De Gaulle

Svoboda, drahá svoboda (E03)

(epizoda)
  • Francie Liberté, liberté chérie

"Proč bychom měli skrývat své dojetí, podléháme mu přece všichni, muži i ženy, my všichni zde, kteří jsme tady doma – v Paříži, která povstala, aby se osvobodila. A dokázala to vlastními silami! Prožíváme právě teď minuty, které, jak všichni cítíme, převyšují naše dosavadní životy. Paříž potupená, Paříž zlomená, Paříž zmučená, avšak Paříž osvobozená! Osvobodila se sama, díky svým obyvatelům a díky účasti armády Francie a s podporou celé Francie, řekněme rovnou Francie bojující. To značí té jediné, pravé Francie!" Tento proslov pronesl generál de Gaulle po osvobození Paříže v srpnu 1944... De Gaulle dostal od svého přítele Eisenhowera slib, že 2. obrněná divize generála Leclerca vstoupí do hlavního města jako první. Na všech zanechala válka následky. Jeho neteř Genevieve, která se vrátila po deportaci z tábora Ravensbrück, přináší svědectví o hrůzách nacistů. De Gaulle předsedá prozatímní vládě Francouzské republiky a je odhodlán začít s rekonstrukcí země. Má na své straně André Malrauxe, který je mu velkou oporou, ale musí se potýkat s vnitřním i vnějším protivenstvím. Nakonec odmítá hru politických stran a opouští moc. To je začátek de Gaullovy těžké politické cesty. (Česká televize)

sportovec

Třetí díl tohoto skvělého seriálu přechází s maximální šetrností a taktem více než desetiletí života stárnoucího státníka v ústraní a stínu. Jímavé intermezzo smrti jeho nejmladšího dítěte dává ve skvělé zkratce nahlédnout do hlubiny generálovy duše. Prezidentská De Gaullova éra, období konstituce francouzské Páté republiky vlastně otevírá tak trochu francouzskou současnost. ()