Základní instinkt

Basic Instinct

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Čekal jsem hodně a hodně jsem dostal. Sharon Stone to zahrála fakt výborně a byla i fakt sexy, legendární scéna s těma tlustejma hlavama u výslechu mi zas až tak super nepřišla ale určitě má náboj. Michael Douglas asi v nejlepší roli co jsem ho měl možnost vidět a super byla jeho scéna jak mrdal tu psycholožku (furt tam s ní házel a dával jí bodychecky jak hokejista), a pak měl taky superbuzerantský tričko v tom klubu (navíc se tvářil jak terminátor). Ale Douglas fakt rulezzzz. A všechno podtrhuje Verhoeven bez kterého by film byl poloviční. Pro milovníky sexu, napětí a skvělých hereckých výkonů je Základní instinkt povinnost.(20.7.2005)

Pokud se řekne "erotický thriller" napadne mě jen a jedině Základní instinkt. Přesně tak to má vypadat. Hlavní hrdina není žádnej svatoušek, hlavní hrdinka je sakra sexy mrcha! Erotické scény jsou vzrušující a dramatické scény jsou napínavé. Film, který vám náladu rozhodně nezvedne, protože je takzvaně zlý (kladná postava se tu prakticky nevyskytuje), ale rozhodně zaujme.(23.5.2006)

Film s nejdusnější erotickou atmosférou jakou znám. "Fuck of the century" sice není až tak úžasný, jak se o něm říká, na druhou stranu mi to plně vynahrazuje Douglasovo "poloznásilnění" své přítelkyně v podání Jeanne Tripplehorn. Jiskřivější erotickou scénu jsem ve filmu snad ještě neviděl. Osobně ale nechápu, proč Stoneová Douglase na konci nekillnula (soráč za spoiler). On se celý film chová jako namachrovaný testosteronový bouchač, kterého má ale Sharon krásně omotaného okolo prstu a celou dobu vám připadá, že si s ním jen tak pohrává. Nu což, asi byl na to Douglas v té době až moc populární;) ***Věděli jste, že: Michael Douglas se krátce po natáčení nechal hospitalizovat jako závislý na sexu.// Autor scénáře Joe Eszterhas původně nechtěl ani slyšet, že by se režie ujal kdokoliv jiný, než Miloš Forman.// Režisér Paul Verhoeven chtěl ze "Základního instinktu" udělat první studiový film, ve kterém by se objevil ztopořený penis. Ve střetu s Eszterhasem však neuspěl a od svého úmyslu ustoupil.//"Základní instinkt" také pobouřil řadu Gayů a Lesbiček, kterým se nelíbilo, že je film vykresluje jako úchylné a pro společnost nebezpečné jedince. Film se navíc natáčel v jejich baště San Franciscu. Tvůrci se nakonec uvolili s nimi jednat a scénárista Eszterhas byl dokonce ochoten přistoupit na dílčí změny scénáře. Druhá strana ovšem kladla nepřijatelné podmínky - detektiv se měl proměnit v policistku, zatímco z vraždící spisovatelky se měl stát heterosexuální muž. Jednání skončila ve slepé uličce a natáčení začalo v ovzduší pouličních nepokojů. Gayové při natáčení exteriérů pořádali hlučné demonstrace. Pískali na píšťalky, svítili baterkami do kamer, přestřihávali kabely a vyzývali okolojedoucí aby toubili klaksonem. Štáb si ovšem nenechal nic líbit - na place hlídkovalo pět desítek členů zásahové jednotky a producent Alan Marshall dokonce od soudu získal povolení osobně zatýkat demonstranty, kteří přelezou zátarasy.***(18.3.2007)

Jasná návaznost na Hitchcockův pohled na ženu jakožto filmovou postavu a zároveň přejmutí některých předpokladů filmu-noir -po vzoru patriarchální kinematografie je zde hlavní ženská postava zdrojem vizuální rozkoše - podívanou (v erotických scénách oslavujících ženské tělo a ještě explicitněji ve slavné scéně výslechu) - a zároveň i zdrojem úzkosti (potenciální vražedkyně), a to jak pro hlavního hrdinu, tak i pro diváka (mužského samozřejmě). Zároveň je ale hlavní postava, která drží všechny trumfy v diegetickém světě, hlavním hybatelem děje a s mužskými postavami si hraje, jak se jí zachce (v tomto případě potěšení pro feministické publikum). __ Verhoven je znám svou posedlostí vizualizace nahého ženského těla, v tomto filmu ale zároveň zobrazuje ženské tělo jako nejúčinější manipulační nástroj vůči mužům. Mysl Douglasova detektiva je zatemněna a jeho jednání popohání chtíč a pudy - jeho touha se stala jeho největším nepřítelem a spisovatelka Sharon Stoneové využívá svou funkci podívané a objektu touhy ve svůj prospěch. ___Základní instinkt je z genderového hlediska více než zajímavým počinem, jako detektivka s prvky noiru funguje skvěle a na poli erotického thrilleru ční vysoko nad samoúčelnými filmy díky své hutné atmosféře, odvážným scénám a jejich logickému zasazení v ději. 85%(22.1.2010)

Erotické dusno ve své možná nejlepší filmové podobě. Charismatické duo Douglas/Stone nemohlo být lepší, totéž platí i pro skvostnou atmosféru paranoie a nejistoty. Verhoeven hrající si na moderního Hitchcocka mě baví zhruba stejně jako Verhoeven přehánějící a parodující (RoboCop, Total Recall, Hvězdná pěchota). Lahůdka, která ve své váhové kategorii dodnes nebyla překonána. 90 %(10.12.2018)