poster

Mala Noche

 • USA

  Mala Noche

Drama

USA, 1985, 78 min

Režie:

Gus Van Sant

Scénář:

Gus Van Sant

Hrají:

Tim Streeter

Producenti:

Gus Van Sant

Střih:

Gus Van Sant
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • jhrasko
  **

  Dýchli na mňa osemdesiatky, dýchol na mňa Jarmusch, dýchol na mňa Neil Young. Ale len dýchli. Tak voľajako málo farebne. Sympatický, ale dramaturgicky nevyrovnaný debut GVS. Bude a je lepšie.(13.2.2017)

 • fredisek
  ***

  Na začátku si říkáte...hergot, už zase další vývar ze Smrti v Benátkách, tentokrát na hispánský způsob. Film se ale nevyvíjí k dramatu. Všechno je jakoby mimoděk, nikdo tu za nic nemůže. Černobílá kamera by taky nebyla nic, z čeho by se člověk posadil na zadek, kdyby nekontrastovala s barevnými záběry u titulků. Mala noche je tak docela standardní a nic moc neříká. Nevím, jak moc to na svou dobu, bylo průlomové (třeba to tehdy udělalo díru do světa), ale dnes snímek působí jako zmateně odvyprávěný příběh, ze kterého se vytrácí i veškerá lyričnost, když už mu epika dala vale.(2.5.2013)

 • T2

  Rozpočet $25,000Tržby USA $25,386Tržby Celosvetovo $62,743(10.8.2010)

 • slunicko2
  ***

  Bláhová posedlost láskou...aneb If you fuck with the bull, you get the horn. 1) Moc jsem nepobral, o co tu vlastně šlo...Otravný Walt nedá Johnnymu pokoj, protože ho miluje. Pronásleduje ho a opakovaně se mu nabízí. Láska snad opravňuje k takovému chování? Možná za Byrona._____ 2) Taky by to mohl být instruktážní pomůcka k tomu, jak má gay svádět heterosexuálního kluka. Velmi neproduktivní způsob, třeba dodat._____ 3) Mexičané představují živočišný, přímočarý, nevypočitatelný, primitivní životní postoj jako kontrapunkt organizovanému americkému vnímání světa._____ 4) 33letý homosexuál Gus Van Sant (zde režie, scénář, produkce a střih, jinak také fotograf, malíř, zvukař) ve své celovečerní prvotině předjímá vlnu gayovsky zaměřených filmů pro festivaly, takové to gayové sami sobě a o sobě. Od roku 1992 se tomuto trendu říká New Queer Cinema._____ 5) Tim Streeter (prodavač Walt), Doug Cooeyate (Mexičan Johnny, kterého Walt miluje) a Ray Monge (Mexičan Roberto, kamarád Johnnyho) jsou typově přesně vybraní neherci (pár menších rolí v dalších filmech na tom nic nemění)._____ 6) If you fuck with the bull you get the horn nemá nic společného s významem get the horn (jako že ti stojí). Celý idiom znamená asi toto: Pokud uděláš něco hloupého nebo nebezpečného, může to bolet.(30.7.2016)

 • tomeš
  *****

  Asi stejně jako většina diváků, tenhle Van Santův hraný debut - který lze směle označit jako klasický "americký nezávislý film", vznikl totiž dlouho před tím, než byl tenhle termín zprofanován - jsem objevil a oceňuju až zpětně. Je to možná nakonec dobrý postup, protože v něm můžeme s libostí rozpoznávat archetypy pozdějších režisérových oblíbených hrdinů, syžetů i forem filmového vyjádření (viz o šest let mladší My Own Private Idaho; a mimochodem, Mala Noche se až na několik výjimek drží norem Dogmatu 95 – a to celých deset let před tím, než jej severští tvůrci sepsali). Ale co mě dostalo nejvíc: jde o neobyčejně natočený obyčejný příběh posedlosti, a to ani ne tak láskou, jako spíš zamilovaností, či možná dokonce jen touhou. I když se hrdinové rekrutují z portlandských nižších vrstev (eufemismus) a nebudují závratné ani zajímavé kariéry, film rozhodně není pokleslý ani mravokárný, což by se nabízelo, ale naopak: naprosto civilně, uvěřitelně a kultivovanou filmovou řečí vypráví nepředvídatelný příběh tří hlavních hrdinů, lišících se od sebe snad vším, co si lze představit: původem, řečí, touhami, cíly, sexualitou,... Přesto se setkají, navzájem chvíli potřebují, aby se nakonec minuli. Věru to není hollywoodská romance, ani pohádka o lásce z anglického venkova. Naopak, Mala Noche je poměrně drsným, originálním příběhem, který přesto zažíváme mnohem častěji, jen ho všichni neumíme takhle vyprávět. Po zhlédnutí tohoto na svou dobu tematicky průkopnického filmu jsem byl dojatý, ale ne sklíčený, potěšený, i když ne veselý a konečně obohacený novým úhlem pohledu na svět. To je to, co od filmu očekávám.(4.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace