogrind

Přiznám se, že tohle je moje první setkání s Dallamano(vou) tvorbou. Zároveň je to druhej giallo kousek z výzvy od uživatele G04T. Jde o giallo s docela pomalým tempem. Vraždy tady jsou jakoby spíš v pozadí. Snímek se spíš zaměřuje na detektivní linii což zrovna dvakrát nemusím. Tady mi to, ale kupodivu zas tak nevadilo. Těšil jsem se na C. Keaton, ale ta dostala zatraceně málo prostoru. Za což samozřejmě ona nemůže. Na scéně se objevila až cca v 83 minutě. Což je škoda. Jinak mě ale film celkem zaujal. Pochválit musím výběr postav. Velkým a stěžejním plusem je hudba E. Morricone(ho), která dává tomuhle snímku úplně jiný rozměr. Kdyby to šlo hodnotím 3 a půl hvězdy. Jelikož to nejde tak se přikláním ke slabším 4 hvězdám. ()

giallo

Jedno z nejlepších giallo filmů vůbec. Dallamano buduje velice dobrou atmosféru za pomoci Morriconeho hudby a delikátních vražd. Film pak stvrzuje závěr s výbornou pointou na konec. ()

DwayneJohnson

Já vlastně vůbec nevím, jestli tohle bylo giallo, nebo nějaká další hororová odnož, zas tak moc dobře tomuto žánru nerozumím. Co vím zcela jistě, že to byla velmi vydařená, zlehka krvavá ukázka, na kterou pomalu, ale jistě začíná padat prach. Takže rychle oprášit, pustit a budete určitě happy. Stejně jako já, protože tady toho vážně moc nechybí. Skvělá hudba, napínavý příběh, sem tam nějaký ten bobr a pak vraždící maniak, na jehož motiv si budete muset počkat až úplně na konec. Jo a ještě je tam Solange, na tu jsem skoro zapomněl. ()

Campbell

Solange i přes to že je to kultovní záležitost a v rámci žánru gialla je to dobrý film, nemůžu se zbavit dojmu že jsem zklamán. Už ten vrah mě celkem vadil, postavy chovající se neskutečně hloupě mě iritovaly. Aspoň o co se dá hlavně opřít je vyšetřování a kvalitní atmosféra ponuré školy. Mordy nejsou nějak extra dobré, a herci taky moc nezazářily. No nic film jako giallo sedí, ale prostě se cejtím nenaplněn. ()