Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Základní instinkt je od počátku věků jasně daný a na pomoc a výklad bychom si mohli přizvat leda odborníky z oblasti psychologie (potažmo psychoanalýzy), resp. ty, jímž se ony základy zdárně vyhýbají (rozuměj asexuální jedinci, jejichž existence byla prý potvrzena). Takový film, pojednávající nejen o vágní vagíně (obraz se mi záhadně ve slavný moment rozostřil či snad navlhlo oko z dokonalého zbavení se pubického ochlupení), můžeme pitvat do detailů a vězte, že na Verhoevenově představě a realizaci není výrazně nic komplikovaného. Je to film o základním pudu, žánrová záležitost, provokace, která však šokuje jen nepřipravené (a nezkušené). V podstatě jsou tak drápy Sharon Stone i filmu poměrně neškodné. Ano, jedná se o slavnou záležitost, ano, černohumorně se bavíme nad zákrutami a peripetiemi příběhovými, kdy společnost vrahů a podezřelých je snad početnější, než společnost nahlížející na dění s odstupem a neposkvrněnou rukou (nebo myslí?), ano, i vyústění není úplně blbé a ženy pohledné, nicméně: Verhoevenova doslovnost (finální střih mi nepřišel jako nejvhodnější) a všudypřítomná kriminálně-béčková dramatičnost Základnímu instinktu spíše ubírají. Je to zábavné, nepřisuzoval bych však filmu nějakou výjimečnost (a chce-li někdo ze stejné doby tématicky podobný snímek, pak např. Hořký měsíc jeví se jako lepší a pikantnější volba). │60%(22.11.2009)

Dvojku som videl prvú. Strašne sa mi páčila, napriek tunajším ohlasom, že jednička je omnoho lepšia. Teraz, keď som videl aj jedničku, môžem povedať, že je to fakt výborné, dejovo silnejšie, ako dvojka. Na dvojku však nedám dopustiť, a musím povedať, že u mňa bodujú obydva na jedničku. (Slovná hra 1vs2 :) Douglas je samozrejme špičkové plus, ktoré zdokonaluje ešte čerstvá Stone... Príbeh s prevedením tvoria fakt vrchol žánru.(17.1.2009)

Klasika na poli mrazivých thillerů. Mezi herci to jiskří, nádech erotična funguje, napínavý děj zde je, Verhoevenova špetka kontroverze také... Přes všechno výše zmíněné se ovšem nelze ubránit pocitu, že to postupem času poněkud vyčpělo. Dnes již prostě Základní Instinkt není tím, čím býval v dobách svého uvedení.(25.6.2007)

• flanker.27

Mnoho povyku pro nic, Šára Šutrová si hraje na femme fatale a kdovíproč jí to žerou ve filmu i mimo něj. Přehazování nožiček? A co jako? Nic extra nejsou a i kdyby, film se z nich neuplete. Policajt Douglas a celá policie se chovají jako banda nemyslících pitomců co půjdou první ke zdi, až nastane revoluce. Všichni se nechají tahat na vařený nudli scénáře předepisujícího Douglasovi podlehnout nesympatický lesbický krávě. Ne, to se mi nelíbilo.(30.5.2008)

Ten film jsem viděl až po 15 letech od jeho natočení, ale pošmáknul jsem si možná o to víc. Atmosféra je hodně hutná, Michael Douglas vulgo "střelec" je drsný a rozháraný, Sharon Stone je mrazivá a dokonale oholená, Joanne Tripplehorn je taky fajn. Tenhle film si udržuje obrovské napětí od začátku do konce, neustále se něco děje, nikdy si člověk nemůže být úplně jistý, jak se věci mají a jako ve správném thrilleru se vše rozplete až v úplném závěru. Sexuální scény jsou tady hodně fajn, a to nejen ty se Sharon, ale i s Joanne. Docela bych zdůraznil, že tam nejsou furt a taky jich není až tak moc. Ale to vůbec nevadí - k tomu filmu samozřejmě patří, ale nestojí na nich. Celkově je to vynikající kousek, asi nejlepší film M. Douglase i Sharon Stone. Mimochodem - jak píše don corleone - dovede se někdo představit, že tu spisovatelku by hrála Meg Ryan??? A vyšetřovatele potom kdo? Tom Hanks? A režíroval Zemeckis?(13.8.2007)