Půlnoční běh

Midnight Run

Polnočný beh

Akční / Dobrodružný / Komedie / Krimi / Road movie

USA, 1988, 126 min

„Nemůžu letět.“ - „Proč?“ - „Slyšels.“ - „To si musíš vymyslet nějakou pěknou výmluvu.“ - „To nemusím, protože je to pravda. Trpím aerofobií.“ - „Co to je?“ - „To znamená, že nemůžu létat. Taky trpím akrofobií a klaustrofobií.“ - „Něco ti řeknu. Jestli nebudeš spolupracovat, budeš trpět i pěstifóbií!“ Já si k mému milému překvapení tenhle žánrový mišmaš užíval. Nejvíc pochopitelně pohodovou atmosféru s hudbou, spoustu drobných vtípků a chemii mezi ústřední dvojkou, potažmo jejich herectví (perfektně je doplňuje hlavně Yaphet Kotto a jeho věčně nakrknutý federál). A kupodivu to netáhne jen ironický Robert De Niro, ale místy snad ještě víc Charles Grodin, jehož mimika byla parádní (zejména jako falešný agent, který je na stopě penězokazům). Akční scény byly též docela fajn (i když na nich film nestojí) a konec mi přišel ještě pořád vkusný (čekal jsem horší), tudíž dám solidní 4*. „Nechceš bejt milovanej?“ - „Hodně lidí mě miluje.“ - „Fakt? Kdo?“ - „Mám bejvalku a dceru v Chicagu.“ - „Jak snášejí tvůj sarkasmus?“ - „Krásně. Neviděl sem je 9 let.“(29.11.2020)

V pôvodnom znení na dvd som si tento skvelý film užil podstatne lepšie ako kedysi s dabingom. De Niro je tu v skvelej forme, vtipov a skvelých dialógov je tu toľko, že som nemal čas pozerať na hodinky. Výborne som sa bavil, takmer neustále sa tu niečo deje a úsmev som mal na tvári počas celého filmu. Posledná scéna, kde DeNiro s 1000-dolárovkou ide k taxikárovi ma úplne odrovnala a musím si iba pozdychnúť - zlaté 80. roky...Dnes sa už veľmi takéto filmy netočia. 80%.(15.4.2012)

Osobitá jízda překypující výstřednostmi a originálními gagy, ve kterých může být De Niro těžko nahrazen. Spolu s Grodinem tvoří jedinečnou komickou dvojici a díky nim dějová linie neklopýtá a nabízí každou chvíli něco nového a humorného. Možná má film občas tendenci sklouzávat k průměrné jednohubce, ale dle mě má každému co nabídnout. Ať už se jedná o jakoukoliv věkovou kategorii. 80%(7.10.2012)

Velice opatrná a přesto účinná komedie o jedné netradiční cestě napříč Amerikou. Nebo, chcete-li, jak se jeden nepříjemný samotář a ztroskotanec konečně poučil, a co ho k tomu vedlo. Samotná hlavní Nirova postava vlastně tak úplně komická není a podařilo se tu na ní i vykreslit jeden zajímavý charakter, na čemž má pochopitelně hlavní zásluhu skvěle hrající De Niro, jemuž se Charles Grodin rozumně podřídil, aby tak spoluvytvořil kompaktní, neskřípající film.(24.1.2005)

V dobe osemdesiatych rokov sa charakterom postavy, akou bol cynický, zatrpknutý policajt, vo filmoch len tak hemžilo, pretože to bola móda a táto móda slávila veľký úspech. De Niro začal byť v osemdesiatych rokoch vrcholom módy filmovej a jeho úspech bol tiež nemalý, tak prečo tieto dva aspekty nespojiť? Táto krimi komédia sa mi dostala do rúk pomerne neskoro, no musím uznať, že kvalitou sa vyrovnáva mnohým žánrovým kolegom. Duo De Niro-Grodin bolo ukážkou komediálneho dôvtipu, akcie a originálnych scén bolo požehnane, no a keby strihač strihal nožnicami trošku častejšie, mohol byť z toho stopercentný zážitok. 85%.(22.6.2009)

• - Režisér Martin Brest si strihne krátke cameo v závere filmu, na letisku predáva Marvinovi letenku. (hudy78)

• - Charles Grodin změnil větu v scénáři z tvaru "Jako účetní" na "Jako tvůj účetní", aby ukázal, že přátelské pouto mezi Walshem (Robert De Niro) a Mardukasem ( Charles Grodin) roste. (bfa)

• - O roli Jonathana Mardukase se ucházel i Robin Williams, dlouholetý přítel Roberta De Nira. Brest však trval na Grodinovi. (Rocky62)