Základní instinkt

• Francie

Basic Instinct

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min (Director's cut: 128 min)

Verhoevenovo žhavou (až krvavou) erotikou šmrncnuté Vertigo. K tomuto tvrzení svádí jak hlavní představitelka, která nejen že připomíná Kim Novak, ale místy (její vstup na scénu především) hraje přesně "tím" způsobem, jako herečky v letech padesátých. Hitchcockovi filmy připomíná i hudba Jerryho Goldsmithe a možná budu příliš troufalý, ale i kamera Jana De Bonta. Základní instinkt je vrcholem erotického thrilleru, výbornou souhrou scénáře, režie a hereckých výkonů. A ten poslední záběr... PS: Po napsání tohoto komentáře se dočítám: "Šaty, které má na sobě Sharon Stone během filmu byly navrhnuté podle těch, které na sobě měla Kim Novak v Hitchcockově "Vertigu"." Tak to s tím Vertigem opravdu nebyla náhoda. Jsem potěšen.(8.11.2007)

Čekal jsem hodně a hodně jsem dostal. Sharon Stone to zahrála fakt výborně a byla i fakt sexy, legendární scéna s těma tlustejma hlavama u výslechu mi zas až tak super nepřišla ale určitě má náboj. Michael Douglas asi v nejlepší roli co jsem ho měl možnost vidět a super byla jeho scéna jak mrdal tu psycholožku (furt tam s ní házel a dával jí bodychecky jak hokejista), a pak měl taky superbuzerantský tričko v tom klubu (navíc se tvářil jak terminátor). Ale Douglas fakt rulezzzz. A všechno podtrhuje Verhoeven bez kterého by film byl poloviční. Pro milovníky sexu, napětí a skvělých hereckých výkonů je Základní instinkt povinnost.(20.7.2005)

Ona a on. Femme fatale s minulostí plnou morbidit a nevyrovnaný polda, který měl dost problémů i bez ní. Sexy hollywoodský thriller napínavý jak malé slipy a prošpikovaný dráždivými erotickými scénami. Douglas i Stone v hlavních rolích sedí jak hrnec na prdel a Douglas si po Osudové přitažlivosti připisuje další veleúspěšný erotický thriller.(10.3.2015)

Naprosto výborný thriller nabitý erotikou. Již tak hustá atmosféra, která prostupuje filmem od začátku až do konce, je navíc podpořena vynikající hudbou, ze které pořádně mrazí v zádech. Základní instinkt nestačí vidět jednou, já osobně jsem ho viděla nejméně 3-krát, a stále mě neomrzel. Vůbec nejgeniálnější je závěr - vlatně doteď nevím, kdo je opravdový vrah. Asi se půjdu podívat znova....(20.6.2004)

Nick Curran: Budeme šoustat jako veverky, mít hodně dětí a žít šťastně až do smrti. Catherine Tramellová: Nemám ráda děti. Nick Curran: Tak budeme šoustat jako veverky, žádný děti a žít šťastně až do smrti......Poriadne mrazivý a zároveň šteklivý erotický thriller. Napatie by sa dalo sekať sekáčikom na ľad a erotické scény sú aj vďaka famózne nádhernej Sharon Stone pastvou pre oči. Najlepší erotický trhriller všetkých čias (a vela filmov sa jeho úspech a aj kvalitu snažilo neskôr napodobniť - neúspešne).(21.8.2011)