Čtyřdílný dokument je výpovědí Indie Oxenberg, která byla efektivními prostředky svedena do osidel moderní sekty NXIVM. NXIVM se na první pohled zdála jako společnost zaměřující se na osobnostní rozvoj, ve skutečnosti však verbovala mladé dívky, ze kterých se později stávaly sexuální otrokyně. (JenYu)

*CARNIFEX*

Tematicky totožný dokument pod titulom: "The Lost Women of NXIVM" spracoval v 2019´ ID kanál. Tých 86 minút bolo asi tak pútavých, ako blšák v Nowom Targu s videokazetami. No a tento? Tento má nevedno prečo 4 epizódy, vyskladaný je z rozhovorov "preživšej" Oxenberg, ktorá si prešla samotným kultom, jej matkou, či inými osobami, ktoré podrobne popisujú zážitky, okolnosti či formu fungovania kultu NXIVM. V podstate spoločnými silami vysvetľujú, akým spôsobom si vysoko postavení predstavitelia pomaly ale isto získavali (nie len) mladé ženy, ktoré rôznymi formami či stratégiami dokonale zblbli natoľko, až sa stali sexuálnymi otrokyňami. Ja nechcem byť sprostý, ale na TOTO ešte niekto v dobe modernej skočí bez toho, aby čo i len na sekundu zapochyboval? A ona ešte v úvode povie, že bola členkou 7 rokov? Chápem, že nie každý má "pochop" aby si uvedomil, že je využívaný, respektíve zneužívaný, no v hentej drbnutej Amerike sa každých 10 rokov objaví nejaká sekta, či už so sexuálnym zámerom, alebo iným, a STÁLE sa čuduj sa svetu nájdu idioti, čo prejebú komplet majetok, alebo stratia "intimitu". A tak sa pýtam: "prečo by som mal pri dnešných problémoch vo svete, v ktorom umierajú ľudia od hladu, respektíve z dôvodu, že nemajú prístup k 2dcl pitnej vody, súcitiť s takouto chodiacou reklamou na blahobyt??" No nedá sa "svietiť". Ďalšia vec. Keď si predstavím dokument "The Hunting Ground" o znásilňovaní študentiek na vysokých školách budúcimi hviezdami amerického futbalu, kde samotné prípady školy ako také ututlávali, tak to bola naozaj sila. Z toho človeka napínalo. Ale toto?? Toto je akože fakt krimi dokument, v ktorom sa postupne odhaľujú fakty, konfrontujú podozriví či predostierajú dôkazy? Toto v konkurencii krimi dokumentov obstojí asi tak, ako Ja v podobe predskokana Rytmusovi. Uvedomuje si vôbec niekto, že všetko čo tu zaznie, je čisto z "rozprávania"?? Kde je nejaká výpoveď žandára, právnika, dokazovanie viny / neviny?? ()

JenYu

Kult NXIVM jsem absolutně neznala, a proto byl pro mě seriál velmi zajímavý. Děj je rozčleněn do 4 dílů, které popisují 1) první setkání a vyvolání zájmu, 2) přijetí ideologie, 3) tajemný spolek DOS a 4) boj matky o záchranu dcery. Zpověď Indie je autentická. Je zde dostatek času na detailní vhled do života a systému celé organizace. Dokument představí i další důležité figury (Allison Mack a Nancy Salzman), které s Ranierem úzce spolupracovaly. Moc pěkná hudba (mohlo jí být více). Vyprávění opestřováno animovanými pasážemi. Optimistický závěr (což jsem po tom všem hnusu, lžích a vydírání nečekala). P.S. Klobouk dolů za to, co dokázala Indiina matka! ()