Základní instinkt

• Francie

Basic Instinct

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min (Director's cut: 128 min)

Sex ukončený nečekaně drastickým mordem. Začátek dává tušit mnohé, příběh se ale vydává dál poklidnější cestou. Zanedlouho poprvé udeří úžasná mrazivá hudba Jerryho Goldsmithe a hitchcockovská atmosféra je definitivně nastartována. Inteligentní, ale chladně působící spisovatelka Catherine Tramell, perfektně ztvárněná Sharon Stoneovou, je na počátku téměr vtisknuta do pozice vraha, aby mohla začít rafinovaná hra s divákem, který je směrem k závěru více a více viklán. Je vrahem vážně ona? Postav se ve filmu vyskytuje jen málo. Role mužského protějšku Stoneové připadla Michaelu Douglasovi, jehož detektiv Nick Curran má do vzorného policisty nekonečně daleko - kladné postavy se tu ostatně moc nevedou. Neustálá pachuť perverze taky naznačuje lecos. Celkově nedokážu filmu vytknout prakticky nic. Napětí bylo permanentní, atmosféra (podmalovaná patřičnou hudbou) dýchala ledem, Stoneová i Douglas jsou ve svých rolích dokonalí, psychologická hra funguje a je inteligentní. Tvůrci navíc věděli, kdy zaskočit brutalitou a kdy osvěžit detektivku automobilovou honičkou. Sekáček na led je pěkný svinstvo...(22.9.2007)

• Morien

Další z řady filmů, který mně připadá značně přeceňovaný. V podstatě se jedná o průměrnou detektivku s pár na svou dobu odvážnými záběry, která by vyšuměla jako většina soudobé produkce, nebýt obrovské bubliny, již všichni vytváří ohledně té "slavné" erotomanní scény. Doslovný závěr navíc snímku ubírá a natvrdo říká, že nám jde všem jen o jedno; veškerý potencionální mysteriózní dojem se tím pádem vytrácí a zůstává jen nuda. Celkově stejně nechápu ten postoj, kdy lidé říkají o filmu, že je vynikající, jen protože je přitahují, nebo vzrušují, chcete-li, hlavní protagonisté.(28.12.2006)

„Budem šukat jak veverky, mít spoustu dětí a žít šťastně až do smrti“. I když erotické scény už jsem viděl i explicitnější (nebavíme se o pornu, ok?), bylo mezi nimi jenom pár zasluhujících nominaci na „soulož století“. Erotické dusno během minut strávených s vůbec či sporadicky oblečenou Stoneovou, znesnadňuje dýchání a zrychluje tep. Při prvním zhlédnutí to snadno přehlédnete, ale film má i jiné přednosti než ty od Stoneové (a Tripplehornové, když už jsme u toho). Třeba scénář Joea Eszterhase, jehož tabákem podroušený úsudek musela projasnit múza múz. Zbytečně komplikovanou zápletku se záměnami identit dokázal vytáhnout do „uposlouchatelných“ mezí vrchovatou porcí sarkasmu a černého humoru. Ten je ostatně vlastní i Verhoevenovi, jenž si neodpustil pár vizuálních vtípků, mezi něž možno počítat i „mezinožní pozdrav“ Stoneové během extra hutné scény výslechu. Jan de Bont věděl, co zabírat a věděl to i během jiných scén (automobilová honička, diskotéka). Jednou z nejlepších prací se blýskl rovněž Jerry Goldsmith, v akčních momentech trochu váhavější, v „k něčemu se schyluje" scénách naprosto přesvědčivý. Verhoeven si pohrává s pravidly žánru a prezentuje model filmu noir pro 20./21. století, vyznačující se neochotou brát věci smrtelně vážně. Prostě to není běžný hollywoodský thriller o zločinu, který musí být odhalen a potrestán. Spíše provokující výsledek střetu puritánských Spojených států s režisérem ze země, kde je legální marihuana i eutanazie. 80% Zajímavé komentáře: k0C0UR, Legas, Ivoshek, de_FACTO, Triple H(30.4.2008)

Najlepší neo-noir. Nič proti klasikám ako L.A. Confidential či Sin City, ale toto nie je žiadna post-moderná koláž mŕtveho žánru ale živý moderný film-noir. Má to tradičné atribúty ako žalúzie, dážď, Kaliforniu, cigarety, detektívov, či femme fatale (neskutočná Sharon Stone!), nič z toho však nepôsobí ako samoúčelná štylizácia ale ako funkčný prvok filmu. Niečo také by točil Hitchcock, ak by sa dožil roku 1992.(31.3.2020)

Divákov uchvátilo nielen erotické iskrenie, nečakané zvraty, kriminálna zápletka, ale najmä skvelé herecké výkony oboch predstaviteľov, kedy myslím že pokojne môžem povedať, že Sharon Stone od tej doby už nič lepšie nezahrala, hoci napríklad v "Špecialista" (1994) bola tiež pekelne sexi a je môj obľúbený film. Nech sa spýtate kohokoľvek, kto "Základný inštinkt" videl "vtedy", potvrdí vám, že Sharon bola stelesnením skutočnej femme fatale a cez noc sa stala symbolom, ktorý ďaleko presiahol ohlas vtedajších aj legendárnych ikon, vrátane Marylin Monroe. Inteligentná, krásna, nebezpečná žena, ktorá vie čo má rada a nehanbí sa to dať najavo. A je jej jedno, či v jej posteli skončí muž alebo žena. Vy si film určite pripomeňte alebo si ho vychutnajte prvýkrát, aj dnes mu s pokojom dávam 65%, pretože "Základný inštinkt" je aj po rokoch dobrý film.(16.11.2019)

• - V erotických scénách nikoho z herců nenahradil dablér. (Cheeker)

• - Známá scéna překřížených nohou patří k jednomu z nejvíce pozastavených okamžiků éry VHS kazet. (DJMaroko)

• - Milostná scéna medzi Michaelom Douglasom (Nick Curran) a Sharon Stone (Catherine Tramell) sa natáčala päť dní. (belinko)