Základní instinkt

Basic Instinct

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Rvu si vlasy, když si vzpomenu kolikrát mi tenhle film už utekl... Po jedenácti letech jsem ho ale konečně lapil a umřel v extatické agónii z dokonalé filmařiny. Neviděl jsem nikdy lepší femme fatale než je Sharon Stone v tomto filmu, stejně tak jako neuvěřitelně jiskřivé a brilantně dynamicky prostříhané sexuální scény, za které by měl Verhoeven dostat metál. Neslyšel jsem takový nápor hlášek na minutu čtvereční. Atmosféru, že by se dala krájet jako Rákosníčkova pověstná mlha. A už vůbec nikdy jsem se tak nebál sekáčku na led, který máme v šuplíku...(3.3.2003)

Upřímně řečeno moc nechápu všeobecný nadšení z tohoto filmu. V roce 1992 možná byla známka punku natočit film, kterej je plnej sexu a Sharon Stone se tam v jednom kuse ukazuje nahá, jenže dneska (v roce 2008) to na mě žádnej extra dojem neudělalo. Podle mě je to celkem průměrná detektivka, která v době vzniku působila možná kontroverzně. Mě to neustálý šukání nějak nebralo, takže většinu času to ubíhalo dost pomalu, ale později jsem se přecejenom dočkal nějakýho toho překvapení a zajímavýho rozuzlení ve finále. Film mě zaujal ještě jednou věcí. Mam totiž rád filmy, kde probíhaj honičky v ulicích San Francisca. Na Bullitův případ to samozřejmě zdaleka nemá. A dost otravná mi přišla hudba - jednotvárný fidlání na housličky. Jsem rád, že jsem tento slavnej film konečně viděl. Nebylo to špatný, ale že bych to musel vidět znovu, to zrovna ne.(15.8.2008)

Skoro jako kdyby to natočil David Fincher. Mindfuck. Skvělá filmařina. Geniální šílené stvoření, které zamíchá kartami všem a hlavně detektivovi. Sharon Stone je zde tak působivě exkluzivní, že nemůžete sehnat lepší femme fatale, která ale vlastním rozhodnutím se jí stane - vlastně pro každého, pro koho se rozhodne. Něco neuvěřitelného. Tleskám ještě pár dní po shlédnutí.(9.2.2017)

Výborná dusná atmosféra, smyslnost přímo sálá z každého záběru a z každého tónu brilantní hudby uznávaného klasika Jerryho Goldsmitha. Michael Douglas hraje výtečným způsobem poldu, který toho v životě víc zkazil, než vylepšil, avšak má takové charisma, že mu nelze nedržet palce. Sharon Stoneová je opravdu krásná a smyslná a nejen kvůli scéně výslechu na policejní stanici navždy zůstane sexuálním symbolem. Povinná četba pro filmové fanoušky. 85%.(19.2.2006)

Mysteriózně-eroticko-kriminální thriller jak má být! Sharon Stone vdechla svojí roli takové rozměry, že zastínila všechny ostatní herce, troufám si tvrdit, že i Michaela Douglase, na jehož místě bych si dovedl představit i někoho jiného. Do celku ovšem zapadá výtečně a celých 120 minut je tedy opravdovým zážitkem, kdy divák musí mít radost ze sledování tohoto snímku. Kultovní scéna, v níž Sharon dává nožku přes nožku, není třeba nijak vyzvedávat, je to pravý a nefalšovaný majstrštyk, který si zapamatuje snad každý divák z mužského pokolení :) Během sledování jsem také přemýšlel, kdo je tím vrahem, uvažoval jsem a takřka se vžíval do Nicka Currena a celkové rozuzlení mě ani nezaskočilo, spíše potvrdilo několikrát zviklané domněnky. Opravdu povedený kousek, plná "palba" 5* je na místě.(7.8.2009)

• - Joe Eszterhas dostal za napsání scénáře, v té době nezvykle vysokou sumu, 3 miliony dolarů. (don corleone)

• - Johnny Boz Club byl postaven přímo uvnitř studií Warner Bros. (don corleone)

• - Film bol otváracím filmom na filmovom festivale v Cannes za rok 1992. (belinko)