Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Samotářský spisovatel William Forrester (Sean Connery) před čtyřiceti lety získal Pulitzerovu cenu. A to bylo naposledy, kdy o něm svět slyšel. Když sportovně nadaný afroamerický chlapec Jamal Wallace (Rob Brown) vleze k Forresterovi do bytu a náhodou tam zapomene batoh plný vlastních spisů, začnou mít události spád, který oba protagonisty překvapí. Když překonají vzájemně své předsudky, nachází Jamal ve Forresterovi prvního příznivce své literární činnosti a svého pozdějšího patrona. Forrester má zase poprvé po dlouhých letech důvod, aby se vzdal své dobrovolně přijaté samoty. Jejich přátelství však projde zatěžkávací zkouškou poté, co je Jamal autokratickým profesorem Crawfordem (F. Murray Abraham) obviněn z plagiátorství. Oba muži stojí před závažným dilematem – Jamal se musí rozhodnout, zda bude následovat svůj sen, nebo zradí drahého přítele. Forrester je zase nucen volit mezi tím, zda zůstane ve své ulitě, nebo se odhodlá pohlédnout na svět novýma očima. (HBO GO)

(více)

Recenze (102)

castor 

všechny recenze uživatele

Gus Van Sant mi dal Dobrého Willa Huntinga a to pro mě bude navždy hrozně moc znamenat. Osudové setkání je sice někde jinde, přesto zaujme. Nerudný děda a literárně nadaný mladík. Jeden je držitelem Pulitzerovy ceny, který je opředený „zaručenými“ legendami, druhý černoch, který v chudinském jižním Bronxu nemá úplně nejlepší vyhlídky. Hraje s kamarády basket, nicméně hodně čte a často něco literárního načmárá do sešitu. Shodou okolností mezi nimi vznikne zvláštní vztah. Stařec mu dá pár lekcí ze spisovatelského řemesla, sám při tom vyklouzne ze své uzavřenosti. Do toho ještě vstoupí ješitný pedagog, který brzdí chlapcům literární rozlet. Není toho moc, ale funguje to. Zápletka je svým způsobem prostá, nicméně nezávislý tvůrce nepotřebuje nějaká okázalá gesta, sází na komorní atmosféru a šlapající chemii mezi dvěma hlavními hrdiny. Umí výborně vyprávět, navíc měl štěstí na skvělé herce. Škoda, že někdy se snaží být až moc líbivý, jindy si v docela přepálené stopáži neví rady s hluchými místy. A také toho jazzu bylo trochu moc. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Až příliš líbivá a korektní odpolední káva, která nemá náročnějšímu divákovi zhola nic co nabídnout. Sean Connery nepředvádí žádnou divočinu a ultra chytrý černoch je na tom podobně. Abraham zde však ukazuje další svou zápornou exhibici a nutno podotknout, že mu to jde s grácií sobě vlastní. Dějově je celek nevyvážený, s tunou hluchých míst, zbytečných dialogů a těžko spořádatelných gest. Myšlenka tu však je a charisma Conneryho rovněž. Nejlepší bude na celém projektu s největší pravděpodobností závěr a to i přesto, že je jedná o typicky provařenou "to on!" verzi. Ta ovšem přijde ve chvíli, kdy to člověk tak nějak nečeká, neboť je zabrán do rychlého spádu děje. Bohužel než se tento lehce existencionálně se tvářící snímek rozjede, uplyne hodně času, který člověk tak říkajíc prokouká do blba. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Tak neviem čím to je, ale Gus Van Sant sa mi dokáže iba málokedy dostať pod kožu. Také striedavo - oblačno. V tomto prípade síce výsledok nie je najhorší, no očakával som viac, vzhľadom na režisérove renomé. Dejová linka sa mi zdala uťahaná, pomerne predvídateľná a presne nalinajkovaná podľa osvedčenej schémy: záhadný starší muž začne vyučovať chalana čo má potenciál. Zo záhadného muža sa vykľuje macher. Aj z chalana sa vykľuje macher... Ani o krok doľava alebo doprava. Ten jeden konflikt s profesorom literatúry sa mi zdal veľmi málo, chcelo to viac drámy, emócií a ešte nejaký nápad. Ale zopár myšlienok bolo veľmi pekných, to treba uznať. Lepší priemer. 65/100 ()

tron 

všechny recenze uživatele

"Dnes začíname čítať román, ktorý ponúka dosť - od autora, ktorý mohol ponúknuť oveľa viac." DOBRÝ WILL HUNTING 2? Možno, len s horším scenárom a viac znudenými hercami, v čele s unaveným Connerym. Odporúčať snímku môžeme tým, ktorí by sa radi živili písaním, pričom na konci sa mihne jeden slávny mladý herec... ale stále to akosi nestačí, toho willhuntingského povznášajúceho pocitu je málo. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Tenhle film se snaží vypadat jako že v sobě má nějakou hlubší myšlenku, což o to, má jí, ale bohužel, jak už je tady napsáno v jiných komentářích, tak všechno už je to někde k vidění a je to ještě horší v tom, že jsem to viděl ve filmu od stejného režiséra. Myslim že Gus Van Sant by si měl už začít vybírat jiné příběhy. Ale přesto, že je to víc než podobný Willu Huntingovi a že jeho slávy to asi dosáhnout nemůže, tak musim uznat že to kvalitní film je a těm 2 hodinám filmu neni moc co vytknout, nebýt toho že je to druhej film s podobným námětem, tak bych možná dal 5*, ale takhle to opravdu nejde ()

Galerie (50)

Zajímavosti (10)

  • Postava Williama Forrestera (Sean Connery) se stejně jako její představitel narodila ve Skotsku v roce 1930. (ArsenalEagle)
  • V závěru filmu, kdy se hraje v Madison Square Garden basketbalový zápas středních škol, je součástí hřiště tříbodová lajna v takové pozici, ve které se používá v NBA, nikoliv v zápasech středních škol. (Hopkins)
  • V scéne, v ktorej Busta Rhymes večeria so svojou matkou, má na sebe tričko Bushi. Bushi bola Bustova nová kolekcia oblečenia. (m.a.t.o.)

Související novinky

Osudové setkání se dočká seriálové verze

Osudové setkání se dočká seriálové verze

25.11.2020

Ve snímku Guse Van Santa z roku 2000 se samotářský spisovatel William Forrester (Sean Connery) seznámí s nadaným černošským basketbalistou Jamalem (Rob Brown) a vznikne mezi nimi nečekané pouto.… (více)

Reklama

Reklama