Komuna

• Slovensko Komúna
Trailer 2
Dokumentární
Slovensko, 2020, 85 min

Túžba po slobode počas normalizácie vytvorila voľné združenie mladých Košičanov vyznávajúcich princípy undergroundu. Stali sa outsidermi z vlastnej vôle, aby žili slobodne na okraji spoločnosti a mohli sa stať tvorcami samých seba. Dnes žijú viac v minulosti, vo vzájomným podozreniam zo zrady. Nad ich príbehom sa pritom vznáša spomienka na ich tragicky zosnulého guru, filozofa a básnika Marcela Strýka. V snahe vyrovnať sa s minulosťou organizuje pražský priateľ - český filozof, undergroundový umelec a disident Mirek Vodrážka revival dávneho koncertu v košickej katedrále. Docielia priatelia na stretnutí zmierenie? (ASFK)

Trailer 2

F-red

Kvalitne spracovaný šablónovitý dokument o skupine neškodných umelcov "z podzemia", ktorým dal paranoidný socialistický režim váhu a po jeho páde niektorým, ktorí chceli aj "pozvánku" do veľkej politiky. Nová doba prináša nestráviteľné paradoxy, demokratický režim väčšiny trestá za iný názor rovnako tvrdo ako starý, keď nie hrošie. Viera v možnosť zachovania Československa prežíva dodnes, hoci realita potvrdila opak. ()

pepo

Dalsi kvalitny dokument so silnou temou, no mam pocit, ze sa z toho dalo vycucnut omnoho viac 7/10 ()

blondboss

Vcelku zaujímavý dokument o intelektuálnej skupinke, ktorá v konečnom dôsledku mala významnú úlohu v udalostiach nežnej revolúcie na východe Slovenska a ktorá musela čeliť vážny represáliám zo strany komunistického režimu. Ja osobne celkovo umelcom ako takým veľmi nerozumiem a aj táto skupinka je dosť divná, každopádne ale tento dokument celkom verne zobrazil ich myšlienky, túžby, ale aj hodnotové postoje, ktoré sa aj napokon odzrkadlili v ich tvorbe a činnosti. Marcel Strýko ako pilier dokumentu si myslím zaslúžil podobnú poctu, nakoľko ani ja som doteraz o ňom nemal prakticky žiadne informácie. 65 % ()