Režie:
Gus Van SantScénář:
Mike RichKamera:
Harris SavidesHudba:
Bill FrisellHrají:
Sean Connery, Rob Brown, F. Murray Abraham, Anna Paquin, Busta Rhymes, Michael Pitt, Michael Nouri, Matt Malloy, Matt Damon, Alison Folland, April Grace (více)VOD (2)
Obsahy(1)
Samotářský spisovatel William Forrester (Sean Connery) před čtyřiceti lety získal Pulitzerovu cenu. A to bylo naposledy, kdy o něm svět slyšel. Když sportovně nadaný afroamerický chlapec Jamal Wallace (Rob Brown) vleze k Forresterovi do bytu a náhodou tam zapomene batoh plný vlastních spisů, začnou mít události spád, který oba protagonisty překvapí. Když překonají vzájemně své předsudky, nachází Jamal ve Forresterovi prvního příznivce své literární činnosti a svého pozdějšího patrona. Forrester má zase poprvé po dlouhých letech důvod, aby se vzdal své dobrovolně přijaté samoty. Jejich přátelství však projde zatěžkávací zkouškou poté, co je Jamal autokratickým profesorem Crawfordem (F. Murray Abraham) obviněn z plagiátorství. Oba muži stojí před závažným dilematem – Jamal se musí rozhodnout, zda bude následovat svůj sen, nebo zradí drahého přítele. Forrester je zase nucen volit mezi tím, zda zůstane ve své ulitě, nebo se odhodlá pohlédnout na svět novýma očima. (HBO GO)
(více)Recenze (104)
"Dnes začíname čítať román, ktorý ponúka dosť - od autora, ktorý mohol ponúknuť oveľa viac." DOBRÝ WILL HUNTING 2? Možno, len s horším scenárom a viac znudenými hercami, v čele s unaveným Connerym. Odporúčať snímku môžeme tým, ktorí by sa radi živili písaním, pričom na konci sa mihne jeden slávny mladý herec... ale stále to akosi nestačí, toho willhuntingského povznášajúceho pocitu je málo. ()
Osudové setkání kdysi slavného, Pulitzerovou cenou oceněného spisovatele, který je ale nyní spíš podivínským a nerudným staříkem a šestnáctiletého, literárně neobyčejně nadaného černošského kluka z Bronxu... Vcelku komorně natočené drama, přesto poutavé - hlavně v druhé polovině. Herecká představení a role Seana Conneryho v jeho pokročilém věku mne většinou baví víc, než ty z období jeho bondovek a tato jeho role spisovatele Forrestera k nim určitě patří. Velice dobrým hereckým parťákem je mu zde mladý Rob Brown a nelze nepochválit také Murraye Abrahama v roli, která mu ukládá být zlý, mstivý a hnusně nepříjemný - a to on umí velice dobře. Gus Van Sant nám servíruje ne mimořádný, ale velice hezky filmový zážitek. 75%. ()
Film, na který se krásně kouká a ty dvě hodiny utekli jako voda. Connery svou roli zapomenutého spisovatele Williama Forrestera splnil s přehledem. Po Osudovém setkání se vlastně proslavil mladý Rob Brown. Celkově je to vlastně inteligentní příběh se zvláštní energií a atmosférou, která z filmu srší. Jednoznačně výrazný kousek Van Santa. ()
Nádherné téma uchopené... tak nějak fádně. Samozřejmě Connery to vyzdvihuje o level výše, ale sám na to stačit nemůže, zvlášť když mu nemíří kamera do tváře po celou dobu stopáže filmu. Tu naopak vyplňují snaživě na city hrající, ale žel spíš nefunkční pasáže o tom, kterak afroamerický talent na snobskou školu přišel a jak mu (což už bylo viděno mnohde jinde) od počátku jen z principu nakládají. Kdyby nosným pilířem byla originální literální tvorba dosahující skutečně tech Pulitzerovských kvalit, jaké film proklamuje, jsme někde jinde. Zatímco Connerymu jeho asociálního a životem zvrásněného literárního génia uvěříte na první dobrou, všechny ostatní postavy včetně klíčového Jamala kolem něj jen poskakuji, aby onoho génia podepřeli. Samozřejmě jako good-feeling podívaná a jeden z posledních filmů s Connerym před jeho rezolutním odchodem do hereckého důchodu je toto jistá povinnost. Vysloveně neurazí, důstojnost si udrží, ale mohl to být výrazně oduševnělejší. ()
Silné momenty vo filme ako zrovnanie knihy v poličke, jazda na bicykli, stretnutie s kamarátom pred novou univerzitou a mnohé ďalšie dávajú tomuto snímku silný pocitový náboj. Ale kto čaká Willa Huntinga v inom šate ten, tu bude podobnosť hľadať zbytočne. Spája ich len nadanie mladíka, v tomto prípade ani nie tak obrazovo prezentované. ()
Galerie (50)
Photo © 2001 Columbia Pictures
Zajímavosti (10)
- Počas natáčania sa zistilo, že Sean Connery nevie písať na stroji. V scénach, kde vidíte Forresterove ruky na klávesoch, sú to ruky dabléra. (m.a.t.o.)
- Do úlohy Williama Forrestera bol zvažovaný Bill Murray. (m.a.t.o.)
- V scéne, v ktorej Busta Rhymes večeria so svojou matkou, má na sebe tričko Bushi. Bushi bola Bustova nová kolekcia oblečenia. (m.a.t.o.)
Reklama