Zpráva z vesmíru

Uchu kara no messeji

Message from Space

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Válečný

Japonsko, 1978, 105 min

Vychytaná filmová úprava...vřele doporučuji.. :-)(7.8.2009)

• TERRORDROME

Niekde ďaleko, až v samotnej riti vesmíru je mierumilovný národ ľudí oblečených vo vreciach od zemiakov a vencami na hlavách ohrozovaný armádou samurajov so striebornými ksichtami. Jediná šanca je že miestny šaman zahodí do vesmíru pár svietiacich vlašských orechov, ktoré potom žuchnú do piva pozemským hrdinom. Nie, nedáva to zmysel ani odzadu, to už mali inteligentnejšie scenáre tie filmy kde Godzilla tancovala kazačok. Strašne infantilný bordel ktorý teoreticky môže baviť práve svojim hardcore nezáujmom premýšľať v aspoň trochu logických súvislostiach a akčnými scénami v klasicky japonskom štýle. Práve tie u mňa bodovali, pretože aj keď je pri pohľade na efekty jasné že sú to všetko neskrývané modelčeky, tak ich deštrukcia bola epická a nálety stíhačiek nesmierne dynamické, takže v porovnaní s obdobnými americkými filmami tej doby ( s výnimkou Star Wars ) ako notorický Sador Vládca Vesmíru s ich opakujúcimi sa statickými zábermi na strieľajúce lode, pôsobili krásne živo. Za to majú jednu hviezdu a tú druhú vyfasovala záverečná megarubačka kde sa desiatky postavičiek hromadne márovali ako aj vysoko efektný skon hlavného záporáka. Každopádne ak si myslíte že lietanie vesmírom v drevenej plachetnici, alebo výstup do vákua v civilnom oblečení len s respirátorom na ústach je kravina, radšej to nepozerajte. P.S. hlavný hudobný motív strašne pripomínal ujúkaciu melódiu z Vtedy na Západe.(30.4.2017)

• Karlos80

Japonská odpověď na slavné "Star Wars", nebo jen nehorázná krádež, která se navíc podle mého soudu vůbec nezdařila? Film ve své struktuře částečně nesl i prvky "Seven Samurai". Chápu že je to levné béčko, náklady tudíž nebyly vysoké, že to člověk musí vše brát s patřičným nadhledem a nadsázkou, ale film byl tak strašný a to skoro po všech stránkách, že horší v tomto žánru jen stěží najdete, zlatý Ed Wood či jiné scifárny třeba i z Itálie. Vysoká dřevěná loď s plachtamy a pádly, která pluje širým vesmírem, hasicí přístroj a jiné nejen technické vymoženosti našeho současného světa, nikoliv světa vzdálené budoucnosti, jak by se měl člověk správně domnívat, sběrači světlušek ve vzduchoprázdnu, jednou skafandry, podruhé zas ne, vlašské svítící ořechy, těch nesmyslů, které odporovali zdravému lidskému rozumu tam bylo ale daleko víc, jen si teď všechny nevybavím. Příběh byl klišovitý, nedávající místy naprosto žádný smysl, levné speciální efekty, divné masky, kostýmy (á la samurai) a nakonec i barvy. Jsem na vážkách za co dávám nakonec vůbec tu jednu hvězdičku, když mě nevzalo a nezaujalo skoro nic. Kolegy názor tudíž nesdílím, vychytaná verze to snad i byla, místy opravdu zábavná ale sám za sebe raději nedoporučuji. Jen ze zvědavosti a fandům béčkové scifárny. Komentář zde jako druhý v pořadí.(20.12.2009)

Jedna z poměrně mnoha japonských variací na Star Wars, v rámci poťouchlejších z nich patří k tomu lepšímu. Výjimečné je především to, že režisérem je Kinji Fukasaku, který točil spíš syrové řežby z prostředí samurajů (resp. róninů) a yakuzy, typické pro 70. léta, a najít v jeho filmografii další podobný kousek by asi nebylo možné. Je samozřejmě nutné brát celou věc s nadsázkou - požadovat nějaké obsáhlé technologické vize, kvalitně simulovaný fyzikální model vesmíru, či cokoli podobného, je samozřejmě nesmysl - toto není sci(ence)-fi(ction), stejně jako jí nejsou zmíněné Star Wars (z "vědeckého" hlediska zcela stejně mimo mísu), jde spíše o fantasy, byť "z budoucnosti". Pokud někoho láká popis zde v záhlaví, určitě ho uspokojí i snímek jako takový (a samozřejmě naopak). Karlos80 - tvůj názor každopádně respektuji, ale přiznejme si, že mít na film takto "seriózní" nároky a vybrat si k tomu japonské ""sci-fi"" z konce sedmdesátých let, není příliš prozíravé;)(25.12.2009)

Z tohto snímku by som v detstve určite šalel. Je to presne ten druh filmov, ktoré v tom období ( a vlastne aj dnes ) patrili medzi moje najobľúbenejšie - megazloduch si chce podmaniť Zem, inú planétu, vesmír, pričom sa mu do cesty postaví skupina rozprávkových hrdinov s rôznymi schopnosťami, či špeciálnymi zbraňami, do toho spústa akcie, monštrá, neznáme krajiny a svety - proste klasická dobrodružná fantasy. STAR WARS po japonsky vyšiel skvelo a má rozhodne čo ponúknuť.(12.2.2017)