Království koček

Kráľovstvo mačiek

The Cat Returns

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Japonsko, 2002, 75 min

Můj první (!) japonský animovaný film, který jsem viděla. Japonská animace se mi líbila: velice barevná, ale velice civilní, nic nepřikrášlující, jak to bývá zvykem v našich končinách. Příběh byl dost prvoplánový a poselství příliš dané na odiv - to předurčuje film spíše pro děti (příp. možná i ty odrostlejší ve věku Haru), pro dospělé spíše oddechovka, která nepřinese nic nového či hlubšího. Ale oddechovka příjemná... Zajímavé komentáře: kinej, T2, mrksik, togaf, Jossie, yenn.(29.4.2013)

Toto anime je pro mě nečekaný zážitek. Čekal jsem průměrnou pohádku, ale ve skutečnosti se jedná o velice vydařený rodinný film. Rozhdoně se tedy nejedná o béčkovou produkci. Důkazem toho je například vysoce kvalitní animace nádherných postaviček. Tento film se rozhodně může srovnávat s některými rodinnými kousky samotného velkého Myiazakiho, např. My Neighbor Totoro, či Kiki´s Delivery Service. I zde můžeme vidět mraky nevídaných postaviček, a jiných nápadů. Typický japonský gejzír originality a nápadů. Považuji tento film za vydařenější, než jeho volný první díl Whisper of the Heart.(16.5.2008)

No, asi vďaka tomu, že nepozerávam toľko japonských anime a aj kvôli pomerne dosť krátkej stopáži, čo robí film svižným a nenudiacim, sa mi tento fantasy príbeh celkom páčil. Jednoducho za tých pár minút sa toho ani nedalo veľa pokaziť. Miestami je to vtipné, postavy sú príjemné a graficky to všetko pekne ladí. 70%.(20.11.2007)

Na filmy studia Ghibli se vždy patřičně těším, protože jsou až na výjimky originální, kouzelné a nepostrádají skvostnou animaci, která je mi bližší než např. americká studia typu Pixar. Ač pro mě Království koček nepředstavoval jeden z nejsilnějších filmových zážitků, splnil má očekávání a dokonale mě pobavil svým nenáročným milým a nevšedním příběhem, v němž se pohybuje spousta jedinečných postav, a krásným zpracováním.(16.4.2010)

Příběh o středoškolačce Haru, která jednoho dne zachrání kocourka, co nese v tlamičce dárek a následkem toho se začnou dít zvláštní věci vedoucí až do kočičího království je jasná pětka už jen díky všem těm kočkám, ale příběh to není hloupý a jako pohádka funguje moc pěkně. Kočičí království má sympatické postavy, zvlášť pokud jde o Haru a tlustého bílého kocoura jménem Muto, a všechny svoje postavy využívá velmi svižně k posouvání přímého a zábavného děje, který navíc přináší i spoustu vtipu. Vtípky jsou většinou roztomilé, pár možná trošku laciných, ale hlavně jeden úplná pecka, když se odhalí pravá identita tlustého bílého kocoura :). Na takhle jednoduchou pohádku, která navíc asi ani neměla ambice být nějakým supersnímkem, který by měl vydělat a zapsat se do historie největších animé filmů na světě, je tu ale překvapivě pěkná animace se spoustou plynulého pohybu a hlavně pokud jde o ladné kočičí pohyby. To je vidět i v takových detailech jako kočičí securiťáci nebo různé skákání a pobíhání po kočičím království, protože tahle pohádka je spíš z těch "dobrodružnějších" než dialogových. Nakonec se v tom najde i nějaké ponaučení nebo spíš proměna hlavní postavy Haru, takže překvapivě to není až tak moc pro nejmenší, jak to celou dobu vypadá. Jiná takhle příjemná a milá pohádka o kočkách asi není takže prostě nemůže nedostat pětku, protože je prostě super a se spoustou koček :).(1.1.2011)

• - Snímek je stejně jako film Mimi wo sumaseba (1995) natočen na motivy mangy "Mimi wo Sumaseba" od Aoi Hiiragi. (Terva)