Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Viz flanker.27. Verhoeven je úchylník a údajně se po skončení natáčení musel on i Douglas léčit na přemíru chutě k sexu...to jim nezávidím, já po skončení filmu nemusel do léčení. Přehození nohy Sharon Stone mě nechalo slušně řečeno hodně vlažným, jinak byl tenhle thriller ukázkově natočený. Krev, sex...to jsou celé Verhoevenovy filmy. Ačkoli se mi hnusí už z principu, nemůžu filmu vytknout jedinou režijní chybu, což neplatí pro chování postav (přesně jak píše flanker.27).(20.4.2006)

Spisovatelka Catherine Tramellová ráda ve svých knihách popisuje vraždy, které se následně v její blízkosti stanou. Teď zrovna zemřel jeden šťastlivec při koitu a policie už marně zkouší svoje osvědčené triky na provokující spisovatelku. Catherine svými svůdnými křivkami neomylně začíná dráždit detektiva Currana, který se od ní brzy rád nechá tahat za nos, fusekli i penis. Curran je samozřejmě spokojený se sexuálními hrátkami s neukojitelnou bisexuální nymfomankou, ale její nový román, o zamilovaném poldovi zavražděném svým "blonďatým sluncem v šedi všedního dne", ho trochu znervózňuje. Nezbývá než si vzít sekáček na led, dlouhou šálu a se sexuálními schopnostmi jednoho typu hlodavců, který miluje kopulaci v korunách stromů, chvátat k zářivé budoucnosti.(3.9.2009)

Tenhle film podle mě přesně vystihl hranici vkusu a nevkusu - erotických scén je sice dost a taky jsou dost syrové, ale porno to není a ani to není k smíchu... Mimo to se celým filmem nese úžasné napětí, mezi Michaelem Douglasem a Sharon Stone to patřičně jiskří, k tomu jim hraje fantastická hudba Jerryho Goldsmithe. Podle mě skvěle zvládnutý thriller po všech stránkách.(21.9.2004)

Tak do třetice všeho Verhoevenského je tu Základní instinkt. A tentokrát už Paul trefil moji hlavičku naprosto přesně. Zatím se moje postupné setkávání s ním vyvíjí po stále stoupající křivce. Robocop bylo pouze dobré nekompromisní béčko, Total Recall byl dobré nekompromisní béčko s hláškami a skvělým obsazením, který se dokonce snažil o nějakou filozofii a Základní instinkt je áčko každým coulem a nejen ledajaké.. Stejně jako kOCOUR se musím divit, proč mně tenhle film tak dlouho míjel, když jsem si už dávno ujasnil, že žánr kriminální thriller je jeden z mých nejoblíbenějších a 90. léta jsou jejich zlatým obdobím. Možná jsem se trošku bál té pověsti, která kolem Holanďana koluje, že se vyžívá na zbytečném násilí. Nepravdivost tohoto tvrzení jsem si už ověřil dvakrát a dostal se k vrcholu jeho tvorby, kde právě tuto věc odsunul stranou a ponořil se zcela do jiného násilí. A to psychického. Film je geniálně rozvržená a rozehraná hra s psychikou jednotlivých účastníků, kde si jedna postava hraje s druhou, nemělo by se věřit nikomu a pomalu, velmi pomalu a rozvážně se brodí špínou, odpadky a krví a jinými tekutinami k finálnímu rozuzlení, kdo je vlastně psychopat? Sharon Stone je jako Catherine zvrácená a šílená mrcha, manipulátorka a stále nad věcí (ten její klidný výstup mně doslova vytáčel), ale hlavně nebezpečně sexy.. Není divu, že vnitřně rozpolcený, nervní frajírek (no, frajírek až později, a asi ne bez důvodu, ale stejně) Douglas rychle padne do její sítě.. Šílená atmosféra, to dusno, ponurost a hutnost každé druhé scény je strašně vyčerpávající a uspokojující. Stone definitivně stanovila jeden z největších sex symbolů v historii, scéna z přehozením nohou je... ufff a Verhoevenův cit pro natočení správně vzrušující, jako slunce rozžhavené erotické scény maximální. Když je tam takové dusno, není divu, že člověk potřebuje chlazený nápoj - led a sekáček na led :)) Brilantní, vygradované, atmosférické, pomalé, výborně zahrané a základní instinkt se to určitě nejmenuje pro nic za nic. A dovolil bych si souhlasit s Douglasovým FotC (C jako century :)) A ted hurá na Hvězdnou pěchotu, ale tentokrát od křivky nic neočekávám, protože to bude zatraceně těžký(29.6.2012)

Nick Curran: Budeme šoustat jako veverky, mít hodně dětí a žít šťastně až do smrti. Catherine Tramellová: Nemám ráda děti. Nick Curran: Tak budeme šoustat jako veverky, žádný děti a žít šťastně až do smrti......Poriadne mrazivý a zároveň šteklivý erotický thriller. Napatie by sa dalo sekať sekáčikom na ľad a erotické scény sú aj vďaka famózne nádhernej Sharon Stone pastvou pre oči. Najlepší erotický trhriller všetkých čias (a vela filmov sa jeho úspech a aj kvalitu snažilo neskôr napodobniť - neúspešne).(21.8.2011)

• - Film také pobouřil řadu gayů a lesbiček, kterým se nelíbilo, že je film vykresluje jako úchylné a pro společnost nebezpečné jedince. Film se navíc natáčel v jejich baště San Franciscu. Tvůrci se nakonec uvolili s nimi jednat a scénárista Eszterhas byl dokonce ochoten přistoupit na dílčí změny scénáře. Druhá strana ovšem kladla nepřijatelné podmínky - detektiv se měl proměnit v policistku, zatímco z vraždící spisovatelky se měl stát heterosexuální muž. Jednání skončila ve slepé uličce a natáčení začalo v ovzduší pouličních nepokojů. Gayové při natáčení exteriérů pořádali hlučné demonstrace. Pískali na píšťalky, svítili baterkami do kamer, přestřihávali kabely a vyzývali okolojedoucí aby toubili klaksonem. Štáb si ovšem nenechal nic líbit - na place hlídkovalo pět desítek členů zásahové jednotky a producent Alan Marshall dokonce od soudu získal povolení osobně zatýkat demonstranty, kteří přelezou zátarasy. (Divočák)

• - Michael Douglas, jako bývalý automobilový závodník, si hrál většinu honiček své postavy v autě sám. (don corleone)

• - Film, na který se v noci dívá Nick Curran (Michael Douglas), když ho zavolají k vraždě Lamotta je Hellraiser. (dendan)