poster

Základní instinkt

 • USA

  Basic Instinct

 • slovenský

  Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Divočák
  ****

  Film s nejdusnější erotickou atmosférou jakou znám. "Fuck of the century" sice není až tak úžasný, jak se o něm říká, na druhou stranu mi to plně vynahrazuje Douglasovo "poloznásilnění" své přítelkyně v podání Jeanne Tripplehorn. Jiskřivější erotickou scénu jsem ve filmu snad ještě neviděl. Osobně ale nechápu, proč Stoneová Douglase na konci nekillnula (soráč za spoiler). On se celý film chová jako namachrovaný testosteronový bouchač, kterého má ale Sharon krásně omotaného okolo prstu a celou dobu vám připadá, že si s ním jen tak pohrává. Nu což, asi byl na to Douglas v té době až moc populární;) ***Věděli jste, že: Michael Douglas se krátce po natáčení nechal hospitalizovat jako závislý na sexu.// Autor scénáře Joe Eszterhas původně nechtěl ani slyšet, že by se režie ujal kdokoliv jiný, než Miloš Forman.// Režisér Paul Verhoeven chtěl ze "Základního instinktu" udělat první studiový film, ve kterém by se objevil ztopořený penis. Ve střetu s Eszterhasem však neuspěl a od svého úmyslu ustoupil.//"Základní instinkt" také pobouřil řadu Gayů a Lesbiček, kterým se nelíbilo, že je film vykresluje jako úchylné a pro společnost nebezpečné jedince. Film se navíc natáčel v jejich baště San Franciscu. Tvůrci se nakonec uvolili s nimi jednat a scénárista Eszterhas byl dokonce ochoten přistoupit na dílčí změny scénáře. Druhá strana ovšem kladla nepřijatelné podmínky - detektiv se měl proměnit v policistku, zatímco z vraždící spisovatelky se měl stát heterosexuální muž. Jednání skončila ve slepé uličce a natáčení začalo v ovzduší pouličních nepokojů. Gayové při natáčení exteriérů pořádali hlučné demonstrace. Pískali na píšťalky, svítili baterkami do kamer, přestřihávali kabely a vyzývali okolojedoucí aby toubili klaksonem. Štáb si ovšem nenechal nic líbit - na place hlídkovalo pět desítek členů zásahové jednotky a producent Alan Marshall dokonce od soudu získal povolení osobně zatýkat demonstranty, kteří přelezou zátarasy.***(18.3.2007)

 • Boogeyman
  *****

  Pokud se řekne "erotický thriller" napadne mě jen a jedině Základní instinkt. Přesně tak to má vypadat. Hlavní hrdina není žádnej svatoušek, hlavní hrdinka je sakra sexy mrcha! Erotické scény jsou vzrušující a dramatické scény jsou napínavé. Film, který vám náladu rozhodně nezvedne, protože je takzvaně zlý (kladná postava se tu prakticky nevyskytuje), ale rozhodně zaujme.(23.5.2006)

 • Lynn
  *****

  Naprosto výborný thriller nabitý erotikou. Již tak hustá atmosféra, která prostupuje filmem od začátku až do konce, je navíc podpořena vynikající hudbou, ze které pořádně mrazí v zádech. Základní instinkt nestačí vidět jednou, já osobně jsem ho viděla nejméně 3-krát, a stále mě neomrzel. Vůbec nejgeniálnější je závěr - vlatně doteď nevím, kdo je opravdový vrah. Asi se půjdu podívat znova....(20.6.2004)

 • -bad-mad-wolf-
  *****

  Sex ukončený nečekaně drastickým mordem. Začátek dává tušit mnohé, příběh se ale vydává dál poklidnější cestou. Zanedlouho poprvé udeří úžasná mrazivá hudba Jerryho Goldsmithe a hitchcockovská atmosféra je definitivně nastartována. Inteligentní, ale chladně působící spisovatelka Catherine Tramell, perfektně ztvárněná Sharon Stoneovou, je na počátku téměr vtisknuta do pozice vraha, aby mohla začít rafinovaná hra s divákem, který je směrem k závěru více a více viklán. Je vrahem vážně ona? Postav se ve filmu vyskytuje jen málo. Role mužského protějšku Stoneové připadla Michaelu Douglasovi, jehož detektiv Nick Curran má do vzorného policisty nekonečně daleko - kladné postavy se tu ostatně moc nevedou. Neustálá pachuť perverze taky naznačuje lecos. Celkově nedokážu filmu vytknout prakticky nic. Napětí bylo permanentní, atmosféra (podmalovaná patřičnou hudbou) dýchala ledem, Stoneová i Douglas jsou ve svých rolích dokonalí, psychologická hra funguje a je inteligentní. Tvůrci navíc věděli, kdy zaskočit brutalitou a kdy osvěžit detektivku automobilovou honičkou. Sekáček na led je pěkný svinstvo...(22.9.2007)

 • Vojtino
  ***

  Áčkově natočený, ale jinak poměrně laciný thriller okořeněný trochou soft porna, který si svou kultovnost nevydobil filmovými kvalitami, ale nahou Sharon Stone. Ta zde hraje na můj vkus až příliš vykonstruovanou a prvoplánovou mrchu - krásná, inteligentní, bohatá a zvrhlá. Stejně tak mi přijde i celá ta krimi zápletka silně přitažená za vlasy. Na IMDb má film mnohem rozumnější hodnocení.(25.12.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace