Půlnoční běh

• slovenský

Polnočný beh

Akční / Dobrodružný / Komedie / Krimi

USA, 1988, 126 min

De Niro překvapil. De Niro nezklamal. Protimluv? Ne! Ne tak docela. Ne když na jednom herci z větší části stojí celý film. Tenhle člověk hrát umí, ale sebelepší herec těžko zabojuje proti špatnému scénáři. Na první pohled velmi jednoduchá zápletka nevzbuzovala tolik důvěry, naštěstí záplava vtipu, nápadu a akce mě rychle vyvedla z omylu. Tohle se skutečně povedlo...Navíc asi fakt mám rád ty drsňáky ze staré školy. Můžete si do nich mlátit, jak chcete. Můžete je zkoušet podplácet, jak chcete. Můžete zkoušet, co vás jen napadne a oni vám na konci stejnak vrazej pěst s vašimi penězmi tam, kam slunce nesvítí...(28.2.2010)

Mám rád takové filmy o zdánlivě nepředstavitelném přátelství, byť jich Hollywood vyprodukoval a jistě ještě vyprodukuje spoustu. Půlnoční běh má navíc obrovskou výhodu jednak v hereckém obsazení, kdy De Niro je vlastně jeden z nejlepších herců vůbec a Grodin do své role do puntíku pasuje, a jednak díky režiséru Brestovi, který už u Policajta v Beverly Hills dokázal, že sloučení humoru a akce mu nedělá vůbec žádný problém. Není to sice kdovíjak dokonalé dílo, netekly mi u něj slzy smíchu a ani jsem pečlivě nehltal každou pronesenou větu, ale pořád se jedná o takový příval inteligentní, nevtíravé a bezprostřední zábavy, který v dnešní době těžko někde najdete. A jestli si dobře pamatuji, tak ženská postava dostala prostor opravdu jen v jedné jediné scéně, což je málo vídaný, ovšem naprosto geniální tah, jenž se na konečném výsledku hodně podepsal..(26.6.2012)

Velice opatrná a přesto účinná komedie o jedné netradiční cestě napříč Amerikou. Nebo, chcete-li, jak se jeden nepříjemný samotář a ztroskotanec konečně poučil, a co ho k tomu vedlo. Samotná hlavní Nirova postava vlastně tak úplně komická není a podařilo se tu na ní i vykreslit jeden zajímavý charakter, na čemž má pochopitelně hlavní zásluhu skvěle hrající De Niro, jemuž se Charles Grodin rozumně podřídil, aby tak spoluvytvořil kompaktní, neskřípající film.(24.1.2005)

• Spock

Asi budu v tomto případě dost vybočovat z řady ostatních hodnotících, ale vážně nechápu co na filmu ostatní tak vysoko oceňují. Myslím, že myšlenka filmu není špatná ale to provedení, je nepovedené. Komediální prvky mě tedy vůbec nepobavili. Různé nečekané komplikace jen dále zamotávají děj a prodlužují délku filmu, která je na komediální krimi opravdu moc dlouhá, chtělo by to zkrátit o půl hodinu. Já už byl ke konci filmu celkem unuděný, což jistě není dobře. Stejně tak dva hlavní protagonisté mě tedy vůbec nepřesvědčili o tom, že se hodí do své role a to nemluvím o tom hlavním agentovi.(17.8.2007)

Oddechová road movie na osvědčené a úspěšné vlně Brestovy komediálně-kriminální nadsázky Policajta v Beverley Hills s milou polaritou postav pro De Nira a Grodina a ♫ osmdesátkovou hudbou. ( Scénka s bankovkami připomene Nejlepší ženskou mého života se Sovákem ). 3-4*(10.5.2012)

• - Charles Grodin má ze skutečných pout, které běhěm natáčení nosil, trvalé jizvy. (bfa)

• - Charles Grodin řekl, že scénář k tomuto filmu byl ten nejlepší, jaký kdy četl. (bfa)

• - Jako přípravu pro svoji roli De Niro trávil čas s nájemnými vrahy. (bfa)