Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Tenhle film podle mě přesně vystihl hranici vkusu a nevkusu - erotických scén je sice dost a taky jsou dost syrové, ale porno to není a ani to není k smíchu... Mimo to se celým filmem nese úžasné napětí, mezi Michaelem Douglasem a Sharon Stone to patřičně jiskří, k tomu jim hraje fantastická hudba Jerryho Goldsmithe. Podle mě skvěle zvládnutý thriller po všech stránkách.(21.9.2004)

Spisovatelka Catherine Tramellová ráda ve svých knihách popisuje vraždy, které se následně v její blízkosti stanou. Teď zrovna zemřel jeden šťastlivec při koitu a policie už marně zkouší svoje osvědčené triky na provokující spisovatelku. Catherine svými svůdnými křivkami neomylně začíná dráždit detektiva Currana, který se od ní brzy rád nechá tahat za nos, fusekli i penis. Curran je samozřejmě spokojený se sexuálními hrátkami s neukojitelnou bisexuální nymfomankou, ale její nový román, o zamilovaném poldovi zavražděném svým "blonďatým sluncem v šedi všedního dne", ho trochu znervózňuje. Nezbývá než si vzít sekáček na led, dlouhou šálu a se sexuálními schopnostmi jednoho typu hlodavců, který miluje kopulaci v korunách stromů, chvátat k zářivé budoucnosti.(3.9.2009)

Sharon Stoneová na vrcholu sil - jak hereckých tak i těch ostatních;) Nicméně sluší se podotknout, že i Jeanne Tripplehorn má dost co nabídnout. Ale dost o vizuální stránce věci:) Základní Instinkt je zřejmě poslední dobrý film od Paula Verhoevena. Zajímavé postavy, spletité vztahy, prostě skvělý thriller. A snad ode mě nikdo nečeká, že zapomenu zmínit to erotické dusno?:) Plus atmosférické dílo pana Goldsmithe...po celá léta jasných 80%.(9.2.2003)

Excelentní thriller, ačkoliv scénář sám o sobě genialitou neoplývá, vykonstruován je velice "funkčně" - máme tady detektiva, kterému "to" všechno přerůstá přes hlavu, ďábelsky svůdnou femme fatale i do poslední chvíle nejasné rozuzlení. K tomu pak přistoupí mistr Paul Verhoeven a vytvoří nesmírně jiskřivou, erotickou atmosféru. Dusno a "zakázané" emoce touhy z obrazovky jen sálají, herecké duo předvádí perfektní výkony, takže snad jen ten psychologický rozměr snímku mohl být klidně komplexnější/složitější/hlubší... 9/10(5.11.2012)

Úplně živě vidím spisovatelku Agathu Christie, jak sedí ve svém koženém křesílku a se zaťatýma pěstma sleduje Basic Instinct. Plným právem se bojí toho, aby ji nyní nepovažovali za ženu, vymýšlející si své knihy na základě pravdivých událostí. Vlastně by se měl bát každy spisovatel. Vždyť tenhle film, plný sexu, chtíče atd. ukazuje to, co nikdo nechce vidět (ba jo, kaťata Sharon Stone určitě ano). Tenhle film není pro mě jen ukázkou perfektně zvládnutých hereckých výkonů, pro mě je především vzorem při vyprávění na téma: "Perfektně zvládnutá atmosféra byla...". Takové jiskření je neuvěřitelné a Sharon zahrála svou zvrácenou Catherin jedním vrzem a předčila v mém jasnozřivém voku i Douglase... A to je co říct(31.10.2008)

• - Všechny sexuální scény byly napsány velmi podrobně a v podstatě šlo o nacvičenou choreografii. (don corleone)

• - Michael Douglas, jako bývalý automobilový závodník, si hrál většinu honiček své postavy v autě sám. (don corleone)

• - Johnny Boz Club byl postaven přímo uvnitř studií Warner Bros. (don corleone)