Velká válka očima pamětníků

• Velká Británie The First World War: The People's Story
Velká Británie, 2018, 3x51 min

Poznejte příběh první světové války očima pamětníků. Od nadšeného vstupu do armády přes bitvu na Sommě, jeden z nejkrvavějších střetů Velké války, až po boje v letech 1917 a 1918 a oslavy konce války... Historický dokumentární seriál Velká válka očima pamětníků čerpá z mimořádného a málo známého archivu dvou stovek rozhovorů s posledními pozůstalými, kteří bojovali v první světové válce na bitevních polích i domácí frontě. Napínavé a dojemné výpovědi vznikaly v průběhu posledních pětadvaceti let a zachycují zážitky z nejdůležitějších válečných událostí, jako je Třetí bitva u Yper nebo bitva na Sommě. Nechybí ani příběhy o tom, co se mezitím dělo doma, kde rodiny trpěly tragickou ztrátou svých nejbližších. Pohnutá svědectví doplňují digitálně restaurované záběry. Sledujte jednu z nejvíce katastrofálních válek v dějinách lidstva v podobě, v jaké jste ji dosud neviděli, očima pamětníků. (TV Prima)

Arsenal83

Dokument, ktorý má obrovskú hodnotu. Koľko dokážeme natočiť ešte dokumentov, v ktorých budú vypovedať o prvej svetovej vojne jej priami účastníci. Možno už žiadny. Napriek tomu, že sám dokument upozorňuje na to, že ide o britský pohľad, je nestranný. Ono to v tej hrôze prvej svetovej nebolo ako za druhej, kde sa jasne bojovalo proti nacizmu. Prvá svetová má svojich víťazov politických, no v skutočnosti nemá víťazov žiadnych. Milióny ľudských životov padlo niekedy v boji o piaď nepotrebnej zeme. O ľudskosti mladých vojakov na jednej aj druhej strane, ako aj o príkoriach, nám tu vypovedajú starí páni a preživšie ženy, ktoré sa väčšinou svojich chlapcov už nedočkali. ()