poster

Základní instinkt

 • USA

  Basic Instinct

 • slovenský

  Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • -bad-mad-wolf-
  *****

  Sex ukončený nečekaně drastickým mordem. Začátek dává tušit mnohé, příběh se ale vydává dál poklidnější cestou. Zanedlouho poprvé udeří úžasná mrazivá hudba Jerryho Goldsmithe a hitchcockovská atmosféra je definitivně nastartována. Inteligentní, ale chladně působící spisovatelka Catherine Tramell, perfektně ztvárněná Sharon Stoneovou, je na počátku téměr vtisknuta do pozice vraha, aby mohla začít rafinovaná hra s divákem, který je směrem k závěru více a více viklán. Je vrahem vážně ona? Postav se ve filmu vyskytuje jen málo. Role mužského protějšku Stoneové připadla Michaelu Douglasovi, jehož detektiv Nick Curran má do vzorného policisty nekonečně daleko - kladné postavy se tu ostatně moc nevedou. Neustálá pachuť perverze taky naznačuje lecos. Celkově nedokážu filmu vytknout prakticky nic. Napětí bylo permanentní, atmosféra (podmalovaná patřičnou hudbou) dýchala ledem, Stoneová i Douglas jsou ve svých rolích dokonalí, psychologická hra funguje a je inteligentní. Tvůrci navíc věděli, kdy zaskočit brutalitou a kdy osvěžit detektivku automobilovou honičkou. Sekáček na led je pěkný svinstvo...(22.9.2007)

 • Happens
  *****

  Skoro jako kdyby to natočil David Fincher. Mindfuck. Skvělá filmařina. Geniální šílené stvoření, které zamíchá kartami všem a hlavně detektivovi. Sharon Stone je zde tak působivě exkluzivní, že nemůžete sehnat lepší femme fatale, která ale vlastním rozhodnutím se jí stane - vlastně pro každého, pro koho se rozhodne. Něco neuvěřitelného. Tleskám ještě pár dní po shlédnutí.(9.2.2017)

 • LaciLC
  *****

  Verhoeven v najlepšej forme. Odvážny a provokatívny. Legendárny kontroverzný erotický thriller. Ťažko by som našiel iný film, ktorý by sa na tento popis hodil viacej. Základný inštinkt je dnes už prakticky fenomén. Erotické dusno, diabolská réžia, rafinovaný scenár. Samostatnou kapitolou je herecká zostava. Michael Douglas v jednej z jeho najznámejších úloh odvádza len slušný výkon, čo sa však nedá povedať o Sharon Stoneovej, pre ktorú je táto rola inteligentnej erotickej bohyne určite životná.(27.8.2007)

 • k212
  ***

  Vzhledem k tomu, že jsem to viděla po druhé ( a poprvé se mě to fakt nelíbilo) nesmím upírat tomuto film jeho jisté kvality - hudba a výkon Michaela Douglase a Sharon Stone. Jinak nic moc, prostě thrillerové béčko v hávu rádoby uměleckého vyjádření, k němuž to má fakt hodně daleko. Nehledě na to, že mě jisté rádoby psychologické scény skutečně rozesmívaly, což by asi neměly ( i když byly možná zamýšleny černohumorně, kdo ví). No a režie Paula Verhoevena je skutečně nenápaditá nicméně pevná v kramflecích, čímž jasně podtrhuje můj dlouholetý názor na jeho řemeslně dobře odvedenou práci. I když musím zase podotknout, že tento film se v jeho filmografii řadí mezi tu méně úchylnější část (tím samozřejmě nemyslím ono erotično, ale jeho obvyklé maxi brutalismo). Každopádně Verhoeven vytvořil dobrou tečku za osdesátými léty. Vivat koka, End of 80th's!(3.3.2003)

 • Superpero
  *****

  Čekal jsem hodně a hodně jsem dostal. Sharon Stone to zahrála fakt výborně a byla i fakt sexy, legendární scéna s těma tlustejma hlavama u výslechu mi zas až tak super nepřišla ale určitě má náboj. Michael Douglas asi v nejlepší roli co jsem ho měl možnost vidět a super byla jeho scéna jak mrdal tu psycholožku (furt tam s ní házel a dával jí bodychecky jak hokejista), a pak měl taky superbuzerantský tričko v tom klubu (navíc se tvářil jak terminátor). Ale Douglas fakt rulezzzz. A všechno podtrhuje Verhoeven bez kterého by film byl poloviční. Pro milovníky sexu, napětí a skvělých hereckých výkonů je Základní instinkt povinnost.(20.7.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace