Reklama

Reklama

Epizody(6)

Obsahy(1)

Jaká by byla Francie bez něho? V roce 2020 si Francie připomínala hned tři výročí spojené s velkou postavou nejen francouzských, evropských a světových dějin – generála de Gaulla. Uplynulo 130 let od jeho narození, 50 let od jeho smrti a 80 let od jeho zásadního apelu k národu, který pronesl 18. června 1940. Každý zná de Gaulla jako muže – vojáka, který se odmítl vzdát, politika, vizionáře, tvůrce V. republiky, státníka, který měl svou ideu a šel za ní. Ale jaký byl Charles de Gaulle jako člověk? Co bylo jeho hnací silou, jakou roli sehrála v jeho životě, který zasvětil své zemi, manželka Yvonne?  A čím bylo pro něho dcera Anna, která mu dodávala sílu ve chvílích pochybností? Život de Gaulla a zároveň historii Francie v „jeho období“ zachytili francouzští tvůrci v šestidílném seriálu De Gaulle, kterému dali podtitul Lesk a tajemství... (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

petrsv 

všechny recenze uživatele

Skvělý seriál o jedné z osobností minulého století. Jsou zde zmíněna zajímavá historická fakta (i když jich mohlo být víc) a opravdu jsem moc rád, že tvůrci nesklouzli k modernímu pojetí takovýchto děl, tedy hlavně mít příběh a vzbudit emoce. Je to hodně založené na dopisech a myšlenkách, výborně zahráno, bohužel však špatně ozvučeno. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Charles de Gaulle je jedna z nejvýznamnějších postav francouzské historie a nejspíš nejdůležitější té novodobé. Bez něj by už nebyla Francie Francií. Buď by ji ovládlo Německo, nebo by se stala kolonií USA a Británie. Ještě, že se generál nenechal strhnout a trval si na svém. Právě meziválečné období je tím nejzajímavějším. Možná by se dnešní prozápaďáci měli podívat, jak si po válce chtěla Amerika trhat kusy Francie s tím, že si to prostě zaslouží a Francouzi mohou být rádi, že jsou rádi. A jak drze, sebevědomě a s jakou přirozeností přišlo Churchillovi, že je De Gaulle jen vzteklý pes, který neumí být vděčný. Další díly se už trochu plácají v tom, že generál tak trochu nevěděl, kdy odejít ze scény. Ne, že mu jeho lid nebyl vděčný za to, co udělal. Ale nové Francii už jaksi neměl co dát. Mladá generace nehodlala poslouchat rodiče natož někoho staršího v Elysejském paláci. Bouřili se a nevěděli vlastně proti čemu. Proti všemu. Rozhodně mohl De Gaulle odejít důstojněji. Ač voják, tak nepostrádal to, co ti dnešní prezidenti nemají. Moudrost a uznání samostatnosti ostatních států. Když se dívám na to, co se děje v současné zemi galského kohouta, říkám si, že je dobře, že se toho slavný generál nedožil. ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

První, válečný, díl je hodně akční a napínavý. Dobře ukazuje situaci z pohledu de Gaulla v té době. My známe jen výsledek a vše se nám tudíž jeví jasné, jenomže tehdy to jasné vůbec nebylo. Francie mohla dopadnout úplně jinak a de Gaulle mohl být jen historická postavička pod čarou (mimochodem, doporučuji skvělý film Nejtemnější hodina o velmi podobné situaci a dilematu, které musel řešit Churchil). Další díly však hodně změní tón a my se ocitáme spíše v oživlé učebnici francouzské historické politologie s občasnými dokumentárními záběry. Seriál sestává výhradně z dialogů, které řeší francouzský poválečný vývoj do konce 60. let a pokud nejste s touto částí francouzské historie důvěrně obeznámeni, můžete se ztrácet v děj. Já se třeba ztrácela. Jde převážně o mluvící hlavy v různých starožitných pokojích a francouzské politické a vnitrostranické půtky. Seriál nezakrývá, že de Gaulla adoruje, on si však oslavu zaslouží. SHRNUTÍ: Kdyby Francouzi chtěli realisticky natočit de Gaullův životopis, a to od první světové války, nejspíš by na to padl jejich roční rozpočet. Místo toho vybrali různá kabinetní jednání, která však asi dodnes určují podobu Francie. P. S. Myslím, že ve třetím (nebo druhém) díle je česká stopa, když de Gaullova neteř, která se po válce vrátí z koncetráku, zmiňuje, že v nejtěžších chvílích jí život zachránily české spoluvězenkyně. ()

kpt.Johanson 

všechny recenze uživatele

Ačkoli to má slušně našlápnuto, výprava je skvělá a celkově z toho čiší vyší rozpočet, tak vlastně celá série vyžaduje znalost událostí jaksi z jiného zdroje. To mi v prvních třech dílech až tolik nevadilo, jelikož se v té éře vyznám. Jenže jakmile skončí válka už je to pro někoho, koho nikdy mírové dějiny Francie nezajímaly, tak nějak vytržené z kontextu. Nejen, že vylíčení nějakých motivací a charakteru postavy je upozadněno, tak je bohužel upozadněno i dění historických událostí a tak divákovi zbude jen se koukat a tak nějak si nechat unikat cokoli, co by mu objasnilo jak motiv, ať už jedné, či druhé strany, nebo důvody, proč se některé věci dějí. Zkrátka tomu chybí kontext. A narozdíl od například českého století, seriál ani divákovi neklade podprahově zprávu, "ono to kontext má, ale ten si musíš najít v dějepise, který bys měl znát." Prostě něco se někde stalo, De Gaulle se s tím nějak vyrovnal. Kde to bylo správně, zda na jeho, či druhé straně je jedno, protože pozadí problému je nezůčastněnému divákovi stejně ukradené, jako to, jak to dopadne. Za mě je tohle ohromně promarněná šance něčeho, co mohlo být skvělým hraným history dokumentem. Bohužel jsem si díky tomuhle neudělal obrázek ani o De Gaullovi, ani o Francii a vím o tom všem i o něm stejně, jako když jsem to neviděl. Takže nulový přínos. Dvě hvězdy dávám jen za precizní filmařskou práci s výjimkou scénáře. ()

jungewolf 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hudbu nahrával Filharmonický orchestr města Prahy. Na natáčení se podíleli mj. region Hauts-de-France, město Remeš+region Remeš-venkov, město Nancy+region Nancy-venkov, prefektura Pais-de-Calais, muzeum v Dunkerque, pamtník Ch.deGaullea v Colombey-les-DeuxÉglises (rod deGaulleů tam měl své venkovské sídlo), prefektura Remeš a prefektura Marna . *P.S.: musím se smát těm, co hned po 1.dílu "odstřelí" celý, v tomto případě 6-dílný seriál .....  .   (14.10.2022 : Jeden z nejlepších životopisných seriálů, které jsem kdy viděl : 5 * a 89 % . ()

Galerie (63)

Zajímavosti (4)

  • Seriál bol naplánovaný a natočený na štyri epizódy, ale nakoniec bol upravený do šiestich. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa v Nancy, Ambleteuse, Reims a Épernay, ale aj v Paríži, najmä v Elyzejskom paláci. Niektoré scény boli natočené v La Boisserie v Colombey les Deux Eglises, v skutočných apartmánoch generála de Gaulla. Natáčanie prebiehalo od októbra 2019 do januára 2020. (Arsenal83)

Reklama

Reklama