Ballad of the Skeletons

všechny plakáty
Krátkometrážní / Hudební
USA, 1997, 4 min

Allen Ginsberg ke sklonku své básnické kariéry pochopil, že na konci 20. století si poezie bude muset najít nové cesty, jak se dostat ke svému publiku. Začal proto kolaborovat s různými hudebníky a společně s nimi prezentoval své texty. Takovým případem byl i CD singl Ballad of the skeletons, kde Ginsbergův angažovaný a satirický zpěv (či spíše recitaci) doprovází krom jiných např. Paul McCartney a Philip Glass. Gus van Sant doplnil skladbu koláží záběrů z americké historie doprovázenou recitujícím Ginsbergem v roli jakéhosi šibalského strýčka Sama. (J.Connor)

Radko

Allen Ginsberg recituje vlastnú titulnú báseň a do slov priliehavo znie hudba Paula Mc Cartneyho. Obsahom balady je vtipný výsmech naprieč americkou spoločnosťou. Gus Van Sant použil zábery zásahov polície, vojakov v akcii, skúšobných výbuchov bômb, meliésovej komédie, demonštrácií hippie, prezidentskej kampane Billa Clintona... Tieto zábery dotvárajú aktuálny veršík recitovaný Ginsbergovovou oplešatelou a bradatou hlavou so silnými sklami okuliarov. Podobne presvedčivo deklamovaná poézia podľa mňa dokáže azda najúčinnejšie jej posolstvo (ak nejaké vôbec má) doviesť až k divákovi. Pozn.: Film svojho času aj s titulkami dávali na čt v rámci seriálu Alternativní kultura v časti o tom, čo zostalo dnes z hnutí hippie a punk. ()

corpsy

Umelecký art videoklip. Nehovorím, že všetko musí byť komerčné a zábavné, ale čakal som skôr niečo korenisté. ()

Wallas

Typický výplod beat generation, navíc obohacený o vizuální stránku. Docela silná myšlenka, stejně jako u Thanksgiving prayer, za to ho Američani asi museli milovat... ()

toi-toi

Videoklip ku Ginsbergovmu angažovanému rapu sa vydaril. Allen mal obrovskú charizmu, Van Sant šťastnú ruku na obrázky a o hudbe tých dvoch pánov ani netreba hovoriť. Jedná sa o nie veľmi zložitý básnický text, skôr sa dbalo nato, aby sa príjemne počúval a zanechal svoj odkaz. Zaujímavá záležitosť i keď si dovolím pochybovať či sa jedná o film a či klip, ktorý by mal/nemal mať profil na tejto filmovej stránke. ()