Brněnský Listopad

(TV film)

Střihový dokument z archivů České televize a nezávislých zdrojů o listopadu 1989 v Brně a na jižní Moravě.Dokument obsahuje řadu dosud nezveřejněných záběrů. V kombinaci oficiálního zpravodajství, pouličních anket a bezprostředních reportáží přináší neotřele autentický, lokální a všednodenní pohled na listopadové události. Na pozadí velkého příběhu nadšení a přesvědčení ukazuje obraz malých dějin plný paradoxů, kouzla nechtěného i humoru. A to včetně například technických obtíží s provozem revoluce. Autor dokumentu byl v roce 1989 zakládajícím členem studentského stávkového hnutí a Občanského fóra v Brně. (Česká televize)

honajz

Na úvod si zahraju na bohemia-regenta a doplním, že autorem a režisérem tohoto dokumentu je Jiří Voráč. Jinak více vystoupí a promluví v tomto dokumentu Mirek Donutil, Bolek Polívka a Václav Havel. K samotnému sestřihu - moc se mi líbí, že si odpouští jakékoliv promluvy a pracuje jen střihovou skladnou původních a neupravovaných dokumentů, rozhovorů, TV vysílání a TV novin, studentských VHS záznamů a tuším jsou tam i zvukové stopy z Československého rozhlasu. Dokument se dělí na čtyři části - do 26. 11., generální stávka, do konce prosince a epilog s Václavem Havlem. Tady jsem doufal, že dostane víc prostoru - je zde jen příjezd do divadla a setkání v divadle, ale už ne plný Svoboďák lidí, kam pak Havel přišel promluvit i k obyčejným lidem. Zatímco úvod se čistě věnuje Brnu, mezidobí do prosince sleduje i situaci v okolních městech - Vyškově, Břeclavi - a tomu, jak lidé tam byli vlastně zcela neinformovaní, co se děje, protože viděli do té doby jen zprávy ČsT. A také sleduje kauzy pálení dokumentů ze strany StB. Závěr dokumentu popíše osudy některých lidí z dokumentu, kdy překvapí, že někteří komunisté vlastně i poté měli docela veget. Přidanou hodnotou je tehdejší Brno ještě se slavným Sputnikem, Pipi Grilem a dalšími dnes již neexistujícími ikonami štatlu. V jedné scéně tam starší paní je poněkud skeptická k celé revoluci a ptá se mladých, jestli budou mít takové nadšení a hlavně chuť do práce, až celá ta euforie skončí. A jestli si myslí, že se fakt něco změní. Dobrý je i rozhovor s prodavačkou Pipi Grilu, která si povšimla, že lidé v té době jsou spíš víc zlí a naštvaní a popudliví. Což je zajímavý postřeh. Nu, a samozřejmě jsem celou dobu koukal, jestli se tam někde uvidím, protože jsem to osobně prožíval a chodil tam, ale smůla, své minulé já mi nebylo žel dáno potkat. :-) ()