Evropa

• Kanada

Zentropa

Drama / Thriller / Válečný

Dánsko / Švédsko / Francie / Německo / Švýcarsko / Španělsko, 1991, 112 min

Konečně raný Trierův film, kde se spojuje obraz a myšlenka v celek, který na mě působí. S třetím filmem evropské trilogie jsem nečekaně spokojen, v téměř nic jsem nedoufal.(30.11.2015)

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1993/94.(2.7.2014)

Pro mě bohužel spíš zklamání. Až příliš mnoho stylizace, po namlsání Prvkem zločinu přišlo vystřízlivění. Po formální stránce se tomu nedá moc vytknout, ale je to těžkopádné, strojové, očekávané. A závěr to taky zrovna nevytrhl - jako kdyby když nevím, jak dál, tak ....(26.9.2014)

Fascinace od začátku až do konce. Napětí po celý film je udržováno hudebním doprovodem a vyprávěným komentářem. Působní trochu kafkovsky, ale bohužel to není jen bláznivý hrdinův sen, ale poválečná skutečnost. 90% a 5*, 29.11.2015.(29.11.2015)

Jízda psychickým (či psychiatrickým) vlakem napříč dokonale vystiženým, mrazivě kafkovským světem.(12.6.2016)

Fascinující potrava pro vaše smysly. Todle mi doporučil Igor Chaun a stálo to za to.(28.12.2017)

65%(29.12.2017)

• Leila75

Lars von Trier je pro mě záhada,bezesporu má své kvality,ale jeho filmy nejsou šálek mého čaje.Před lety jsem viděla Dogvile ,musela jsem si zvyknout,abych to dala do konce,teď to bylo podobný.(8.3.2008)

• nightowl

Velmi nadhodnoceny. Pro me je to pitomej pseudoumeleckej film, kterej se tvari jako buhvijaky co, ale ve skutecnosti jde o 2 hodiny naprosty nudy.(19.3.2009)

Příběh člověka, který přijede do zničené země s ideály a naivitou. Nerozumí zcela tomu, co se kolem něj odehrává, je v podstatě cizinec. Ocitá se ve spleti intrik a je všemi využíván. Brzy si sám takzvaně ušpiní ruce a jediný únik před vlastním svědomím poskytuje jen zoufalé (a zbytečné) vzepření. Tenhle film na mě narozdíl od jiných Trierových filmů moc nezapůsobil. Obsah (příběh nebo to poselství) se mi ztrácelo ve formě. Bylo to takový vlažný, i když jsem se možná do hrdiny dokonale nevcítila. Zatím tak 65%.(17.6.2010)

• milda2007

Tak asi jsem hloupej nebo co, ale hlava mi nebere z čeho jste tady všichni tak unešeni. Tohle je film, který jsem hned po zhlédnutí (trápení) odstránil ze své filmotéky. Málem mě ta nuda zabila. Ja vím je to "Lars von Trier " ale nehodlám se posrat z každé "blbosti" kterou natočí, i když uznávam, že třeba ANTIKRIST, nebo DOGVILLE JSOU SKVĚLÉ FILMY, ALE PODLE MĚ JE TOHLE TOTÁLNÍ BLBOST. Já si myslím, že si tady nekteří (a je vás hodně) hrají na "umělecké kritiky" JSTE TRAPNÍ když ani nedokážete přiznat, že se vám něco nelíbí jenom kvůli tomu, že to je "Lars von Trier "(4.7.2011)

he, tohle mě dost dostalo, chápu, že někoho to může nechávat dost chladnym, ikdyž je to celkem bizarní, hlavně absurdní a snový, tak to, myslim, že vystihuje atmosféru a mentalitu některejch těch (ikdyž nezažil sem to :), ale jaksi voni se to fakt nehodlali vzdát, bylo to tak silný, že......to je jako spousta podobnej věcí, ledacos jsem viděl - jakože strašně věcí o velký válce a příde mi, že v tom je víc, je to těžký, myslim, že kdo nemá vztah k tématice a nemá moc znalostí, tak nedocení a někdo zase může být až naštván, ale tak tady většina z vás nezažila (pak taky záleží, jak se to prožívá, ani Trier, né :), hravý - inovativní (ikdyž asi uplně né extra originální) vizuál, vlastně celé je to hodně o tom, ale i postavy jsou zajímavé, no, já nevim, těžko se mi vyjadřuje, proč mě to dostalo, ikdyž zase třeba jsem se uplně celou dobu nebavil, jakože sem nebyl stopro zažranej, jako u jinejch věcí, ale pak řada věcí to pěkně vynahradila, takže celkovej dojem velmi dobrej, taky to je něco, o čem jsem pak přemejšlel a tak si to přehrával víc než jiné věci, no, já nevim, taky mi přijde starej Trier takovej víc freš (taky byl mladší, zkušenosti né vždy znamenaj zlepšení u umělců, ranná tvorba bejvá často pak to nej :), ale teď čtu recenzičku na Nebela a co tam plácá ten recenzent, myslim, že trošku mimo srovnání Nebela s Evropou, přecijen jsem četl, že se tvůrci inspirovali (tvůrce) jinou černobílou věcí, ale do jistý míry, jo, jen, Nebel asi neni obsahově a pojetim tak volnej art (tedy něco nezávislejšího, kde se na diváka nemyslí - teda ono se na všelijaké reakce vždycky myslí, ale jinak než u většiny filmů, umělec (většina lidí u filmů jsou spíše řemeslníci :) se snaží realizovat nějak své všelijaké myšlenky, pochody, představy, vyjádřit se, art, který není jednoznačný, snadno uchopitelný, který je zajímavý, záhadný, no, prostě víte, co.....temnosti, absurdity, preciznost, inovativnost, hravost, já to mám rád, ctí se řemeslo, ale občas se uvolňuje uzda, tak všelijak....) http://www.lidovky.cz/alois-nebel-kulha-ale-atmosfera-je-skvela-ff7-/ln_kultura.asp?c=A110929_120307_ln_kultura_wok Marigold *****, jo, ale já si, myslim, že film je i o tom, ježiš, celý dějiny výtvarnýho umění, film tam taky patří, s tim povrchem to je složitější, já si, myslím, že Trier se soustředí na obojí, jak to vypadá, působí, o čem to je, ale jasně, stylizace je na tom nakonec to, proč jsem, u toho obsahu, záleží na osobní interpretaci, já si tam našel docela dost. Válka, nacismus, to, že lidi něčemu takovýmu propadli - lidi všelijakýho původu a inteligence, to je dost šílené a dost absurdní, ten režim, všechno možné bylo očividně absurdní, jenže, jak v tom lidi žili, tak to nějakym zvláštnim způsobem v sobě racionalitu potlačovali, že jaksi absurdní pojetí filmu je prostě naprosto odpovídající (víc než vhodné..)....prostě mi to k tomu fakt sedělo...neumim to sice tak napsat, ale.....(30.9.2011)

• macejko1979

NUDA.(27.12.2018)