Fantom Amsterdamu

Amsterdamned

Fantóm Amsterdamu

Akční / Thriller / Horor

Nizozemsko, 1988, 105 min

Slušné... Jsem opravdu rád, že tatík kdysi na počátku devadesátých let navštívil kino promítající tuto nizozemskou kriminálku s občasným přesahem k hororu. Jsem rád za to, že mu pár scén utkvělo v hlavě, a též za to, že se, co se týče mého předsevzetí zhlédnout jeden film denně, dosud mistrně zhostil úkolu doporučovat, a tím vlastně znovuobjevovat filmy z dob svého mladí či dětství, jež si pamatoval útržkovitě a chtěl si je osvěžit (proto Aféra Concorde, proto Pruhovaná plavba). Kdyby se okolnosti tak pěkně nesešly, stěží bych se o existenci filmu dozvěděl, což by byla škoda, jelikož... "Fantom Amsterdamu" obsahuje vše, co od nadprůměrné krimi očekávám - psychologicky zajímavý vrah se líbivým modus operandi, mordy vážně stojí za pozornost (za všechny už tolikrát zmiňována prostitutka na mostě), napětí a notná dávka tajemna až do konce... Naneštěstí nic není dokonalé, tudíž i zde najdu mouchy - hlavní hrdina bez špetky charismatu (postava i herec - a vůbec nizozemští herci nestojí za řeč, alespoň zde), romance fádní a na obtíž, dětičky rušivé (k mé radosti se na scéně moc neobjevují)... Chtělo by to být temnější, ne ucukávat, takto si říkám, že někdo nevyužil potenciálu... 70%(23.1.2014)

Jo, roku 2020 to uz posobi hodne vycpelo, kazdopadne ked sa pozriem na film uhlom pohladu roku 1988, ide o namakanu kriminalku/horor. Dlho som len tipoval vraha, a nevysiel mi tip, kazdopadne treba pozriet ako vrah vrazdi, kde, kedy. Jo a film pekne ukazuje, ze policia je neschopna avecne o krok - dva vzadu oproti zlocinu. Videl som tu Huub Stappera /Flodders 1986, Flodders in America/. U organizovaneho zlocinu je to este vacsi masaker - tam policia taha dlhodobo za kratsi provaz /stroje, zariadenia, technologie, vozovy park, metody ....../ : 80 %(29.2.2020)

Tento snímek je spíše než čistokrevným hororem, ponurou kriminálkou s velice dobře propracovanou atmosférou. Divák si tak může nejenom užívat krásy holandské metropole, ale zároveň i u toho postupně rozplétat jednotlivé indicie, kterého dovedou až k záhadnému vrahovi. Nebude to však nic jednoduchého, věřte mi! Tvůrci si zde totiž pro nás připravili několik slepých uliček, do kterých se chytne nejeden z nás. Již samotný začátek nám nabídce velice zajímavý rozjezd, který udal velmi vysoké tempo až dokonce příběhu. Občas se zde sice vyskytly slabší pasáže, ale ty se dají hodit za hlavu, protože film jako celek funguje téměř dokonale. Vrahova identita nám zůstane utajena až do samotného konce, což beru jako obrovské plus. I proto se diváci musejí spokojit pouze s pohledem kamery, které zabírají přesně to co vidí sám zabiják. Režisér si dával dobrý pozor, aby nám neukázal ani kousek ze svého nejcennějšího pokladu. Tedy aby nic důležitého nevyzradil příliš brzy. Hlavně i díky tomu jsme si mohli vychutnat opravdu zajímavé mord scény, které rozhodně nebyly vůbec stereotypní a nudné. Ba spíše naopak. Taková scéna s gumovým člunem mi navždy utkví v paměti. Stejně jako honička ve člunech.(3.9.2011)

Kultovní krimi horor z konce 80 let, který i po cca 20 letech dokazuje, že stále dokáže zapůsobit na diváka. Ano, je to místy hodně přehnané, ale to se dá i odpustit, protože tenhle film má dobrý spád a divák se u něj rozhodně nenudí. Já si nemůžu prostě pomoct, ale evropský krimi jsou o dost lepší než ty americký. Film můžu doporučit všem nostalgickým typům, kteří mají, prostě ty starší filmy radči než ty nové .(12.2.2011)

Keď sa povie Holandsko, tak čo sa filmov týka, spomeniem si maximálne na Paula Verhoevena. Úpenlivo premýšľam, či som vôbec niekedy v živote nejaký čisto (teda nie koprodukciu) holandský film videl. A neviem na nič prísť. Možno áno, ale skôr nie. A potom som sa dozvedel o horore Fantóm Amsterdamu a rozhodol som sa napraviť to. A výsledok? Nie je to zázrak, ale inak ide o pomerne dobre zvládnutý kúsok. Atmosféra je pomerne exotická (možno jemne pripomínajúca benátsku kultovku Teraz sa nepozeraj?) a zabijak má pôsobivé scény. Ponuré, pochmúrne, drsné a troška úchylné. Oproti tomu však znudene postáva zbytočne dlhá minutáž, priemerné postavy a nezaujímavé rozuzlenie. Vadil mi i nepríjemný kontrast medzi hororovými scénami a scénami odľahčenejšími, vôbec to nešlo dokopy. Rovnako tak dlhé akčné scény, ktoré sú nakrútené zručne, ale do hororu sa proste nehodia. 50 %.(13.6.2018)

• - Drtivá většina filmu vůbec nebyla kvůli provozu turistických atrakcí natáčena v Amsterdamu, nýbrž v Haagu. (Robbi)

• - Při zátahu policie na údajného "hlavního podezřelého" prchá pryč z hotelu na motocyklu Yamaha XT500. (Max_FX)