Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Úplně živě vidím spisovatelku Agathu Christie, jak sedí ve svém koženém křesílku a se zaťatýma pěstma sleduje Basic Instinct. Plným právem se bojí toho, aby ji nyní nepovažovali za ženu, vymýšlející si své knihy na základě pravdivých událostí. Vlastně by se měl bát každy spisovatel. Vždyť tenhle film, plný sexu, chtíče atd. ukazuje to, co nikdo nechce vidět (ba jo, kaťata Sharon Stone určitě ano). Tenhle film není pro mě jen ukázkou perfektně zvládnutých hereckých výkonů, pro mě je především vzorem při vyprávění na téma: "Perfektně zvládnutá atmosféra byla...". Takové jiskření je neuvěřitelné a Sharon zahrála svou zvrácenou Catherin jedním vrzem a předčila v mém jasnozřivém voku i Douglase... A to je co říct(31.10.2008)

Klasika na poli mrazivých thillerů. Mezi herci to jiskří, nádech erotična funguje, napínavý děj zde je, Verhoevenova špetka kontroverze také... Přes všechno výše zmíněné se ovšem nelze ubránit pocitu, že to postupem času poněkud vyčpělo. Dnes již prostě Základní Instinkt není tím, čím býval v dobách svého uvedení.(25.6.2007)

Setkání s ženou již od dob křesťanství téměř bez výjimky představovalo osudové pokušení, smilstvo, hřích, svedení na scestí... a doplatil na to i Verhoeven. Na jednu stranu zažehl kariéru Sharon Stone, na druhou stranu svůj film zúžil na jeden jediný, onen přesnožkový flór, což ale filmu nesmírně ubližuje. Inu, to máte tak, když vám femme fatale, popř. žena vamp (typ smyslné svůdnice) „vystoupí“ z příběhu a přesáhne hranice filmu.(14.5.2009)

Tak do třetice všeho Verhoevenského je tu Základní instinkt. A tentokrát už Paul trefil moji hlavičku naprosto přesně. Zatím se moje postupné setkávání s ním vyvíjí po stále stoupající křivce. Robocop bylo pouze dobré nekompromisní béčko, Total Recall byl dobré nekompromisní béčko s hláškami a skvělým obsazením, který se dokonce snažil o nějakou filozofii a Základní instinkt je áčko každým coulem a nejen ledajaké.. Stejně jako kOCOUR se musím divit, proč mně tenhle film tak dlouho míjel, když jsem si už dávno ujasnil, že žánr kriminální thriller je jeden z mých nejoblíbenějších a 90. léta jsou jejich zlatým obdobím. Možná jsem se trošku bál té pověsti, která kolem Holanďana koluje, že se vyžívá na zbytečném násilí. Nepravdivost tohoto tvrzení jsem si už ověřil dvakrát a dostal se k vrcholu jeho tvorby, kde právě tuto věc odsunul stranou a ponořil se zcela do jiného násilí. A to psychického. Film je geniálně rozvržená a rozehraná hra s psychikou jednotlivých účastníků, kde si jedna postava hraje s druhou, nemělo by se věřit nikomu a pomalu, velmi pomalu a rozvážně se brodí špínou, odpadky a krví a jinými tekutinami k finálnímu rozuzlení, kdo je vlastně psychopat? Sharon Stone je jako Catherine zvrácená a šílená mrcha, manipulátorka a stále nad věcí (ten její klidný výstup mně doslova vytáčel), ale hlavně nebezpečně sexy.. Není divu, že vnitřně rozpolcený, nervní frajírek (no, frajírek až později, a asi ne bez důvodu, ale stejně) Douglas rychle padne do její sítě.. Šílená atmosféra, to dusno, ponurost a hutnost každé druhé scény je strašně vyčerpávající a uspokojující. Stone definitivně stanovila jeden z největších sex symbolů v historii, scéna z přehozením nohou je... ufff a Verhoevenův cit pro natočení správně vzrušující, jako slunce rozžhavené erotické scény maximální. Když je tam takové dusno, není divu, že člověk potřebuje chlazený nápoj - led a sekáček na led :)) Brilantní, vygradované, atmosférické, pomalé, výborně zahrané a základní instinkt se to určitě nejmenuje pro nic za nic. A dovolil bych si souhlasit s Douglasovým FotC (C jako century :)) A ted hurá na Hvězdnou pěchotu, ale tentokrát od křivky nic neočekávám, protože to bude zatraceně těžký(29.6.2012)

Áčkově natočený, ale jinak poměrně laciný thriller okořeněný trochou soft porna, který si svou kultovnost nevydobil filmovými kvalitami, ale nahou Sharon Stone. Ta zde hraje na můj vkus až příliš vykonstruovanou a prvoplánovou mrchu - krásná, inteligentní, bohatá a zvrhlá. Stejně tak mi přijde i celá ta krimi zápletka silně přitažená za vlasy. Na IMDb má film mnohem rozumnější hodnocení.(25.12.2014)