Zemřít pro...

To Die For

Zomrieť pre...

Thriller / Drama / Komedie

Velká Británie / USA, 1995, 106 min

Suzanne Stone (neskutecne dynamicka a presne hrajici Nicole Kidman) udela cokoliv, aby se dostala pred zaber telvizni kamery. Vykon hlavni predstavitelky je podporen celou plejadou dnes jiz znamych hercu, v cele se skromnym manzelem Larrym (Matt Dillon), tremi teenagery (prvni vetsi rele pro Casey Affleck a Joaquin Phoenix) a sestrou Larryho (Illeana Douglas). 80%(31.3.2007)

Určitě se na film nedívejte po dlouhém dni, kdy pak už jen chcete tak trochu tupě zírat na obrazovku a nechat se bavit. V tomhle filmu se totiž celou dobu mluví a mluví a mluví, vlastně to musel být technicky a finančně velmi nenáročný film, protože většinu času někdo z protagonistů kouká přímo do kamery a mluví o tom, co si myslí, myslel a proč si to myslí/myslel. Na pozadí toho se odehraje příběh směřující ke konci, který je znám už v úvodních titulcích. A celé je to o vztahu manželského páru Matta Dillona, který za těch 15 let snad nezestárl o jedinou vrásku nebo gram tuku a Nicole Kidmanové, která je naopak čím dál hezčí a víc sexy, zde má bohužel kostýmky poplatné té době, i když asi trochu přehnané, s vycpávkami a veselými pastelovými barvami (chápu, že po této roli pak v budoucnu musely následovat Stepfordské paničky). A abych nezapomněla, je tu i Joaquin Phoenix, který je opět ve své roli famózní. Ale jak jinak taky u něj, že? No, celé to vlastně baví a je dobré, i když v závěru je toho mluvení opravdu dost, možná se v tom ztratila ta "thrillerovitost," se kterou by film byl ještě minimálně o hvězdu lepší.(12.12.2010)

Post jedné z nejtalentovanějších hereček své generace potvrzen. Nicole se role kariéristické bestie zhostila s takovou chutí, až mi běhal mráz po zádech. Gus Van Sant nezklamal a svou nápaditou režií dokázal z tuctového scénáře vykřesat hutný thriller s uměleckým přesahem, který si budu muset v dohledné době dát ještě jednou. Mladičké začátky Caseyho Afflecka a Joaquina Phoenixe potěšili.(13.7.2013)

We were... - You were what? - ...in love. We were in love! To je dokonalé! Podle hodnocení jsem od filmu čekala jen úžasnou Nicole Kidman a začátky Joaquina Phoenixe, ale dostala jsem mnohonásobně víc. Joaquin Phoenix byl už tehdy skvělý a ač to podle fotek tolik nevypadá, byl fešák. Tedy hlavně s ostříhanými vlasy, ale i po většinu filmu... Viděla jsem ho v situacích, ve kterých jsem ještě tu možnost neměla, za což jsem ráda. Způsob, jakým je film zpracován, je hodně originální a na tom já fakt ujíždím. Mám ráda, když je film něčím zvláštní a odlišný a to To Die For bezpochyby je. K tomu ještě ďábelská Nicole a skvělá hudba... Tahle kombinace asi nemohla dopadnout špatně a to nízké hodnocení mě trošku zaráží :)(14.1.2013)

„Už jsi někdy zkoušel líbat panenku? Víš, ta polibek nevrací!“ Šťastná budoucnost je, zdá se, v nedohlednu, ví sestra Matta Dillona, který se právě oženil s maloměstskou puťkou Nicole Kidman, která chce stůj co stůj prorazit v lokální televizní stanici. Ambiciózní a vypočítavá hyena v rouše beránčím získala za svou kreaci Zlatý glóbus a je tím hlavním, proč si tuhle černou satiru pustit. Je zároveň rolí zlomovou, i tím, že se vymyká obvyklým partům herečky, jakou tehdy Kidman byla. Právě kritika světa médií a honby za svými několika minutami slávy není tak úderná, sic má režisér Gus Van Sant nespočet nejen kamerových nápadů. Některé scény jsou nicméně zbytečné i zdlouhavé a scénář má své mouchy. Za zmínku a pochvalu ještě každopádně stojí Joaquin Phoenix, toho času herecky stagnující a mající za sebou tragickou událost, kdy na losangeleském chodníku zemřel jeho bratr River a média si na Joaquinově zoufalém tísňovém volání pořádně smlsla. Tatáž média ho pak netaktně vinila, že „tématem“ parazituje na bratrově smrti. Jeho naivní postava nicméně Phoenixovi definitivně pomohla k cestě dál. Silné tři hvězdy!!(2.3.2015)

• - Po práci na tomto filmu přinesl Casey Affleck režisérovi Gusovi Van Santemovi scénář, který sepsali jeho bratr Ben Affleck a kamarád Matt Damon. Právě tak se zrodil film Dobrý Will Hunting (1997). (Nine)

• - Spoiler: Příběh filmu je založen na skutečném případu Pamely Smart, která donutila svého 15letého milence spáchat vraždu jejího manžela. (Nine)

• - Hlavnú rolu Suzanne Stone Maretto, ktorú stvárnila Nicole Kidman, odmietla Meg Ryan. (Raccoon.city)