• fragre
  ***

  Odhlédnu-li od ideologického zaměření, je pvní povídka (Pronásledování) skvělý dobrodružný příběh (ba vskutku téměř western) s úžasnou atmosférou zimy v její laskavé i nemilosrdné podobě. I zde dokázal Vláčil propašovat nádherné poetické pasáže, které se ale dobře snášejí se scénami velmi akčními. Konec v promrzlém a téměř prázdném nočním vlaku je vynikající, boj muže proti muži a nakonec rozhoduje rychlost při tasení revolveru. V druhé povídce (Bloudění) lze pochválit nádherné záběry šumavské přírody, ale jinak je to čajíček velmi slabý.(23.10.2011)

 • dopitak
  ***

  Musím hodnotit níž, než padesáti procenty námětu se shodující později natočený Boty plné vody. Konkrétně se v oné shodě jedná o povídku Pronásledování, která je ve Vláčilově provedení méně napínavá, ale zato poetičtější. Hledání malého chlapce bylo hodně natahované, září tu Sklenčka a koneckonců sympatie sbírá i Vladimír Hrubý coby nešťastný voják-zadřenec. Miloš Kopecký ve filmu nehraje, jenom tu dabuje vraha ve vlaku.(20.11.2016)

 • mchnk
  ***

  Skutečně, obraz pohraničníků v poválečné době. A je zde vše, jak těžká práce na "bojišti" tak těžký rodinný život těchto mužů a jejich manželek. Kdo jiný, než perfektní Jiřina Švorcová, může hrát manželku pohraničníka, která řeší dilema neustálého nedostatku času jejího manžela pro rodinu. A zároveň opravdovou závislost svého synka na jeho otci. Ta se projeví útěkem asi 5ti letého kluka do pohraničního pásma za otcem. Teprve tahle zkušenost a skutečný odraz jejich vlastních problémů na jiném manželském párů dovede Jiřinu k prozření a pochopení. Hvězdičky dolů za trochu divokou režii druhého snímku a taky jsem se na to díval hlavně kvuli paní Švorcové.(15.3.2012)

 • Karlos80
  ***

  Celkem povedený povídkový snímek skládajicí se ze dvou krásných ale asi jen půlhodinových povídek jednich pohraničníků na Šumavě v Horní Plané či na Kvildě a v okolí řeky Vydry. 1. povídka: Pronásledování- r. F.Vláčil debutujicí vůbec v hrané kinematografii. 2. povídka: Bloudění-r. M.Vošmik který debutoval už roku 1952 ale to se převážně jednalo o krátké povídkové o různé kratičké příběhy ze života či etudní filmy a starší diváci ho mají zafixovaného převážně jako dětského režiséra takových snímků jako Honzíkova cesta,Táto sežeň štěně atd.(11.7.2006)

 • zette
  ***

  Prvni povidka a zaroven debut Frantiska Vlacila mi chvilemi (bloudeni ve snehu) pripominal Dersu Uzalu od Kurosawy. Zaverecne sceny z vlaku byly vyborne. Druhou povidku hodnotim jako vyrazne horsi nez Pronasledovani. Svorcova svou roli nezahrala spatne. Celkove me zaujal fakt, ze je film barevny a zaslouzi si silne tri hvezdicky.(28.12.2011)

 • - Povídka „Bloudění“ se točila na Horské Kvildě. (troufalka)

 • - Námět povídky „Pronásledování“ byl později použit ve filmu Boty plné vody (1976). (Bediverecs)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace