Cesta z města

• angličtina Out of the City
TV spot

Může počítačový expert najít štěstí v lůně přírody? Lyrická komedie režiséra Tomáše Vorla s humorem líčí pokus programátora Honzy nalézt smysl života v návratu k přírodě. Když Honza bere na výlet do přírody svého předpubertálního syna z rozvedeného manželství, nezapomene samozřejmě přibalit mobil, notebook a digitální kameru. Všechnu techniku ale postupně odhodí. Víkendový výlet do malé podhorské vesničky se protáhne na několikatýdenní pobyt. Postupně se oba spřátelí s místními figurkami a zejména s půvabnou rebelující Markétkou. Honza propadá nejen dívčímu kouzlu, ale i vábivé vůni domácích likérů její babičky, drsnému přátelství venkovské rodiny Ludvy a Vlastičky a koloritu svérázného venkovského života. Tomáše Hanáka v hlavní roli provázejí Barbora Nimcová, Bolek Polívka, Eva Holubová a další herci. (Česká televize)

Othello

Připravte se na to, že prvních přibližně 25 minut budete trpět jako zvířata. Strašlivá sbírka neherectví, neumětelství a mnohých dalších ne na skutečně malém prostoru vám dost snadno může přivodit vředy. Jenomže potom jakoby se Vorel dostával k tomu o čem chce vyprávět a začalo ho to bavit. Cesta z města s přibývající stopáží vtahuje více a více, naopak ony iritující prvky posouvá do ústraní (naprosto neuvěřitelně příšerný Vorel mladší). Nakonec překvapí sinusoidní dějovou linkou a docela dobrým depresivním zakončením (loučení s autobusem v mlze a záběr na Šteindlera, konečně poraživšího "démona hor"). Vorel si samozřejmě nedělá moc velké vrásky s hereckými schopnostmi účinkujících a věřím, že lidé na tomto prvku lpící mouhou u filmu zemřít. O to více však potěší profesionální výkony Polívky a Holubové. Mě se ten film fakt líbí. ()

Richie666

Ze začátku mi tento film svým pojetím a "stylem humoru" velmi vadil, postupně se to ale začalo zlepšovat, přičemž posledních zhruba dvacet pět minut to zachraňuje. Celkově mám však smíšené pocity; Tomáš Hanák mě taktéž moc nevzal... ()

ScarPoul

Najsympatickejší film za posledné obdobie. Českú tvorbu nevyhľadávam a Vorela už vôbec nie, ale kučeravé dievčatá v záhrado lesnom prostredí sú môj kryptonit. Hlavne keď Barbora Nimcová ako keby z oka vypadla dievčine z ktorou som prežil jedno z najkrajších období minulého roka. Krásna paralela k Šulíkovej Záhrade aj keď viacej skutočná a špinavšia a možno práve o to krajšia, ako lyrická úvaha nad bytím. Ale takýto druh filmov bol vždy pre mňa veľkým oddychom. Krásna príroda, výborne postavičky, éterická hudba a nejaké tie prsia a farebný alkohol. Všetko je to krásne snové, spomienkové a pritom tak idylické. Malá utópia uprostred krajiny, ktorú krásu ako keby sme väčšina prestávali vnímať. Srdcovka a veľmi pekná práca z hodnotami, kde je najväčším nepriateľom krutá realita a mesto. ()

Jansen

Odér Kouře, ač venkovskou krajinnou značně zvětralý, je stále přítomný, ale jinak se mi Vorlovy filmy za posledních 20 let nelíbí. Revoluční exaltovaná estetika Kouře je zřejmě do nového tisíciletí nepřenositelná. ()

Tommassi3

"No, ale nemám auto !!" - "Ty nemáš nohy ??" - "No, ale bez auta nic neudělám, nic nestihnu !!" - "Co chceš stihnout ?? Svou smrt ??" ;) Jeden by čekal od režiséra jménem Vorel nějakou ptákovinu, no jo, ale když on ten Tomáš senior točí spíš sračky než ptákoviny, i když odvahu a koule to von zase má, jenže to prostě nestačí !! Mně to nestačí, byť jsem se snažil, jak jsem jen mohl, prostě mu ne a ne přijít na chuť, stejně jako odpudivě přehrávajícím, ať už úmyslně či neúmyslně, pořád mě to sere, navíc tato stylizace nemůže fungovat dík skutečně hrajícím Polívkovi s Ljubou Skořepovou, Sklepákům v čele s neuvěřitelně tragickým Tomášem Hanákem a Milanem Šteindlerem, tomu bych ty myslivecký vousy s chutí hned zapálil !! Chápu, co chtěl pan Vorel tímhle snímkem sdělit, svým způsobem se jedná o myšlenku tuze chvályhodnou, nicméně podávat ji prostřednictvím nesmírně agresivního a totálně vyprázdněného takřka černobílého příběhu, rozuměj slepence hodně nepovedených gagů, s poselstvími tak křečovitě militantně proticivilizačními, že se to bude zdát stravitelné a nesebeparodující opravdu jen přežraným (malo)měšťákům s naivní představou venkova, které prostě sere vstávat každý ráno v šest a kodrcat se přecpaným metrem do kanclíku 2x1 metr.. Většina špatně napsaných postav, ostatně Petra Jarchovského tady necítím ani náhodou, se chová naprosto šíleně, jako totální buranská hovada s takovou samozřejmostí, jistě, tady ještě Vorlovy záměry chápu, že to až hezké není, a tak mě zkrátka nebaví ani ten Bolek Polívka, a to už je opravdu na pováženou, když navíc jako nejsnesitelnější charakter vyznívá nakonec Vlastička Evy Holubové, zde až neskutečně umírněné, kterou běžně nemůžu ani cítit !! S dialogy si Vorel nikdy nerozuměl, obecně lze říci, že čím méně se v jeho snímcích mluví, tím jsou kvalitnější, no asi prostě jen lepší, což výborně dokumentuje Skřítek, který mě naopak znechutil z docela jiných důvodů, to, co však musí jeden poslouchat v Cestě z města, už opravdu ani hezké není, především ta czenglish Hanákova ajťáka už hraničila s naprosto extrémním nevkusem, stejně jako většina samoúčelně vulgárních a sexistických vtípků, které dokonce v kontrastu s těmi rádoby filozofickými žvásty ženských postav činí ze snímku naprosto nekonzistentní patvar, který značí jediné, totiž že se Vorlovi jeho plytká taškařice, která tak moc chtěla hrozit prstem, až si ho strčila do nosu, rozpadla pod rukama.. Stejný kontrast nabízí i naprosto odpudivá uječená amatérská hudební složka Michala Vícha v porovnání s často až geniální kamerou, ano, pokud jste tady někde mohli najít trochu té poetiky, pak jen díky ní, nedoceněného Marka Jíchy !! Mimochodem ty postsynchrony se zde rovněž zrovna dvakrát nepovedly, jejich smysl ani dost dobře nechápu, a upřímně mě ani vzhledem k ubohosti snímku nezajímá.. ()

Terva

Teď, když se blíží premiéra pokračování pod názvem Cesta do lesa, jsem se rozhodl podívat se na tento snímek. No a jak je to vidět podle mého hodnocení, jsem zklamán. Čekal jsem od toho asi moc. Česká komedie už není to co dřív. ()

Qasa

Rád bych dal pět hvězdiček, ohromně se mi líbí poetika tohoto filmu, ale vadí mi v něm množství vražděných zvířat. ()

F.man

Mám rád Sklep, mám rád Hanáka, mám rád filmy při kterých se utíká z města a mám na české poměry docela rád i Vorla. Tak jaktože "jen" dvě hvězdy pro Cestu z města? Ono mě tady v tomhle případě vyloženě sere, že se jedná o film s ambicema, který mohl být o něčem. Vorel a Hanák tam ale mervomoci chtěli vecpat sklepácký humor což tomuhle tématu prostě nesedí. Vznikl tak trochu guláš, poskládáný z jednotlivých epozod, pseudo-kůl-áj-tý hláškujícím Hanákem (který teda vlastně ani moc nehraje a je vyloženě špatný) a přidrzlím Honzou. A tak i přes to, že hodně míst je tady vyložené dobrých, je zde několik krásných scén a zápletka s Nimcovou je příjemná, je za mě Cesta z města jen dvouhvězdičková... Aj dont lajk frogs ()

Tryskomyš

Ač teda mívám většinou Hanákův humor ráda, tento film mi přijde jako blbost. Nemá to žádnou šťávu. Cesta do lesa je tedy o dost lepší. Hlavně to má děj, což se tady říct nedá. ()

zdepapepa

Inteligentní film aneb kterak měšťák na vesnici přišel (i když už to tu bylo, jen ne z moderní doby) Lepší 3 hvězdičky... ()

fannah

Tomáš Vorel natočil nadprůměrný film o tom jak utíká život ve městě a o tom jak utíká na vesnici. Výborný scénář a krásná vizuální stránka ()

Adman

Další z velmi poedených, relativně nových filmů z české scény... Snímek na mě zapůsobil jistě proto, že mám k příběhu velmi blízko. 3. tisíciletí = počítače, technika... a bez ní se nikde neobejdeme, a už vůbec né v přírodě, na cestě z města :) Celý film provází Otec a dítě, kteří jsou oba silně poznamenáni prostředím kde vyrůstali, tzn neustále používají anglicko-české zkomoleniny. Opravdu to někdy zní až uplně nesmyslně, doporučuji vidět. ()

ivishka

Vlastně je to film o loučení a nebo přijmutí sebe sama...Co mi nesedělo a odrazilo se to na hodnocení filmu byl buranský dialekt,nesmyslně vložené anglicismy nejen v řeči programátora Honzy a taková ta snaha o rebelantství.Není to nakonec ale špatný film. Obsahuje velkou spoustu krásných pohledů do přírody a dohromady tvoří krásně barevný celek plný všelikých rostlin(třeba i te marihuany) a záběrů na slunce či měsíc....Po dějové linii je to typický příběh kdy otec se synem jedou na vesnici aby unikli všednímu velkoměstu a nudné práci či škole a potkají milé obyvatele jakési zapadlé malé vesničky - zahraje milá hudba plná triol a dva "mladí" protagonisté filmu se zamilují, kluk si najde kamarádku a sblíží se s milými vesničany a všichni žijí šťastně až do smrti..Doposud je to krásné, ale do role věčně zhulené Markéty bych spíše zvolila někoho jiného(někoho kdo umí hrát) a Tomáš Hanák sice nebyl tolik špatný, ale zase uplně na jedničku to nebylo. Celkově bych spíše řekla,že film na mě zapůsobil jako celek docela blahodárně ovšem jen díky tomu,že jsem to vydržela až do konce.Občasná absence inteligentního a směrodatného dialogu člověka praští po obličeji. ()

Jillen

Vizuálně velice pěkný film. Dokonce i vtipný film. Ovšem...něco mu chybí a já nevím co. A nebo nechybí, ale pan Hanák mi občas příjde trapný...jeho přehrávání je mnohdá nesnesitelné...ičo...dičo...p*čo. Dávám 50% ()

Džejkop

Příjemný film se správným myslivcem, dost typickou venkovskou rodinou a se skvělou písničkou, která začíná slovy, jdou dva skřítci lesem, mechem, trávou, vřesem...Venkov má jistě něco do sebe, a kdo na něm nikdy nebyl o dost přišel. ()

Orlau32

Dneska už se LVI rozdávají "za všechno", zvláště, když divák nechápe, proč se takový film nazývá komedii. No vidíte : kolega RADYO byl filmem uchvácen a já u toho málem usnula. A herci ? Ti, co uměli už vymřeli a ti dnešní mají ještě hodně daleko do cíle. ()

Magyar

Už jen za tu scénku "Co je, vole?" - "Co je TY, vole?", následováno sklepáckou bitkou s kočkou a inhalátorem. (Pozn.: Kočičce ublíženo nebylo, jinak bych samozřejmě dala Odpad!) ()

kaylin

Zájem o přírodu a o venkov je něco, co u Tomáše Vorla docela chápu a přijímám to. V kontrastu s moderním a přetechnizovaným světem velkoměstě vyniká klid toho venkova, který je tak nějak smířený se vším. Je mnohem blíž přírodě a tím vlastně i člověku. Herecké výkony jsou příšerné a Hanák ukazuje, že není nijak výjimečným hercem, ale já si spíš tak nějak myslím, že tohle po něm Vorel chtěl. Do jeho filmů to sedí. Nemůžu říct, že by mi tenhle snímek přímo učaroval, ale mám ho rád a chápu proč ten venkov. ()