Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dr. Roger Bentley a skupina jeho přátel (archeologů) učiní v Mezopotámii během vykopávek cenný nález v podobě prastaré desky, která by jim mohla pomoci najít pozůstatky dávné sumerské civilizace. Společně se vydávají do zasněžených hor, kde na ně čeká nejedno nebezpečí v podobě extrémních mrazů a lavin. Nakonec se jim však podaří skutečně narazit na starý sumerský chrám a nadšení archeologů nemá konce. Ovšem jen do doby, kdy dojde k sesuvu půdy a jeden z členů výpravy zmizí v hlubinách. Ostatní se jej za pomocí horolezecké výbavy vydají hledat, ale najdou už jen jeho zmrzačené tělo. Během následného otřesu však zůstanou uvězněni v podzemí, a tak jim nezbývá nic jiného, než se v hlubinách Země pokusit najít jinou cestu zpět na povrch. K jejich překvapení však naleznou něco zcela jiného. Zbytky sumerské civilizace, která zde před více než 5000 lety našla útočiště a zachránila se před velkou potopou. Obyvatelé podzemní říše žijí pod nadvládou krutého panovníka a jeho lstivého rádce/kněze, uctívají bohyni Ištar – které jednou za čas přinášejí lidské oběti, aby si udrželi její přízeň a podařilo se jim zotročit podivnou humanoidní rasu „krtčích lidí“, kteří pro ně sbírají houby. Obyvatelé podzemí navíc nesnášejí přímě světlo a sluneční svit pro ně znamená jistou zkázu. Navíc nejsou ke členům výpravy příliš přátelští, a tak se doktor Bentley a jeho kolegové pokusí využít jejich slabosti a strachu z neznámého. Jenomže prohnaný kněz jim hodlá jejich pobyt co nejvíce znepříjemnit… (SOLOM.)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

Lima 

všechny recenze uživatele

Plakátové.info: HRůZU NAHÁNĚJÍCÍ MONSTRA Z ČASEM ZAVÁTÉHO VĚKU!!!___Tenhle sci-fi filmeček drží za mořem, u filmových kritiků, dost pochybný primát coby nejslabší horor studia Universal. Samozřejmě, bráno optikou dnešní doby, film není kdovíjak hrůzostrašný (na nervy mohl v té době zabrnkat snad jen kratičký pohled na dvě spálená ženská těla), ústřední monstra – „netvoři temna“ s hrbem, drápavými chapadly a baculatými očními bulvami – už v dnešní době vzbuzují pouze shovívavý úsměv, ale jinak jde o docela příjemné dobrodružné béčko. Příběh samotný není úplně hloupý a dává docela smysl, kulisy ztracené symerské civilizace v hloubi země nejsou úplně k zahození a jisté „serióznosti“ (s přivřenýma očima) filmu dodává i vážně pojatá kratičká vědecké přednáška na začátku filmu o hlubinách planety Země, v podání tehdy populární vědce Franka Baxtera. Zamrzí snad jen uspěchaný konec s logicky nepříliš obhajitelnou smrtí jedné z postav. Ale v kontextu béčkové tvorby, kterou filmová studia chrlila v té době jak na běžícím pásu, jde o nadprůměr, který se mi strefil do momentální nálady. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Tak a je tu můj 4000 komentář / hodnocení...Pomalu ale jistě začínám starším filmům stále více přicházet na chuť, samozřejmě před těmi novodobými. Tento film sice patří k těm nepříliš známým a i tak se netěší příliš velké oblíbenosti u těch, kteří jej viděli, ale dle mého se nejedná vůbec o špatný film. Je sice pravda, že skalní fandové studia Universal a filmoví kritici jej označili za jeho vůbec nejslabší horor, ale otázkou zůstává, zda je zde označení „horor“ vůbec na místě. Spíše se přikláním k dobrodružnému scifi, které se stalo předchůdcem Cesty do středu Země, nebo Planety opic. Zvláště z počátku je nám navíc nabídnuta opravdu solidní atmosféra i poutavý příběh, žel postupem času se dočkáme několika trhlin a tvůrčích kiksů, ale kvůli tomu si rozhodně nezaslouží opovržení. Skutečně ovládali Sumerové angličtinu? To byl jen jeden z celé řady otazníků, které mi během sledování vyrostli v hlavě, ale pokud bych se chtěl opravdu pitvat v celém příběhu, byla by velká fuška vyjmenovat všechny nedostatky. Tvůrčí naivita i nedotaženost jejich nápadů nás totiž provázela napříč celým filmem. Stáří filmu však rozhodně není omluvou, protože existuje celá řada ještě starších filmů, které oplývají mnohem zajímavějším a ucelenějším dojmem. Asi nejvíce jsem se musel pousmát nad smrtí v samotném závěru, protože lépe by to natočili snad i ochotníci a navíc chování dané postavy nedávalo smysl – čímž musím souhlasit s ostatními, že tohle si rozhodně tvůrci za rámeček nedali. Stejně tak zamrzelo i to, že „krtčí lidé“ nedostali mnohem více prostoru. Oni však byli spíše jen takovým doplňkem příběhu, než aby se zápletka točila hlavně okolo nich. Jejich gumový vzhled byl docela roztomilý a svým způsobem mi jich bylo i líto. Nicméně i tak si z toho filmu odnáším mírně uspokojující dojmy. 50% ()

Reklama

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Klasický dobrodružný příběh o cestě do obydleného středu Země. Přistupoval jsem k filmu trochu s despektem s očekáváním rádobysenzačního škváru. Nicméně, překvapivě uvaděč v úvodu ubral vítr z plachet, zasadil to do celkem přijatelného rámce. I způsob nálezu + zorganizování výpravy docela solidně rozjel příběh... "Nevěříš poezii, kolego archeologu? Ale to bys měl. Schliemann věřil Homérovi a udělal největší nález historie." Děj víceméně dává smysl (příčiny a důsledky). ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Americké béčko „The Mole People“ patří k tomu spíše průměrnému, co bylo ve Spojených státech v 50. letech natočeno. Není na tom nic světoborného, ale co je nejhorší, ten nejlepší prvek, který v sob film měl, tedy krtčí lidi, se stal jen jakýmsi doplňkem. A to byla chyba. Tohle mělo být to hlavní, na co se film zaměří. Pak by se dal hodnotit ještě lépe a i dnes by více bavil. ()

gumli 

všechny recenze uživatele

Archeológovia v podzemí objavia na pozostatok rasy Sumerov,ktorý žijú hlboko pod zemou.Sú to ale albíni,ktorý neznášajú svetlo,takže aj obyčajná baterka je proti nim účinná ako zbraň.Keď Je ich už veľa,tak starších ľudí obetujú bohyni Ishtar.Žijú tam s nimi aj akýsi ľudia krtkovia,ale tých si Sumeri držia ako otrokov na pestovanie húb,ich hlavnej potrave.Krtkovia sa vzbúria,Sumerov pobijú a archeológovia sa zachránia,aj keď nie všetci.Takýchto filmov bolo v tých rokoch natočených stovky.Je to skôr také dobrodružné sci-fi. ()

Galerie (53)

Reklama

Reklama