Flákač

Feťák

Drugstore Cowboy

Krimi / Drama

USA, 1989, 100 min

Takový snímek "Requiem za sen" je co se týče zobrazení drog mnohem depresivnější a temnější, ale přesto film "Flákač" Guse Van Santa ukazuje, že fetovat není žádný med, a že když se chcete napravit, mohou vás vaše vlastní činy dohnat. Ten závěr je povedený, i když možná až moc symbolický, což mi trochu vadilo.(9.2.2016)

Další výborný film o drogách, loupežích a závislosti. "Tak především, nikdo, a to říkám vážně, nikdo...nerozmluví feťákovi, aby nebral. Můžete mu to říkat roky, ale dřív či později se k něčemu dostanou. Možná ne drogy. Možná chlast. Možná lepidlo. Možná benzín. Možná to je kulka do hlavy. Ale je to něco...něco, co jim uleví od tlaku každodenního života, třeba že si musíte zavazovat boty."(2.12.2012)

• claudel

Viděl jsem několik filmů o drogově závislých, a tento se nachází na absolutním dnu. Příběh o dvou magorech, jedné nymfomance a jedné hloupé huse, kteří nic nedělají a marní své životy ve fetování a vykrádání lékáren. Bob, který je vůdcem celé skupiny je navíc pověrčivý až hrůza tak stupidně, že se bojí hovořit o psech a nesmí spatřit kloubouk, to už snad nemůže být ani pravda. Zjistil jsem v průběhu, že nedokážu děj vnímat déle než deset minut, bohapustá nuda, kterou občas přebíjí záblesky kvality - výborná hudba a Heather Graham a za ně jedna hvězdička.(5.8.2008)

Jeden z mála opravdu dokonalých filmů o drogách....Nikdo tu prvoplánově nedělá reklamu válce proti drogám. Nikdo nám nepředhazuje laciné obrázky odporných lidských odpadků ležících ve sračkách. Nikdo se tu nesnaží natočit film který pak pouští učitelé ve školách aby odradily mládež od toho "svinstva". Neuvidíte kdysypěkné holky prodávající své tělo pro pár šupů, neuvidíte šílené mladíky schopné zabít kohokoliv na počkání pro jednu dávku, neuvidíte srdceryvné scény rozpadajících se kdysydokonalých rodin--nic takového...... Tohle je prostě jen film o lidech, drogách a životě.. Je v tom napětí, humor, citlivost, lehkost...a Burroughs který svou přítomností jakoby potvrdil, že tohle je film s hlavou a patou :)(7.9.2010)

Je milé vidět, že se nějaký film o drogách vydal cestičkou, kdy je lítost ta poslední věc, kterou hlavní hrdina pociťuje nad svou celoživotní závislostí, přesně tak jak to rádi říkají rockové hvězdy, ale taková tématika je obecně prázdnější než ta nebohá ukrajinská šlapka po sebeuspokojovací epizodce s vysavačem a i těch posledních pár cárů orgánů, které jí zbyly v dutině břišní, byly do poslední molekuly vytěženy všemi těmi nedůstojnými agitkami, které jsou na nás chrleny od počátku věků. Tento žánr shledávám nebetyčně otravným, provařeným a nudným a film rozhodně není správné médium pro zpracování úmorného stereotypu takového životního stylu. Rabujte a znásilňujte, nic jiného si to nezaslouží. Drugstore Cowboy každopádně nevěnuje tolik pozornosti boji se závislostí jako všednímu životu čtyřčlenné bandy na hranici zákona. Postavám to mluví a mluví, tasí se s jednou paranoidní pověrou za druhou, v mezičase vykrádají lékárny a nakonec je navštíví veterán Willda Burroughs, jehož literární talent očividně existoval na úkor toho hereckého. A kdo říká, že to nešlape tak, jak má, tak si ještě nelil kyselinu do nosu nad všemi těmi Requiemy a jim podobnými.(29.4.2013)

• - Snímek byl natočen na motivy částečně autobiografické knihy "Drugstore cowboy" od Jamese Fogla. (candy_daze)