Evropa

Zentropa

Drama / Thriller / Válečný

Dánsko / Švédsko / Francie / Německo / Švýcarsko / Španělsko, 1991, 112 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(14.2.2006)

Konečně raný Trierův film, kde se spojuje obraz a myšlenka v celek, který na mě působí. S třetím filmem evropské trilogie jsem nečekaně spokojen, v téměř nic jsem nedoufal.(30.11.2015)

• J*A*S*M

Některé filmy Larse von Triera miluju, jiné nemiluju ale líbí se mi, zbytek mi nevadí. Europa se trochu vymyká, z nějakého důvodu mi vůbec, ale fakt vůbec nesedla. Dvakrát jsem ji zkoušel zhlédnout, po čtvrt - respektive po půl - hodině jsem ji musel vypnout. Povedlo se mi to až na třetí pokus včera, ale žádné velké prohlédnutí se bohužel nekonalo. Je to dobře natočené, nese si to zajímavé myšlenky, hlas vypravěče je přímo geniální ... ale prostě ne, nejde to, nedokážu Europu docenit.(18.7.2011)

Rozpočet DKK 28miliónovTržby USA $1,007,001Tržby Celosvetovo $1,100,000(29.3.2009)

Trierova fascinace povrchem se tu možná projevuje až nezdravě, přesto mě zpracování záměrně klišovité a archaické romance naprosto sejmulo – hluboký filmový regres do poválečného Německa slouží Trierovy především jako deziluzivní metafora zkázy humanitních idejí, jejich neustálé zneužívání a prznění. Špinavé, zrezlé a rozpadlé kulisy (často až divadelně přehnané a úmyslně nastylizované tak, aby odhalovaly svou iluzivnost) hostí trierovsky odtažité, přesto neobyčejně intenzivní postavy. Jejich zmatené snažení pokrývají strhující plátno, na němž se člověk zas a znovu střetává s drtivou silou dějin, jež se jako vlak řítí po kolejích do dalšího bodu nula. Evropa je filmem hypnotickým – uhranula mě jednozačně více stylizací než myšlenkovou hloubkou. To ji však pranic neubírá na šeredné kráse.(4.1.2010)

Scénář: Lars von Trier, Niels Vørsel .. Trierův umělecký tvar ve vytříbeném stylu s plytkou příběhovou kostrou, která na mě nepůsobila. Od Larse mlsám raději jiné kousky.(25.3.2008)

„Nyní budeš naslouchat mému hlasu. Pomůže ti hlouběji proniknout do Evropy. Pokaždé, když uslyšíš můj hlas, s každým slovem, s každým číslem, poodkryješ další vrstvu, otevřeš se vůči jejím vjemům. Budu počítat od jedné do deseti. Až řeknu deset, budeš v Evropě. Říkám tedy jedna.“ Poválečné Německo viděné očima mladého idealisty, který se ocitnul ve světě, kterému nemůže rozumět. Dívá se, ale nevidí. Naslouchá, ale nechápe. Je uprostřed hry, ale nezná pravidla. Stává se loutkou. „Chtěl jsem svou prací trochu zlepšit svět. Německo potřebuje přátelství.“ Jako obvykle natočil Lars von Trier velmi zvláštní a působivý film ( „Tanec v temnotách“ je jediná výjimka, kdy jeho magie na mě nefungovala). Černo-bílé záběry, které dostávají barvu pouze, když se odehrává něco opravdu zásadního, ale především hypnotizující hlas vypravěče doplněný monotónním rytmem ubíhajících kolejí. To se nedá popsat, to se musí vidět. Evropu považuji prozatím ( spousta jeho děl na mě ještě čeká) za Larsův nejlepší film.(13.4.2006)

Snažte se vcítit do kůže Američana, který přijíždí do černobílého, deštivého poválečného Německa, kde všichni Američany nenávidí. Němečtí občané budou působit přátelským dojmem. Ani na okamžik jim nevěřte, chtějí Vás jen využít…. Když pomineme problémy Německa (které jsou celkem jasně vysvětleny), dostaneme se k zásadní otázce: CO TU VLASTNĚ DĚLÁ?? Vše bude brzy (a zase celkem jasně) osvětleno. A důležité věci podtrženy! Vlastně VYBARVENY! (skvělé!) Fantasmagorické obrazy, emoce, provokativní útok na inteligenci (či cokoliv), hudba, herectví a neskutečnej vypravěč (jak jinak), který nahradí výpravu za miliony. Za tím vším stojí šílený L. von Trier, protože kdo jiný dá v klidu ve spojitost sex, smrt a vlak, ze kterého se Vám obraz té doby vryje hluboko (a nejen) pod kůži. KDO JSTE PANE KESSLERE?? AŽ NAPOČÍTÁM DO TŘÍ, OMDLÍTE. jedna, dvě… AŽ NAPOČÍTÁM DO DESETI, TAK…. a počítá sakra pomali!!! Prostě DRAMA jako prase! Všichni, kteří obdivují tvorbu tohoto Dánského filmového ďábla by měli být spokojeni. Ti ostatní nechť jsou rádi, že jsou stále obklopeni světem barevným a veselým.(7.4.2008)

Jo tak timhle me Lars fakt dostal. Film se sice tvari jako nejaky desne osudovy dilo, hlavne diky hlasu vypravece, ale pribeh je vicemene jednoduchej a dobre srozumitelnej. Coz ovsem neznamena, ze by byl nejak hloupej, naopak je tu obsazeno hodne myslenek a celej film ma naprosto uchvatnou atmosferu, ze z filmu nemuze clovek spustit oci, obzvlast, kdyz je film natocenej fakt zajimave a svizne. Akorat to stridani cernobily s barevnou mi prislo vicemene zbytecny, precejen ta barva tu je jen tak nahodne, jedinej moment, kdy je fakt hodne pusobiva, je scena s vanou, jinak to moh klidne nechat cernobily cely. Film ma taky docela slusny herecky vykony, hlavne Jean-Marc Barr, jehoz postava ma fakt zajimavej vyvoj a pak Ernst-Hugo Jaregard, kterej je fakt paradne protivnej. Pak uz zbejva jen zminit, ze ma film paradni hudbu a vyjde jeden z Trierovo nej filmu.(27.4.2008)

Evropa, honosně nazvaný film pojednávající o skromném mladíkovi, který s vidinou zářné budoucnosti odcestuje do krajiny temně sužované minulostí. Válka skončila, ale Německo se přes ni stále zdaleka nepřeneslo, ještě není schopno překročit svůj stín minulosti a tak bodrý pracovník naráží na machinace a zlo okolí. Je figurkou v nesmyslné šachové hře... Tato hra však v podání artového snažení Von Triera není vůbec bohatě vykreslena, právě naopak, jsem měl občas pocit, že za tím uměleckým a vyumělkovaným vyprávěním, excelentní kamerou (zdaleka to nejlepší na filmu!) se skrývá poměrně triviální děj (nuda?), jehož detaily mohou asi plně ocenit jen diváci tento žánr a druh filmu záměrně vyhledávající... 7/10(22.7.2010)

• brit84

Pro tento film nemám pochopení. Minuta za minutou se táhly jako nekonečná doba a já nedostal žádné stéblo záchrany v podobě nějakého vrušivého momentu. Jediné co mě zde opravdu zaujalo, byl podmanivý hlas vypravěče. To je však pro mě tristně málo.(5.6.2011)

SPOILER: "Až řeknu deset, zemřeš." Nevím proč, ale k filmům od Larse von Triera prostě komentáře psát nedokážu, tentorkát se však pokusím. Evropa je geniální film, a to po všech stránkách, pokaždý když jej sleduji jsem neúprosně vtažen do samotného jádra příběhu a naslouchám hypnotickému hlasu vypravěče, jenž mi napomáhá stát se jeho hlavní postavou. Ačkoli se může na první pohled zdát, že Lars von Trier natočil vzhledem ke svým ostatním dílům v mnohém jiný film, není to pravda. Opět si pohrává jak s hrdiny, tak s divákem a tentokrát má obojí v moci ještě pevněji než jindy. Zentropa je vizualně propracovaná podívaná s dechberoucími hereckými výkony (opět úžasný Ernst-Hugo Järegård) a (překvapivě) naprosto úchvatným hudebním doprovodem. Trier má vše promyšleno do posledního detailu a ani na jediný okamžik nenudí...(18.1.2007)

Výborný film. Je pravděpodobné, že až ho uvidím podruhé, půjdu výš. Zatím velmi silné čtyři hvězdy za atmosféru, vizuál a skvělého vypravěče. Trier moc dobře ví. Není co dodat. Prostě "ví". (Pět nedávám proto, že mám stále pocit, že v Trierovi je víc... Možná dokonce přímo v Evropě... jen jsem to neodhalil napoprvé.)(15.10.2010)

"Nechci, aby ten zasranej vlak někam jel, chci aby zůstal přesně tady!"(13.3.2008)

Vizuálne atraktívne a atmosférou dostatočne podmanivé s podporou charizmatického hlasu vyprávača, aby sa na to po celý čas dobre pozeralo, takže v tomto ohľade ma Lars von Trier opäť sklamal, ale horšie je to už po stránke scenára. Tématika Nemecka tesne po vojne mi prišla nadmieru sľubná, ale inak ma to dejovo síce nenudilo, na čom majú značný podiel dobré postavy a celý ten netradičný nápad s vlakom a povinnou skúškou, čo mi neskoršie prišlo tak zaujímavo absurdné, ale zase ani výraznejšie nezískalo a to dokonca ani v záverečnej fáze, kedy sa to už celé očakávane vyostrí. Takže určite skôr uprednostním viaceré iné z jeho filmov, ktoré ma už zaujali komplexne, ale aj Európa má určite niečo do seba. 68%(7.6.2015)

Skutečnost, že nejen Češi, Slováci či Švédové nebo Poláci dovedou točit kvalitní filmy, je i u nás známa právě tak jako skandinávský hraný film a jeho přínos. To slovo skandinávský bych ještě podtrhl. Odmyslíme-li si skvělé prolínání barev ve filmu - ve světě i u nás používané jen zřídka - černobílé (mastérióznost divácky sdílených dějů) i barevnost (realita raně poválečného Německa) a doplníme-li, že se jedná o nevšední koprodukci čtyř demokratických zemí, mezi nimiž nechybí ani Německo, vstupujeme do takřka poevské poetiky, která je však pevně zasazena do doby svého děje. Sydowem čtený autorský komentář spolu se záměrně stupňovaným dějem nás nenechávají lhostejné do posledního okamžiku. Neméně pozoruhodný je i námět a scénář. Idealistický, americky až nepochopitelně nepoučený syn německé exulantské rodiny židovského (?) původu přijíždí pomoci zemi, zdevastované mj. spojeneckým bombardováním, aby vykupoval utrpení, kterým v jiné rovině ušel právě jen svým exilem. Jeho křehkost a naivnost ho činí nejen zranitelným, ale i manipulovatelným. Konec, který ho neodvratně čeká (alespoň v příběhu) jen pro něj svým způsobem vysvobozením: už nemůže být zneužit. Zajímavá je zmínka nejen o wehrwolfech, ale o činnosti nacistického podzemí vůbec právě v západním - dokonce v americkém -okupačním pásmu; překvapí i drsnost a nesmlouvavost ve vystupování amerických orgánů; je však pochopitelná v zemi, v níž cizinec nikoho nezná a jejíž obyvatelé jen postupně berou na vědomí apokalyptickou porážku, jež jim byla Spojenými národy uštědřena. Zmínka amerického plukovníka (?), že 80% Němců je oddáno NSDAP a nacistickému režimu, je příznačná. Díky EVROPĚ lépe rozumíme i našemu transferu a okolnostem i způsobu, za nichž probíhal. Ještě zajímavější je výstižná charakteristika německé národní povahy viděná skandinávskýma - v tomto případě asi nejvíce dánskýma - očima; od té české se v tom hlavním zase tolik neliší. Ve filmu je ovšem i mnoho ryze německých prvků; německá účast - lze říci - úrovni i vyznění EVROPY jednoznačně prospěla. Z hereckých výkonů nejvýrazněji na mne zapůsobila vynikající německá herečka Barbara Sukowa, u nás naprosto nepochopitelně neznámá (zvlášť úžasná je expresívně pojatá milostná scéna na obřím stole s dětskou železnicí v podkrovních prostorách jejího rodného domu právě tak jako důkladnost německých examinátorských úředníků, zatímco doslova vedle tiká srtnosná výbušnina; tato konfrontace je ve své vyhrocenosti zvláště zdařilou). Jedna ze závěrečných vět o Evropě, ilustrujících postupné vyhasínání mladíkova života, hluboce zapůsobí; je to působivá věta moderní evropské identity. Dílo vyznívá i jako vědomě nadčasové poselství. Právem. Vedle KATYNĚ, SOPHIE SCHOLLOVÉ, SACCA A VANZETTIHO, DOZNÁNÍ a řady dalších mu náleží určitě místo víc než čestné.(2.10.2008)

Ten film mi nedá spát... Je to vůbec dílo člověka, je možné natočit něco tak působivého a hlubokého po stránce příběhu i způsobu jeho filmového vyprávění? Je možné, aby byl film shledán po každém dalším zhlédnutí svojí dokonalostí šokujícím? Díky existenci Evropy to vypadá, že ano.(13.11.2005)

Moje druhé setkání s Lars von Trierem dopadlo úspěšněji. Evropa je velmi zvláštní film. Důraz je kladen přecejenom více na hodně zajímavou formu, která se mi moc líbila (kromě toho rušícího vlévání barev do černobílého snímku), ale je třeba říct, že ne na úkor obsahu, jak zde někteří zmiňují. Vykreslení poválečného prohnilého Německa se stejně prohnilými obyvateli a jeho depresivní atmosféry je velmi působivé, a to i díky občasnému výbornému monologu vypravěče. Divák sleduje rozpad ideálů, představ a vlastního světa hlavního hrdiny a soucítí s ním. Tuší, že se řítí do zkázy a přitom sám dostane potřebu Leovi sdělit, aby vykonal ten zoufalý závěrečný akt, který by sám, díky vcítění se do jeho kůže, taky nejraději udělal. Tragédie však spěje paradoxně k vysvobození...Vidím to na solidní 4* a jsem zvědavý, s čím na mě režisér vyrukuje příště.(20.7.2011)

Hmmm, musím uznat, že na mě tenhle dánksý enfant terrible udělal dojem. Pokud nebudu počítat muzikálový Tanec v temnotách, je to jeho první film, který jsem měl tu ČEST vidět. Evropa je navýsost originální snímek, Lars přímo přetéká režisérskými nápady, které dští do narativní i formální linie, úžasně využívá přední projekce, čímž dodává mnoha scénám velice zvláštní, velice podmanivý "look", hraje si s významovými kontrasty barvy a černobílé, v naraci alegorií zavánějícího příběhu z čerstvě poválečného Německa skáče kam se mu zachce a nad tím vším se vznáší hypnotizující komentář Maxe von Sydowa... "On the mental count of ten, you will be in Europa. Be there at ten. I say: ten." P.S.: Úvodní záběr ve mě silně evokoval Lynchovu Lost Highway a celý příběh zase v čemsi připomínal Jarmushova Dead mana... náhoda? :) Boduješ, Larsi! 90%(11.6.2007)

Divácký zážitek poněkud kazí fakt, že se jedná o pomyslný vrchol trilogie, jejíž prví dva díly tady nevyšly. Hodnotím tedy samostatně. Vzhledem k tématu jsem často během projekce myslela na Hollandové Evropu, Evropu, což je poměrně logické. Zdejší von Trierův formální exhibicionismus uvádí do soukolí děje kombinaci černobílého a barevného filmu, klaustrofobické prostředí vlakových kupé, tolik symbolických pro holokaust, jakoby už nestačila sama schizofrenie prvních měsíců po dubnu 1945 sledovaná optikou lehce naivního Američana. Náročný pocitový film s lehce překvapivým rozuzlením.(5.6.2017)

Vidět Antikrista a po něm Evropu je opravdu nářez!! Rozhodně lepší naž naopak. Hříčka mistra Triera před velkým odhalením. (Někdy si opravdu říkám, že si paní Trierová měla vzít své tajemství raději do hrobu. Ale kdo ví, možná bychom přišli o Melancholii?) Máte jedinečnou šanci dostat se přímo do srdce Evropy. Stačí zavřít oči a počítat do deseti.                   Zajímavé komentáře: Faye, Dudek, Eddard(21.11.2014)

• Mahalik

Objímám vzpomínku na Trierovo Tanec v temnotách. Nechci ji nikdy vidět podruhé, bojím se, že už to takový nebude. V případě Evropy mi krouží v hlavě myšlenka, že tady druhá projekce taky nebude možná. Ale z úplně jinýho důvodu. Lars mě vede tunelem, kterej nemá konec (je to snad symbol smrti?). Ta cesta je trnitá (bohudík za to), ale co je horší- je nudná. Průvodce má slibný, pevný a povědomí hlas. Má zájem vás hodit do transu. Mě bohužel ne. A to prosím hroší kůži nevlastním, jsem prostě jedním z vás. Sny o tom, že tohle bude velkolepý, Trierovsky nezapomenutelně natrhávající, se nekonají. Zbývá jen bezbřehá nuda s vůní páry od lokomotivy a varování, že houpání se na židly je dost nebezpečný, zvláště pokud je to za účelem zahnání Evropský nudy. Never more! ____ Chcete-li maximální zážitek, něco, co vás zaručeně dovede k šokujícímu přemýšlení, podívejte se na předposlední obrázek z galerie tohoto filmu. Dá vám víc, než celý film....(28.7.2009)

Zajímavý film. Ne, je to mnohem víc, než zajímavý film, je to audio vizuální orige se vším všudy!!!!! Za poslední léta jsem neviděl takhle autogusetivní film, který ještě díky dokonale mysterioznímu hlasu vypravěče Maxe von Sydowa působí víc tajuplněji a skvostněji. Začátek je famozní a budu na něj vzpomínatž opravdu hodně dlouho. Originální, dokonale nápadité a vše zaobaleno do looku, který malinko připomíná Sin City, ale tohle je víc umělecé. "Budu počítat od jedné do deseti. Až řeknu deset, budeš v Evropě. Říkám tedy jedna.“(9.11.2008)

Europa je skvost po všech stránkách. Mám rád Kafkovy knížky a myslím, že Von Trier dokázal zatím nejúspěšněji ze všech režisérů ve svém filmu navodit tajemnou atmosféru jeho knih. Umístění děje do poválečného Německa a zápletka s dopravní rodinnou firmou Zentropa a partyzány Werewolfu jakoby pocházely z pera autora Procesu, či Proměny. Oceňuji originálním způsobem pojatou černobílo-barevnou kameru s unikátním využíváním modrého plátna. Střih a jiné způsoby přechodů scény jsou zde na nejvyšší řemeslné a umělecké úrovni. Už jen za scéna se sebevraždou ředitele společnosti by si tvůrci zasloužili být zbožňováni.(15.6.2007)

miluju tenhle film(29.10.2007)

Kafkovský minimalismus posílený originálně poetickým a dechberoucím obrazem založeným na síle kontrastu a zlomu. Beznaděj, nicotnost, samota, nepochopení - to ve mně vyvolala Trierova Evropa a i přes to mám chuť nechat se "zničit" a zlomit znovu. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10...(15.6.2009)

"Pluj po proudu řeky jako plynou i dny. Vydej se k oceánu, jenž zrcadlí nebe. Chceš se probudit, aby ses zbavil obrazu Evropy. Avšak to není možné..." Bez vypravěče by byl film poloviční:-)(15.11.2005)

Skvělý prolog, který je pouze sytézou hlasu vypravěče a záběru na ubíhající koleje, uvozuje do formálně skvěle udělaného snímku. Ale nejen to, Trier si zde hraje i se sebereflexí filmu a jinými filmařskými postupy a přesto ani na chvíli nezapomíná na diváka, kterého už od počátku zaplete do sledování filmu tak, že se vám bude těžko vypínat i u konečných titulků. Nezapomenutelná je atmosféra, která je tvořená vlastně naprosto jednoduchými principy, ale o to víc působivými. Skvěle rozehraná mizanscéna a geniální je bezesporu i hlas a způsob vyjadřování vypravěče. Pro mě je to jasný plnej počet - 5 hvězd. Trierovy se totiž daří získat na svou stranu jak diváky méně náročné, tak i pečlivě pozorující hnidopichy hledající za každou scénou význam...(31.1.2008)

Zdá se mi, že obsah sdělení je mnohem méně hluboký a hlubokomyslný, než se mi snaží namluvit režisér svými vycizelovanými uměleckými prostředky. Pořád si myslím, že umělec, který má co říct, by se měl snažit říct to tak, aby mu ti, ke kterým mluví, rozuměli, a nikoliv naopak, aby svými kreacemi obsah sdělovaného zastíral. Je to možná v případě tohoto filmu můj osamocený názor, nicméně. nedovolí mi dát víc než 60%.(29.10.2010)

Cynismus Larse von Triera v plném rozkvětu je tentokrát zaobalený do poválečně depresivní vyprávěnky. Příběhu o zpočátku lehce naivním člověku, který se octne uprostřed mašinérie drah, zmítaném nejen připitomělou byrokracií, ale i láskou, dodává syrová černobílost a občasný barevný flák, punc kafkovsky zabarvené absurdity. Opět jsou tu typické znaky nedogmatické tvorby páně režiséra a scénáristy v jednom ... vypravěč, který je postaven do role téměř meditativně hypnotické, hudba je velmi atmosférická a výběr herců skvostný. Prostě a jednoduše - na tak napínavou a vyhrocenou jízdu vlakem dlouho nezapomenete. 90%.(3.2.2008)

Vrchol Evropské trilogie a Trierova „předdogmatického filmu“. Základní zápletka je shodná s Kafkovým Nezvěstným – mladík přijíždí „na zkušenou“ do země, o jejichž pravidlech a současné situaci toho mnoho neví, a jediná osoba, kterou v ní zná, je strýc, jenž ho do ní na počátku uvede. Brzy se však jejich cesty (fakticky) rozdělí a mladík proniká do pohnuté historie německého národa na vlastní pěst. Jako cizí (idealistický) element však v moři intrik a naprostého relativismu, neschopného určit rozdíl mezi dobrem a zlem, nedokáže obstát. Ač Trier nebazíruje na historicky přesných faktech, POCITY a NÁLADU země, jež v předchozím půlstoletí prošla tolika proměnami a otřesy, vystihl dokonale. Zároveň jde i o Trierův vizuální vrchol; spoléhá na úžasnou, typicky „evropsky“ svobodomyslnou kameru, nestřihové přechody mezi scénámi, přední projekci a temné ladění, z kterého vystupují barevné předměty klíčové pro tu kterou situaci. Těžce nadčasový a trierovsky svůdný film.(27.7.2006)

Zatiaľ pre mňa najlepší Trierov film (keď si odmyslím jeho minisériu Riget). Film, v ktorom neuvidíte ani záblesk slnka, úžasná noir atmosféra rokov 0-1 rozbombardovaného Nemecka, krásny vizuál a podmanivý hlas Maxa von Sydow. Sledujeme tu postupné vytrácanie ideálov naivného mladíka až do trpkého konca. Niečo také v pochmúrnych a ťažkých časoch nemá miesto. Opäť ma zaujal aj E.H. Jaregard, ktorý bol v úlohe panovačného strýka s typicky nemeckými zásadami absolútne famózny. 85/100(17.12.2014)

Zlomený svět plný zlomených lidí. Pokřivených duševně, válkou, mírem, bezmyšlenkovitou prací, naivitou, nenávistí, láskou, vinou. Dokonalé zobrazení poválečného Německa, a maximální absurdity společenského stroje - pro Triera typické, cynismus a smrt naivní humanity v chaotickém světě na konci pekla. Kafkova splněná noční můra. 9/10(5.4.2016)

Velka stylovka. Nabuchana forma suverene prebija obcas nie prilis strhujuci obsah. Je skoda, ze Trierovi prdlo v bedni a namiesto tocenia super filmov otravuje svojou terapiou. 9/10(4.2.2019)

tak tento film vas veru nenecha chladnymi...trier ma okuzlujuci styl...od prvej do poslednej minuty strhujuce divadlo...a hlavne cb format, ktory ja tak milujem!(12.3.2006)

Je to skvělé, promyšlené, originální a silné. Jen jsem nepochopil (a bylo to i podle mě zbytečné) prolínání barevné a černobílé. Snad nejgeniálnější je scéna, kdy leopold souloží s Kate na vláčcích a pod nimi si Hartmann podřezává žíly, pak přijdou dolu, klepou na něj a zpod dveří začne vytékat červená voda, takových skvělých scén je tam spousta. Trier si podle mě celou svoji kariéru klade schválně nějaké překážky a snaží se je pokořit, v tomto případě se mu to skvěle podařilo.(4.2.2007)

Když jsem se na závěr ujistil, že hypnotický hlas, který ke mně promlouvá, je opravdu Max von Sydow, začal jsem hledat už další a další hvězdičky..(10.1.2009)

Úvodná pasáž s navodzovaním hypnotického stavu a vlastne ani celý film zo mňa nespravil obdivovateľa Trierovej tvorby. Je pravdou, že tento zvláštny film som vnímal ako druhý najlepší (po Dogville), že uznávam majstrovstvo tvorcov i výkony hercov, ale prehováral ku mne rečou, ktorej nerozumiem. Ešte šťastie, že som v tom nepochopení ojedinelý a ostatní si film užili.(12.6.2018)

Film s mnoha myšlenkami, nápady a krásnou formou, který ovšem stojí na téměř nezajímavých základech. Samotný příběh mne - snad krom zasazení na konkrétní místo a čas - neuchvátil, postavy mi byly spíše ukradeného. A do takové nijaké atmosféry vjede Trier s geniálním nápadem a já pár minut jen zírám, abych za okamžik zase zabředl. Velká škoda, protože kdykoliv se chopil slova vypravěč, věděl jsem, že je tu někde zakopaný ten geniální Lars z mého nejoblíbenějšího Dogville. Ovšem byl moc hluboko a odkopal se jen málokdy.(16.6.2012)

Jak popsat své dojmy z geniálního filmu? A tenhle film je geniální po všech stránkách.(3.12.2012)

• Chrustyn

Tak toto jsem bohužel moc nepochopil. Zjiišťuji, že filmy Larse von Triera asi nejsou pro mě. Zatím jsem viděl jen dva a ani jeden se mi nelíbil. 2* dávám pouze za zajímavý vizuální styl, který střídá černobílou i barevnou kameru a také za originalitu, kterou byl film natočen (filmem diváka provází jakýsi vypravěč, který diváka vtahuje do filmu a dělá z něj jednu z postav). Jinak jsem se od začátku do konce nudil a tím jsem se i ve filmu ztrácel.(31.5.2007)

For Me 91%(8.11.2009)

Skvělá noirovka, ze které jde cítit ovlivnění Kafkou. Výtvarně je to překrásné. Každý záběr je do detailů promyšlen a fígl s částečně barevnými snímky je kouzelný. Do toho přidejme temnou, beznadějnou atmosféru. Neznámé a nelogické prostředí s nesmyslnými pravidly. Hypnotický hlas vyprače, který jenom podněcuje zdání neskutečnosti snu. A samozřejmě zpochybnění dobrého a zlého, které se dá aplikovat na nejen poválečnou dobu.(10.3.2009)

První jsem váhala, jaké hodnocení dát. Prvně jsem to odhadovala na 5, ale nakonec jsem si to nechala uležet v hlavě a skončilo to na 4. Proč? Protože byli místa, kdy jsem si říkala, jak už to vlastně dlouho jede. Je fakt, že jsem byla nadšena provedením, miluji režii Triera, ale hrozně mi to srazil Ernst. Jeho opravdu nesnáším, je to tak nesympatický herec, až je mi blivno (utrpení při Riget). 4 za celé provedení filmu, mínus za herce a za někdy slabé chvilky.(19.7.2010)

Zcela mimořádně temný film. Po filmařské stránce mu nelze nic vytknout a právem lze mluvit o filmovém skvostu první velikosti. Také zmiňované srovnání s Kafkou je velmi přesné. Takhle nějak by měl být zfilmován jeho Proces... Proč jsem tedy nedal plné hodnocení? Protože Trier neprve vybuduje faktograficky poměrně přesné kulisy rozbombardovaného, zbídačelého Německa a pak v nich hraje zcela jiný kus, než by poučený divák čekal. Německo bylo po druhé světové válce především zlomené. O nějakém sympatizování s nacisty nemohla být řeč. Jistě, že Němci Američany nikterak nemilovali a zločiny nacismu byly ještě natolik živé, natolik aktuální a přitom obludné a neuvěřitelné, že jim zkrátka nemohlo být věřeno a uvěřeno. Samotná organizace Werwolf nebyla nějakým lidovým odporem, ale Nacistickými špičkami plánovanou a v průběhu roku 1944 také realizovanou akcí. Jejich činnost byla ale až překvapivě slabá a po válce se organizace na území obsazeném západními spojenci zcela zhroutila. K jejímu rozkrytí přitom z větší části pomohli sami Němci. Pravda, trochu jiná byla situace na východě a především v našich Sudetech působili Werwolfové poměrně citelně, ale o tom film neříká nic, neboť se celý odehrává na území obsazeném západními spojenci. Kromě toho jsem ve filmu velmi postrádal otázku po kořenech nacismu. Ten je zde představen jako podivná temná infekce, ne nepodobná středověké morové epidemii. Ani tohle však rozhodně neplatí a cesta ke kořenům Evropy by měla vypadat rozhodně jinak, než jak ji vidí Lars von Tier... Samozřejmě, že film není rekonstrukcí či hraným dokumentem. Auror má právo na na subjektivní pohled prošpikovaný děsivými nočními můrami. V takovém případě však zřejmě nebylo nutné situovat děj do poválečného Německa. A opět... Ne, že by si to období nezasloužilo filmovou reflexi... Rozhodně ano... Tierův film jí však při nejlepší vůli není... Zajímavé komentáře: Kinej, Faye, Dudek, k212, Ajantis, jahol, Madadajo, Borec3, Persona, KeyserSoze, DonFrolimo(15.6.2008)

Tak trochu jako realita, tak trochu jako sen působí poválečná Evropa v podání Larse von Triera. Příběh zasazený do Německa roku 0 (těsně po 2. sv. válce) v sobě spojuje jakési tajemno spolu s nezvratnou osudovostí, která je odpočítávána hlasem vypravěče. Je to až kavkovská atmosféra, která dělá z filmu výjimečný zážitek. Umělecko-výtvarná stránka filmu tak zapadá do celkového příběhového konceptu až je to neuvěřitelné: černobílý obraz, z kterého se barva prodere jen v místech největšího emocionálního napětí, výjevy, které se místy objevují na pozadí za hlavními hrdiny a hudba, která je prostě dokonalá.(25.6.2008)

Abych se přiznal, tak jsem od filmu s takovou pověstí čekal cosi víc. Přesto zklamaný určitě nejsem. Moc pěkná a hluboká výpověď o člověku typu Švýcarsko, který byl naprosto šíleně semletý okolní mašinérií a obrovským nátlakem snad ze všech existujících stran. Domnívám se, že Trier skvěle vystihl atmosféru poválečného Německa, ale těžko cokoli s jistotou tvrdit, když jsem v té době neplaval ani ve vejcích. Nejvíce z celého filmu se mi líbily pasáže, když hypnotizér se sexy hlasem promlouval k divákům. Líbilo se mi i střídání černobílého formátu s barevným, ačkoli jsem v něm nezaznamenal žádnou logiku. Uvítám, když mě v poště někdo obohatí vysvětlením. Celkově tedy moc podařený snímek s pěkným poselstvím, ale jaksi jsem neměl pocit, že bych snad sledoval něco mimořádného.(16.9.2018)

Lars von Trier v úlohe sugestívneho básnika z Metropolisu.(6.4.2014)

Úplně se třepu hrůzou, když si představím všechny velké filmové odborníky a všechny ty filmové laiky nabité filmovým intelektem, tady z databáze, jak čtou po řadě mé komentáře a právě porovnávají tři hvězdičky, které jsem dal Evropě, s tím, co ode mne dostal předchozí film (Jay a mlčenlivý Bob vrací úder). A tak to řeším podobně zoufale a spontánně jako Leo, v téhle zmatené, mne cizí csfdEvropě hodnotící vlastně samu sebe, a dávám v rozporu se svým svědomím hvězdičky čtyři filmu, který mne přesvědčil svou obrazovou výtvarností, velkou spoustou scénáristických, režisérských, střihových a nevím jakých nápadů, (jen) některými hereckými výkony, občas tolik vychvalovanou hudbou (oč mě ale víc vzala třeba hudba v nedávno uvedeném Pokání) a vynikajícím, úžasným on-line komentářem Maxe von Sydowa, ale který mne současně nechal (téměř) zcela chladným a vůbec nevzal za srdce.(18.3.2008)

Adaptovanie sa je jednou z mnohých tém, ktoré vo svojich dielach Trier využíva. Spravil tak v prvku zločinu, v americkej trilógií a rovnako je tomu aj tu. Prichádzame do Nemecka tesne po vojne spolu z hlavným hrdinom. A spolu s ním máme možnosť cítiť podlomeného ducha povojnového Nemecka, ktorý kontrastuje s morálnym a idealistickým zmýšľaním hlavného hrdinu. Aspoň zo začiatku. Chtiac nechtiac sa hlavný hrdina dostane do víru udalostí, ktoré sú pre Nemcov na dennom poriadku a ktoré najprv nechápe, ktorým sa neskôr prispôsobí aby na konci proti nim bojoval. Toto jeho hľadanie "toho čo je správne" je dotvorené prepracovanou vizuálnou stránkou, ktorá okrem zadných projekcií, ktoré Trier využil aj v predošlom filme Médea, využíva hru s čiernobielym svetom a tým farebným. Využíva nájazdy, úzke priestory, ktoré striedajú tie široké a v ktorých sa kamera pohybuje z neuveriteľnou ľahkosťou. Vďaka tomu sme vťahovaný do sveta Trierovej Európy. V nemalom rade na tom má zásluhu aj Max von Sydow so svojim démonickým hlasom ako rozprávač. Herecké výkony ako obvykle bezchybné, rovnako aj miera vypovedaného a zobrazeného. Dôstojné zakončenie Európskej trilógie.(20.9.2011)

10/10 Pakliže chce člověk prozkoumat všechna zákoutí světové kinematografie, vězte, že tady ta zastávka je velkou povinností. Tak si říkám, když vidím Larsovo dílo komplexně, že "každý" stát má svého režijního génia a Dánsko má jednoznačně Triera.(5.12.2006)

Filmů o tom, do jakých extrémů zahnali Němci situaci za druhé světové války, je mnoho. Naštěstí jsou ale také filmy, které ukazují, že do extrémů dění zahnali i Američané a spol. bezprostředně po konci války - mezi takové filmy patří i Evropa. Krásně ukazuje, že ať se dostane k moci kdokoliv, není to nikdy přínosem pro všechny a vždy se najde někdo, komu se to nechá sežrat... Moc prostě dělá z lidí zvířata... Evropa je neuvěřitelně krásný snímek natočený velmi originálním způsobem. Forma vyprávění i změn barev a prostředí je úžasná a fascinující. Promluvy vypravěče na začátku, na konci a nejednou i během filmu byly vynikající, umocňovaly atmosféru a především na úplném začátku jsem to opravdu cítila... Jak já toho Triera obdivuju... To je opravdu Umělec!!!(23.11.2012)

Konecne doslo na me prvni setkani s Larsem von Trierem a rozhodne nebylo posledni. Unikatni atmosfera tomuhle kousku totiz v zadnem pripade nechybela a hned od prvnich sekund, kdy se ozval temny a hypnoticky hlas Maxe von Sydowa jako fantastickeho vypravece, mi bylo jasno, ze se tady deje neco zvlastniho. Max byl nakonec ale jednoznacne nejlepsi soucast celeho filmu, nastesti to komentoval prubezne cele a dodaval tomu potrebnou stavu. Dalsi davky haluznosti vytvarela velmi zvlastni technika pouziti pozadi, ktera predem rezignovala na jakoukoliv realisticnost, kdy namisto realnych backgroundu byly za herci promitany oldskool filmove lokace. Bohuzel to trosku doplatilo na prostredi nemecka a obdobi okolo WWII, ktere je mi silne nesympaticke. Do extra vyssich hodnoceni tedy nejdu, ale je nutne brat to s rezervou a s ohledem na muj vkus. Koneckoncu, jsem entita, ktera povazuje Shindleruv List za shit. Nektere hlasky mi ale asi budou jeste chvilku znit v hlave. "You want to wake up to free yourself of the image of Europa. But it is not possible." 7/10(6.12.2008)

Během filmu jsem si říkal - je možné, aby někdo vůbec natočil něco působivějšího? Výtvarná stránka je dokonalá. I příběhová je dost dobrá, motiv zrádné femme fatale je sice ohraný už od dob filmu noir, ale přesto jsem ho nečekal a docela mi vyrazil dech. Nebudu to protahovat, Evropa je maximálně působivý portrét snad nejpodivnějšího a nejzvrácenějšího z kontinentů. A já si pěti hvězdičkami už dlouho nebyl tak jistý.(9.6.2008)

Franz Kafka á la Lars von Trier.(6.2.2009)

V USA tento film bežal pod názvom Zentropa, u nás pod názvom Európa, ale nesmie sa zamieňať s filmom Európa, Európa z roku 1990. Film nás nenecháva na pochybnostiach, že nacizmus bol extrémny prejav nemeckého národa. Odohráva sa tesne po 2. svetovej vojne v roku 0, v krajine ťažko traumatizujúcej svojou prehrou, beznádeje a kontrolovanej Spojencami. Väčšina obyvateľstva však skryto sympatizuje s nacistickými myšlienkami a niektorí sa dokonca aktívne zapájajú do deštruktívnych akcii. Tí sa združujú v tajnej organizácii „Werewolf" (Vlkodlak), ktorá si kládla za cieľ vyhnať Sovietov z východného Nemecka. Nakoniec aktérom nimi naplánovanej akcie sa stane aj mladý Americký pacifista nemeckého pôvodu, ktorý prišiel znovu budovať vojnou zničené Nemecko.(23.2.2016)

Režijně výborné, do morku kostí mrazivé veledílo od prvních sekund. Způsob, jakým si Trier hraje se světlem, kamerou, vypravěčem, hudbou, oslovuje diváka, motiv ubíhajících kolejí, barvy, kontrast, rutina, láska, nespravedlnost, nedoceněnost, netolerance, využívání, bolest, smysl života. Pro mě první Trierovina, nicméně po tomto zážitku rozhodně ne na dlouhou dobu poslední. You want to wake up to free yourself of the image of Europa but it is not possible. (28.9.2008)

• kobejn

This is not for me - ryze artistní samoúčelná hříčka která vypadá jako starší sestra Sin City.(28.8.2011)

Mám problém s hodnocením filmů Larse, myslím, že jsou nadhodnocenné. Lars je někdy více módní záležitostí a značkou, než zárukou skutečné kvality. Zmíním se o mých oblíbenějších filmech od Triera. Antikrist je bezesporu nadprůměrně nápaditý a jen průměrně šokující, nejlepší scény jsou podobné těm, které zopakoval později v Melancholii - statická kamera zaměřená na zpomalený výjev - takové velmi dobré obrazy vložené do filmu. Pak jsou tu filmy, které jsem viděl jen ze zvědavosti, protože jsem je vlastně ani nechtěl dokoukat. ještě zmíním Dogville, IMHO to je příšerný film. Evropa je v úplně jiné kategorii. Evropa se mi jeví po prvním zhlédnutí jako dokonalý film, který mě DOSLOVA zhypnotizoval. Dokonale jsem se do filmu pohroužil a emočně mu propadl. To, že to má dynamiku a strhující děj podpořenými skvělými dialogy, je asi nezbytné, aby byl výsledek takto brilantní. RESPEKT Larsi.(30.11.2012)

K von Trierovým filmům mám dost rozpolcený, dvojaký vztah. Buď totální sračka a odpad! (např. Melancholia), nebo lahůdkový divácký zážitek (Antichrist). Europa je samozřejmě v té druhé skupině - už moje její první projekce začátkem devadesátek se mi zapsala hluboko do divácké mysli. Četl jsem tehdy náruživě Kafku a tenhle příběh mi přišel tak nádherně, přímo čistokrevně kafkovský... A pamatuju si taky, že při závěrečné scéně a písni dostala kdesi v předních řadách jakási křehká citlivá dívka záchvat usedavého pláče. Chápu, že pro nepřipraveného, jemnocitného diváka, nikdy příliš nepřemýšlejícího o válce, smrti a podobných přirozených jevech a faktech, může být tenhle film kapánek depresivní. Já si v něm naopak libuju jako moucha v... jako vosa v medu. Nejlepší postavou filmu je myslím německy chladnokrevná a fanatická werwolfka (s podezřele slovanským jménem) - kdo z chlapů by kvůli ní nevyhodil do vzduchu třeba deset vlaků plných dětí, že jo?(16.7.2014)

Trier až magicky vtahuje diváka do vykolejené, zvrácené doby a doslova ho vymáchá v temné až halucinační atmosféře, tak, že závěrečné titulky působí dojmem šoku, násilného vržení zpět do skutečné reality. Příběh je poměrně jednoduchý, pracuje se schematy nepříliš vzdálenými filmu noir, vizuální stránka však rozhodně není pouhou nápodobou dobových postupů - už jen přiznaná ateliérovost natáčení, obsese zadními projekcemi, trikové postupy a snaha o opulentní efekty, barevné náznaky a další nepřeberné podněty dělají z filmu jeden z nejopojnějších vizuálních zážitků, co kdy plátna spatřila. Navíc využití vypravěče - hypnotizéra, který jako by celou vizi ovládá se dá rovnou označit za geniální a výborně uvádějící diváka do děje a horečnatého světa. Metafora dějin jako cesty vlakem, která nutně končí katastrofou, jakkoli se člověk tomuto vývoji událostí vzpírá a má je domněle ve svých rukou, nabízí již třetí vrstvu - Evropa je opusem jak pro milovníky napínavých a enigmatických příběhů (a žánrové hry), vizuální požitkáře a formalisty, tak pro ty, co film berou jako silný podnět k přemýšlení. V každém tomto aspektu film funguje na pět hvězd, takže je výsledné hodnocení více než jasné.(20.4.2012)

Pro mě nejlepší Trierův film.(19.4.2010)

Když jsem viděla Dogville, myslela jsem, že víc už Lars von Trier udělat nemohl. Pak mě ale Prolomit vlny přesvědčil o opaku. A teď přišla Evropa a já nevím, zda je možné ji srovnávat s nějakým filmem, vím však, že takhle vypadá umění. Dokonalá práce s kamerou, skvělé prolínání černobílé a barev, scénář bez chyby a hlavně vypravěč. Trier vás vtáhne do děje a nepustí vás z něj ani po závěrečných titulcích. Tenhle zážitek mě jen tak nepustí. "Až řeknu deset, zemřeš..."(24.1.2007)

Lars von Trier rozehrává svojí atmosférickou hru na kočku, myš a loutku v neuvěřitelně temném období a také tomu podřizuje samotný film. Svérázná "laterna magika" implementovaná do filmu, barevností šetřící za účelem syrové atmosféry, kde barvy vyplouvají na povrch jen ve chvílích významných, dodává filmu experimentální ráz, jenž jde ruku v ruce s absurditou doby. Forma tedy jednoduše geniální. Do této doby vysílá démonický vypravěčův hlas diváka coby mladého člověka plného nezkažených ideálů aby pomohl rozervanému národu vybudovat novou zem. Než se však stačí rozkoukat je vržen do tohoto světa plného odcizení, oboustranné nenávisti a válku přeživšího násilí aniž by byl předem varován kdo je hodný, kdo je zlý a kdo je ošklivý. Kolotoč událostí spolu s odtažitostí strýčka se ukládá v čistém mladém těle s lehkostí parní mašiny společnosti Zentropa. Začíná boj s časem, s prostým lidským rozumem a s absurdní dobou kde nikdo není, nebyl a nikdy nebude vítězem.(6.3.2008)

Námět je mimořádně zajímavý, jeho zpracování do scénáře také velmi dobré. Po formální stránce působivé. Jen bych se trochu pozastavil nad užitím promítacího plátna, které nebylo vždy povedené, a nad užitím barevného filmu před ("černobílým") promítacím plátnem. Toto na mě působilo až na pár výjimek velmi rušivým dojmem.(13.9.2006)

Sugestivní pohled do duše poválečného Německa z pohledu idealistického amerického mladíka s německými kořeny, jenž přijíždí do otčiny ukázat vlídnější tvář americké okupace. Jenže ideály většinou nejsou určené k naplňování, ale k borcení. Dílo mistra von Triera se špatně komentuje. Musí se vidět. Ale v Europě ukázal, že je geniální. 100%(2.1.2010)

Viděl sem to ve škole v originále ale ne celý..příběh mi přišel velmi fikticní a ¨jména herců ža na Mxw von Sydowa mi moc neřekli....tenhle film se mi líbil ale dosta málo o něm vím....nicméně s filmem podobného žánru jsem se ještě nesetkal...(28.5.2008)

Jeden z nejoriginálnějších filmů jaký jsem kdy viděl. Technická a vizuální stránka (zejména střih) je fenomenální. Trier zobrazil poválečné Německo hodně frustrujícím způsobem, ale také se spoustou cynických scén ("Máme rozkaz zabrat topení, reparace pro Skandinávii"). Nápad s vyprávěčem se opravdu povedl. A ten závěr - "You want to wake up"...(16.4.2009)

Lars von Trier je prostě skvělý filmař. O tom se nedá moc pochybovat. Má skvělé nápady, které se ukazují i ve snímku "Evropa". Jeho poválečné pojetí Německa je nesmírně zajímavé a originální. Skvělý je hlas vypravěče, pokud o něm tak můžeme mluvit, který jasně určuje to, jak se bude příběh vyvíjet. To odpočítávání je prostě geniální. A stejně mě film nedokázal strhnout, abych si řekl, že celkově to je velké dílo.(20.12.2014)

ocenenia : MFF Cannes 1991 - Cena poroty, Najväčší umelecký prínos, Cena spoločnosti "Commission supérieure téchnique de l'image et du son" (CST)(21.3.2013)

Ve filmu je neuvěřitelně zachycena atmosféra poválečného Německa. Sebedestrukce lidí zobrazena strýcem alkoholikem, rozbombardovaná města, která jsou vidět z vlaku, ve kterém Leo pracuje, myšlenky, morálka. Atmosféra filmu je velmi tísnivá a zoufalá. Do příběhu je také vmotána činnost Werwolfů, německých záškodníků, kteří na konci války a na počátku poválečného období v Německu prováděli menší nebo větší útoky v zájmu již rozpadlého nacistického Německa Film je natočen velmi zajímavě, většina děje se odehrává v barvě černobílé, ovšem v silných nebo důležitých okamžicích se obraz změní na barevný. Chování některých charakterů je bizarní a některé situace jsou nepřirozené .Hlas Maxe von Sydowa coby vypravěče je naprosto neuvěřitelný, až magický. Pokaždé když se do filmu vmísil, cítila jsem se jako zhypnotizovaná, tento dojem ještě více zdůraznil podkres monotónního zvuků kolejí. Hlavní postava Lea ztvárněná Jean – Marc Barrem ve filmů moc nepromluví, ale o to více je vidět změna jeho charakteru v průběhu filmu.(11.5.2014)

Vlmi neobvyklý film, líbil se mi hlavně po vizuální stránce, černobílé závěry přecházející do barev jen v těch největších zlomech, či barevné obličeje na černobílém pozadí, to byla pastva pro oči. Dějová linka, plná manipulací s naivní hlavnípostavu se mi také líbila a nečekaný závěr mě opravdu dostal. Samozřejmě nemohu zapomenout na vypravěče, který byl základním stavebním prvkem filmu, škoda, že jsem ho neslyšel v originále, ale pouze dabovaně.(10.9.2008)

Velice propracované rozvedení filosofického sporu determinismus (vlak jedoucí podle jízdního řádu po přesně položených kolejích) versus svobodná vůle (mohu nějak pomoci, mohu měnit osudy svou láskou, mohu se měnit láskou). Scénář je ale poněkud fádní a neobjevný, což na druhou stranu Trier bohatě vynahrazuje obrazem, hudbou a Sydowem jako vypravěčem. Zatímco demokratická mytologie líčí touhu lidstva po svobodě, Tiers ukazuje lidi toužící po přesném jízdním vlaku, po pevné ruce, která jim bude ukazovat kde stát a co dělat.(18.12.2008)

Tohle Trierovo dílo bylo konečně to, co mi sedí. Sice se standardně neubránil depresivní atmosféře, ale to k poválečním letům a zejmína v Německu patřilo. Dokonale prolnul děj s obrazem a hudbou a vytvořil působivou atmosféru, které nešlo uniknout. Obrazová stránka byla vynikající, v níž využil spoustu prostředků typických pro starou dobrou kinematografii. Nakonec dávám 5* hvězdiček a tuhle lahůdku doporučuju. [ PŘÍBĚH: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 3+ /// CASTING: 3 (3*MAX) ](14.8.2012)

Tak tento film ma neskutocne tajomnu atmosferu.Samotny hlas rozpravaca pribehu je natolko putavy, ze aj niekolko rokov po pozreti filmu mi jeho hlas rezonuje v hlave ked si spomeniem na toto dielo. Lars von Trier je reziser ktory vie strhnut vasu pozornost natolko, ze stratite pojem o case a dufate ze sa film nikdy neskonci.(11.5.2013)

Místo explicitního pohledu na válku jako takovou zvolil Lars von Trier spíše společensko-psychologický film, ve kterém velmi dobře vystihl bezvýchodnost poválečné situace v Německu. I když je hlavní příběh bezesporu napínavý a v některých momentech dokonce strhující, je zároveň zajímavé sledovat, jak válku a její důsledky (především v oblasti mezilidských vztahů) hodnotí vedlejší postavy. Určitě nejde o nejlepší Larsovo dílo, ale kvůli výborné práci s obrazem, několika silnějším momentům a pohlcujícímu účinku ve vypravěčských vsuvkách má své nesmazatelné místo v Trierově filmografii.(16.1.2011)

Pěkně podvratný snímek.. Trier dokázal, že i se stativem dokáže natočit velmi působivý film...formálně krásné, Trier si vyhrál s čím mohl, dějově je perfektní především poslední půl hodinka...(25.4.2008)

• MJMilan

Ras dva tři viděl jsem, vydržel jsem, nepochopil jsem, ale i přesto seděl a koukal. Zvláštní snímek. Pro někoho výtečný, pro někoho brak, ... já jsem něco mezi. Pokud jsem ho totiž pochopil dobře, tak je to hodnocení průměrné.(5.10.2010)

I think I understand unemployment in Germany much better now. People just can't afford to work here. 1) Neobyčejně sugestivní kafkovský film nabízí harmonický soulad mezi obrazem a zvukem, mezi sdělením vědomým i podprahovým. 45letý režisér a scénárista Lars von Trier (jindy i producent, kameraman, střihač, hudební skladatel) zde dosáhl z mého pohledu patrně vrcholu své tvorby._____ 2) Fascinující vhled do německé duše i poválečného života byl natočen v městečku Chojna (Königsberg in der Neumark) u německých hranic asi 50 km jižně od baltského pobřeží - v oblasti, kterou na dvanáct let obsadil Přemysl Otakar II a Německo odstoupilo Polsku po druhé světové válce. Autenticita místa je dána jak jeho německou historií, tak i jeho stavem krátce po pádu socialistické režimu v Polsku._____ 3) Jasná a předvídatelná pointa nijak neubírá na absurdnosti posledních dechberoucích třiceti minut. Už jen kvůli nim stojí film za zhlédnutí._____ 4) Trier působivě vyjádřil osudovou předurčenost Evropy: You want to wake up to free yourself of the image of Europa. But it is not possible.(5.8.2016)

Nejlepší Trierův pokus po Království...Američané v Evropě prostě nemají šanci!(13.1.2008)

Z celé "evropské trilogie" je závěrečná část, Evropa, ta nejlepší. Excelentní příběh, který je skvěle odvyprávěn. Výborná režie Larse von Triera, která díky celkové vizuální stylizace podtrhuje fantastický zážitek. Provtřídně vystižená temná atmosféra poválečného německa. Scénář, který napsali společně Lars a Niels Vørsel má perfektní dialogy i myšlenku. Jako vždy je film emocionálně strhující a tentokrát stojí za pochvalu i výtečný hudební doprovod. A samotné znamenité herecké obsazení je už pouhou třešničkou na dortu, Jean - Marc Barr a Barbara Sukowa jsou ve svých rolích naprosto věrohodní, v dalších rolích se objeví i Udo Kier a dokonce i Lars, podmanivý hlas vypravěče patří Maxi von Sydowovi.(8.1.2010)

Lars opět naplno boduje. Vcelku jednoduchý příběh je zde vystaven tak osobitě a jedinečně, až to bere dech. Zajímavé vizuální podání (prolínající se černobílé a barevné záběry, špinavé a ponuré kulisy) dodávájí poválečnému prostředí Německa stylově tísnivou a temnou atmosféru. Němci žijící pod okupací američanů, nesoucí své těžké břemeno viny... Osoba vypravěče... A mnoho dalších originálních nápadů. Trier mě pokaždé překvapí, dokáže filmu vdechnout cosi, co diváka nutí jít dál, zkoumat, hledat odpovědi a přemýšlet nad skrytými souvislostmi... Nádhera.(3.2.2010)

No, takze velmi strucne. Vsimol som si, ze niektori uzivatelia, niektore entity tu komentuju filmy slaboduchymi vystekmi typu : "Matrix je najlepsi film mojho zivota". No takze hoci filmovy ynteleguan nie som, stale tvrdim - na rozdiel od Madsbendera, Tetsua, Bluntmana a Shadwella - ze filmom proste nerozumiem. A tuna len viem, ze dejova linia sla hodne dozadu, respektive jej tu vobec niet. Sice doteraz viem, ze to bolo o povojnovom Nemecku po roku 1945, zvysok filmu mi jaxi unikol. Co vsak velmi dobre viem, ze sa na to neskutocne dobre pozeralo, Lars von Trier je reziser minimalne na europskej urovni a do filmu sa vyzna. Jo a viem, ze som bol filmom neskutocne fascinovany a nemohol som od toho odtrhnut oci. 85 %(10.5.2016)

Pokazde vyborne, jako napoprve - Larsuv nejlepsi film!!!(15.3.2007)

Jedná se o jeden z milníků. Film který na pozadí histroických souvislostí (pozor oznamuji všem zarputilcům, že se nejedná v žádném případě o cestopisně historický či neorealistcký film) v tehdejším poválešném Německu líčí víceméně snový přívěh jednoho idealisty, který naráží na rány způsobené zbídačenou zemí a z toho vyplívajících pokřivených charakterů. Vytáhl bych úchvatnou obrazovou stránku filmu, jež je doprovázena vyníkající hudbou a poctivými hereckými výkony. Skvělý film... 5* bez delšího rozhodování. Pro mě jednoznačně nejlepší film Larse Von Triera.(1.10.2008)

Snad ještě v žádném jiném filmu jsem se nesetkal s tak vyjímečně a působivě užitým čteným komentářem. Působí tak, že občas i máte dojem, že to vy jste hlavním hrdinou, že to vy na začátku vstoupíte do Evropy, že to vy v ní na konci umřete. Velmi zajímavé je pohrávání si s černobílým zpracováním, které občas nechá v plných barvách promlouvat jen hlavní osoby, které pak působí až odcizeně vzhledem k prostředí, nebo také jako by byli jeho zajatci. Zvláště scéna ve vaně, kdy kamera ve vodě z podhledu snímá mužovu ruku a tvář a až dopadající kapka krve rozprostírající se ve vodě je červená. Ještě jsem se nesetkal s tak prudkým dopadem stísňující červenosti krve vzhledem k příběhu, v této jedinečné kapitole o smrti. Obdobně i u scény, kdy z totálního nadhledu sledujeme spojené ruce Lea a Kate mezi dvěma jedoucími vlaky. V momentu oddálení kolejí a rozpojení rukou jsem měl pocit naprostého konce tohoto milostného vztahu a opravdu při dalším setkání už byl vztah chladný . Nádherný film.(4.2.2006)

Složitý film svým obsahem i zpracováním. Jedná se spíše o metaforu, kde děj není tou nejhlavnější, ale přesto stále důležitou částí filmu. Vypořádání se s minulostí, temnou až zvrácenou ve své umanutosti při vidění pouze jedné pravdy. Střet naivního humanistického idealismu s despotickou manipulativní mocí. Ironií osudu není rozhodující, ke které straně se hlavní postava přikloní. Snaha o neutrální postavení, která svou netečností a snadnou manipulací vede k tragickým zločinům. Železnice, vlak a vagóny jsou podobenstvím o skutcích a stavech života i ukrutností páchaných ve válečné době. A přesto je dílo prodchnutou také ironií až cynismem, se kterým nesmlouvavě nastavuje zrcadlo všem divákům. Mladý americký Němec Leopold Kessler (Jean-Marc Barr) přijíždí do zničené země, aby svým idealismem pomohl v budování nové společnosti ve zruinované zemi. Realita ho ale dohání, neúprosné spáry ho pevně sevřou, lomcují s ním, vycucávají ho, aby se nakonec pod vlivem událostí vzepřel s destruktivním dopadem na své široké okolí a tím i sebe sama. Katharina Hartmann (Barbara Sukowa), nová manželka Leopolda a velká manipulátorka ve svém zaslepeném pokračování boje, při své cestě neváhá odstranit i členy sobě nejbližší. Leopoldův strýc Kesler (dobrý Ernst-Hugo Järegård) se v Německu stává synovcovým chladným a autoritativním zasvěcovatelem při Leopoldově nové práci. Z dalších postav: Lawrence Hartmann (Udo Kier), Kathrinin jízlivý bratr s realistickým pohledem na veškeré dění, Max Hartmann (Jørgen Reenberg), majitel Zentropy provozující železniční dopravu, otec Kathariny a Lawrence, kterému deprimující přítomnost ukončuje život, slušný páter (Erik Mørk), rodinný přítel Hartmannových, americký plukovník Harris (Eddie Constantine), podporující a pomáhající Maxovi a jdoucí po rebelujících werwolfech, postava svědčícího Žida (Lars von Trier), a samozřejmě hlas vypravěče (Max von Sydow). Znepokojivé dílo o stavu Německa po devastující válce, o stavu společnosti, o stavu myšlení, které někdy zaslepeně a drasticky působí na okolí, o nesmlouvavostí doby a skutků, o ztrátě lidskosti.(21.1.2012)

Možná ten nejlepší Trierův film ! Mě hlas Sydowa až tak nezaujal, stejně je to jen hlas, o to víc ale Ernst-Hugo Järegård a ne poprvé. Je to od všech kvalitní výkon, ale on hraje všude! tak, že člověk má pocit že právě pro tu roli se narodil. Někdo napíše jakkoli těžký scénář, on stejně má to v malíčku. A Trier se stal režisérem. Napsal jsem to i k Epidemii, já nevnímám Prvek zločinu-Epidemie-Evropa jako trilogie, ale jako poslední kroky cesty hledání, zkoušek, myšlenek, a film Evropa je ten film, kde to všechno poprvé dal dohromady. 5/5(23.5.2014)

Trier v nejlepší formě(5.10.2006)

dovolim si tvrdit, jeden z najsugestivnejsich europskych snimkov vsetkych cias. brilantne zrezirovany portret vojnou znicenej europy, na pozadi emocionalne vydierajucich osudov idealistickeho hrdinu a zdeziluzovanych obyvatelov nemecka. excelentne vyrieseny rozpravac, perfektna hudba. technicke nedostatky sa vzhladom na vek filmu daju ospravedlnit. ale predsalen, je to pre velmi, velmi uzku skupinu divakov, ktorych ten dej nemusi tak vtiahnut ako ine von trierove filmy typu tanecnica v tme alebo manderlay. velmi komorne, velmi depresivne, jednoducho super.(24.6.2008)

Die Uhr läuft.(15.8.2011)

Nejmíň divný film od Triera si zaslouží za pět!(5.6.2012)

Nadprumerny a zvlastni film Larse von Triera s mym oblibencem Udo Kierem. Mimo jine...(11.1.2008)

Ta atmosféra... jako by vůbec nebyla na filmovém place, jako by vůbec nebyla v obraze, jako by byla někde mezi ním, za ním, v rukou režiséra, protřelého manipulátora, který se mi vysmívá do tváře, odhaluje své karty - svého vypravěče, postavičky a záměrně archaický styl, blízkost postav přes permanentní polocelky a detaily... drží mě střídavě vně a na povrchu. Takhle cítím Europu. Tři a půl v tomto případě není lehký nadprůměr, v tomto případě je to absurdní, absurdní jako Europa. 3,5*(14.1.2008)

Od triera som zatial videl 4 filmy a maderlay, dogville a teraz evropa sa zaradia k mojej topke. Vacsinou sa mi tazko opisuju filmy co sami uplne najviac pacia. Bol emotivny bolo nemozne ho predvidat ale najma bol tak filozoficky desivy mna osobne miestami uplne mrazilo. Pre mna jeden z najvacsich filmovych zazitkov.(3.4.2008)

Nejlepší obraz poválečného Německa a pocitů Němců těsně po válce, jaký byl kdy natočen. Hypnotizující vypravěčský hlas Maxe von Sydowa provází celý film, v němž jsou jednotlivé obrazy spojeny ubíhajícími dějinami v podobě železničních kolejí. Německo představované po válce prvním zprovozněným vlakem, se všechny postavy stůj co stůj snaží udržet v chodu i přes snahu skupin nacistů o jeho zastavení. Vlak samotný, který byl vyroben za Výmarské republiky, je obrazem návratu Německa k demokratickým evropským ideálům, který je však obsluhován lidmi, kteří v sobě mají zakořeněny "některé vzpomínky" z minulého režimu. Představování Německa a jejích obyvatel probíhá v několika nejrůznějších obrazech od "znásilnění" západními mocnostmi až po pocit ztráty všech ideí či absolutního nepochopení. Jak říká výpravčí ve filmu: jeden den jede vlak jedním směrem, pak se probudíš a vlak jede na druhou stranu. Člověk nikdy neví, kam jede a kde je jeho přední a kde zadní část, ale výpravčí musí dál pokračovat ve své práci. Jednoznačně nejlepší Larsův film.(5.9.2009)

Noir, chlad, Kafka (hlavně Nezvěstný, také známý jako Amerika, což dává divákovi jisté vodítko), to vše se mi vybavilo při sledovaní Evropy. Noirový nádech je cítit z prvních Trierových filmů, ale zde je asi nejčistší a nejvýraznější. Zároveň zde máme onu výše zmíněnou asociaci s Kafkovými romány a jejich atmosféru v ději. Je to sice zvláštní vyčítat takovému filmu chlad a jistou neosobnost, když obdivuju před chvílí zmíněné prvky, ale nebyl jsem vtažen do děje takovým způsobem, jaký bych čekal. Což je velká škoda, protože po formální stránce je to dílo dokonalé- výborná práce s kamerou (černobílou i barevnou), projekce na pozadí nebo charismatický hlas vypravěče Maxe von Sydowa. Ale ani přes ten nedostatek sugestivnosti (což je jen můj subjektivní pocit) nemůžu Evropě upřít uměleckou a hlavně výpovědní hodnotu o člověku jako takovém.(31.1.2011)

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Velmi zajímavý snímek, jenž mě zaujal především svou vizuální stránkou a depresivní poválečnou atmosférou. Prolínání barev v černobílém snímku. Zadní projekce u spousty záběrů působí velmi zábavně a zvláštně, že sem chvílemi film hltal až neuvěřitelným způsobem. Vynikající herecké výkony, jsou v Lars von Trierovo filmech už standardně a celá hypnotická linka provázená hlasem Max von Sydowa je opravdu zajímavá a filmu dodává další rozměr, který se skvěle hodí a podporuje onu poválečnou depresivní atmosféru.(2.7.2013)

Doba, která nebyla určena snílkům. Věřme, že ta naše Evropa bude k našim snům shovívavější a nenechá je bez slitování utopit v moři beznaděje . A já doufám, že alespoň toto mé přání mi nikdy nebudeš chtít vzít, pane režisére.(3.3.2008)

Mistrovské vizuální dílo. Přechody z černobílé do barevné, nebo dokonce jejich prolínání je úchvatné, neuvěřitelně to vykresluje atmosfru. S modrým plátnem to, le už někdy zbytečně přeháněl. Příběh je ale docela jednoduchý, za to jednu hvězdu dolů. Škoda, udělat to více zamotanější byl by to bomba film. Atmosféra ve filmu je tak tíživá, že už více nemohla být. Larsi po hrozném filmu Prolomit Vlny jsi mě tentokrát mile překvapil a díky za přiblížení tématu Werwolf o kterém jsem doteď neslyšel.(22.11.2008)

Skvělá vizualní stránka a díky vypravěči....naprosto skvělý film....až napočítám do deseti....zemřeš!! jedna,dva,tři........95%(21.11.2009)

Přirovnání k válečné situaci, chování lidí, vztahům a důsledkům svých jednání. A to že ani po skončení války válka nekončí. Plné synonym a přirovnání, tichých narážek. A asi nejlíp natočená smrt utopením co jsem viděla. Lars si tam taky střihl pěknou roličku:) Nenechat se odradit počátečním pozvolným plynutím děje, protože na konci je to fakt příval souvislostí, akce, myšlenek, které jsou sobě navzájem v rozporu. Vše je naplněno absurditou a nejasností smyslu, vše se pohybuje ve dvojznačnostech a nic není takové, jaké se zdá. Trier dokázal to, že hlavní hrdina nezemřel ani po smrti...prostě WOW, mazec:))(25.12.2011)

Evropa pláče, Evropa sténá, Evropa hledá morální fáče. Jedinec obsypán a smýkán strachem, který se tyčí a olizuje neznalou duši, s níž je neustále konfrontován jako s odstíny obehrané moci. Bezhlavý rytíř projíždí černou nocí, naklání se a nakukuje do tajemných dveří, v nichž zapomenuté otisky zchátralého impéria samy sebe střeží. Evropa jako samet i starý nůž, jehož čepel rzi neholduje. Evropa jako ledová sfinga, ohnivá Salome. Zatopena rozlitou krví, ubité srdce, utopená pod hladinou vosku neuhasitelné svíce. Natahujeme ruku k neuchopitelné připravenosti. Prodíráme se neidentifikovatelnou cestou, po níž ostatky alabastrové líce v zamlžené rakvi připlouvají.(29.11.2015)

Nejsilnější zbraní tohoto filmu je fascinující vizuální stránka a také uhrančivá atmosféra tíživého snu. Příběh taky není k zahození. Těsně po druhé světové přijíždí do Německa mladý americký potomek německých emigrantů plný ideálů a chce se podílet na tvorbě nového lepšího německa. Válka ovšem ještě uplně neskončila. Je tu napjatá atmosféra mezi Němci a na ně dohlížející americkou armádou - doba teroristických útoků ze strany těch Němců, jež se nesmířili s porážkou a také napjatá atmosféra mezi Němci nepřátelskými vůči američanům a Němci ochotnými se američany spolupracovat. Navzdory pacifistickým názorům je hlavní hrdina brzy vmanipulován do boje mezi těmito skupinami...SPOILER I s dívky do níž se zamiluje se nakonec vyklube kolaborant s nacisty, přesněji postava, která se dostala do konfliktu mezi svou německou poslušností a důsledností (věrnost ideálům, jímž za války věřila a které jsou najednou zločinem) a láskou k Leovi. Leo zase touží předejít ozbrojeným konfliktům a hledat smírná řešení. To je hezky vyjádřeno v dialogu: On: "...ale já nejsem na ničí straně." Ona: "No právě." Zde se objevuje motiv nelehké rozpoznatelnost dobra od zla známý v jiné podobě i z dalších trieroých filmů. Bohužel tato Leova věta je na DVD-vydání od HCE přeložana jako "ale já njsem na druhé straně", což nešťastně mění smysl nejen tohoto dialogu ale tak trochu i celého filmu:-( A tak doufám, že tento můj komentář napraví škody napáchané HCE a pomůže některým divákům k lepšímu pochopení některých věcí ve filmu...(14.12.2005)

Zvláštní, poetické, melancholické. Obzvlášť ty hypnotické vstupy "vypravěče" - Až řeknu deset, budeš v Evropě... Člověk očeká nějaké velké tajemství, něco jedinečného, až se na tu Evropu spolu s hrdinou těší (co tam tak bude, něco omamného, úžasného...), ale...O to drsnější je ten pád do reality - režisér před námi rozkrývá poměry v poválečném Německu. A dost syrově. Skvěle si Lars von Trier s námi zahrává, jen co je pravda. A funguje to. Následuje totiž těžká deziluze...manipulace, podrazy, marnost. A je to velmi působivé.(9.5.2008)

• Nethar

Vůbec, ale vůbec mě to nebavilo a nesedlo mi to. Uznávám, že herci hrají dobře, ale je to na mě přespříliš artové, experimentální a to může člověku hodně sednout nebo hodně nesednout. Nudilo a nedokoukal jsem to, nic podobného vidět znovu netoužím, tak musím hodnotit nízko, jedna až dvě.(15.8.2014)

Vypravěčův hlas se mi zavrtal do hlavy a jenom jsem čekal kdy se něco stane. Černobílá kamera společně s prací se světlem mi vyrazila dech a pěkně navrch mě dodělali kombinované záběry s barevným prvkem. Tohle se Trierovi opravdu povedlo!(2.12.2008)

Důstojné završení evropské trilogie. Příběh je o mladém Američanovi, který začne pracovat pro železniční společnost. Děj se odehrává v poválečném Německu, jehož atmosféra je výborně vykreslena, jak je u Triera zvykem. Stejně tak typický styl vyprávění. 4*+(11.5.2019)

Až řeknu deset, dáš tomuhle filmu ***** hvězdiček. Jedna, ruce ti těžknou. Dva...(16.1.2008)

• Radek.SCH

Tak myslím, že von Triera do své Top 10 pravděpodobně nikdy nedám. Né, že by točil špatné filmy, ale sledovat (poslouchat) vypravěče, jak asi čtyřikrát za film odpočítává, téměř nic se tam neděje a navíc bylo to celé tak nějak divné.(11.3.2009)

„Někteří by radši válčili v prohrané bitvě.“(12.11.2013)

Nebýt posledních 10minut, zemřu nudou..(18.5.2014)

Musím přiznat, že jsem ze svého prvního setkání s von Trierem kapku rozpolcený. Chtělo by se mi dát i 4* ale asi to nechám ještě uležet na hodně silných 3*. Max von Sydow coby vypravěč odvedl naprosto perfektní práci a vizuální zpracování famózní. Tempo filmu mi sedlo o poznání méně stejně jako jednoduchost děje a s tím spojená předvídatelnost.(11.12.2014)

Evropa je krutý a syrový film, což u Larse ani moc nepřekvapuje. Podmanivý hlas vypravěče a černobílá vizualizace tvořily tu správně pochmurnou atmosféru poválečného Německa. Herecké výkony také skvělé, ale stačilo jednou...(13.6.2016)

Europa !(29.3.2010)

On the count to ten you will irreversibly change. As I say ten you will diverge.(3.9.2010)

"Nápoje? Převlékání postelí? ČIŠTĚNÍ BOT!!!" Jak se nám to pěkně zvrhlo na konci.. boží :D (btw. Barrovi v tomhle filmu potápění moc nešlo..hehe)(16.8.2011)

Ďalšie z radu diel, zaoberajúcich sa druhou svetovou vojnou, antisemitizmom, psychológiou ľudí vo vojne, manipuláciou, morálkou a charakterom. S týmito prísadami sa dá variť skoro do nekonečna. Nie zlé, ale chuť vám neostane nadlho. Akurát ksicht Uda Kiera mi utkvie v pamäti ako vrcholného predstaviteľa nacizmu..(20.8.2013)

Budou tam spoilery. //// V první chvíli klasické "čtyřhvězdičkové" drama - volně přeloženo kvalitní, působivý snímek, ale nic zásadního, co by mělo bourat žebříčky. Jenže Evropa je ze stejného těsta jako Peeping Tom - neskutečně znepokojivý, tísnivý a "nebezpečný" snímek a zároveň vynikající ukázka Trierovy invence a originality. Nemá cenu dumat nad smyslem prolínání černobílé a barevné kamery - neznamená to nic, jde prostě jenom o zajímavý nápad, který předtím nikdo nepoužil, a jediná otázka byla, jestli se to podaří zakomponovat do celku tak, aby to nepůsobilo rušivě a naopak film ozvláštňovalo, což se podařilo... hlavně sebevražda ve vaně je vizuálně brutálně podmanivá a její síla, expozice a téměř hmatatelná fyzická bolest by mohla obracet emaře (pokud by se nějakým zázrakem dostali ke dvacet let starému intelektuálnímu dramatu z Dánska, he). K propojení sexu a smrti ve dvou vzájemně se prolínajících scénách se Trier vrátil i potom v Antichristovi, ale Evropa se mi v tomhle líbila víc (i když ta Němka byla fakt ošklivá), možná pro tu skrytou brutalitu. Spolu s pasažéry v nejnižší třídě vlaku, oběšencem a všemi scénami se Sydowem nejsilnější moment filmu, a tím nemyslím jenom tohohle filmu - myslím to jako ukázku čisté filmařiny, které se nedá vlastně vůbec nic vytknout. Sydowův vypravěč je neskutečně démonický - scény s ubíhajícími kolejemi vyvolávají regulérní závratě a při Barrově omdlévání jsem měl pocit, jako kdybych skákal z rozhledny. Totéž v samotném závěru, živě komentovat něčí smrt, to je přece nápad!:) Právě tahle schopnost vytáhnout z audiovizuálního média nefalšovaný fyzický zážitek je Trierova specialita, v tom je zkrátka nedostižný. Chtělo by to asi srazit jednu hvězdičku za docela tuctový a ne zrovna promakaný příběh, ale čert to vem - ta forma, ta FORMA mi to prostě nedovolí.(23.9.2010)

• nicneznam

Jsem debilní hypnotický (zbytečný) vypravěč, ale mluvím cool hlasem a jsem tudíž zajímavý. Až napočítám do deseti, dorazíte na konec názoru. Jedna - je 17. 9., vidíte černobílé koleje, slyšíte dramatickou hudbu (ano, je dobrá, já vím), koleje symbolizují cestu... ano, cestu, to je ta metafora? Ano, pokud jste poznali, připište si znalecký bod, filmové umění právě začíná. Dva - vidíme hlavního hrdinu. Půjde prý pracovat do vlaku. Vlak symbolizuje Německo a jeho nedávnou historii? Ano i ne, žádný bod nedostanete. Tři - postavy se o něčem důležitém baví, občas je film barevný, aby vám zdůraznil něco moc důležitého. Třeba když někdo krvácí. Nedošlo vám to? Odečtěte si jeden bod. Čtyři - Snažíte se neusnout. Jste prase. Pět - 18. 9. následujícího dne. Marně hledáte, kde jsem skončil své vyprávění. Ztratil jste nit, ale poradím vám. Jsme stále ve vlaku, ale již se něco chystá. Šest - ta žena je Werewolf, ale nakonec prý už ne. Asi lže. Umístíte bombu a pak ji poběžíte deaktivovat. Zadýcháte se, asi omdlíte. Sedm - použijte zadní projekce - vypadá to moc dobře, líbí se vám to. Osm - pochvalte zadní projekce, dělá to skvělý dojem. Devět - napište pozitivní názor o tom, kolik jste našel myšlenek, ale že další jsou možná jen skryty. Objevíte další. 10 - neptejte se, kolik přesně film obsahuje myšlenek, ani se neptejte jaké. Možná nejsou žádné. Vagón spadl a on se utopil. Ale taková byla Evropa. Když už nic, obdivujte alespoň tu kameru, snažil jste se. A my také.(19.9.2011)

"Až řeknu deset, budeš v Evropě." Těžký, přesto dějem nijak zvlášť složitý (na Larse von Triera) závěr evropské trilogie. Do Evropy jsem se vlastně plně dostal až napotřetí, donedávna byl pro mě nejsilnějším filmem trilogie Prvek zločinu, což i přes jeho kvalitu nyní vnímám jako chybu. Evropa je totiž dokonale nádherná, naivní, dramatická idylická a tak bych mohl pokračovat. Její dokonalost je znát již z prvního záběru na koleje, kdy poprvé zazní hlas Maxe von Sydowa, i pro zbytek filmu tak důležitý hlas vypravěče! Cesta Evropou začíná, von Trier je technicky zase na výši, černobílá filmu prospívá, stejně tak barevné vypíchnutí "toho důležitějšího". U několika záběrů je dobře využita i hloubka ostrosti kamery, ale zase, je toho mnoho. Jmenovat jednotlivé scény je složité, přesto musím alespoň atentát na starostu, půlnoční mše, svatba, nebo celá závěrečná jízda... ta svou absurditou občas až zarážející, jenže k dění a především vývoji postavy dosud naivního Lea sedne. Herecky právě Jean-Marc Barr zaujme nejvíce, Leova změna a povaha je znát. Potěšil Ernst-Hugo Järegård jako autoritářský a prací žijící strýc a stejně tak zajímavý byl Udo Kier. Zásadní pro mnohé scény je hudba Joachima Holbeka, už jen první "výjezd" spacího vozu, nebo výše zmíněné kostel a závěrečná jízda, taktéž výborná práce. Lars von Trier opět nezklamal, navíc dal Evropě zase jinou a zase jedinečnou atmosféru. Dokonalou atmosféru poválečného Německa... 90%(10.8.2015)

• tranquill

Experimentální válečný film? Sorry, ale ne každé umění není ztrátou času.(13.7.2017)

• boombang

Tyhle alegorie plné nesympatických postav i herců mi lezou krkem. Za svých vysokoškolských studií bych byl z tohohle filmu nadšen, ale dnes už ne.(12.8.2013)

FIlm který pro mě nabyl podoby naprostého uměleckého díla. Trier předvedl své filmařské schopnosti v plné síle a dokázal že i v 90. letech 20. století lze natočit tak uchvatný filmový skvost jaké dovedli točit takový mistři jako Tarkovský, Bergman, Paradžanov nebo Bresson. Stejně jako oni dokázal Trier vytvořit vyjímečnou formu vyprávění, která nenechá diváka ani chvíli oddechnout. Měnící se barvy, plátno za postavami, pozadí jako fotografie, změny stylu kamery (jednou vypadá jako z 20.let jindy zas jinak). Jedna z nejpovedenějších scén mi přijde ta kdy vypravěč odpočítává čas než hlavní hrdina omdlí a mezitím se začíná točit kamera ( jak se říká když někdo omdlívá "točí se se mnou svět"-i tenhle pocit dokázal režisér ztvárnit tak sugestivně že jsem měl pocit že omdlévám taky). Nebo taky závěrečná scéna kdy hlavni hrdina......nebudu prozrazovat.. Každopádně tohle doporučuju protože je to pastva pro oči. Alespoň pro ty kteří si pod tou pastvou nepředstavují efektivní výbuchy aut, domů a akční přestřelky. Europa je uplně jiný level filmařiny a myslím je to jedno z nejvýmečnějších děl posledních 20 let (soudě podle toho co jsem viděl nebo o čem jsem slyšel).(31.12.2006)

Faktom je, že Lars je komunista, ale podobne ako Chaplin, aj on vie točiť pozoruhodné filmy. Tento film má však bonus navyše: nie je odpornou červenou agitkou, akej sa venuje vo svojej ďalšej tvorbe.(31.8.2007)

Zvláštní a zajímavý ponurý filmeček, jen jsem nějak nepochopil černobílo-barevnej záměr..(21.2.2008)

Bohužel narozdíl od ostatních mě Europa nechala naprosto chladným. Žádný útok na city se nekonal. Tři hvězdy jsou pouze za vypravěče, který dokázal upoutat pozornost a byl doslova výborný. Nápad s počítáním a s tím související naléhavostí a gradací bravurní. To se o strohém příběhu a obecně řečeno zbytku filmu říct nedá.(19.12.2008)

Hypnotizujuce dielo evokujuce kafkovsku atmosferu manipulacie a nemoznosti uniku z masinerie moci, nech uz si pod nou predstavujeme cokolvek.(30.7.2009)

Hypnotická kamera, strhující začátek... holt prvotina Larse von Triera(17.5.2013)

Po všech stránkách precizní film, který mistrně kombinuje umění a řemeslo s myšlenkou, ale byť je vše tak dobré a to pak zvláště vizuál, který občas diváka zcela pohltí, chybí tomu to něco, co by to dotáhlo na plnou. Je to asi tím, že i přes odvahu, kterou Trier oplývá, chybí tomu opravdové koule, které by ten film poslali dál. I tak je to ale jeden z nejlepších (po)válečných filmů, kde minimálně stojí za zmínku, zcela nezvyklý pohled na onu dobu, kdy již spojenci nejsou glorifikování, ani přikrášlováni. A všechno se to tak vlastně točí kolem průvodčího, co se zaplete do událostí, které s ním zametou. Plus to samozřejmě není film pro každého, ale to ani nemá být.(15.5.2018)

Zaujímavé zavŕšenie trilógie Larsa von Triera. Film najlepšie vystihuje veta, v ktorej opisuje nemecký národ jeden z američanov a hovorí, že mi sme zničili Vašu krajinu a Vy sa tvárite, akoby sa nič nestalo. Skľučujúca povojnová atmosféra charakterizovaná vlakom, ktorý sa rúti do neznáma.(31.3.2019)

Vratka, no jakztakz pohromade drziaca formalna konstrukcia zo samych citacii - ok, evokujeme 40ky. Zaroven vsak posobiaca podivne umelo a kasirovane a nepomaha tomu ani prestarnuty Eddie Constantine, staby vsetko muselo byt uz niekde videne. Food for thoughts sa priebezne nahradza hypnozou a kasiruje sa az prilepenou tezou na zaver. Co sa postav tyka nechavaju cloveka chladne, Trier ani nepredstiera ze ho zaujimaju so why should we (care): jeho problemom sa mi javi byt ze nedokaze svoje uzasne kulisy naplnit zivymi ludmi. Zato (zrejme) miluje svoje tezy. Aspon naoko. Protivny neuroticky didaktizmus. Jeden pozoruhodny moment: gradacia napatia v bode "vsetko hori naraz".(27.4.2008)

Napul sen, napul hypnoza, cas skace jak se mu zlibi a taha nas pres rozvaliny po kolejich. Absurdni drama? Ale kdeze? Ac nevime zda bdime, preci jen se muzeme kdykoli presvedcit a riznout se. A to zvlaste o to, co vystupuje z filmu trhlinami - eskamoterskou technikou, ktera formalni postupy rozehrava primo v centru deni, na plnem svetle - sen zivejsi nez skutecnost a preci ne sen. Destrukcni pointa na samem zaveru je britkou glosou korunujici nase zmatky podvedomeho evropanstvi. Co to je Evropa? Jen domov kam se vratime a zamilujeme se? Poeticka krutost se kterou na nas Trier tlaci, nam neda dlouho spat (ci naopak?) Kazdopadne se tu moralne odrem o tu nasi Evropu a ta jde take pekne na dren.(5.5.2008)

#454 The Criterion Collection... Forma nápaditá a opět originální. Obsahová stránka více než nabitá.(7.10.2010)

Europa je jeden z nejlepších Trierových filmů, to bezpochyby. Jako vyvrcholení jeho "evropské" trilogie, která mě jako celek příliš neuchvátila, či jako notně realistický popis prvních let v Německu po válce, v obou případech film funguje a má co nabídnout. Mladý Američan se přimotá do německých aristokratických kruhů, které jsou nuceny šikovně kličkovat mezi neústupnými Američany a partyzány - warewolfy, kteří nemají absolutně co ztratit, avšak osud karty ještě mnohokrát promíchá. Ovšem nejlepší stránkou filmu není ani zajímavý příběh, kvalitní herci nebo Max von Sydow jako téměř "božský" vypravěč, ale dokonalá vizuální stránka, která nemá sebemenší chybičku a hlavně přináší dosud nevídané prolínání černobílého a barevného filmu, to vše ve vlakovém prostředí.(22.3.2014)

Je originální; bomba nápad; má myšlenky; vypravěč - hypnotizér je top... ale celý je také "hypnoticky" uspávací... Povedlo mi jej vidět do konce až na třetí pokus.(20.8.2016)

Ani druhé sledování mě nenadchlo. Nedá se upřít vizuál, práce se světlem, kamera. Vypravěč, střídání čb a barvy, zdlouhavost některých scén, zase bez oslňujícího nadšení. Chvílemi mi připadalo, že "až napočítám do deseti, usneš a probudíš se na konci".(15.2.2017)

Příběh primitivní a předvídatelný. Atmosféra mi připomínala romány Franze Kafky, zvlášť Ameriku. Zpracování je zajímavé, ale film jako celek mne příliš neoslovil.(18.9.2017)

Naprosto excelentní dílo které mě úplně pohltilo, takovou jízdu vlakem jsem vážně ještě nezažil. Už kvůli vypravěči nemůžu dát měně než 5 hvezdiček, chvílemi mi z něho běhal mráz po zádech, jak skvostně byl ve filmu zakomponován..Umělecké dílo se vším všudy a kdo to neviděl, udělal velkou chybu.. L.v.Trierovi nelze za tento film naprosto nic vytknout, zlatý fond evropské kinematografie...(25.3.2008)

• surprise

Absurdita. Václava Havla by jistě potěšila i když nevím zda-li to kdy viděl. Jeho Odcházení se mi však přitom vybavilo a více mě bavilo. Trier mě nebavil. Vůbec. Téma sice závažné, ale pojato až fraškovitě nevážně. Všechny upřimné nadšence z tohoto filmu nechápu a jen obdivuji.(26.8.2012)

Nemám rád, když je děj filmu založen na jedné myšlence, na jednom přirovnání, byť by se jednalo o nadčasové nebo existenciálně sebetíživější moudro...(3.1.2014)

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1993/94.(2.7.2014)

Pro mě bohužel spíš zklamání. Až příliš mnoho stylizace, po namlsání Prvkem zločinu přišlo vystřízlivění. Po formální stránce se tomu nedá moc vytknout, ale je to těžkopádné, strojové, očekávané. A závěr to taky zrovna nevytrhl - jako kdyby když nevím, jak dál, tak ....(26.9.2014)

Fascinace od začátku až do konce. Napětí po celý film je udržováno hudebním doprovodem a vyprávěným komentářem. Působní trochu kafkovsky, ale bohužel to není jen bláznivý hrdinův sen, ale poválečná skutečnost. 90% a 5*, 29.11.2015.(29.11.2015)

Jízda psychickým (či psychiatrickým) vlakem napříč dokonale vystiženým, mrazivě kafkovským světem.(12.6.2016)

Fascinující potrava pro vaše smysly. Todle mi doporučil Igor Chaun a stálo to za to.(28.12.2017)

65%(29.12.2017)

• Leila75

Lars von Trier je pro mě záhada,bezesporu má své kvality,ale jeho filmy nejsou šálek mého čaje.Před lety jsem viděla Dogvile ,musela jsem si zvyknout,abych to dala do konce,teď to bylo podobný.(8.3.2008)

• nightowl

Velmi nadhodnoceny. Pro me je to pitomej pseudoumeleckej film, kterej se tvari jako buhvijaky co, ale ve skutecnosti jde o 2 hodiny naprosty nudy.(19.3.2009)

Příběh člověka, který přijede do zničené země s ideály a naivitou. Nerozumí zcela tomu, co se kolem něj odehrává, je v podstatě cizinec. Ocitá se ve spleti intrik a je všemi využíván. Brzy si sám takzvaně ušpiní ruce a jediný únik před vlastním svědomím poskytuje jen zoufalé (a zbytečné) vzepření. Tenhle film na mě narozdíl od jiných Trierových filmů moc nezapůsobil. Obsah (příběh nebo to poselství) se mi ztrácelo ve formě. Bylo to takový vlažný, i když jsem se možná do hrdiny dokonale nevcítila. Zatím tak 65%.(17.6.2010)

• milda2007

Tak asi jsem hloupej nebo co, ale hlava mi nebere z čeho jste tady všichni tak unešeni. Tohle je film, který jsem hned po zhlédnutí (trápení) odstránil ze své filmotéky. Málem mě ta nuda zabila. Ja vím je to "Lars von Trier " ale nehodlám se posrat z každé "blbosti" kterou natočí, i když uznávam, že třeba ANTIKRIST, nebo DOGVILLE JSOU SKVĚLÉ FILMY, ALE PODLE MĚ JE TOHLE TOTÁLNÍ BLBOST. Já si myslím, že si tady nekteří (a je vás hodně) hrají na "umělecké kritiky" JSTE TRAPNÍ když ani nedokážete přiznat, že se vám něco nelíbí jenom kvůli tomu, že to je "Lars von Trier "(4.7.2011)

he, tohle mě dost dostalo, chápu, že někoho to může nechávat dost chladnym, ikdyž je to celkem bizarní, hlavně absurdní a snový, tak to, myslim, že vystihuje atmosféru a mentalitu některejch těch (ikdyž nezažil sem to :), ale jaksi voni se to fakt nehodlali vzdát, bylo to tak silný, že......to je jako spousta podobnej věcí, ledacos jsem viděl - jakože strašně věcí o velký válce a příde mi, že v tom je víc, je to těžký, myslim, že kdo nemá vztah k tématice a nemá moc znalostí, tak nedocení a někdo zase může být až naštván, ale tak tady většina z vás nezažila (pak taky záleží, jak se to prožívá, ani Trier, né :), hravý - inovativní (ikdyž asi uplně né extra originální) vizuál, vlastně celé je to hodně o tom, ale i postavy jsou zajímavé, no, já nevim, těžko se mi vyjadřuje, proč mě to dostalo, ikdyž zase třeba jsem se uplně celou dobu nebavil, jakože sem nebyl stopro zažranej, jako u jinejch věcí, ale pak řada věcí to pěkně vynahradila, takže celkovej dojem velmi dobrej, taky to je něco, o čem jsem pak přemejšlel a tak si to přehrával víc než jiné věci, no, já nevim, taky mi přijde starej Trier takovej víc freš (taky byl mladší, zkušenosti né vždy znamenaj zlepšení u umělců, ranná tvorba bejvá často pak to nej :), ale teď čtu recenzičku na Nebela a co tam plácá ten recenzent, myslim, že trošku mimo srovnání Nebela s Evropou, přecijen jsem četl, že se tvůrci inspirovali (tvůrce) jinou černobílou věcí, ale do jistý míry, jo, jen, Nebel asi neni obsahově a pojetim tak volnej art (tedy něco nezávislejšího, kde se na diváka nemyslí - teda ono se na všelijaké reakce vždycky myslí, ale jinak než u většiny filmů, umělec (většina lidí u filmů jsou spíše řemeslníci :) se snaží realizovat nějak své všelijaké myšlenky, pochody, představy, vyjádřit se, art, který není jednoznačný, snadno uchopitelný, který je zajímavý, záhadný, no, prostě víte, co.....temnosti, absurdity, preciznost, inovativnost, hravost, já to mám rád, ctí se řemeslo, ale občas se uvolňuje uzda, tak všelijak....) http://www.lidovky.cz/alois-nebel-kulha-ale-atmosfera-je-skvela-ff7-/ln_kultura.asp?c=A110929_120307_ln_kultura_wok Marigold *****, jo, ale já si, myslim, že film je i o tom, ježiš, celý dějiny výtvarnýho umění, film tam taky patří, s tim povrchem to je složitější, já si, myslím, že Trier se soustředí na obojí, jak to vypadá, působí, o čem to je, ale jasně, stylizace je na tom nakonec to, proč jsem, u toho obsahu, záleží na osobní interpretaci, já si tam našel docela dost. Válka, nacismus, to, že lidi něčemu takovýmu propadli - lidi všelijakýho původu a inteligence, to je dost šílené a dost absurdní, ten režim, všechno možné bylo očividně absurdní, jenže, jak v tom lidi žili, tak to nějakym zvláštnim způsobem v sobě racionalitu potlačovali, že jaksi absurdní pojetí filmu je prostě naprosto odpovídající (víc než vhodné..)....prostě mi to k tomu fakt sedělo...neumim to sice tak napsat, ale.....(30.9.2011)

• macejko1979

NUDA.(27.12.2018)