Komuna

(festivalový název)
  • Slovensko Komúna
Slovensko, 2020, 85 min (Alternativní 88 min)

Touha po svobodě v čase normalizace vytvořila volné sdružení mladých Košičanů vyznávajících principy undergroundu... Stali se outsidery z vlastní vůle, aby žili svobodně na okraji společnosti a mohli se stát tvůrci sebe sama. Dnes žijí víc v minulosti, ve vzájemném podezírání ze zrady. Nad jejich příběhem se přitom vznáší vzpomínka na jejich tragicky zesnulého gurua, filozofa a básníka Marcela Strýka. (Česká televize)

Marze

Zabyvani se filosofii, tedy laskou k moudrosti. Dovedu si predstavit ,ze Kosican se sexualnim abstinovanim zbavem hrube silne energie, ktera uvolnila prostor jemnejsimu a hlubsimu stastnejsimu prozivani. Dokument je mozno shlednout na Dafilms.cz ()

F-red

Kvalitne spracovaný šablónovitý dokument o skupine neškodných umelcov "z podzemia", ktorým dal paranoidný socialistický režim váhu a po jeho páde niektorým, ktorí chceli aj "pozvánku" do veľkej politiky. Nová doba prináša nestráviteľné paradoxy, demokratický režim väčšiny trestá za iný názor rovnako tvrdo ako starý, keď nie hrošie. Viera v možnosť zachovania Československa prežíva dodnes, hoci realita potvrdila opak. ()

blondboss

Vcelku zaujímavý dokument o intelektuálnej skupinke, ktorá v konečnom dôsledku mala významnú úlohu v udalostiach nežnej revolúcie na východe Slovenska a ktorá musela čeliť vážny represáliám zo strany komunistického režimu. Ja osobne celkovo umelcom ako takým veľmi nerozumiem a aj táto skupinka je dosť divná, každopádne ale tento dokument celkom verne zobrazil ich myšlienky, túžby, ale aj hodnotové postoje, ktoré sa aj napokon odzrkadlili v ich tvorbe a činnosti. Marcel Strýko ako pilier dokumentu si myslím zaslúžil podobnú poctu, nakoľko ani ja som doteraz o ňom nemal prakticky žiadne informácie. 65 % ()

rivah

Vzpomínky na stejnojmennou košickou skupinu pod duchovním vedením Marcela Strýka (1955-1994)... Nic podstatného ani soustředěného.(50%) ()