Příběh kosatky

Drama / Rodinný

USA, 1966, 89 min

Lamar Boren

Erwin Dumbrille

Film je pekný hlavne z pohľadu vzťahu človeka a divokého zvieraťa. Neviem, z ktorého obdobia je príbeh dokumentovaný, pretože už v 60. rokoch v delfináriách kosatky vystupovali, ale tu je to prezentované tak, že kosatky sú iba dravé stroje na zabíjanie, priam kanibaly. Film obsahuje pekné dynamické zábery kosatky pri kontakte s človekom, či už potápačom alebo člnom. Nevyhne sa ale aj nudnejším pasážam a klasickým klišé.(22.3.2020)

Hank Donner (Robert Lansing) řídí stanici oceánografického pacifického institutu. Už patnáct let se zabývá mořskou biologií - obzvlášť velrybami. Jednoho dne připluje pár kosatek až do zátoky, kde leží Hankova stanice. Samice je smrtelně zraněna rybáři a samci Hank pomocí sítě zamezí pro studijní účely návrat na otevřené moře. Místní rybáři jsou tím však rozhořčeni, neboť považují kosatku za nebezpečnou bestii... Zajímalo mě, jak si režisér Divocha László Benedek vedl v druhé polovině kariéry, a ono to tak strašné není - právě naopak. První, mně známá enviromentální "kosatka-story" a dost slušný rodinný film.(13.8.2005)