Základní instinkt

Basic Instinct

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Tentokrát jsem prvomájový romantický film mohl vybrat já. Tak proč po 50ti odstínech nesáhnout po klasice. Douglas v nejlepší herecké formě, Stoneová v nejlepší fyzické formě. Fantastická atmosféra, boží hlášky. Verhovenova explicitní a krvavá stylizace mi navíc přivodila stesk po starých časech. Hudba prvotřídní. Vzpomínáme i na Jerryho Goldsmitha.(1.5.2017)

Setkání s ženou již od dob křesťanství téměř bez výjimky představovalo osudové pokušení, smilstvo, hřích, svedení na scestí... a doplatil na to i Verhoeven. Na jednu stranu zažehl kariéru Sharon Stone, na druhou stranu svůj film zúžil na jeden jediný, onen přesnožkový flór, což ale filmu nesmírně ubližuje. Inu, to máte tak, když vám femme fatale, popř. žena vamp (typ smyslné svůdnice) „vystoupí“ z příběhu a přesáhne hranice filmu.(14.5.2009)

Vzhledem k tomu, že jsem to viděla po druhé ( a poprvé se mě to fakt nelíbilo) nesmím upírat tomuto film jeho jisté kvality - hudba a výkon Michaela Douglase a Sharon Stone. Jinak nic moc, prostě thrillerové béčko v hávu rádoby uměleckého vyjádření, k němuž to má fakt hodně daleko. Nehledě na to, že mě jisté rádoby psychologické scény skutečně rozesmívaly, což by asi neměly ( i když byly možná zamýšleny černohumorně, kdo ví). No a režie Paula Verhoevena je skutečně nenápaditá nicméně pevná v kramflecích, čímž jasně podtrhuje můj dlouholetý názor na jeho řemeslně dobře odvedenou práci. I když musím zase podotknout, že tento film se v jeho filmografii řadí mezi tu méně úchylnější část (tím samozřejmě nemyslím ono erotično, ale jeho obvyklé maxi brutalismo). Každopádně Verhoeven vytvořil dobrou tečku za osdesátými léty. Vivat koka, End of 80th's!(3.3.2003)

• Morien

Další z řady filmů, který mně připadá značně přeceňovaný. V podstatě se jedná o průměrnou detektivku s pár na svou dobu odvážnými záběry, která by vyšuměla jako většina soudobé produkce, nebýt obrovské bubliny, již všichni vytváří ohledně té "slavné" erotomanní scény. Doslovný závěr navíc snímku ubírá a natvrdo říká, že nám jde všem jen o jedno; veškerý potencionální mysteriózní dojem se tím pádem vytrácí a zůstává jen nuda. Celkově stejně nechápu ten postoj, kdy lidé říkají o filmu, že je vynikající, jen protože je přitahují, nebo vzrušují, chcete-li, hlavní protagonisté.(28.12.2006)

Verhoevenovo žhavou (až krvavou) erotikou šmrncnuté Vertigo. K tomuto tvrzení svádí jak hlavní představitelka, která nejen že připomíná Kim Novak, ale místy (její vstup na scénu především) hraje přesně "tím" způsobem, jako herečky v letech padesátých. Hitchcockovi filmy připomíná i hudba Jerryho Goldsmithe a možná budu příliš troufalý, ale i kamera Jana De Bonta. Základní instinkt je vrcholem erotického thrilleru, výbornou souhrou scénáře, režie a hereckých výkonů. A ten poslední záběr... PS: Po napsání tohoto komentáře se dočítám: "Šaty, které má na sobě Sharon Stone během filmu byly navrhnuté podle těch, které na sobě měla Kim Novak v Hitchcockově "Vertigu"." Tak to s tím Vertigem opravdu nebyla náhoda. Jsem potěšen.(8.11.2007)

• - Film bol otváracím filmom na filmovom festivale v Cannes za rok 1992. (belinko)

• - Známá scéna překřížených nohou údajně vznikla tak, že režisér Verhoeven požádal Stone, aby si odložila spodní prádlo, protože se jim odráží v kameře. O tom, že bude záběr tak intimní se dozvěděla Sharon Stone až při prvním preview filmu. Nechala se přesvědčit, aby scéna ve filmu zůstala, protože zapadá do charakteru její postavy. (don corleone)

• - Brad Pitt, Tom Cruise, Ray Liotta, a Patrick Swayze sa zúčastnili konkurzu na rolu detektíva Nicka Currana. (belinko)