Mistři medicíny - Série 2 (2023) (série)

Jan Štulík (S02E03)

(epizoda)

Prof. MUDr. Jan Štulík je český ortoped a chirurg, specializující se na operaci páteře. Je přednostou Kliniky spondylochirurgie Fakultní nemocnice v Motole. Ročně provádí 600 až 650 operací. Věnuje se nejen dospělým lidem, ale i dětem. Velmi často se jedná o mladé lidi s nejzávažnějšími diagnózami. Pediatrická spondylochirurgie je dalším stěžejním programem kliniky. Nejčastěji operuje pacienty s degenerativním onemocněním v oblasti krční i bederní páteře. „Jsem se svými pacienty vlastně spojen navždy. Při každé návštěvě jim říkám, buďto umřete dřív vy, nebo já. Mám několik takových přátel, protože z pacientů se často stanou kamarádi a naopak z kamarádů se mnohdy stanou pacienti. Takových přátelství mám zhruba desítky,“ říká lékař, který také tvrdí, že je nutné se radovat z každé drobnosti. Člověk by měl být vděčný za věci, kterým třeba v minulosti nevěnoval pozornost. Pokora a radost ze života, to je krédo Jana Štulíka. (Česká televize)

subic

Už 2 dny se snažím si vzpomenout. Ve 13. komnatě byla nějaká herečka, která měla tento úkon rovnání páteře podstoupit, ale dostal jí prý z toho nějaký ukrajinský léčitel. Ale kdo to byl... ? Hláška, musíme tu páteř úplně oholit... je celkem krutá. Ale vypadá to, že ty postupy už mají fakt vyladěné. Každopádně mě překvapilo, když říkal, že nejvíc  se mu pod ruce dostane úrazů motorkářů a hlavně cyklistů. Těch cyklistů, co si za kovidu koupili kola a hlavně elektrokola a chtěli dojet tam, kam by normálně ani nevyjeli. ()