Cesta z města

• angličtina Out of the City
TV spot

Může počítačový expert najít štěstí v lůně přírody? Lyrická komedie režiséra Tomáše Vorla s humorem líčí pokus programátora Honzy nalézt smysl života v návratu k přírodě. Když Honza bere na výlet do přírody svého předpubertálního syna z rozvedeného manželství, nezapomene samozřejmě přibalit mobil, notebook a digitální kameru. Všechnu techniku ale postupně odhodí. Víkendový výlet do malé podhorské vesničky se protáhne na několikatýdenní pobyt. Postupně se oba spřátelí s místními figurkami a zejména s půvabnou rebelující Markétkou. Honza propadá nejen dívčímu kouzlu, ale i vábivé vůni domácích likérů její babičky, drsnému přátelství venkovské rodiny Ludvy a Vlastičky a koloritu svérázného venkovského života. Tomáše Hanáka v hlavní roli provázejí Barbora Nimcová, Bolek Polívka, Eva Holubová a další herci. (Česká televize)

cariada

zajímavý pohled na život v současné vesnici. Pěkná skladba postav. Hlavně z hulená L. Skořepová to je síla. ()

Nautila

Film, co se mi strefuje do noty. Na nic si nehraje a nemyslím, že by chtěl nějak poučovat a moralizovat. Jen reflektuje to, co si dnes mnoho lidí přeje, mnohokrát o tom ale ani nevědí. Příjemný humor, pěkné prostředí a vizuál a Luba Skořepová je jako babka "kořenářka" na jedničku s hvězdičkou. Klidně si ho pusím opakovaně a budu snít, jak by bylo fajn zavést znovu směnný obchod, žít bez přebytku hloupostí, česat jablka a trhat bylinky.:) ()

lebowski!

Nic proti ničemu. Alespoň celým filmem prostupují protiklady dnešní doby. A poetika snímku je taky vlastně celkem fajn. Mohlo by to být i lepší kdyby v hlavní roli nebyl T.Hanák, zde mi nesedí. ()

bourec

Měl sem zato, že poetika sklepáků, i styl filmařiny T.Vorla mi bezmezně sedí,a rozumim jí.Po posledních projekcích je jasný,že většina filmů dopadla o dost hůř, vlastně hodně podobně jako filmy Chytilky, která herce z Divadla Sklep taky hojně obsazovala.Oba tvůrci,až na čestný vyjímky dost tlačej na pilu, a většina filmů mě doslova nudí.Cesta z města je čestná vyjímka.Je to taky podivný, ale je to z venkova, a hlavně se tam moc nezpívá.Prosím bez zpěvu.70%. ()

honajz2

Tak tohle jsem podruhé vidět opravdu nemusel. Oceňuji na tom tu typickou Vorlovu osobitost a to, že je to tak divně natočené + souhlasím v základu i se stěžejní myšlenkou celého filmu, ale za celou dobu jsem nenašel jediný důvod, proč bych zrovna tenhle film, s tématem snahy uniknout ruchu velkoměsta a nežít tak uspěchaně a konzumně jako tam, měl adorovat. Nemůžu si pomoct, ale postavy mi tu lezly dost na nervy (a děcka obzvlášť), vtipné je to zhruba stejně jako kterákoli jiná česká komedie a jelikož je to typický český film, tak zde samozřejmě nechybí dost sexu, smrt někoho milovaného včetně rozsáhlé pohřební scény a taky naprostá bezdějovitost, kterou se Vorel, když si asi uvědomil, že ten scénář úplně pokazil a až moc se v něm opájel vlastní představou vesnice, snažil vyžehlit tím, že vše, co se mohlo stát v průběhu filmu, nacpal do posledních 5 minut. A jak se dá čekat, působí to neskutečně uspěchaně a ani jsem vlastně nechápal, proč to tam nemohl rozjet dřív. Pak by mu to totiž fungovalo, ale takhle je to další nic o ničem, kde ani to téma svobody od uspěchanosti města není pořádně rozebrané. Hlavně mi přijde, že to své téma rozebírá dost kýčovitě, zkresleně a vlastně se řídí jen jedním ze dvou klasických českých klišé o životu na vesnici. Tohle mi je teda sympatičtější než to, že jsou všichni burani a hovada, ale i tak je to celkem mimo realitu. Spíš to působí, jako by to natočil někdo, kdo na vesnici strávil víkend, nanejvýš týden ročně a myslel si, jak moc té mentalitě lidí tam rozumí. Plus tu samozřejmě nechybí drogy, bez těch kvalitní život prostě nikdy není, že? Ne, sorry, omlouvám se těm, které to nadchlo, ale já z toho spíš měl pocit prvopočátku Vorlova úpadku, kdy už nevěděl, o čem točit, ale prostě točil dál. A tohle je výsledek, podobně "zajímavý", jako série Gympl nebo Instalatér z Tuchlovic. 2* ()

zette

Osobne tento film pokladam za nejlepsi ceskou komedii poslednich deseti let. Neskutecne vtipne, krasne pisnicky. Nechapu tak nizke hodnoceni. ()

gabin(a)

Téplý pívó, téplej kočííííí! Naivní scénář, herci zdatně figurkaří (strašní Šteindler, Holubová a skvělý Polívka), potrhlá šamanka babička je dojemná (hlavně když pálí ty bylinky:-)), Markéta je protivná a nesmpatická, malý Vorel nejdřív na zabití a potom k politování, velký Vorel s kočkou na ksichtě pro mě jednoznačně nejvtipnějším momentem filmu. Prostě taková všehochutˇ, něco trapný, něco fajn, ale jako celek se mi to moc líbilo a hodnoty to ujasňuje určitě líp než všemožný různý americký poučný bláboly. Byla jsem příjemně překvapená a dost jsem se nasmála, hlavně Ludvovi. ()

Andre3000

Hodně svěží a neotřelý film. Zejména kontrast městského způsobu života v.s vesnice a příroda se mi moc líbila a člověk pak opět popřemýšlí o celém hodnotovém žebříčku. Herecké výkony nijak skvostné, až teda na Hanáka, ale i tak to mělo svůj půvab. ()

otík

Snaha o normální romantický film, který se podařil tak z půlky. Dá se na to podívat, ale že by mi něco přineslo? ()

Sabrewulf odpad!

Kdybych mohl nominovat sedm divů světa já, jistě by tam nefigurovaly stavby, ale Tomáš Hanák. Opravdu neuvěřitelný div, že se tohle dřevo dostalo k herectví a že jej režiséři obsazují. ()

dr.fish

Kdysi jsem žil v Praze, teď skoro na vsi. V obou těchto částech naší země žijí lidé, nicméně spolu nemají mnoho společného. Na tomto, ale i jiných kontrastech je založen Vorlův film. Hanák hraje magora, kterému práce vzala rodinu, štěstí i rozum. Je drcen soukolím času, peněz a studenosti života v Praze, ale v podstatě si to ani moc neuvědomuje. Náhodné setkání s lidmi na venkově v něm vyvolá pocity, které rozezní jeho zpuchřelé struny bytí naplno. Na světě jsou lidé, kteří ho vnímají jinak než po pracovní stránce, ženy s ním mluví a nechtějí po něm jen výživné atd. Zjišťuje, že co člověk to originál, a že s lidmi tráví čas rád. A je to velká sranda. Přestože by na venkově rád zůstal, ustřihnout vazby není tak snadné, vždycky se najde nějaké "ale". A tak i náš hrdina klopýtne a musí se vrátit zpět do města, zbořiv za sebou ten domeček štěstí, ve kterém se snad poprvé našel. Epizodka rebelství skončila a jsme zase zpátky v kanclu. A přece, přece tam něco zůstalo. Naděje. Naděje, že za zdí kanclu je něco jiného, něco, co bylo a mohlo by zase jednou být. Tohle je jen velmi základní osa filmu, kterou rozvíjí řada pitoreskních postav, dávající filmu rozměr parodie, komedie a grotesky. Lidský rozměr ale zdaleka nevyprchává, a to je dobře. Ať žije Divadlo Sklep! ()

HorrFi

Takhle jsem se u český filmu nezasmál od dob Kurva hoši.. Cesta z města vystihuje přesně tu dobu na kterou tak rád vzpomínam.. dějově a příběhově nic moc, ale Tomáš Hanák a Bolek Polívka to zachránili.. ()

Estrellita

Tohle zkrátka nebyl můj styl, a to jak příběhově, tak technicky. Film je natočený jako z rychlíku, charaktery nejsou na začátku uspokojivě představeny, prostředí a situace taky ne. Příběh je jednoduchý, někteří herci slušní (NE Hanák), ale upálila bych zvukaře a střihačovi tím minimálně pohrozila. Navíc se objevují doočíbijící logické nesmysly... A když se tam vyskytne ksicht "Bohuše" Polívky, je průser definitivně potvrzen. Ty dvě hvězdičky jsou jenom za milou hlavní herečku a dobrou myšlenku filmu. 30% ()

chelseaman22

Působivý náhled do života zapřisáhlého ajťáka, který se při autocampingu rozhodne, že sekne s platem ve výši nižších stovek tisíc korun českých, aby souložil s marnotratnou zrzavou divou trhající byliny za úplňku. A jak je to již zvykem, tak režisér Vorel starší se toho chopil po svém, což je definitivně dobře (už jen ten zákeřný skřet skrývající v kontejneru chyběl). 76% ()

farmnf

Záměr svatý a dobrý. Jsme idioty této doby. Ale kerej vůl psal scénář a dialogy? Jsem také programátor jako Hanák v tom filmu-neskutečně blbě hrající, mimochodem. Ovšem my mluvíme normálně, všichni moji kolegové neužívají výrazu savenout, místo utábořit, bussy místo jsem s časem v prdeli a tak dále. Nikdo z nás programátorů netyká holce z venkova, stojící na stromě, fakt normálně vykáme. Nějakej kokot ve Vorlově týmu to prostě neskutečně dojebal. Venkov není tak romantický jak si píču.sové z Prahy myslí. Jeto zkurvená dřina a nulové peníze a deprese a chlast-to jediné je v tomto filmu pravdivé. Závěrem: idea tohoto filmu je vynikající, sám toho komunikování přes počítač mám plný zuby a svého stresového zaměstnání taktéž, sám bych chtěl vše odhodit a žít normálně. Film o tomto problému společnosti všehomíra lze ale natočit též dobře a ne na hovno jako v tomto případě. ()

Sfinkter

Odtržení od městských puchů působí velice věrohodně a pro většinu lidí asi až exoticky. Zdegenerovaní městem už ani nepoznáme vidle. ()

bubun odpad!

Tenhle film mě neskutečným způsobem irituje. Irituje mě na něm všechno, od přehrávání herců, přes příšernou neherečku Schlesingerovou (někoho tak nesympatickýho si lze stěží představit) po nepovedené písničky a falešný zpěv Michala Vorla. Už jsem to 2x viděla, takže hodnotit můžu, dneska jsem to zapnula se zvědavostí, zda se něco na mém úsudku nezměnilo za těch cca deset let, ale dala jsem jen šest minut někde v první třetině a musela jsem to přepnout. Takže je to naopak, změnila jsem to na odpad. ()