Chikova cesta

Holka, její nejlepší kámoš a pes vyrazí ochránit horu před jednou chamtivou společností. Všechno ale pomůže vyřešit její milovaný psí parťák Chiko. (Netflix)

silentname

"Xico's Journey" má na jednej strane niekoľko krásnych vizuálov a relatívne schopné animácie, no príbehovo pôsobí maximálne nezaujímavo, staro a nudne. Hneď teraz poviem ,že ak nemáte radi filmy, kde máme zloduchov, ktorí chcú mať obrovské množstvo zlata alebo peňazí a bez najmenšieho zaváhania sú ochotní zlikvidovať všetku prírodu okolo seba, lebo sú milionári a môžu si to dovoliť, tak toto určite nepozerajte. Ak vám také filmy nevadia, možno si v tom niečo nájdete, no podľa mňa tá hlavná myšlienka je tu ako rana obrovským kladivom do hlavy. Ak by ste to náhodou nepochopili, tak nám to vysvetlia tak maximálne po lopate ako sa len dá. Kvôli tomu film nie je zaujímavý, nie je inovatívny, je vysoko predvídateľný a dokopy všetko čo si myslíte, že sa tu stane sa aj reálne stane. Jediné čo je zaujímavé je Xicov príbeh a jeho skutočná identita a možno (ako som už povedal) tie vizuály, no to je veľmi málo ak tu máme príbeh, ktorý sme počuli miliónkrát a neprináša nič nové. Pre deti je to príliš politické a pre dospelých je to príliš otravné a staré. Takže výsledne zbytočný animák, ktorý nemôžem odporúčať na pozretie asi nikomu. Hodnotenie: C- ()

Arsenal83

Na mexickú rozprávku to nebolo vôbec zlé, oceňujem najmä animáciu, tá sa podarila. Všetko je pekné, svietivé, čo detské oči poteší. Ako päsť na oko ale môže pôsobiť scenár, ktorý je síce fantazijný, no dáva priestor i politickým posolstvám, ktoré do rozprávky nielenže nepatria, ale hlavne ich nejaké šesťročné dieťa ani nepochopí. ()

majo25

Trochu divné fantazijné povyrazenie, ktoré kombinuje detské postavičky, dôchodcovské postavičky s tajomstvom, mytologické hovoriace zvieratá a divnú eko-agitku s megazáporáckymi inžiniermi a ekonómami. Na môj vkus menej súrodý guláš, ale na druhej strane originálny. Zvolená 2D animácia síce nie je nesympatická, ale v čomsi je divná, resp. iná, nemusí každému sadnúť. ()

BOURQUE

„Chikova cesta“ patrí do tých kategórií animákov, ktoré dokážu osloviť so svojou skromnosťou. Nie je potrebné mať k dispozícii zvláštne PC efekty alebo megalomanský rozpočet. Stačí, keď máte dobrý podklad pre scenár a k tomu vytvoríte také postavy, ktoré dokážu odkaz príbehu sprostredkovať. Spomínaný animák má tieto ingrediencie, ale nedokáže ich správne využívať. Ochrana prírody a boj proti ľudom, ktorí na miesto srdca majú bankovku, je na veľmi priemernej úrovni. Z postáv, k prekvapeniu, vás pravdepodobne viac dostane pes a ten „potkan“ (v tejto postave je vidieť aj väčší potenciál), ako dvojica malých detí, ktorá sa snaží zabrániť ku zničeniu vrchu („The Mountain“). Z ľudských postáv najviac dominuje Nana Petra. Rozloženie sympatie medzi ľudskými a neľudskými bytosťami by malo byť vyváženejšie. „El Camino De Xico“ pravdepodobne nedosiahne obrovské úspechy, no každopádne je to animák, za ktorý tvorcovia z Mexika sa vôbec nemusia hanbiť. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

fotograf44

No, jako enviromentální pocit to hodnotím kladně, ale jen pro diváky max do.10 let věku. Animace svým způsobem zajímavá, námět taky, ale tím to končí. Motivy jako jihoamerická kultura, ekologie a záchrana světa v tomto pojetí opravdu nejsou dohromady. Animáky mám rád a osobně jsme očekával něco ve stylu ,,Coca,, ale bohužel ne. Kromě barevných mluvících zvířat a pár vtipných momentů to nemá nic hlubšího. Plytká zápletka, místy až kýčové podání vyššího dobrá ve formě třiďte odpad, kompostuje a hlavně nefrakujte. Jako experimentální krátkometrážní snímek by to bylo hezké ale stopáž 86 minut v této podobě je přehnaná. Za mě 35% za snahu a za toho ohnivého vačnatce. ()