Bílá jachta ve Splitu

The White Yacht in Split

Romantický / Drama

Československo, 1939, 76 min

• elizabeth_ba

Výpravný velkofilm? Fakt? :-)) Tahle hláška v úvodních titulcích mě opravdu dostala. A proč to celý vůbec vlastně bylo ve Splitu? To ta dávná láska hraběnky se svou blonďatou dceruškou a jejím americkým ctitelem nemohla přijet v nějakém bouráku (třeba v tomhle) a nemohlo se to odehrávat v Praze? Myslím, že by to vyšlo na stejno. Toník Novotný už asi byl tou dobou rozhodnut pro svou chemii, tak se jí a té blonďaté slečně jako vystudovaný archeolog a hraběcí syn věnoval i zde. Ale to je spolu s dvořením se Marvana a Šlégla Marii Grossové jediný klad filmu, v němž zápletka s Tizianem byla velmi chatrná a o nějakém citu, romantice či dokonce chemii (tentokrát né vědnímu oboru ale) mezi hlavními hrdiny se vůbec nedá mluvit. Tvůrci se měli podívat na takovou Cassablancu natočenou jen o něco málo později, jak má vypadat romantické drama, a co se týče chemie (samozřejmě té mezi hrdiny) nemusejí chodit ani tak daleko stačí se podívat, jak zcela jinak to vypadalo mezi Novotným a Mandlovou či Gollovou. Závěrem jsem chytla záchvat smíchu při zjištění, že první patetické proslovy plné totálních hovadin nepřišly až s budovatelskými filmy... S ohledem na cementárny toho amerického gentlemana bych řekla, že se tomuto filmu povedlo atraktivní prostředí Splitu a jachet i velmi slušné herecké obsazení totálně zazdít...(9.11.2013)

• Pitryx

Tak jsem chtěl dát tu dvacítku, za tu poměrně slušnou zápletku s obrazem, ale nedám ani to. Hloupý scénář plný ještě hloupějších jmen a sladkobolu vyřešila jedna z posledních vět. Pronesl ji muž, který o práci jen někdy něco zaslechl v rádiu, totiž přímo Keko. Věta (necelá) zní. „Dnes jsem nejšťastnější, když slyším hučení strojů a drcení drtičů. Tam, mezi dělníky je moje místo“. Tím autoři snímek posunuli mezi nejlacinější agitky svého druhu.(14.11.2017)

• Horak

Boze, myslel jsem, ze to bude prvorepublikova taskarice poklesle urovne a on to byl barandovsky vylet k Jadranu, kde jen tak bokem spichli neco jako film, aby se jako nereklo. Neskutecne dialogy, zmateny naivni dej a do toho jeden zaber na onu Bilou jachtu. Hvezdou je "americky" kapitan, ktery rika jen "Yes" a "Goodbye". Toto odflaknute a ubohe dilko bohuzel postrada i kouzlo nechteneho, takze odpad!(2.10.2006)

• Marthos

Přeslazená filmová limonáda, spoléhající na staré osvědčené prostředky, jejichž zásluhou potom dámy v přítmí kinosálů skrápěly své kapesníky kapkami slz... Jak by také ne, když se v jedné z hlavních rolí objevil miláček žen Antonín Novotný, jinak úctyhodné prkno mezi českými herci. Navzdory popsaným výhradám si ovšem snímek udržuje příjemnou atmosféru a fakt, že se většina filmu inscenovala v chorvatských exteriérech, je rozhodně pozitivním přínosem nejen pro současného diváka.(4.10.2008)

• lucascus

Tvůrci asi překypovaly zvýšeným sebevědomím, když se odvážili nazvat toto dílo velkofilmem. Zaujala snad pouze půvabná a velmi přitažlivá herečka Jiřina Sedláčková, své neherectví zase ukázala Rubensová. Přeslazený kýč, odehrávájící se tentokrát na pobřeží Chorvatska, ničím nevybočuje z limonád třicátých let a jenom potvrzuje pravidlo, že dobrých filmů bylo tehdy poskrovnu (ale když už se našly, stály sakra za to!!).(8.7.2014)

• - Dobová bulvárna tlač veľa písala o pikantných škandáloch, ktoré sa odohrávali počas nakrúcania, ale k úspechu filmu to neprispelo. (dyfur)

• - Premiéra proběhla 25. srpna 1939 v kinech Adria, Letka a Máj. (Cucina_Rc)

• - Natáčanie prebiehalo v okolí Splitu. (dyfur)