Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Dokonalá noirová záležitost, Sharon Stone aspiruje na cenu za nejlepší Femme fatalle všech dob, jediný pohled jeiích očí vydá za tisíc slov, takže už nějak od prvního záběru na ni vytušíte, jaká je vlastně pointa filmu (která je mimochodem natočená grandiozně). Douglas také hraje výbrorně, Goldsmithova hudba se doslova zařezává pod kůži. Verhoven sic emocně vykrádá Hitchcocka, ale co, je to výborný film. A ty nesmrtelné hlášky: - tady se nekouří - co s tím uděláte, zavřete mě? --- co bude dál? - vezmeme se, budem šukat jak veverky a mít kupu dětí - námám ráda děti - tak budm jenom šukat jako veverky.(10.3.2007)

V základním instinktu ukazuje Paul Verhoeven vše, je pro něj tak charakteristické. Jeho krédo, aby vše vypadalo ve filmu jako ve skutečnosti, se snaží dodržet a zobrazuje jak sexuální scény, tak i brutální akce, ve kterých cíleně dosahuje v divákovi znechucení. Navíc ještě perfektně graduje akci s hudbou (ostatně jako v každém jeho filmu) a buduje tak nezapomenutelnou atmosféru, plnou napětí. Hlavně se mi líbila nevypočítatelnost děje, kdy divák opravdu neví (resp. ví, ale film si s ním od začátku hraje a neustále své závěry měnit - stejně jako si se všemi pohrává Cathrine) jak bude pokračovat další minuta... Verhoevenův styl se mi líbí, rád se nechám strnout jeho režií, která dovolí všemu vyjít na povrch (ať už to zní sebevíc béčkově). Základní instinkt je prostě výborný film, který Vás dokáže až do konce upoutat a napnout a zároveń i překvapit...(25.2.2008)

Klasika, se kterou zůstane Sharon svázaná navěky věků, což se bohužel pokusila dokázat nedávným pokračováním. Zde ale září v plné formě stejně jako nablýskaný sekáček na led. Pro leckoho to asi bude důkaz mojí ujetosti, ale pro mě je důkazem síly tohohle dílka, že jsem i já přemýšlela o tom, jak to bylo s kalhotkami u výslechové scény.(5.7.2007)

Výborný erotický thriller s krásnou Sharon v hlavní roli. U filmu jsem byl v napětí až do poslední scény. Nezapomenutelné jsou výroky "Budem šukat jako veverky ..." , "Tady je zakázáno kouřit " a výslech Sharon bez spodního prádla. Taky od té doby vím, že si nikdy nekoupím sekáček na led! Opravdu výborný film se vzrušivou a mrazivou atmosférou, který můžu vidět dost často a neomrzí.(11.1.2009)

Setkání s ženou již od dob křesťanství téměř bez výjimky představovalo osudové pokušení, smilstvo, hřích, svedení na scestí... a doplatil na to i Verhoeven. Na jednu stranu zažehl kariéru Sharon Stone, na druhou stranu svůj film zúžil na jeden jediný, onen přesnožkový flór, což ale filmu nesmírně ubližuje. Inu, to máte tak, když vám femme fatale, popř. žena vamp (typ smyslné svůdnice) „vystoupí“ z příběhu a přesáhne hranice filmu.(14.5.2009)