Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jeden z nejdramatičtějších okamžiků starověkých dějin ožívá ve výpravném koprodukčním filmu. Roku 1193 před Kristem unesl trojský princ Paris ženu spartského krále Menelaose, krásnou Helenu. Králův hněv vyústil v desetiletou válku mezi nejsilnějším z řeckých měst a Trojany. Střetli se v ní největší antičtí hrdinové Sparty v čele s Achilesem a Troji, vedení Hectorem, nejstarším synem krále Priama. Její vyústění patří k největším příběhům všech dob. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Kdo by neznal příběh o krásné Heleně, dobývání Troje a lsti v podobě ohromného dřevěného koně. Jeden z nejdramatičtějších okamžiků starověkých dějin. Tentokrát se jedná o filmové zpracování italských tvůrců, které určitě stojí za pozornost. Jedná se o klasiku, takže s přihlédnutím na svou dobu se jedná o standardní dílo nevyčnívající z řady takzvaných 'sandálových filmů'. Masový kompars ohromuje svou velkolepostí a bitvy naopak svou lehkostí. Ano, dnes už diváka nijak neohromí, neboť mnohé dialogové scény spíše připomínají divadelní představení. Kulisy a kostýmy jsou však výborné. Historická stránka je u filmu vždy diskutabilní, tak proč se tím trápit. Filmový zážitek toto dílo u divák zanechá. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle film mě velmi mile překvapil, to není vůbec tak nezajímavý, jak se nám tady snaží vsugerovat uživatel Dudek, když bude čas tak se k filmu rád vrátím. Co jsem měl takhle možnost shlédnout, především od společnosti Řitka video s.r.o., která za poslední poměrně krátkou dobu, pár těchto tzv. Peplum ("Swords & Sandals") filmů vydala tak tento je zatím jednoznačně nejlepší. Tím stěžejním pilířem, je u tohoto filmu, jednoznačně jeho příběh, krásný, známý mytologický příběh, jeden z nejlepších starověkých příběhů všech dob! Epická báseň slepého básníka Homera, a jeho zmínka ve svých Ilias, někdy kolem 8. století př. n. l, tedy jestli lze vůbec věřit starověkým kronikářům a Homer vůbec existoval:-) Toto epické dílko, je silné především v perfektní choreografii a okázalých a velmi působivých bitevních scénách a různých obléhání, které tu jsou od druhé poloviny filmy skoro nepřetržitě až do samého konce, dále je to krásný barvitý obraz, pěkné nazdobené kostýmy a působivé, silně evokující hudební skóre. Samotný příběh, jak je známo se odehrává někdy kolem roku 1180 př. n. l, tedy už na úpadku, předtím prosperující mykénské kultury, v posledním roce války o Tróju, příběh dá se říct že je historicky velmi věrohodný, klade se tu důraz hlavně na charaktery a psychologii jednotlivých postav (i když některé jako Ulysses, Priam, Menelaus nebo Agamemnon, tu moc prostoru nedostanou) ať už jde o Parise, který je tu vyobrazen jako darebák, na rozdíl od Wiseovi především milostné americké verze z roku 56', jeho Heleny, která je zas spíše zahleděná sama do sebe, krále Tróje Primase, na druhé straně Agamemnona, věštkyně Cassandry, která předpověděla pád města, a v neposlední řadě hrdinného Aenease, kterého hraje hvězdný Steve Reeves (jeden z prvních herců v tomto žánru, který pomaloučku vydláždil cestu jiným), v jedné ze svých nejlepších nejpůsobivějších rolí vůbec, jeho fyzická kondice v jeho nejlepších letech byla skutečně obdivuhodná, navíc měl i jistou obrazovou přitžllivost a samozřejmě chybět nesmí ani neporazitelný legendární řecký hrdina Archilles a jeho smrtelná pata. Krásné kostýmy, včetně všech těch neuvěřitelných bojových masek, maketa (kulisy) města Tróji se mi celkem páčila, krásné paláce, špinavé ulice, na druhé straně obrovský válečný tábor ale přeci jenom více realistická a vizuálně přitažlivější byla až v jeho pokračování "La leggenda di Enea", samotný Trojský kůň byl určitě lepší než v nejnovější Tróji s Bradem Pittem. Nádherný film, jeden z těch lepších a povedenějších žánrovek od experta na Peplum Giorga Ferroniho, velké dějiny antického Řecka, a jeho lstivých bojovníků, pro fanoušky Swords & Sandals povinnost, konec v podobě mluveného epilogu byl nádherně dojemný:-) Podobné filmy : Helen of Troy 56', 300 Spartan, The 62', La leggenda di Enea 62', Leone di Tebe 64', Troja 04', 300: Bitva u Thermopyl 06' atd....Komentář zde jako čtvrtý v pořadí.. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Nezajímavý pohled na tojskou válku, který bohužel nepřichází s ničím novým. Pestrobarevné kostými a dokonce i vzhled hrdinů dávají jasně najevo, odkud se bohatě inspirovala galská taškařice Asterix a Obelix. V rozmáchlém příběhu bez výrazné dějové linie se dočkáme důležitých rozhovorů, cesty a bojů, to vše se neustále opakuje. Právě bohužel boje však působí velice nedotaženým dojmem. Klasické krátké mečíky, štíty a lukostřelba zde sice hrají hlavní roli, ale žádného věrohodného zpracování bitvy se bohužel nedočkáte, spíše si zavzpomínáte na časy, kdy jste s kamarády bojovali klacíky. Za zmínku nestojí ani hudební doprovod, což jsou ohrané trubky a pár vcelku originálních tónů. Celkově vzato není problém celé toto dílo zhlédnout, ale jednou to bohatě stačí. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Velkolepá trójska vojna z pohľadu Trójanov sa podarila velmi dobre. I ked som samozrejme držal palce Grékom a prial si, aby Reeves bojoval po ich boku. Film je krásne dobrodružný, pútavý, velkolepý. Súboje sú tiež dobré, aj keď sem-tam majú pár múch. Kostýmy, hudba a kulisy ujdú. Viac takých filmov. ()

AGAMENON 

všechny recenze uživatele

Nejlepší sandálový režisér Giorgio Ferroni, nejlepší mytologický herec Steve Reeves, plus velký rozpočet. Nemohlo vzniknout nic jiného, než jeden z nejvýpravnějších a nejlepších sandalione (po talošsku) filmů, se spoustou špičkových akčních scény (Ferroniho nejsilnější stránka), které ostatní tvůrci recyklovali přinejmenším v dalších deseti filmech (Giorgio byl bohužel nucen taky, chudáček). Dále je nutné přihodit krásné kostýmy, solidné exteriéry (podezřívám juginu) a zajímavou hudbu (rejža ještě držel psychologického minimalistu Fusca pořádně pod krkem, což se nedá říct o pokračování). Pro fanoušky žánru naprostá povinnost! ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama